Vacanta Kusadasi

Buna ziua!!!!!

Am si eu o intrebare.... daca ma poate ajuta cineva.... la vara vrem sa plecam in turcia, la kusadasi.... cu copilul, care va avea un an...
a mai fost cineva acolo? poate cineva sa-mi recomande un hotel bun si nu foarte scump, cu aer conditionat individual???
Sau cine ce parere are... cum a fost, ce plaja e mai buna... cam care sunt preturile pentru sezlonguri....
Orice informatii utile...
Multumesc......
andracalin
Postat pe 20 Februarie 2009 12:04
Draga Andra, in primul rand iti recomand sa nu mergi in Turcia vara, te asigur ca lui bebe nu o sa ii priasca temperaturile de peste 40 grade, asa ca mergeti si voi dupa 15 sept incolo, adica asta asta sfatul meu. Si mai apoi , nu cred ca este indicat aerul conditionat pe bebe. Noi l-am dus pe Nicholas in Grecia anul trecut in septembrie si desi am avut aer conditionat, nu l-am folosit niciodata.
Ce ti-as mai recomanda, este sa cauti pachete family, unde sa iti ofere totul pt bebe daca vrei hotel, si sa stii ca sunt foarte multe. Eu in primul rand nu am vrut hotel , am avut un apartament intr-o vila ,cu curte ceea ce a fost fantastic pt bebe si am vrut sa am bucatarie proprie desi nu am gatit, el fiind mai mic(atunci avea 9 luni) manca dimineata cereale cu fructe ,lapte si borcanase de la hipp. Oricum sa ai grija sa nu ii dai lui bebe mancare de la restaurant, eventual doar daca mergeti la hoteluri din astea care fac mancare speciala pt bebelusi. Si mai am multe sa iti spun, incercate ,, pe piele mea,, cum sse spune, insa vb putin mai tarziu ca se trezeste Nicholas.
carla_dana_p
Postat pe 20 Februarie 2009 14:16
Revin cu cateva ,,lucruri,, care mie personal mi-au fost de folos, noi am avut o curte imensa cu maslini si intre perioadele de somn, masa sau cand eram la mare , am avut o minipiscinain care Nicholas se balacea in apa ,la umbra de maslini, si ,,imbract in tone de crema pentru protectie solara, fps 50, noi de la nivea am avut.Si intotdeauna era cu o sepcuta sau un batic pe cap...
Daca bea lapte formula, e , pe de-o parte crunt ca trebuie sa iei cu tine tot rsenalul, dar pe de-alta pate e bine ca iei cu tine apa calda in termos si asa puteti face excursii mai lungi sau sa stati mai mult la mare.
Eu personal, mergand cu copilul am evitat statiunile aglomerate, am cautat liniste si copilului i-a priit la mare , imediat cand am venit acasa a inceput sa mearga si sunt sigura ca marea a contribuit foarte mult.Sa il scoateti la aerosoli si sa va bucurati de concediu.
Cu ce mergeti?
Dece vrei tocmai in acea statiune?
carla_dana_p
Postat pe 20 Februarie 2009 14:38
in kusadasi am fost vara trecuta,mai bine zis septembrie 2008 si am stat la ephesia hotel.erau destiu bebelusi si mai mici si mai mari.mancare destula si foarte buna.asa k eu zic sa mergi k e super.
oana_78
Postat pe 20 Februarie 2009 18:45
Nu tineam eu neaparat sa ma car cu copilul dupa mine la 1000 km distanta .... mai ales ca mergem cu masinile....
dar aici s-a hotarat grupul nostru de prieteni...
oricum, desi poate suna urat pentru unele mamici, ma gandeam sa-l las cu mama mea o saptamana, cat suntem noi plecati... in ideea ca nici copilul nu intelege nimic, nici eu... si dupa 9.5 luni de sarcina si un an de stat cu el, poate imi permit luxul asta....
pe de alta parte, sunt convinsa ca o sa-mi fie foarte greu fara el... oricum, o sa mergem si la mare la noi...
chiar nu stiu ce sa fac... sotul meu zice sa-l luam, sa plecam cu o zi mai devreme noi fata de restul grupului, dar nu e vorba numai de drum...
la un an, cred ca vede cam tot ce se intampla in jurul lui,dar nu prea te intelegi cu el... nu e casa lui, patul lui, s.a.m.d. si pana se obisnuieste, trebuie sa ne intoarcem acasa....
chiar sunt o mama rea ca vreau sa plec fara el???? hotelul l-a care s-a hotarat lumea are aer conditionat centralizat.... adica nu poti tu sa-l opresti ca e mai bine pt copil...
sau poate nu mai mergem deloc, ca si-asa e an de criza economica.....
andracalin
Postat pe 22 Februarie 2009 12:46
noi nu am fost plecati in concediu fara copii, pt ca nu am avut cu cine sa-i lasam, dar ne place sa petrecem concediu in familie. intotdeauna plecam singuri fara prieteni. insa prietenii nostrii merg tot timpul fara copii, desi au copii mari. ei spun ca o saptamana pe an merita sa se simta si ei bine.
felideni
Postat pe 23 Februarie 2009 09:33
Cu siguranta meriti o vacanta, acum depinde si de ceea ce vreti, sa va relaxati sau sa duceti copilul la aerosoli, la mare. Nu stiu cum sunt alti copii insa bebe-ul meu la 9 luni era pur si simplu extaziat, daca pot folosi cuv. acesta , cand intra in apa si simtea valurille, cel mai mult ii placea sa stea pe mal si sa fuga cand veneau valurile...si sa doarma seara pe faleza. e sa spun, iti faci aceleasi griji pe care mi le faceam si eu anul trecut, si eu aveam de gand sa renunt la concediu si cu siguranta gaseam alte 10000000 de chestii care sa le fac cu banii insa acum nu regret, si acum imi aduc -aminte cat de fericit a fost si cat i-a priit. Intr-adevar depinde de la un copil la altul.Lui ii place apa, la baita?
carla_dana_p
Postat pe 23 Februarie 2009 22:38
ce-i drept, ii place la cadita, dar cand m-am bagat eu cu el in cada, s-a speriat putin....
ideea e ca as vrea sa mergem si la mare la noi, poate la Costinesti, tocmai ca sa-l duc si pe el...
pana la urma o sa vedem ce o sa fie... am facut rezervarea inclusiv cu el si banuiesc ca nu e o problema daca ne ducem fara copil....
andracalin
Postat pe 24 Februarie 2009 11:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand carut bertoni 1 De la: margeo99 23 August 2009 15:43
Leganatul la copii? e bine sau nu e bine? 4 De la: dea3 1 Septembrie 2009 18:47
Vaccinul prevenar 2 De la: vasilicasavoiu 25 Februarie 2009 11:42
Buna tuturor! 4 De la: pinicuta 2 Septembrie 2009 15:14
fuamtul cu bebe in aceeasi camera 40 De la: anaROBERT 17 Martie 2010 23:51
Setari Cookie-uri