tatici plecati in strainatate

ceau fetele!sunt silvia din sibiu si as dori sa stiu daca mai sunt mamici care au sotii plecati in strainatate si cum va descurcati fara ''tati''?cum reactioneaza bebeii cand vin taticii acasa?al meu vine in iulie cand ii taiem motul la cel mic si nu stiu daca il va mai cunoaste pe tati...
silviatatu
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:56
buna... eu sunt mikky si tati nostru este plekt in voiaj de 3 luni de zile... este marinar de profesie.... si se intoarce din voiaj pe la mijlocul lunii august...mai avem de stat fara tati... fetitei ii este tare dor de el..cand vede poze cu el incepe sa planga si spune tata tata.... si mie imi vine tare greu fara nici un sprijin... ma ajuta foarte mult cand era acasa...mai statea el cu Delia si mai puteam sa fac si eu una alta prin casa ,sa fac mancare si alte treburi de care acum nu prea mai am timp sa ma ocup asa cum trebuie trebuie sa le fac cand doarme delia la pranz ...dar ce sunt 2-3 ore cat sa faci..... dar cel mai greu ne-a fost de PASTE... ne-am simtit asa nici nu stiu cum sa zic...ciudat parca lispea o parte din mine...noi vb cu tati la telefon cand ajunge in cate un port... de PASTE ne-a sunta din Brazilia ... saptamana viitoare o sa ne sune din China, peste vreo 4 sapt din A ustralia... si tot asa...abea asteptam sa vina acasa... ne este tare dor de tati....
deliarebecca
Postat pe 25 Aprilie 2009 21:34
si noi la fel;cel mai greu ne-a fost de pasti si duminica iar e greu ca noi ieseam in fiecare duminica pe undeva,bineanteles ca ies si eu cu copiii dar nu e la fel fara el.nu avem de ales ca din salariile de aici nu am putea termina casa care nu e gata inca,abia am reusit sa ne mutam.am facut doar parterul,ne mai trebuie multe si fara sa risti putin nu reusesti sa faci nimic in viata.copiii imi ocupa cea mai mare parte de timp si ma ajuta sa nu ma gandesc tot timpul la tati,asta face ca timpul sa treaca mult mai repede,e plecat de doua luni si mai sta inca doua deci suntem la jumatatea drumului abia.am noroc ca s-a inventat internetul si ne vedem o data pe saptamana.va pupam si mai asteptam vesti
silviatatu
Postat pe 27 Aprilie 2009 18:28
salut!
ma inscriu si eu in clubul vostru. La mine sotul si-a schimbat de curand locul de munca si este si el plecat prin "tarile calde".A fost de paste acasa dar a plecat din nou in a treia zi de paste si cu siguranta va fi plecat pana in iunie inclusiv. apoi iar va mai sta un pic acasa si iar va pleca si tot asa, pana vom reusi sa ne mutam si noi definitiv acolo(speram).
Tocmai acum am terminat de vrb pe mes, si iar m-a rascolit. E greu fara el.
sabina82002
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:04
nu ne-ai spus unde e plecat tati al vostru ca al nostru e in germania si ne e tare dor de el
silviatatu
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:26
momentan face un stagiu de pregatire prin italia si apoi cica se va plimba prin toata lumea. sa vedem, suntem in stand by.
sabina82002
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:28
imi pare rau si pt voi ca sunteti singurei,ca si noi,asa e viata ce sa facem cu salariile de aici?
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:27
noi avem casa in constructie adica e gata in rosu,am reusit de am terminat doua camere dar mai avem mult de lucru si deci,de multi bani[avem subsol parter si mansarda]iti dai seama cati ani trebuie sa mai mearga sotul in ger ca sa reusim sa o terminam?deja are 4 ani de cand merge dincolo,am reusit sa ne luam o masina,nu noua dar buna,pe care o conduc eu cand e plecat el,asta e!cand vine acasa parca e musafir,e putin ciudat la inceput dar ne obisnuim destul de repede cu el,mai greu ne e cand pleaca!va pupam dulce si va dorim sa va treaca timpul cat mai repede ca sa vina si taticul vostru acasa [al nostru mai are 2 luni de stat
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 21:49
fetele..............nu a-ti mai dat nici un semn de viata...ma simt singura pe aici!sau nu mai gasiti topicul?va pup pe toate si astept vesti noi de la voi.daca a-ti mai vb cu taticii...
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:06
salut!
sigur ca am vrb cu tati, dar pur si simplu eu una nu mai am timp de nimic decat pe la ora asta cand mi-e tare somnik. acum ii trimitem lui tati niste poze ca flacaul nostru.
Noi avem rata la apart. care e din ce in ce mai mare si de aceea a ales sa isi schimbe jobul, sa speram ca va fi mai bine ca momentan , e cam la fel. La noi chiar daca lucra in tara era mai tot timpul plecat prin toata tara si stateam si cu frica ca tot el conducea. Angajatorul nu tinea cont ca omul asta trebuie sa si conduca si acolo unde ajungea (adica pe diverse santiere) trebuia sa lucreze, sa supravegheze si echipa de electricieni pe care o avea. Cu alte cuvinte era tare stresat si daca adormea si el 3, 4 ore pe noapte era bine. Asa ca macar aici e program lejer de 8 ore si a luat si o pauza de la condus, ca eram disperata. Am vrb o gramada. Papa si sa ne auzim cu bine
sabina82002
Postat pe 2 Mai 2009 23:16
si eu urmeaza sa vb cu tati al nostru maine sa vedem ce ne mai povesteste si sa-i trimit si eu niste poze cu bebeii dar nu stiu daca reusesc,si eu tot cam la ora asta am timp sa intru,si cateodata si la amiaza cand dorm bebeii dar nu e o regula.ne e tare dor de tati al nostru cred ca si voua nu?
silviatatu
Postat pe 2 Mai 2009 23:23
sall fetelor... am revenit si noi dupa o saptamana care m-i sa parut lunga cat o luna.... am fost internate in spital..... azi am vb si noi cu tati.... este in drum spre china peste 2 saptamani ajunge.... azi a trecut pe langa coasta nu stiu carui stat si avea semnal si aprofitat si ne-a sunat....ne este asa de dor dar dupa cum ati spus si voi situatia din tara este din ce in ce mai nasoala,toate scumpe....bebelina are nevoile ei care nu sunt ieftine deloc.....stiti si voi de altfel cum se duc banii si cu cat ai mai multi cu atat vrei sa cheltui mai multi....poooop la fete si revenim cu vesti....
deliarebecca
Postat pe 3 Mai 2009 20:19
pai ce a patit bebelina?a racit asa de rau?si noi eram pe punctul sa ne internam inainte de pasti dar am scapat cu niste injectii la domiciliu si slava domnului nu a fost chiar asa de grav,oricum eu te inteleg ca stiu ce inseamna sa ai copiii bonlavi,eu i-am avut pe amandoi ca la mine cand raceste unul e gata ca se ia si la celalalt,imi pare rau pt voi sper ca sunteti mai bine,cred ca va simtiti f singure fara taticutul vostru va inteleg,si eu trec prin aceasta situatie dar asta e viata trebuie sa mergem inainte....va doresc multa sanatate si sa va faceti bine.astept vesti de la voi va pupam dulcik
silviatatu
Postat pe 3 Mai 2009 23:46
sall fetelor...... bebelina a avut o enterocolita, a stat in perfuzii ca ea refuza prafurile de rehidratare si sa ny verse i-au bagat branula si 2 zile am papat numai din pom..... si pe urma ia facut antibioticul prin branula .... bine ca acum suntem bine s-a legat si la kakutza... acum papam de regim inca vreo 7 zile si pe urma trebuie sa incepem tratamentul pt anemie.. ca doar asta ne-a iesit la analize... o mica anemie....in rest toate analizele bune.... pooop la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 4 Mai 2009 11:18
imi pare bine ca sunteti mai bine saracuta de ea cred ca i-au dat si medicamente pt somn ca nu cred ca statea ea cu ferfuziile atata timp asa e?sanatate multa,apropo cum se manifesta aceasta enterocolita scz ca nu stiu nu am patit niciodata,habar nu am cum se manifesta.pupici dulci de la noi
silviatatu
Postat pe 4 Mai 2009 14:14
buna... nu afost sedata cand i punea perfuzi stateam langa ea si o tineam de manuta sa nu o miste sa poata sa ii curga in vena alea....pai enterocolita se manifesta prin scaune apoase,varsaturi,febra stare generala proasta ceva de genul.... asta se face de la ceva din alimentatie....eu suspectez ca bebelina a facut de la pestele pangacius.... ca asta a manacat si nepotica mea si am fost colege de salon cu cumnata mea cu nepoata asta e singurul lucru care l-au mancat amandoua.... ca le-a lovit pe amandoua o data ... prea mare coincidenta nu ???acum multumim lui DUMNEZEU sunt ambele fete bine....nepotica mea a fost mai rau a facut febra foarte mare 39,8 avea la internare, bebelina mea nu a facut febra avea 37,7 eu am luat-o mai din pripa nu a apucat sa se manifeste mai naspa la ea....
deliarebecca
Postat pe 4 Mai 2009 15:45
salut!
sanatate multa va doresc ca este cel mai important, restul se rezolva mai usor zic eu. Noi am patiti tot zilele astea o alergie de la niste crenwusti banuiesc. Nu i-am mai dat pana acum si m-a vazut pe mine mancand. Mancase f putin in ziua aceea era tare smiorcait de la dintisori si a mancat cu mare pofta acei crenwusti.Pana la urma se rezolva cu niste siropele.
Sanatate si Doamne ajuta!
sabina82002
Postat pe 4 Mai 2009 23:06
buna fetele.... tare greu este fara tati acasa.... abea asteptam sa se intoarca din voiaj.... asteptam sa ne sune iar peste 2 saptamani cand ajunge in china....sa vb mai mult de data asta.... de voi e mai bine ca puteti sa vb cu taticii si pe mess noi nu avem cum .... au si ei calculatoare pe vapor dar nu ii lasa sa umble la ele sa intre pe yahoo le folosesc strict pt navigatie... pe alte vapoare ii lasa seara cate 2 ore sa intre sa vb cu sotiile dar unde a nimerit tati nu le permite...asta este ne multumim cu minutele care le vb cu el cand ajunge in cate un port sau cand trece pe langa coasta....pooop
deliarebecca
Postat pe 5 Mai 2009 12:36
salut!
nu stiu cum e la voi dar noi trecem de la bucurie la tristete dezamagire si toate fazele astea naspa.
Luni a primit sotul meu acceptul de la seful care trebuia ca sa venim si noi la el cam 2 sapt. Mi-a comunicat raspunsul si am si plecat la cautat bilete de avion pt ca vroiam sa ne vedem cat mai repede. Am gasit bilete tot luni cu plecare pe data de 18.05 (adica lunea viitoare) le-am achitat, am trecut la platit ultimele facturi rate, ca sa nu las nimic in urma si neplatit.marti am inceput putin cate putin sa fac oarecum bagajul sa vad daca imi incap toate lucrurile sau daca nu cumva am nevoie de un troler mai mare.
Am terminat cat de cat sa inchei socotelile pe aici, ne faceam planuri, tot intrebam de cum e vremea sa stim ce hainute sa luam.
Tot marti dau sa ii trimit sotului meu mesaj pe tel ca reusesc sa vin cu trolerul care il am nemaifiind nevoie sa iau altul mai mare, cand colo, aveam mesaj de la el: anuleaza biletele ca administratorul firmei nu da voie sa cazeze pe alte pers in apart care nu au rel contractuale cu firma.
Partea naspa ca biletele de la wizz air nu se pot anula decat in situatii deosebite si nefericite, adica am pierdut 600 lei si plus ca ne-am facut planuri si de abia asteptam sa fim impreuna.
sabina82002
Postat pe 13 Mai 2009 22:42
buna.....uff ce naspa....cred ca erai super incantata ca te vei intalni cu sotul... si iti facusei atatea sperante.... ce ne-am duce si noi sa stam cu tati....ne-ar fi asa de bine....dar cum la noi nu se poate... dar dak te-ai duce totusi si te-ai caza la un hotel in apropiere nu se poate? ar fi o solutie sa nu anulezi biletele si sa fiti totusi impreuna?!pooopici dulci de la noi si poate gasiti o solutie totusi... somnik pufos!!!
deliarebecca
Postat pe 14 Mai 2009 21:33
la hotel modest ar fi 60 euro pe noapte. unde sa ii gatesc lui andrei?
nu sunt sanse, dar o sa vina sotul la sf lunii.
naspa dar sa fim sanatosi ca belele curg!
sabina82002
Postat pe 15 Mai 2009 13:41
pana la urma tot raul spre bine....mai e putin pana sf lunii si veti fi toti 3...si nu stii ca belele vin una dupa alta...asta e toate vin si trec...numai bine va dorim si pupicei dulci dulci
deliarebecca
Postat pe 15 Mai 2009 14:51
da, dar nu sta decat o saptamana. tot nemultumuita sunt, nu?
si voua va dorim numai bine si sanatate
sabina82002
Postat pe 15 Mai 2009 16:10
imi pare rau pt tine,cred ca a fost o mare dezamagire pt tine,eu cred ca nu mai aveam chef de nimik doua zile,oricum trece si asta si vine tati al vostru si recuperati,noi vb maine cu el o sa-i trimit si niste poze ca ii e tare dor de noi si noua de el!pupici si sanatate multa va dorim
silviatatu
Postat pe 16 Mai 2009 14:23
ceau fetele,ce mai faceti voi?nu am mai scris nici eu pe aici si acum eram curiioasa ce mai faceti voi?au mai venit taticii vostri acasa?al nostru vine la sf lunii iunie adica luna asta ce urmeaza si abia il asteptam,sunt curioasa dsaca il mai cunosc copiii ce reactie vor avea cand il vor vedea,de mine nu mai spun,ca mi-e taaaaaaaaaaaaaare dor de el si nu mi-e usor singura deloc va pup si astept vesti de la voi
silviatatu
Postat pe 30 Mai 2009 20:28
noi am tot vb cu tati zilele astea ca este in port cu vaporul... zilele astea trebuie sa intre in santier cu vasul si v-a sta mai mult..deci cu atat mai bine pt noi ca vom vb cu el zilnic...noi mai avem de asteptam pana se intoarce ...va invidiem...va pupicim dulce...
deliarebecca
Postat pe 30 Mai 2009 20:39
lasa nu ne invidia ca atunci cand vine al vostru doar recuperati!nu?pupici
silviatatu
Postat pe 30 Mai 2009 22:20
da dar mai avem de asteptat 2 luni jumatate....m-i separe atat da muuult...abea astept sa treaca timpul sa-l vad acasa....ca este tare greu fara tati....va pupicim
deliarebecca
Postat pe 31 Mai 2009 15:14
este intr-adevar ffffffff greu dar asta e viata!cateodat prinde bine si o despartire ca atunci ne dam seama cu adevarat cat de mult ne iubim unii cu ceilalti!nu esti de acord?noi cand ne revedem suntem indragostiti ca la inceput,iar el e ca un musafir cand vine ,dureaza un pic sa ma acomodez cu el cam doua zile il tratez chiar ca pe un musafir!va pupam si sa treaca timpul cat mai repede pupici de la noi
silviatatu
Postat pe 2 Iunie 2009 22:34
da ai dreptate... dar totusi.... imi e tare greu....
noi oricum si cand era acasa eram super ok nu ne impungeam.... ne intelegem foooarte bine........ma suna de n ori pe zi si imi spune ca ma iubeste.... acum numai cand este in port pe undeva... si eu deja ma gandesc cu ce sa-l astept acasa.... o sa ii gatesc toate mancarurile lui preferate.... o sa-l rasfat pt toata perioada asta cat a fost departe de noi.... o saptamana o sa fie numai al meu.. nu primim musafiri(la noi asa a fost de fiecare data cand se intorcea din voiaj)prima sapt acasa o petrecea numai cu mine... va pupicim
deliarebecca
Postat pe 4 Iunie 2009 20:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infectii urinare 12 De la: kidz000762 14 August 2009 16:01
Schimbarea patutului la bebei??? 3 De la: alinakatt 2 Decembrie 2009 10:41
buna 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:41
scaun cu sange 4 De la: mela 6 Noiembrie 2008 15:32
vreu un bebe 31 De la: ameno 9 Martie 2011 22:55
Setari Cookie-uri