Sa duc copilul la soacra?

Buna, am incercat sa vad daca a discutat cineva despre aceat lucru ,si nu am vazut nimic . Am o mare problema la care nu prea stiu rezolvarea asa ca orice sfat este bine venit oricand. Povestea este lunga si complicata ..eu casatorita de 10 ani , timp in care am avut o afacere impreuna cu sotul (nu am lucrat in alta parte niciodata) , acum cu un bebelus de 9 luni ,care nu a fost programat adica inca nu ne puneam problema sa facem un copil pana nu ne ridicam o casa (sotul refuza cu desavarsire sa stea la bloc) , bebele a aparut chiar daca am luat anticonceptionale, asa ca a fost greu sa accept ideea la inceput.Pana sa nasc spune-am ca cresc copilul pana la 4 luni si apoi il duc la mama soacra ,ca eu sa ma angajez (in urma crizei financiare afacerea pe care o aveam am inchis-o pe jumatate). Dupa ce am nascut nici nu mi am mai pus problema ca trebuie sa duc copilul acolo ...si de aici probleme ..Sotul spune ca trebuie sa l ducem ..eu nu ..Nici macar nu pot sa ma gandesc la asa ceva parca nu pot sa respir ,doar cand ma gandesc...Ideea este ca pe criza asta nu vad exact unde sa ma angajez ca sa am un salariu bun, din care sa pot sa duc si in orasul unde stau socrii mei (nu au posibilitati sa il tina acolo degeaba ) ,cum spuneam problemele apar atunci cand sotull spune ca trebuie sa duc copilul acolo ..iar eu nu vreau .A mai trecut cineva prin asa ceva? AM MARE NEVOIE DE UN SFAT PENTRU CA NU STIU IN CE PARTE SA O IAU SI CUM SA FAC SA FIE BINE. Daca am greseli de scriere scuz e ,ma grabesc sa nu se trezeasca bebe .
kidz004815
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:11
Referitor la acest subiect cu soacra este foarte delicata!! Si eu am o soacra cu care pot sa zic ca ma inteleg destul de bine. E cu gandirea tinereasca si nu i-si arata varsta pe care o are, fiind si coafeza, e la moda. Dar revin! Ea tot a zis ca noi 2 trebuie sa fim ca 2 prietene si nu ca nora si soacra si ca sa discutam orice. Eu ii zic Mari deci mi-a permis sa o tutuiesc si la fel si pe socru. Dar de aceea nu las garda jos pt ca are tendinta sa intoarca vorbele impotriva mea prin fiul lui si atunci iese scandal. Am mai trecut printr-o discutie si cred ca va mai urma inca unul numai ca nu stiu cum sa incep. Si la noi cam tot acestaq va fi problema, ma chiama mai repede inapoi la servici si cam "este batalie cine va ingriji pe micuta Lari", mama mea sau socrii. Mie mai nou nu i-mi comvine cum reactioneaza ei in anumite situatii si nu stiu cum sa le spun, pt ca prietenie in jos si in sus dar i-mi este frica sa nu ne certam cu sotul. Tot incerc si pe el sa dezlipesc de la fusta lu mama dar inca nu am gasit modalitatea sa asculte mai mult sau numai de mine si sa traga la familia noastra. Deci mare sfat nu prea pot sa-ti dau ca si eu sunt in dilema marreee!!
larisa_ana
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:26
buna!ti- am citit msg shi sincer eu sunt de acord cu tine!copilul are mare nevoie de tine ,eu zik sa mai astepti ...las-o la naiba de criza k la toata lumea e criza shi mai stai cu bb putin ,lasa-l pe sot sa spuna ce vrea.ahhh shi o intrebare voi dak ati avut firma u nu ti-ai putut rezolva sa primesti indemnizatia pt cresterea copilului? dak primesti nici sa nu te gandesti sa te duci la lucru,lasa-l pe sot sa aduca bani k el e capul! shi stai sa iti spun ceva shi noi stam in chirie intr-un apartament platim 100 de euro ,plus facturi ,plus banca plus bebe shi nu avem decat aia 800 ron dupa bebe shi sotul vinde bilete pt super bingo metropolis...nici noua nu ne e usor dar il crestem pe bebe cum putem k dak il lasam la socrii sau la parinti mei ei au alte idei(mai ales socrii mei k sunt mai in varsta)shi sotul meu nici nu s-ar gandi sa lasam pe bb k e super drag,sta dimineata shi asteapta sa se trezeak sa poata sa o pupe.akum sper k nu am jignit shi nu am suparat cu nimik .eu mi-am spus parerea,mai asteapta putin (in weekend poti sa il duci).te pup
eu_mino
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:09
Revin la subiectul cu soacra. Poate suntem noi geloase dar o mama tot mama e si tu trebuie sa ii dai educatie de aceea se zice educatia de acasa, cei 7 ani. Pentru ca bunicii alinta mai mult si rasfata si dupa aceea tu o sa fii aia rea...Si eu m-am hotarat sa nu revin inca la servici si sa stau cu bebe iar acasa mai fac una alta din care ies bani iar tie i-ti recomand sa fi mai ferma, pune piciorul in prag si nu duce copilul doar in vizita si cauta solutii alternative sau incearca sa rezolvi la firma voastra indemnizatia. Bafta si capul sus. Pupici
larisa_ana
Postat pe 30 Octombrie 2009 19:48
Buna, din nou ..fetelor v-am spus ca problema este lunga si din pacate din punctul meu de vedere destul de grava . Eu cat am lucrat nu mi am facut carte de munca (am facut la angajati si pt mine nu, pt. ca spune am ca ..ce o sa ajung eu sa traiesc din pensie ..rau nu?..) asa ca, cum bebele a venit cand a vrut el nu am putut face nimic si din cauza aceasta nu luam pe luna decat cei 200 ron ..dar aici nu este vorba numai despre bani ..intradevar si noi stam cu chirie si platim chiar 350 eur.(unde stai cu 100 eur? ) si mai sunt si alte cheltuieli , dar problema este ca eu am spus ca o sa l duc pe bebe acolo ..si acum sotul ma bate la cap , defapt nu ma bate ..spune ca atunci cand face un an sa l ducem ca sa putem sa mai strangem ceva si sa ne apucam de casa , iar eu sunt disperata ca nu vreau si am ajuns sa ne certam rau pe tema asta ..ingrozitor de rau .Este drept ca bebelusul nu a fost programat ,v-am spus ca eu chiar am incercat sa mai aman momentul ..dar acum simnt ca mor daca nu stau cu el si sotul parca nu intelege ceea ce ma face sa ma gandesc sa stau numai cu bebe offfff tare greu imi este ..Sa stiti ca nu ma supar daca spuneti orice pentru tocmai de aceea am deschis subiectul ..ca sa vad mai multe pareri si sa incerc sa gasesc o solutie ..poate cate o idee de la fiecare si se rezolva ..ar fii asa frumos. Multumesc si o seara linistita alaturi de bibici frumosi
kidz004815
Postat pe 30 Octombrie 2009 20:57
buna...uite un link in care a mai fost discutata aceasta problema...sper sa te ajute

http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/1128/cat-timp-petrec-bebeii-vostri-cu-bunicii.html

pupici
horobeanu
Postat pe 31 Octombrie 2009 13:37
buna! eu stau cu 100 de euro in reghin (jud mures)...poate unde stai u sunt alfel chiriile(mai scumpe)...nush ce sa mai zik ,shi noi vrem sa ne facem ksa ,avem teren dar ne lipsesk bani pt constructie. noi ne-am gandit sa mergem in strainatate knd m-ai ceste bb (cu tot cu bebe) ...voi nu avei pe cineva stabilit dincolo kre sa va ajute pt inceput?sa aveti unde sa stati pana va gasiti de lucru...si sa mergeti cu tot cu bebe ,bineinteles?!
eu_mino
Postat pe 31 Octombrie 2009 14:36
Nasoala situatie. Nu stiu ce sa zic. Putina inconstienta din partea ta ca nu ti-ai facut carte de munca, nu neaparat ca ai fi putut avea un copil si sa beneficiezi de concediu crestere copil, dar pt. asigurare medicala, pt pensie, zici tu ca nu mai apuci pensia dar nu sti cat iti da D-zeu sa traiesti. Ma gandesc ca tot la economie te-ai gandit cand nu ti-ai facut carte de munca, dar trebuia sa te gandesti si la celelalte. In fine asta nu mai conteaza acum. Daca va descurcati f greu poate ca ar fi o solutie sa-l duceti pe bebe la soacra, acum nu e o nenorocire, va duceti si il vizitati cand sunteti liberi, eu stiu f multe cupluri care au dus bebeii la bunici pt ca au fost nevoiti sa se intoarca la serviciu si nu aveau cu cine sa ii lase. Stiu ca sunt multi care judeca asta, care zic ca mai bine raman fara servici si mai stau cu copilul acasa, dar cand dupa 2 ani nu mai ai unde sa te angajezi si acolo primeai un salariu cat de cat bunicel nu e chiar asa. Copilul nu se creste cu aer, mai sunt si rate la banci, la f multi chirii si cand nu mai sunt banii pe care erai obisnuit sa-i cheltui in mod normal si nu neaparat ca te lafaiai uneori trebuie sa faci niste sacrificii, cum ar fi sa duci copilul la bunici si tu sa te intorci mai devreme la servici decat cand ar trebui. Acum ce sa zic, cred ca numai in momentul in care iti gasesti de lucru se pune problema sa duceti copilul, pana atunci nu vad de ce va certati pe tema asta, ca inteleg ca deocamdata nu ai servici, trebuie sa-ti cauti. E drept ca si ca sa-ti cauti presupune sa mai pleci de acasa si nu cu copilul dupa tine. Dar soacra sau altcineva nu poate sa vina sa stea la voi, poate varianta asta ti-ar conveni mai mult? Ca inteleg ca si daca il duceti pe bebe la bunici si acolo trebuie sa contribuiti. Pe o parte e corect, ca pampersi, lapte praf, fructe, legume, sunt costisitoare si daca nu isi permit... Eu iti doresc multa bafta, sa iei decizia cea mai buna, sa nu ajungi la certuri mari cu sotul si sa gasiti o cale de mijloc, sa fie toata lumea multumita. Si nu stiu dar daca e musai sa iti iei un servici, trebuie sa fii constienta ca e posibil sa o iei de jos, program mai lung, bani nu stiu daca neaparat pe masura, o data si o data tot va trebui sa incepi sa muncesti si inteleg ca tot la socrii va ajunge bebe si indiferent de varsta lui tie iti va fi la fel de greu. Ia-o asa, imi caut acum de lucru, ne punem un pic pe picioare si poate o sa castig sa ne permitem sa ducelm copilul la cresa si atunci nu va mai fi nevoie sa duceti copilul la bunici, decat in vacante. Acum nu stiu cum e sotul tau, dar trebuie sa te creada ca ti-e greu fara bebe si ca-l vrei in fiecare zi acasa, mai trebuie sa lase si el de la el. El nu-si doreste sa-l vada in fiecare zi?
kidz000722
Postat pe 1 Noiembrie 2009 20:28
mi-a placut raspunsul de mai sus .
Sfaturile mele sunt:
-socri ar putea sa te ajute acum cand ai cea mai mare nevoie, ca si voi, copiii ii veti ajuta la batranete!! era bine daca socrii si parintii tai v-ar fi ajutat mai repede si cu casa, mai tarziu nu prea mai foloseste la prea multe ce va da si veti fi cam in varsta.sunt vremuri mai grele acum.Macar stau aproape de voi? nu ai o vecina pensionara ce a mai crescut copii, macar ar fi copilul aproape de tine.
-sotul tau ar trebui sa fie si el realist si sa stie ca s-a casatorit cu TINE(conform Bibliei) nu cu parintii...ei doar se cinstesc!deci parerea ta primeaza!
-daca copilul pateste ceva, pe cine vei invinui? sotul ii va ierta, ca sunt parintii lui. dar tu?
-copilul sa-l vedeti doar in vacante? ce psihic va avea?
chiar, sotului nu ii va fi dor de el?
de ce nu merge el in strainatate la lucru, mai bine mergi tu pe un salar care sa acopere laptele si pampersii si care sa il dai la socri? macar afara castiga mai bine indiferent de ce se zice, numai sa fie sigur.
-cu anii acestia nu te mai intalnesti.pacat ca nu te-ai gandit la tine, sa fi platit asigurarile pentru un salar minim, acum tot tu tragi...ca restul nu prea sunt afectati la fel ca tine. gaseste-ti de lucru apoi mai vorbim. suntem aici :)
dia28
Postat pe 6 Noiembrie 2009 14:07
Buna , da..nasoala situatie si sunt singura vinovata .Multumesc pentru sfaturi ....ideea este ca pana sa apara bebele sotul meu era invatat sa muncim cot la cot poate chiar ..el sa mai stea noaptea pe calculator si ziua sa doarma ..pana pe la 12-13..,cand eu deja eram la treaba .Pana asa nasc nu m-a deranjat pentru ca oricum eram mai tot timpul impreuna si mie chiar imi placea ceea ce faceam dar acum ..cand eu nu am mai lucrat si a trebuit sa se ocupe el de tot ..din pacate se pare ca il deranjeaza si tocmai de aceea vrea sa duc copilul la parintii lui care stau si la 200km de noi Eu de lucru pot sa imi gasesc ,adica am niste promisiuni ,dar NU vreau asta este problema ..cu banii ne descurcam deocamdata ,chiar daca se poate si mai bine .Nu mai stiu nici eu ce simnt ..sunt dezamagita de sotul meu ,pe care il stiam mai ciudat si cu unele ideei dupa 10 ani de casatorie va da-ti seama , dar acum de cand cu bebele care ar fii trebuit sa aduca fericire in familia noastra lucrurile s-au complicat si in rau.Multumesc lui D.zeu ca am aceasta minune langa mine pentru ca acum este singurul motiv pentru care ma trezesc dimineata si pentru care zambesc ,ce va fii mai departe ..nu stiu stiu doar ca in conditiile puse de sotul meu .nu o sa imi duc copilul la socrii..care oricum nu au spus niciodata ca da vor sa il tina acolo ..o perioada. Multumesc inca odata de sfaturi ..sper sa trec cu bine peste tot ce o sa vina
kidz004815
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gingivita la copii foarte mici 14 De la: nicoletta_kidz 14 Februarie 2014 00:09
INTRABARE!!!!!!!!!!! 3 De la: ghiorghiesroxana 22 Iunie 2009 16:21
durerea de san 5 De la: cucoanesm 5 Octombrie 2009 16:38
Metode de contraceptie in perioada alaptarii? 21 De la: garbo_381836 7 Octombrie 2014 14:03
la ce varsta v-ati dat copii la cresa? si la ce cresa? 6 De la: sabina82002 22 Martie 2009 12:08
Setari Cookie-uri