papa bebe

oare care sunt cele mai bune firme specializate in hrana pentru bebe?eu nu stiu ce sa aleg...
iullius
Postat pe 10 Mai 2009 11:05
buna ziua...eu zic ca cele mai bune sunt cele preparate de tine si nu cele cumparate la borcanele.....acum parerile sunt impartite. eu nu i-am dat fetitei mele niciodata mancare din borcanele,ci numai preparata de mine.

e adevarat ca acum nu mai esti sigur nici daca fructele si legumele sunt proaspete si naturale, dar macar nu au conservanti si sunt facute de mine.

acum fiecare alege ce crede ca e mai bun pt copilul lui.

sanatate si succes
horobeanu
Postat pe 10 Mai 2009 12:18
cred totusi ca fructele si legumele sunt prea acide ca sa le dau doar prin razatoare,mixer etc.nu stiu cat de bine suporta stomacelul unui bebe aceasta aciditate.abia mananc eu fructe fara sa ma doara putin stomacul.am vazut produse bio la borcanele...nu stiu, inca nu am inceput diversificarea.de aceea si intreb.eu as vrea sa-i dau totul facut de mine,din produse proaspete,dar cat de naturale sunt acestea?plus ca stiu cazuri in care copilul a refuzat marul dat prin razatoare si a mancat bine papa la borcanel...hmmmm,mai studiem
iullius
Postat pe 10 Mai 2009 18:50
oricum legumele incepi sa i le dai fierde,in nici un caz crude.iar cu fructele incepi cu suc de fructe si cateva picaturi in prima zi ,apoi o lingurita a doua zi, 2 lingurite a treia zi.......si tot asa.deci stomacelul bebelusului are timp sa se obisnuiasca. si daca nu ii place mar ,poti incerca para,sau morcov pt inceput.

eu zic ca facute de tine sunt mai bune,plus ca stii ce-i dai.

succes
horobeanu
Postat pe 10 Mai 2009 20:38
buna :) si eu zic ca mai bine legume/ fructe decat la borcanelul din magazin..
incepi cu mar.. acum nu stiu ce sa zic daca nu mananca, al meu bebe e asa mancacios ca nu refuza mai nimic (doar lichidele care nu sunt indulcite )..
asa e, la inceput totul e putin cu putin si cred ca o sa se invete cu orice..
cat despre mancarea la borcan eram si eu pentru asa ceva mai ales ca m-am uitat la ingrediente si mi s-a parut f ok, dar de ce oare mancarea aceea din borcan are termen de valabilitate 2 ani? nu e cam ciudat? chiar nu are conservant? mie nu prea imi vine sa cred...
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 11:33
lasa-le in colo de borcanase.asa am crezut si eu ca sunt bune dar spre norocul meu fetita mea nici sa le vada.tot ce e natural e mai sanatos.pupici
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 12:42
iullius cate luni aveti voi?
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 12:51
mda.. totusi aici exista o problema.. cum zicea si horobeanu nu mai esti sigur daca fructele si legumele sunt proaspete si naturale, cel putin in Bucuresti se vede ca prin supermarket gasesti portocale stropite cu colorant sau mere date cu ceara sau grasime (inca nu mi-am dat seama exact ce e..) asta ca sa nu mai vorbim de cine stie ce substante cu care sunt stropiti copacii si multe altele..
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 12:52
ma bag eu ca musca'n lapte.. dar din cate stiu bebe-ul lui iullius are 4 luni si aproape 2 sapt si a fost nascut prematur
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 12:54
pai incepi cu suc de morcovi 1/2 lingurita si cresti treptat daca vrei iti trimit niste carti de diversificarea alimentatiei doar nu incepi cu suc de portocale care e acid ...
cat despre mar sebi desi nu e mofturos la mancare a mancat mar pe razatoare destul de tarziu pe la 7 luni si ceva chiar 8 i-am dat in schimb suc de mar cu morcov.
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 12:54
ai dreptate dar iti garantez ca nici cele din borcane nu sunt garantate 100%.eu le spal bine si le iau coaja dupa care le dau pe razatoare.a mea le papa cu pofta
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 12:56
poti sa-i faci compot de mere acum sincer prepara tu un piure de mar si vezi cat tine daca nu-i pui conservanti ca borcanelele ce crezi ca au sa tina cateva luni ?
asa ca atunci cand introduci un aliment nou la o varsta de cateva luni incearca sa-l faci cat mai fluid adica sa fie un pic mai grosut decat este laptele ca altfel nu-l va lua chiar daca-l dai cu lingurita multa bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 12:57
nici eu nu sunt de acord cu mncrica de la borcnele, mai bine facem noi in cas sa fie ct mai sntos.oricum lui ianis nu i-au placut, e mai bun ce face mami in cas.
roxy_ianis
Postat pe 11 Mai 2009 12:57
offff ca nici a mea nu vrea mar nici daca o lasi o zi nemancata
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 12:58
ariana, cat are bebica ta?
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 13:02
4 luni si jumatate
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 13:04
tot secretul e sa nu-i stresati cu un anumit fruct sau leguma daca nu vrea treci la alt fruct care se da la luna respectiva sau in combinatie de mai multe fructe sebi nici la 9 luni daca nu avea chef sa mestece de obicei la masa de dupa amiaza desi avea dintisori la varsta aia trebuia sa-i pun mancarica in blender sa o mixez foarte bine doar sa o inghita si asa faceam nu va imaginati ca e un mofturos nici pe departe mananca tot ce-i dau bineinteles ce are voie la varsta lui si numai bine
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:04
ariana, de cand ai inceput diversificarea?
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 13:05
eu am inceput de la 3 luni jumatate.desi pediatra mia zis ca de la 4 luni eu am inceput prima data cu sucul de morcov cu mar si apoi cu para,marul si acum banana.dar dintre toate ii place decat banana.acum am inceput si cu iaurt si vad ca ii place.dar peste o saptamana incep cu piureul de legume.
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 13:08
intelesesem ca iaurtul se baga pe la 7-8 luni...
dianecrii
Postat pe 11 Mai 2009 13:12
destul de devreme pot sa zic nu ati avut probleme cu stomacul?
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:12
para are efect laxativ se baga la 1 an in alimentatie iar banana la are efect alergen si se introduce tot la 1 an dupa graficul meu voua pediatra nu v-a dat nici un grafic?
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:14
la fel stiam si eu despre iaurt
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:15
ba da mia dat un grafic care e asa: la 4 luni se incepe cu fructe,prima para apoi mar,banana,piersica,prune.apoi se poate adauga biscuite sau o lingura de iaurt din cel pt copii fara coloranti sau conservanti
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 13:19
aici in italia pediatrii au un alt stil de diversificare
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 13:26
pruna pe graficul meu apare la 10 luni iar piersica la 4 luni mai intai fara coaja ca sunt copii care fac alergie la puf .
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:26
Momentul diversificarii
Pentru copiii alimentati cu lapte matern varsta acceptata si recomandata este de 6 LUNI.
Pentru copiii alimentati mixt si artificial, diversificarea este bine sa inceapa la varsta de 4 LUNI..
Diversificarea precoce (la 2-3 LUNI) prezinta urmatoarele dezavantaje:
persista reflexul de protuzie a limbii, ca urmare alimentele vor fi impinse afara;
alimentele solide antreneaza cresterea sarcinii osmotice, putand depasi capacitatea de excretie renala (adica suprasolicita rinichii);
Mucoasa intestinala a sugarului mic este permeabila pentru unele antigene putand apare reactii alergice.
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:32
de exemplu am inteles ca in tara de la 3 luni se poate da gris cu lapte.aici in italia sa nici nu auda pediatrii.da se poate da de la 4 luni crema de orez care se face ca un piure
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 13:32
Asa ca nu vad ce avantaje pot fi daca se incepe o diversificare prea devreme din contra cat despre para si pruna sper sa nu aveti probleme cu burtica si sa faceti diaree ca au efect laxativ chiar daca graficul din italia este altul acelas efect il au aceste fructe si in china
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:35
hai ca ma faci sa rad cine ti-a zis tie de gris cu lapte de la 3 luni inseamna ca nu era informata cum trebuie sau facea experiente pe propriul copil
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bubite din cauza caldurii! 31 De la: nicoletta_kidz 4 Iulie 2010 23:46
concediu prenatal 2 De la: ruschita 7 Ianuarie 2009 13:16
pioneer CDJ-MK3 1000,Canon 100-400 mm 1 De la: kidz007473 28 Martie 2010 11:01
Somnul la bebelusi 17 De la: oanasbn 5 Ianuarie 2014 22:56
buna! 2 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:36
Setari Cookie-uri