alocatia pt copii

buna mamicilor.imi poate spune cineva daca eu pot lua alocatie pt fetiza mea chiar daca stam in italia(ea are certificat de nastere romanesc)?si daca da cum se face?si cat mai e acum?fetiza are doar 4 luni jumate.va pupam
ariana_kidz
Postat pe 10 Mai 2009 15:45
da poate lua alocatie.noi stam in spania si la fel are certificat de nastere romanesc.trebuie sa-i bagi actele inainte sa faca 1 an.iti trebuie certificatul copilului copie+original,certificatul vostru de casatorie(cred ca tot copie+original) si livretul de familie.alocatia este de 2 milioane.si ca sa primeasca dupa aia alocatia de stat pe langa toate actele astea va mai trebuie buletinul unuia din voi.tu primesti alocatie pt fetita in italia?eu aici nu primesc nimic pt ca nu am lucrat cu acte,dar stiu mame care primesc si aici si acolo sper ca ti-am fost de ajutor.sa va traiasca fetita.o zi faina
Didis_kidz
Postat pe 10 Mai 2009 17:04
ms mult de tot.chiar mi-ai fost de ajutor.eu aici nu primesc pensie pt ca si eu la fel ca tine am lucrat 5 ani fara acte .si tie sa-ti traiasca printul.va pupam
ariana_kidz
Postat pe 10 Mai 2009 19:18
ma bucur ca ti-am fost de ajutor.
Didis_kidz
Postat pe 12 Mai 2009 13:00
Didis,si noi suntem in Spania dar eu aici am primit de la stat o suma dupa ce am nascut ( stii despre ce e vorba) si de la hacienda imi da pe luna 100 daca sunt mama lucratoare,deci cotizez la seguridad social.si eu desi stau acasa,am lasat actele asa,ca lucrez.desigur,daca eu platesc asigurarea,am de platit diferenta intre cei 100 ce imi inapoiaza si cat e asigurarea mea pe luna.
Sigur trebuie depuse actele in tara inainte sa faca bwbw un an????
Noi vrem sa venim in vara acasa,dar deja bebe va avea peste un an.in acest caz nu imi mai da alocatia??
ninutza_kidz
Postat pe 12 Mai 2009 17:20
Poti depune actele de alocatie si dupa ce implineste 1 an, ideea e ca nu vei mai primi retroactiv, vei primi cu luna in care ai depus. dar mare grija, depinde de iscusinta functionarului, sa nu te puna sa aduci o adeverinta din care sa reiasa ca nu beneficiezi de alocatie pt copil din tara in care locuiesti sau sa te puna sa dai vreo declaratie notariala.
kidz000722
Postat pe 13 Mai 2009 09:15
si eu am primit 1500 de euro cand am nascut iar sotul la munca ia pt mine si fetita cam 130 de euro,insa eu nu lucrez.cumnata mea care e tot in italia de cand a nascut imi zicea ca ea a primit 2 ani alocatie in tara.sper sa fii inteles eu bine
ariana_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 09:23
Nu contest lucrul asta. daca a nascut in tara si a depus actele imediat n-avea nimeni cums a se gandeasca la asta. Si oricum ideea e sa nu beneficieze de alocatie de stat acolo nu alte drepturi banesti. Dar de ce sa fi primit alocatie doar 2 ani. In mod normal trebuie sa primeasca pana la 18 ani.
kidz000722
Postat pe 13 Mai 2009 09:34
da dar pana la 2 ani sunt 2 milioane, dupa care e o suma infima pana la 18 ani...
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2009 10:19
Asta asa e, dar ideea e ca ea s-ar acorda in continuare fara vreun demers din partea parintilor. De la 200 se transforma automat in 42 dupa implinirea vasrtei de 2 ani fara ca parintele sa faca vreo cerere in acest sens.
kidz000722
Postat pe 13 Mai 2009 10:40
ea a nascut tot in italia
ariana_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 10:43
Eu am cititi ieri pe internet ca trebuie depuse actele inainte ca bebe sa faca un an.deja m-am zapacit cu totul.
Stiu ca pana la 2 ani sunt 200ron si apoi 42 ron .aici eu nu primesc alocatie dupa bebe,e o reducere din asigurare pt ca sunt mama muncitoare,nu e alocatie.eu nu am auzit de alocatie aici in Spania.de la stat se da un ajutor celor cu acte(ma refer la cei de afara) si atat,si asta de acum 2 ani ,pana atunci nu se dadea nimic.
Oricum,am trimis-o pe soacra mea sa intrebe la primarie la noi in oras sa vada exact ce si cum pt ca e mare zapaceala.daca nu se mai da retroactiv,ei,e naspa pt ca e dreptul copilului dar macar sa accepte dosarul si sa primeasca de acum .
ninutza_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 12:58
Am uitat sa va multumesc pt raspunsuri.
ninutza_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 13:00
ninuta nu cred ca o sa te puna nimeni sa faci vreo declaratie ca ai fost madre trabajadora aici si ca tu primesti alocatie pt copil.eu zic sa stai linistita.asa au intrebat-o si pe mama(ea a depus dosarul pt alocatie) ca daca eu am lucrat in spania etc.faza e ca ar dura f mult sa afle chestia asta si oricum nu cred ca se deranjeaza ei...stiu o mama care primeste alocatie si aici in spania si in tara.si actele trebuie depuse neaparat inainte sa faca bebele tau 1 an!!asta iti spun sigur.eu luna trecuta am primit toti banii din urma si deja luna asta primesc cate 2 milioane.ce bine ca ai primit baii aia dupa ce ai nascut! mie imi mai lipsea 1 an de impatronament si nu i-am primit.dar nu conteaza..sanatosi sa fim
Didis_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 20:08
ninuta cat are copilul tau?noi am facut 1 a pe 21 martie
Didis_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 20:10
Didis,Alex face un an in iulie.acum are 10 luni.
Sa iti traiasca bebe si sa va bucurati de el.
Acum facem certificatul prin ambasada si apoi nu stiu,ii fac imputernicire soacrei eventual si sa bage ea dosarul .Daca e pisalog cel care ia actele ,sunt sigura ca o mica atentie il va face sa inchida ochii si sa nu mai puna atatea intrebari.asta daca e nevoie.
ninutza_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 22:15
Didis, fara suparare, depinde de functionarul unde depui actele la Priamrie, si normal ar fi sa ceara si dup-aia iti trebuie noroc si la Directia de munca unde functionarul de la Primarie duce dosarul de alocatie, ca daca nu s-a sesizat el, s-ar putea sa ai surpriza sa se sesizeze cel de acolo. Si nu functionarii din Romania trebuie sa faca cercetari sa vada daca un copil care locuieste in alta tara primeste sau nu alocatie de stata acolo, si tu ca parinte trebuie sa aduci dovada in acest sens. Dar ti-am zis, tine si de noroc. Iti cere sau nu iti cere. Si eu stiu cazuri care beneficiaza dim ambele tari pt ca au f inteligenti si au raspuns in asa fel la intrebari si nu s-au tradat, dar cei mai multi sa stii ca sunt descoperiti ca beneficiaza si in alta tara, ca spun singuri daca ii intrebi.
kidz000722
Postat pe 14 Mai 2009 09:37
eu nu primesc aici alocatie pt al mic.nici macar 1 cent.si alocatia care o primesc cei de aici,de fapt e ca o indemnizatie...daca ai lucrat primeste cei 100 daca nu ai lucrat nu primesti nimic.si nu vad de ce nu ar primi copiii alocatie in tara daca ei sunt cetateni romani?!?!certificatul lor de nastere este romanesc..diferenta e ca platim 150 la ambasada ca sa il faca...nu vad de ce sa nu beneficieze si ei de banii astia...e dreptul lor
Didis_kidz
Postat pe 14 Mai 2009 18:14
Ca sa se inteleaga bine,aici in Spania ,daca ai lucrat cu acte in regula ,atunci da,iti inapoiaza 100 lunar cu conditia ca dupa cele 4luni de concediu de maternitate sa te intorci la lucru sau sa continui sa platesti asigurarea dar daca ramai acasa si nu mai contribui la stat,nu mai primesti nimic(asta pt kidz 000722).Si sunt multe mamicile care sunt in aceasta situatie.
E dreptul copilului sa primeasca banii in ro,aici ce se inapoiaza nu este alocatie pt el in nici un caz.si pana la 18 ani are drept sa primeasca in ro alocatie chiar daca noi stam aici un an sau 5,intr-o zi ne vom intoarce acasa si atunci ....el ce va primi?mie mi se pare logic sa primeasca,e cetatean roman.
ninutza_kidz
Postat pe 14 Mai 2009 22:29
Dragele mele era vorba strict de alocatie de stat, nu de alte forme de drepturi banesti. Eu nu va spuneam cum e normal sa fie, va spuneam si eu cum prevede legea - un copil nu poate sa beneficieze de alocatie de stat din doua tari atata tot. Nu stiu daca la voi dar credeti-ma ca se intampla si invers cei care locuiesc intr-o tara din Uniunea Europeana tocmai pentru ca acum poti obtine acelasi drept din mai multe tari - exact cum e cazul vostru - copil cu cetatenie romana dar locuieste in alta tara, sa stiti ca vin in tara la autoritati si solicita sa li se completeze un document care atesta ca in Romania nu beneficiaza de alocatie de stat. Deci, in functie de iscusinta functionarului sa stiti ca se procedeaza si invers, aceste negatii se cer si in tari ca Italia, Spania, Germania. Totul tine de noroc, iti cere sau nu iti cere, dar sa stiti ca functionarii daca fac strict ca la carte, adica daca ei vor sa fie cu constiinta impacata la un control ar trebui sa ceara macar o declaratie pe propria raspundere in acest sens ca asta chiar nu e nicio nenorocire sa o dai la un notar, sa-mi fie cu iertare.
kidz000722
Postat pe 15 Mai 2009 09:09
e normal sa nu primesti alocatie din 2 tari. acuma ce ati vrea, daca copilul e roman, mama lucreaza in spania si tatal in germania, sa primeasca alocatii din toate 3 tarile? sa fim seriosi! ce in romania primesti 2 alocatii pt ca ai 2 parinti platitori de taxe? este o singura alocatie pt ca este un singur copil! alocatia e per copil si nu per nr de tari cu care ar putea avea vreo legatura copilul....
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2009 09:31
Eu nu am vorbit despre a primi alocatia din 2 tari,eu o vreau pe cea din ro si gata.si cine poate sa o primesca din 3 tari,sa o primeasca,treaba lor.
Cum am spus,aici nu primesc alocatie dupa copil.asa ca poate sa imi ceara tot ce vrea cel de la ghiseu,nu am nimic de ascuns.
Kidz 000722,te inteleg ca ne spui doar cum sta treaba,stai linistita,nu te certam pt asta,dar noi ne spunem indignarea doar.
ninutza_kidz
Postat pe 15 Mai 2009 12:09
Nu m-am simtit certata, am vrut sa fiu sigura ca nu vedeti in mine bau bau ca va spun cum sunt legile astea nenorocite.
kidz000722
Postat pe 15 Mai 2009 15:30
Nu iti face griji,daca ai fi facut tu legile sigur si alte mamici ti-ar fi sarit in cap pana acum
Stim cum sunt legile in romania,unele sunt fara pic de logica....dar asta e tara noastra iubita si draga....ne asteapta cu bratele deshise sa venim acasa si sa gasim toate usile inchise pe unde batem.
Ca sa fiu la subiect,inca nu am aflat nimic nou de acasa,luni imi dau stirile proaspete.
ninutza_kidz
Postat pe 15 Mai 2009 22:57
Nu am mai scris nimic sa va spun ce a rezolvat soacra.dar practic nu a rezolvat nimic pt ca nu i-a dat informatii suficiente cel care se ocupa cu asta.mai tare m-am suparat .cum e posibil sa ceri informatii si sa nu dea fiind asta rolul functionarului de acolo?si daca i-a spus soacra ca suntem afara a zis aaaaaaaaaaaa!!! si ce a vrut sa spuna cu asta? si tot in ceata am ramas,i-a spus soacrei ca pana nu vede certificatul nu ii poate spune nimic.oooofffffff
de la ambasada i-au spus sotului ca imi trebuie de aici adeverinta ca nu primesc alocatie dupa copil aici,in spania dar fara prea multe detalii.
sper sa rezolv asta saptamana viitoare.
oricum ,nu reusesc sa ii bag actele in tara inainte sa faca un an pt ca dureaza 3 luni pana ii face certificatul.si cand ma gandesc ca il puteam avea dar si acolo au dat informatii fara sa se gandeasca ce spun si cand i-a dus sotul actele ,a obiectat exact la ceea ce intrebase el.pai e posibil??
chiar asa de bine e sa fi functionar si sa nu te intereseze daca omul face 10 sau 20 de drumuri la ghiseu? nu spun asta nimanui in parte,generalizez doar.
ninutza_kidz
Postat pe 30 Mai 2009 01:00
De la: ariana_kidz, la data 2009-05-10 19:18:12ms mult de tot.chiar mi-ai fost de ajutor.eu aici nu primesc pensie pt ca si eu la fel ca tine am lucrat 5 ani fara acte .si tie sa-ti traiasca printul.va pupam[/ eu am depus actele pentru alocatie cand baiatul avea 2 ani.si mi s-au dat banii din urma.tot in spania am nascut si eu,deci nu e o regula ca trebuie sa aibe pana intr-un an.
danyela_M
Postat pe 20 Iulie 2010 09:12
Sunt ana Maria și stau în Italia și nu muncesc soțul meu muncește și avem toate actele ;spunetimi și mie va rog frumos ce trebuie să fac pentru a intră în posesia banilor de naștere
garbo_413955
Postat pe 26 Iulie 2015 12:00
Buna kidz000722 as dori sa stiu r ca eu am luat alocatia din uk ptr copiii dar recent iam adus in rom si am aplicatvptr alocatie sunt 3 c copiii in caz ca mi sa cerut doar sa scriu pe pagina de buletin de ce nu am luat alocattia din uk ...ar fii o problema ca ei sa cerceteze in tara de ud am stat eu pana sa vin inapooi in tara multumesc ...
garbo_433154
Postat pe 3 Martie 2016 22:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2 baieti 22 De la: Eugenia69 27 Iunie 2011 19:47
BUY NEW APPLE IPHONE 4S & BLACKBERRY PORSCHE 9981 6 De la: garbo_4999 27 Iunie 2012 21:03
stabism bebei 3 De la: cristinel_luncanu 18 Februarie 2009 10:27
Salina Timisoara SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 10 Februarie 2010 20:09
alimentatie 19 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:16
Setari Cookie-uri