mamica dupa nastere

cel mai enervant lucru e sa primesti sfaturi pe care nu le-ai cerut ...de superstitii nu mai vorbim...eu am plans o singura data si mi-am dat seama ca decat sa tin in mine si sa ma consum mai bine indepartez acea persoana din preajma.de copil m-am ocupat doar eu de cand am iesit din spital si nu am lasat pe nimeni sa isi bage nasul in treaba mea.am citit carti,m-am documentat pe net,am vb cu doctorul si totul a fost ok.vizite scurte doar cei apropiati si ...sanatosi ...altfel
dia28
Postat pe 7 Martie 2009 00:25
la prima sarcina m-au incercat multe sentimente...care m-au tinut cam o luna,apoi am inceput sa ma scutur si sa-mi revin.....de cele mai multe ori mamicile se imbolnavesc de tristete......dar trece.in ce privesc sfaturile am fost selectiva si le-am ales pe cele care credeam eu ca imi sunt de folos ....la cel de-al doilea copil a fost mult mai simplu....nici nu stiu cand au trecut 8luni....
oto_otto2000
Postat pe 7 Martie 2009 08:27
desi nu pot spune ca m-am simtit enervata sau mai stiu eu cum dupa nastere m-a incercat si pe mine o stare mai speciala sa zic asa eu din nefericire nu am avut nici un ajutor pentru ca soacra nu mai am iar mama mea e la multi km departare asa ca mi-am vazut linistita de bebelus si pot spune ca am avut noroc si am nascut la inceputul verii pe 27 mai si am profitat din plin de plimbari prin fata blocului mai intai iar apoi prin parc de superstitii nici nu am vrut sa aud chiar ma distrau unele chestii asa ca ma amuzam copios cu sotul meu pe seama lor bineinteles ca si la noi toate rudele isi dadeau cu parerea dar nu am luat pe nimeni in calcul si am facut cum ne-a spus medicul si cum am citit si noi prin carti sau pe net si nici nu ne vine sa credem ca au trecut deja 9 luni si ceva de cand am nascut doar sebi ne aduce aminte ca nu mai e un ghem de bebelus si alearga toata ziua prin casa cu premergatorul,ne canta si ne striga mama....tata
va doresc din tot sufletul multa sanatate mamicilor ca sa va puteti creste copii frumosi si sanatosi.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Martie 2009 12:39
apropo vreau sa urez LA MULTI ANI! tuturor mamelor de 8 martie si pentru ca m-a emotionat foarte tare dar m-a si evervat in acelas timp povestea mamicii lara vreau sa o incurajez spunandu-i ca oricat de stangace am fi ca inceput cu bebelusul e normal ca nu se naste nimeni invatat si invatam pana murim iar instinctul de mama il avem in sange asa ca bunicile ar putea sa faca bine sa inteleaga ca ele au fost mame la randul lor si pot da sfaturi doar atunci cand li se cer oricat de greu le vine trebuie sa accepte acest lucru .Asa ca mamei tale ar trebui sa-i explici insa ca ea este bunica si ca MAMA este una singura.Cat despre a fi o mama rea nici nu se pune problema pentru bebelus tu esti cea mai buna mama din lume pentru simplu motiv ca esti MAMA lui .Va doresc multa sanatate si ......implica-ti si sotul ca e si copilul lui doar nu l-ai facut cu .....mama
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Martie 2009 12:56
Multumesc din suflet pentru cuvintele de incurajare,vasilica.Sunt perfect de acord cu tot ce ai scris tu .Mama mea nu s-a schimbat nici acum,cand puiul meu are 1an si 8 luni.Si cred ca nu se va schimba niciodata.Eu insa am facut-o.M-am schimbat si mi-am luat viata in maini.Asta oricum se intampla cand bebe era mic ,in primele 3 luni,cand totul era nou si in loc sa ne bucuram de fiecare zi ,plangeam si ma certam cu mama pentru rolul care imi apartinea deja.Mama nu s-a schimbat deloc,inca trebuie sa ma cert pentru a o convinge ca in privinta copilului meu,eu am ultimul cuvant.Eu insa sunt mult mai puternica si am castigat multe batalii in decursul acestor luni.Sotul meu ma ajuta foarte mult,am scris si in mesajul anterior,cu toate treburile,de la schimbat,la hranit,scos afara.Atunci la inceput a fost un tata curajos si plin de elan,insa bunica ii taia avantul si il punea la colt,asa ca ajunsese sa ii fie frica sa puna mana pe copil.In timp,insa ne-am recastigat pozitiile si chiar de-ar fi sa ma cert zilnic cu mama pentru asta,copilul meu stie ca eu sunt mama si bunica e bunica.Am avut si inca am multe dispute,nici nu iti mai incarc timpul cu ele,de la alimentatie la educatie si la dreptul la intimitate ,dar zi de zi mai castig o lupta.Concluzia este ca o familie tanara ar trebui sa locuiasca singura si sa isi traiasca propriile experiente cu intensitate maxima.Financiar insa pentru multe cupluri e imposibil acest lucru,asa ca ajungi la compromisuri.Nu zic ca nu doresc ca bebe sa aiba bunicile in viata lui,dar acestea ar trebui sa-si inteleaga rolurile si sa le accepte.Va pup,fetelor!La multi ani de ziua voastra!Si hai sa ne bucuram de fiecare zi cu minunile din viata noastra!
lara_kidz
Postat pe 8 Martie 2009 17:01
ce sa spun....si eu am trecut prin depresie post partum si aveam un comportament foarte ciudat. Adica eram constienta ca trec printr-o schimbare dupa nastere si in acelasi timp ma uitam la bebitza mea si ma gindeam :``Ce Vrei?De ce plingi?``ca in secunda urmatoare sa ma cuprinda un sentiment de vinovatie greu de suportat ca izbucneam in plins,pentru ca realizam ca nu e bine ce fac,l ca realizam ca ea este mica neajutorata si are nevoie de mine, mama ei.Imi era greu sa cred ca pot gindi asemenea lucruri.Am avut starea asta de agresivitate mentala combinata cu vinovatie cam vreo 2 saptamini dar incet am reusit sa trec.Ma credeti ca si acum dupa aproape 2 ani inca mai im spun ``Cum am putut gindi in felul acela ca doar e copilul meu si il iubesc?`` si asa ca de final din ce cauza credeti ca am inceput eu depresia asta?Nu pentru ca plinge bebe,sau sotul nu ma ajuta sau alte motive serioasa(daca se pot numi motive)nicidecum....la mine a fost de vina robinetul de la baie care imi picura iar fratele meu nu era in oras sa mi-l repare.
La multi ani mamici!
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2009 20:34
alinakatt interesant motiv in secunda 2 chemam un instalator si terminam povestea.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 20:48
sa-ti mai spun ca eu am schimbat mobila din sufragerie doar ca lui sebi nu-i placea culoarea? cred ca nu e cazul oricum mobila era veche si am profitat de ocazie sa-mi iau si eu una moderna va doresc LA MULTI ANI! mamici si sa va cresteti bebelusii frumosi si sanatosi.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 20:51
stiu ca pare absurd, dar tu nu ai vecini ca ai mei sub tine ,si pe cel mai puternic l-ar apuca depresia.
fratele meu e instalator si a remediat problema
cu vecini stau mai greu, adica: Bibi nu are voie sa mearga in rotobil ca face zgomot,apoi cand am scapat de rotobil nu are voie sa alerge pt. ca din nou face zgomot,adica nu alerga nu respira nu reactiona....deci de vecini cum scap ca robinetul l-am aranjat eu:)
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2009 20:54
da-i in colo de vecini noi i-am terorizat pe ai nostri si in blocul nostru stau doar pensionari care fac nani la ora 8 odata cu sebi si mai suntem si doar cate 2 apartamente pe etaj din blocul nostru doar noi suntem tineri si avem copil in rest ceilalti au de la 50 de ani in sus si copii lor sunt plecati.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 20:59
acum 2 saptamani lui sebi i-au iesit dintii de sus si se trezea noaptea pe la 4 sa planga si plangea vreo 10-15 minute pana isi facea efectul gelul de se auzea din blocul din fata asa ca sa fi indraznit vreun vecin sa vina la mine la usa ca zbura de la etajul 4 nu alta.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 21:03
astia de sub mine sunt si ei tineri, au si ei o fata de vreo 8-9 ani deci si ei au trecut prin faze de genu rotobil, cazaturi, sarit in sus si in jos, alergat si lista continua,dar cred ca ei au invatat-o direct sa zboare, Am avut o perioada ca Bibi nu vroia sa intre la ea in camera pt. ca cei de jos la orice zgomot bateau in calorifer...dar am remediat si asta pe jumate batem si noi ca ii dam na-na ca a fost rau
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2009 21:06
lara ma bucur din suflet ca nu te-ai lasat invinsa nici tu nici sotul tau si am citit parca ieri pe alt topic ca va mai doriti 1 copil sper sa vi se implineasca visul si sa-i cresteti asa cum vreti voi nu cum vor rudele ca doar sunt copii vostri.Apropo azi am fost in vizita la niste cunostinte unde am cunoscut o fetita de 11 ani care-i zice bunicei sale MAMA pentru simplul motiv ca mama sa a lasat-o in grija bunicii si venea de o lua doar in week-end am ramas socata si chiar mi-am adus aminte de tine i-am povestit si sotului meu ca ai preferat sa-ti impui punctul de vedere si sa faci cum ai crezut de cuviinta.Oricum sunteti tari si tineti-o tot asa pentru ca de fiecare data dupa ploaie vine soare si ce e mai frumos decat 2 ingerasi
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 21:08
alinakatt nu vreau sa fiu rautacioasa dar oricum voi aveti avantajul ca stati deasupra
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 21:10
din fericire ea un a fost capricioasa cind iau iesit dinti, era si comica unul sus unul jos pe parti opuse .
serios vorbint astia de sub mine ma dispera , imi vin la usa eu ma cert cu ei ,ei cu mine si Bibi a invatat cand coborim scarile ca la trei e TufTuf si le dam na-na
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2009 21:11
asta a fost de nota zece Vasilica este cu adevarat un avantaj eu sunt deasupra si dupa mine nimeni ca stau la etajul patru
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2009 21:13
....si apropo poti sa le spui sa va multumeasca pentru ca sunteti asa draguti si incercati sa nu-i deranjati eu cu sebi mai nou ne jucam cu mingea asa ca-ti dai seama cum se aude la vecinii mei daca ar veni la usa am trece la urmatoarea etapa cea de sarit precum iepurasii asta a fost ieri dar nu a tinut decat putin ca a fost cu tati si era cam obosit si el nu vrea sa slabeasca gata nu mai stau ca ma duc sa ma uit putin la tv pana vine tati ca e pe stadion la meci
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Martie 2009 21:17
o seara buna si sanatate multa
alinakatt
Postat pe 8 Martie 2009 21:20
:))
dragi mamici,
si eu am avut probleme cu pensionarii de sub mine. dar la un moment dat am avut o cearta monstru. Se gaseau vezi domne, ca doarme nepotelul lor care e deja la scoala, are 9-13 ani si sa nu mai facem galagie. La care eu le-am zis ca a mea doarme si cu bormasina in cap, iar vecinul replica: dar nu ma intereseaza copilul tau. A, da? dar nici pe mine al tau. Asa ca ne-am certat cu securistii astia obisnuiti sa traga cu urechea ca pe vremea comunistilor si i-am bagat in ma-sa urgent. Si de atunci nici buna ziua nu ne mai dam, dar nici nu a mai batut in calorifer ca disperata. Si uite asa am eu liniste la creieri. Si le-am mai zis ca dc chiar au probleme la cap, mai bine sa-si bage dopuri in urechi! :))
IriCris
Postat pe 31 Martie 2009 11:47
mie si acumdupa sapte luni tot nu mi-au trecut starile astea atat ca nu mai plang,ma rog la dumnezeu si merg inainte ,stau si cu socrii,sotul meu nu e foarte intelegator,bebe a avut unele probleme ,fiind nascut prematur,si am o stare de efectiv nu mai am chef de viata,mi se pare ca sunt murdara desi ma spal ,mi se pare ca toata lumea are ceva cu mine,soacra mea e o scorpie si o puturoasa ,nu ma ajuta cu nimic,si imi zic in gand ,o sa treaca ,bebe o sa se faca mare si o sa scap,sotul meu nu mai doarme cu mine,cica nu doarme linistit cu noi,ma contrazice in orice ,socrul meu cand doarme copilul vb de parca e la 3 km distanta de de persoana cu care vb si tot asa,in casa nu ma ajuta nimeni si au impresia ca daca nu sunt la servici ma odihnesc ,soacramea mi-a zis ca nu sunt la program ,dar voi stiti mai bine cum e cu un bebe mic esti in slujba lui non-stop,ti-am zis toate lucrurile astea ca sa vezi ca se poate si mai rau,plus ca am fost internata cu bebe in spital de 5 ori pana acum,bafta ,te pup,o sa treaca ,ne rugam la dumnezeu si mergem inainte
clara_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2009 09:19
Cred ca cel mai rau e cand stai cu o "armata" in casa si nu te ajuta nimeni.Oare cum e posibil asa ceva? Mereu aveam impresia ca mamicile care mai au pe cineva langa ele o duc bine merci dar se pare ca atata timp cat nu exista intelegere degeaba stai cu mama sau soacra sau mai stiu eu ce rude.Imi pare foarte rau ca sunt astfel de oameni oare ce-i costa sa-si ajute rudele ca doar nu sunt unii straini?
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Aprilie 2009 13:10
Oare cum pot fi unii asa indiferenti ca vorba aceea si pe unul de pe strada daca-l vezi necajit si daca-ti cere ajutorul tot il ajuti dar pe unul care sta cu tine in casa. Chiar nu pot intelege asa ceva...ce ne costa sa ne purtam frumos?
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Aprilie 2009 13:13
eu am ajuns la concluzia ca toate mamele de baieti fac pe nebunele ca ele stiu detoate si ancearca sa ne faca si pe noi sa facem la fel dar de multe ori si ele dau gres dar nu recunosc si pretind ca noi sa le facem toate bune.omul din greseli anvata si numai gresind capatam experienta,
silviatatu
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:46
eu dupa ce am nascut era sa pierd laptele din cauza lui soacra-mea cu toate ca nu locuim anpreuna dar a venit sa-mi dea lectii cu toate ca an ziua de azi ati vazut si voi ca sunt destule materiale informative despre cum sa cresti un copil si modul de crestere de acum e cu totul schimbat fata de acum 30 de ani cand copiii erau anfasati ca ''''sarmalele''' avum sunt pampersi si servetele creme uleiuri s m d ......oricum sfatul meu e sa anveti sa tolerezi si sa nu pui la suflet si asa vei merge mai departe cat despre sot trebuie sa discuti serios cu el despre relatia voastra.sper sa va fie bine an continuare
silviatatu
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:54
eu pe sebi l-am infasat de 2 sau de 3 ori pentru ca era si prea mare si puternic si nu-l puteam tine iar in spital il tineau 2 asistente ca sa-l poata lega ca-si scoatea ba mainile ba picioarele ma prapadeam de ras vazandu-le cum se chinuie iar acasa aveam foarte cald erau peste 30 de grade asa ca saracul transpira foarte tare si am decis sa nu-l mai infas nici macar dupa baie sincer imi era mai usor sa-l manevrez infasat decat imbracat in costumas dar ne-am descurcat foarte bine si asa...pupici la bebici
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Aprilie 2009 13:53
Mda sant socrele si mame care sant destepte de bubuie cand aduci pe lume un copil , la stresul care-l ai mai o catza iti lipseste care stie tot . Parerea mea e ca instinctul functioneaza si domnele ar trebui dresate din timp sa nu-ti calce teritoriu' ... eu nu am avut probleme ca am fost singura ... n-a fost fiu atunci nici soacra sa nu fie ... si bine o fost! si inca e bine ! si dc va veni al 2 steie departe in vanturi ! sper sa nu ajung si eu o destepta de aia care bubuie!
jayx
Postat pe 18 August 2009 12:07
nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul...
SEBY1YEAR
Postat pe 19 August 2009 13:48
pai eu cred ca situatia cu soacrele sta cam asa: fiecare mama are incredere in copilul pe care l-a crescut ea. daca are fata, deci este bunica din partea mamei, probabil se va implica mai putin avand increderee ca fata ei va sti ce sa faca (pt ca a crescut-o bine si are incredere in ea), in schimb daca ea e mama baiatului si deci bunica din partea tatalului, nu are aceeasi incredre(sau deloc)in nora sa pt ca nu a crescut-o ea si nu o cunoaste f bine, si i se pare ca trebuie sa o invete ..diverse.. (ca sa nu mai zic ca e si geloasa ca i-a "furat" baiatul si ca nu mai e ea femeia de baza din viata baiatului ei, si desigur o doare ca si nepotul tot pe nora o venereaza si nu pe ea, ea care pana mai ieri era stalpul de baza al familiei din care vine fiul ei....)
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 14:36
Fetelor ma alatur si eu voua pe acest forum. In privinta soacrei sunt o norokoasa, am cea mai comoda soacra din lume, nu ma ajuta cu absolut nimik, nici makar nu vine sa-si vada nepoata, dar nici nu-mi zice nimik, daca mergem la ea in vizita se poarta super cu mine, ne face de mancare sta cu nepotika si nu ma lasa sa fac nimik, cik destul sunt eu de stresata acasa cu asta mika, dar nu ar sta cu ea daca eu nu as fii prin preajma si nici nu s-ar deplasa pana la mine, nu a facut-o nici atunci cand am avut prima raceala, prima baitza si asa mai departe, e adepta cine l-a facut sa si-l creasca. Makar nu imi zice nici da-te mai incolo. Cat despre mama, ma sufoca, se comporta de parca asta mika ar fii fata ei si nu nepoata, ea ii cumpara hainute, laptik praf, pampersi, si nu ca nu am avea noi si pt ca asa isi doreste ea. Norokul meu e ca locuieste in alta localitate si vine odata pe saptaman in week-end sa o vada. De schimbat nu am nici cea mai mika sansa, trebuie sa o accept asa cum e si sa-mi impun propriile reguli in privinta copilului ( desi le incalca de fiecare data cand nu sunt langa ea sub diverse motive ). Nu am avut depresie post-natala, poate m-a ajutat mult si meseria mea sunt psiholog.
iasmina_kidz
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:06
Buna mamici.
Eu pot sa zic ca sunt fericita. De 2 zile ne-am mutat in chirie. Pana acum am stat cu parintii mei. Nu pot sa zic ca nu mi-au fost de ajutor, dar am ajuns la concluzia ca tot e mai bine singuri.
Pana am nascut a fost super ok...mergeam toti 4 la verde sau la munte...dar de cand o aparut bb...s-a schimbat totul. Ai mei erau tot timpul in camera la mine si la sotu nu i-a convenit.....si am ajuns sincer la disperare....sotul imi comenta de ai mei....iar ai mei de sot....si nu am mai rabdat...si cel mai mult m-a enervat tata la felul cum vorbea cu micuta, scalcea cuvintele si numa se prostea si de nu stiu cate ori i-am zis sa nu mai faca asa, dar am vb singura.... si cand mi-a zis sotul ca a gasit un apartament nici nu am mai stat pe ganduri si am fost de acord. Precizez ca ne-am mutat in apartament numa pana ni gata casa....la anu....dar sincer e cel mai bine singuri. Asa pot sa imi cresc fetita cum vreau si doar sunt in acelasi oras, numa la o statie distanta.
Va pup mamici si bebei!
ralucimp
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
problene cu sanii 23 De la: office_salinasusesi_ro 26 Februarie 2010 23:35
va rog un vot 1 De la: raluca08 23 Martie 2010 19:10
banii de bona 5 De la: narcisadi 30 Iulie 2009 10:34
Imi este frica sa raman insarcinata. 20 De la: casperphantom 18 Noiembrie 2010 18:53
Bb si cainele! 5 De la: corina_dragoi 6 Octombrie 2009 15:15
Setari Cookie-uri