de ce puiul meu nu poate sa faca pipi noaptea

buna tuturor! am o problema cu baietelul meu, are 1 an si 2 luni si uneori noaptea nu poate sa faca pipi pana cand nu ii dau pampersul jos. uneori este uscat deci nu vad de ce!? a avut fimoza, l-am operat si acum e bine, nu cred ca e de la asta. va rog spuneti-mi si mie daca stiti cauza!
kidz001967
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:22
buna copilul tau ar putea avea o infectie urinara ar trebui sa i faci un test la urina
raluca08_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:37
si daca are infectie urinara nu poate sa faca pipi decat daca are scutecul dat jos?
pinicuta
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:32
da pincuta se poae sa fie din cauza asta dar nu am intrebat plange cand urineaza ?
raluca08_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2009 21:36
Buna fetelor! Nu plange cand urineaza si nici infectie nu are, din cate stiu ar trebui sa aiba febra daca are o infectie???? Problema e ca numai noaptea se intampla asta!!!! Chiar o sa-i fac si un test de urina maine. Mersi! Sper sa fie bine
kidz001967
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:17
multa sanatate si asteptam esti bune
raluca08_kidz
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:32
dar cere el pipi sau cum iti dau seama ca nu poate sa faca?... poate nu vrea.. si face cand i dai tu jos pampersul pt ca el crede ca asa vrei tu.
eu cred ca e o disfunctie mictionala indusa de stresul tau, nu poti sti ce intelege copilul.
eu zic sa nu te mai agiti pe tema asta si sa incerci sa fii calma cu el noaptea la trezire.
ziua face pipi la olita sau nu? ati incercat sa-l fortati sa faca pipi la olita?
un psiholog care sa evalueze in principal relatia mama-copil v-ar fi de folos.
kidz_2629
Postat pe 1 Noiembrie 2009 18:35
in momentul in care face pipi (cu scutecul dat jos, noaptea), cat pipi face? capacitatea vezicii la varsta asta ar trebui sa fie cam de 100-120 ml, deci daca face mai putin de atat inseamna ca nu avea vezica plina si deci de aia nu facuse nici in pampers - pentru ca in mod normal nu-i venea sa faca la ora respectiva, neavand vezica plina. Tine cont ca iarna bea mai putine lichide deci chiar daca vara poate facea mai des pipi iarna poate sa nici nu faca deloc noaptea daca nu bea noaptea nimic.
pinicuta
Postat pe 1 Noiembrie 2009 23:45
nu e obilgatoriu sa faca febra daca are infectie, dar are semne ca ceva nu e in regula: nu mai mananca la fel, are scaune mai moi si mai dese, urina miroase altfel, e mai tulbure etc.

sa stii ca organismul lui nu va reactiona mereu cum te astepti tu, si asta nu inseamna ca e ceva in neregula u el. pentru mai multa siguranta totusi, vb cu medicul care l-a operat si iti va zice daca i se pare ceva in neregula sau nu.
pinicuta
Postat pe 1 Noiembrie 2009 23:48
Buna ioana b si pinicuta! Nu cere el sa faca pipi dar se agita si cand ii dau pampersul jos putulica ii sta ridicata, ca si cand trebuie sa faca pipi, si face daca dau pampersul la o parte, nu face la olita, am incercat dar nu a vrut sa stea,dar nu l-am fortat, doamne fereste! Avem rabdare si mai incercam!
Face destul de mult pt ca el bea noaptea lapte (in jur de 400-500 ml) plus apa in jur de 200 ml.
kidz001967
Postat pe 2 Noiembrie 2009 18:52
mai, eu tot cred ca el de fapt nu se agita din cauza ca nu poate sa faca pipi, ci din alte cauze.. asa fac copii la varsta lui, se trezesc noaptea si sunt maraiti, vor la mama in brate, in pat etc. faza ca face cand ii dai pampersul jos, asa face si al meu cand il pun in cada sa-l spal si-i dau pampersul jos face pipi.. in 95% din cazuri... probabil la inceput a fost din inatmplare, apoi a inceput sa faca intentionat, din obisnuinta.
putulica asa ii sta ridicata noaptea si dimineata si la al meu de la 2 luni
ziua face bine pipi, in pampers? are jet puternic?
poate profiti ca face pipi asa si-l inveti si la olita sa faca... il intrebi noaptea: vrei sa faci pipi? ii dai jos pampersul si-i aduci si olita sa faca in ea. daca ai rabdare, daca nu, lasa-l cu pampersul pe el si linisteste-l usor fara sa te mai agiti cu pipile.
kidz_2629
Postat pe 2 Noiembrie 2009 20:10
BUNA FETELOR! SCUZE CA N-AM MAI INTRAT DAR AM AVUT NISTE PROBLEME. I-AM FACUT ANALIZELE DE URINA LUI MIHAI SI NU ARE NIMIC, DAR TOT ASA FACE NOAPTEA PIPI. UNEORI A MAI FACUT SI LA OLITA. BA CHIAR AM MERS LA URGENTA CU EL INTR-O NOAPTE PT CA NU PUTEA SA FACA PIPI SI PLANGEA FOARTE TARE, PANA LA URMA A FACUT LA SPITAL, PROBABIL DE FRICA, I-AM REPETAT ANALIZELE SI DIN NOU NIMIC, DOAR DENSITATEA MAI MICA CEEA CE INSEAMNA CA BEA MULTE LICHIDE SI ASTA ASA ESTE.
kidz001967
Postat pe 16 Decembrie 2009 11:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand infacol 1 De la: kidz003400 17 August 2009 15:43
CATRE ADMIN: feed back ref site si forum KIDZ 3 De la: betty37 27 Aprilie 2011 22:33
la ce varsta v-ati dat copii la cresa? si la ce cresa? 6 De la: sabina82002 22 Martie 2009 12:08
sunt o mama disperata 10 De la: kidz006089 2 Ianuarie 2010 20:29
Mamici din Botosani pe aici..? 12 De la: kidz004135 17 Octombrie 2009 11:18
Setari Cookie-uri