clasa intai la ce varsta?

dragi mamici am o intrebare la voi ce parere aveti la ce varsta e bine sa inceapa copiii scoala ? la 6 ani sau la 7 ani? fetita mea vreau sa o dau la 6 ani si 4 luni dar multa lume zice ca gresesc cel mai bine e la 7 ani voi ce parere aveti?
kidz000970
Postat pe 14 Septembrie 2009 14:30
ea ce crezi tu ca ar vrea? pare sa se plictiseasca la gradinita? educatoarele ce zic?
pinicuta
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:41
kidz 000970, intrebi pentru anul asta (e cam tarziu) sau pentru la anu' (e cam devreme)l? ca deja a inceput scoala...
kidz_2629
Postat pe 15 Septembrie 2009 23:07
cel mai bine e sa intrebi educatoarele
garbo098361
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:25
pentru ioana b am intrebat pentru ca nu stiam la ce grupa sa o dau ea are 4 ani daca o dadeam la grupa mijlocie ar merge la 6 ani la scoala daca o dadeam la grupa mica ar merge la 7 ani la scoala de asta eram nedumerita asa ca nu fi rautacioasa pentru ca intrebarea mea chiar a avut un scop si chiar aveam nevoie de niste sfaturi
kidz000970
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:43
draga kidz0007... raspunsul e f simplu acum ca ai adus lamuriri, cred ca deja e in grupa mijlocie si in caz ca nu stiai exista grupa mica, mijlocie, mare si pregatitoare.. ma rog... cand o sa aiba 6 ani o vezi cat poate si decizi...
eu cred ca voi scrieti doar ca sa va aflati in treaba...
si fraierele stau sa va raspunda la niste "probleme majore"...doamne cata prostie pe forumul asta....
va las ca mi se face greata de gingasele care asteapta sustinere pentru ofurile lor..... vai vai
kidz_2629
Postat pe 25 Septembrie 2009 00:14
nu vreau sa intru in gura lumii in nici un fel....daca cineva intreaba ceva si nu da detali este atacat imediat ca nu este destul de explicit.Dupa ce se dau mai multe amanunte este luat de par si facut incompetent Atunci ma intreb si eu tu Ioana in ce fel ai lamurit-o pe kidz970 zicand-ui ca este mai inapoiata si chiar nu stie lucrul acesta si tu ca o fraiera ti-ai pierdut timpul ca sa o lamuresti.Ai fost un ajutor stralucit
Nu vad rostul pentru care ti se face greata, te simti rau sau ce?
alinakatt
Postat pe 25 Septembrie 2009 12:06
kidz970, eu zic cel mai bine sa vezi ce vrea copilul.Daca incepe sa dea semne de plictiseala, in sensul ca ar vrea mai mult decit gradinita inscri-o la scoala.Fiecare copil are ritmul lui, daca vrea inca un an de ``vacanta`` mai las-o, daca vrea sa mearga la scoala da-o.Oricum dupa gradinita tot la scoala o fi...liceu...facultate...servici.Toata viata o sa fie la program cu obligatii multe.Macar acum sa se bucure cit e mica.
Oricum vezi ce isi doreste si poti sa intrebi si educatoarele daca este pregatita sa o dai mai devreme.
alinakatt
Postat pe 25 Septembrie 2009 12:18
ioana b daca iti este greata de forumul asta si spui ca toata lumea scrie doar asa sa se afle in treaba nu stiu de ce iti bati capul cu noi , de ce te bagi asa in seama doar sa te afli in treaba sau din lipsa de ocupatie scuza ma ca iti zic dar noi de aici de pe forum suntem in general linistite , fiecare cu problemele ei si nu ne arde de certuri sau vorbe urate tu daca esti asa o persoana locul tau e in alta parte sau iti lipseste ceva de ai starile astea de nervozitate chiar nu a avut nici un rost sa imi raspunzi la intrebare daca nu am fost explicita , dupa parerea ta dar cum am mai spus intai calmeaza te si dupa aia vorbeste cu lumea
kidz000970
Postat pe 25 Septembrie 2009 16:07
ce bine este ca in romania poti opta pt la ce varsta intra copilul la scoala..aici in spania se intra obligatoriu la 6 ani...puiutul meu mic a inceput clasa 1 la 5 ani si 9 luni,era un bebe dar sa acomodat putin cate putin cu toate ca mie imi era mare frica ca nu va reusi..dar acum sunt f mandra de el,invata f bine ..are aproape 8 ani si e in clasa a3 a..
MAGGY_30
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bone in constanta 4 De la: dana73_76 11 Septembrie 2011 16:11
caut bona -bucuresti zona pajura 25 De la: floare_cu_colti 21 Iunie 2011 19:14
Cum culcati copiii? 14 De la: vasilicasavoiu 15 Februarie 2009 12:45
oglinda pt fina. 5 De la: bianca4you 11 Februarie 2010 17:38
copii nascuti prematur(sub 7 luni) 16 De la: nely 8 Decembrie 2009 16:05
Setari Cookie-uri