avem oxiuri

care este tratamentul cel mai indicat pentru a scapa de oxiuri?
am mai avut o data si ni s-a dat helmiflores
dar asta a fost in ianuarie, iar acum avem din nou si as vrea ceva mai bun si mai rapid
ajutooooooooooooooooooooooooooooooooor
kidz000762
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:59
Nu imi amintesc exact cum se numeste dar e vorba de niste pastile pe care le iei si oxiurii mor, insa dupa o perioada (cred ca la 21 zile) ouale lasate de oxiuri se dezvolta.. asa ca in general nu vor muri din prima, ci se intampla sa iei pastilele pana sunt omorate cateva cicluri de oua... Oricum igiena conteaza - stiu ca e bine sa fierbi toate lucrurile (lenjeria de pat, lenjeria intima), nu mai vorbesc de spalat pe maini si taierea unghiilor..
In plus e bine ca pe urma sa mancati usturoi sau seminte de dovleac o perioada (desi exista cazuri in care nu mor oxiurii asa) + daca are copilul oxiuri toti cei din casa trebuie sa ia pastilele altfel nu ati facut nimik...
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:25
Pediatrii mai recomanda si zentel acum poti vorbi si cu medicul vostru insa poti cauta si un medic homeopat decat sa folosesti tot felul de medicamente care sa atace ficatul.tinctura de cimbru,produsa de Hofigal sau de Planktextractt de ex. aceasta tinctura actioneaza in helmintiaza (oxiuri)datorita uleiului volatil bogat in timol.Extern:Bai locale cu infuzie preparata din 20-30 g. planta (pelin) la 1 litru de apa.De asemenea in mod special,cu actiune electiva asupra oxiurilor se poate folosi usturoiul(in amestec cu miere sau sub forma de capsule)Usturoi sub forma de capsule se gasesc in orice plafar oricum o igena cat mai stricta a tuturor membrilor familiei este de ajuns ca unul sa nu respecte regulile ca s-a dus tratamentul si cum ai vazut apar iar la un anumit interval de timp.copii mai mici de 2 ani nu trebuie sa faca un tratament fara a discuta cu un medic despre riscurile si beneficiile tratamentului asa ca foarte mare grija si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:01
uite si cateva reguli de baza pe care ar trebui sa le respectam mereu nu doar atunci cand apar probleme
-Spala-te pe maini Cu apa si sapun (apa chair daca provine dintr-o sursa nepotabila - folosita cu sapun ca curata totusi mainile)
-Inainte de inceperea mesei
- Dupa folosirea toaletei
Foloseste igienic grupul sanitar
Nu uita ca manuirea neingrijita a robinetelor, a lantului wc-ului, a clantelor - poate fi cauza infestarii cu paraziti. Oricit de 'civilizat' ai folosit hartia igienica, spalarea mainilor inainte de a-ti atinge lenjeria sau alte obiecte de toaleta este o regula de aur. In plus, pentru ca nu stii cum a procedat cel care a fost inainte la wc, spala cu apa si sapun robinetele si manerul lantului. Aeriseste bine grupul sanitar: mirosul urit este de fapt dovada prezentei in aer a particolelor microscopice de excremente.
Pazeste-ti bucataria!
- Nu amesteca in aceeasi sacosa painea neambalata cu cartofii, ceapa si salamul,
- Spala bine in jet de apa legumele, fructele, telemeaua, ouale
- Taie carnea pe funduri de lemn destinate special - diferite de cele pe care tai legumele.
- Protejeaza alimentele, mai ales pe cele care nu se prepara termic
- Acopera castronul cu salata, cratita cu mancare - cind oala e acoperita, gunoaiele nu intra.
-Cumpara carne numai din locurile sigure - unde se efectueaza controlul veterinar
-Nu gusta carnea cruda.
BAFTA!
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:04
...apropo chiar la noi pe site este un subiect despre oxiuri care sper sa-ti fie de folos

http://www.kidz.ro/articol/Copil/2132/Oxiuroza-sau-enterobioza.html

SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:10
vasilica, super postul tau dau cate beri vrei ce n-as da ca toata lumea sa inteleaga si sa respecte macar regulile elementare pe care le-ai scris tu mai sus..
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:16
dianecrii esti o draguta ca de obicei numai ca beau fara alcool ca-l mai alaptez inca pe sebi peste 2-3 luni ne gandim sa-l trecem pe lapte praf asa ca sa vedem ce alegem ca sunt o multitudine de marci...cred ca vor fi 4 luni ca-mi e greu sa ma plimb cu laptele praf pe la mare asa titi e la purtator
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:22
hi hi.. atunci beri fara alcool
am gasit un articol interesant despre paraziti http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=238
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:29
auzi poate mor si oxiurii de la atata bere
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:35
ar fi bine daca asta ar fi remediul
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:50
Buna! Si fetita mea a avut oxiuri ....cam pe la 1 an jumate.Doctorita ne-a prescris VERMOX si in 3 zile ne-am scapat de ei.Acu fetita mea are 3 ani si de atunci nu i-au mai aparut..
oana_alexa2006
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Baia Mare? 18 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 03:21
puteti sa ma ajutati urgent??? va rog 20 De la: somotiucu 8 Februarie 2010 13:43
VITAMINE CAND ALAPTEZ?????? 9 De la: cozmamymy 5 Ianuarie 2014 11:46
Cum sa procedez? 27 De la: garbo004422 8 Septembrie 2010 22:06
SEXLIFE - Spune si povestea ta !! 86 De la: dor72 14 Aprilie 2011 22:43
Setari Cookie-uri