Bebele si dvd-urile? o idee buna?

buna seara mamici.....mai am o intrebare.

voi de la ce varsta ati inceput sa le puneti copiilor vostri dvd-uri cu desene ? e o idee buna? stiu multi copii care aproape toata ziua stau cu ochii in aceste mini video-uri si se uita si nu prea mi se pare o idee buna.

eu personal inca nu am inceput sa-i pun fetitei mele(avem 1 an si 4 luni).vad ca la tv nu prea se uita, e atrasa doar de reclame si atat.i-am dat de cateva ori la desene dar nu a dat importanta prea mare.

va multumesc
horobeanu
Postat pe 30 Noiembrie 2009 22:24
Noi am inceput sa-i punem desene cam de pe la 1 an si 2 luni si pentru ca sunt facute specialpentru cei f.f. mici i-au placut si mai mult au fost si educative in sensul ca a invatat cuvinte noi. La cele de la televizor nici el nu se prea uita. Ii plac mai mult genericele pentru ca se canta si publicitatea.
Partea proasta este ca intr-adevar desenele "creaza dependenta" atat pentru cel mic cat si pentru parinti. Eugen cum vede calculatorul deschis sau se plictiseste de jucarii (acum ca e vreme urata si stam mai mult in casa) cere desenele iar noi (parintii) pentru a profita de un pic de liniste sau pentru a putea face diferite activitati (facut manacre, intins rufe, mers la baie, etc) fara al avea printre picioare apelam de multe ori la desenele animate, care cel putin pentru cateva minute (niciodata mai mult de 10 - 15) il tin ocupat.


corina_dragoi
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:20
Eu i-am pus dvd cu desene animate dupa doi ani.Intrun fel imi pare si nu imi pare rau.Eu ii pun Disney,partea buna este ca e fascinata de Alba ca zapada, Cruela, Baloo, Frumoasa adormita etc si chiar stie povestile si unele replici, invata care sunt personajele bune si cele rele(diferenta intre bine si rau) deoarece vede si aude tonalitatea personajelor bune si rele, chiar sensibilitatea povestilor, si mai apuc si eu sa-mi fac din treburi.Dar partea rea este ca vrea mai mult, adica dupa ce se termina o poveste vrea alta si greu o fac sa inteleaga ca doar la una ne uitam pe seara, da un pic de dependenta care cu greu o tin in frau.
Eu incerc sa mentin o linie intre dvd si cartile cu povesti.Avem multe carti cu povesti si cam majoritatea am incercat sa le cumpar la fel ca si dvd.Stiti colectia Adevarul, e foarte frumos ilustrata si e copia identica a DVD Disney.Asa ca insist mai mult pe carti, ea le povesteste impreuna cu mine si chiar isi schimba tonalitatea vocii cand apare Baba cloanta cu marul vrajit sau Moracanosul care nu vrea sa se spele pe maini.Face gesturi si mimica fetei cum a vazut in pelicula.Sa nu mai zic cand rasfoim Cartea junglei iar cand ajungem la Baloo se ridica si danseaza si ea din fundulet.
Idea este sa incepeti din plin cu cartile, introduceti in lumea povestilor a basmelor prin carti si mai apoi Dvd.O carte bine ilustrata si un povestitor pe masura le starneste interesul de a descoperi ce este in pagina urmatoare si pune mintea si imaginatia la lucru.
Era un timp cand am regretat ca i-am pus DVD ca vroia doar sa priveasca si a lasat cartile deoparte dar am reusit incet incet sa fac un echilibru.
alinakatt
Postat pe 2 Decembrie 2009 11:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indemnizatia pentru cresterea copilului 48 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:32
bebelusul meu vomita 14 De la: raluca08 12 Noiembrie 2009 15:50
diaree si voma 15 De la: vasilicasavoiu 23 Februarie 2009 11:11
INTRABARE!!!!!!!!!!! 3 De la: ghiorghiesroxana 22 Iunie 2009 16:21
hainute bebelusi super ieftine 1 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:28
Setari Cookie-uri