Nu vrea sa mai manance

Salutare mamici eu sunt un tatic disperat... baietelul meu de 6 luni , nu vrea sa mai manace lapte de nici un fel ,decat noaptea in somn ziua cand incercam sa ii dam urla tipa plange si face scandal cand simpte biberonul in gura ! cu lingurita sau pahar normal il bea sau ceaiul din biberon il bea ! nush ce sa fac cu el ! astept sfaturi din partea voastra thx :*
khitzhu58
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:28
Fetita mea are 8 luni si 5 zile si 7 .400 g. La fel nu mananca dar nici nu doarme ziua. Atipeste 5 minute si se trezejeste. Daca doarme 1 ora pe zi e bine. Noaptea se trezeste inca sa manance. Unii medici recomanda inlocuirea mesei de noapte cu ceai si nu stiu ce sa fac, intr-un fel ma bucur ca mai bea umpic de lapte dar are nevoie si de somnic. Este foarte vioaie si s-a ridicat in picioare in patut de la 5 luni jumate.Acum mege tinuta de manute.
paulacristina_olteanu
Postat pe 11 Ianuarie 2009 00:00
Buna,mihaeladardac.
Am patit-0 si noi la 3 luni, dar a fost vina mea, am realizat dupa ce nu a mai luat sanul 4 zile. De sarbatori am folosit usturoi la diverse pt mancare si au prins mainile miros. Nu foarte puternic, dar a sesizat.Dupa ce a disparut mirosul si-a revenit, nu au mai fost probleme. Nu mai mananc nimic care ar putea avea urme de ustoroi, iar pt. mancare il pregateste tati.
Vezi sa nu fi pus mana pe ceva, sunt tare mofturosi!
SA auzim de bine!
vladutel
Postat pe 1 Februarie 2009 12:30
khitzhu58 considera-te un tatic fericit si da-i copilului cu paharul alti parinti se chinuie cate 2-3 luni sa-i dezvete de biberon sau poate si mai mult sa-i invete sa bea cu paharul asa ca da-i doar noaptea cu biberonul ca nu-i nici o problema si baietelul meu a inceput sa bea apa cu paharul si sunt foarte bucuroasa precizez ca el are 8 luni si e alaptat la san dar pana-l intarc poate o sa bea si laptele si asa scapam de tot de biberon mai ales ca dupa o anumita varsta apar si cariile de biberon si el are deja 4 dintisori.
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Februarie 2009 12:42
Buna! Si fetita mea tot la fel cu aceasi problema nu vrea sa manance,am incercat tot felul de trucuri si cu desenele si k papa ktelu si mamaia si tataia si vecina si nimic am fost la pediatru si nea dat sai dam Picovit 90 de zile iam dat 60 si tot degeaba,abea o pacalim sa ia 2 sau 3 lingirite de mankre.Iam schimbat laptele nui mai dam milumil pt k deja are un an si ii dam dorna,am inceput cu zuzu si tot nu manank.Nu stim ce sa ne mai facem cu ea knd era mik mai mank dar acum nu nici sa nu vada.Iar supik de legume pt varsta ei nici atat in schimb mai manank knd ne vede pe noi ce mankm noi da 2,3 lingurite nu mai mult.Nu e bolnava are energie f multa,chiar nu stiu de unde,de dormit doarme de 2 ori pe zi kte 2 ore.E bn numai k nu manank,o sa mergem din nou la pediatru sai fak un set de analize.Nu stim ce sa ne facem,voi ce ma sfatuiti?
pupci
kmy_e_2000
Postat pe 2 Februarie 2009 17:10
buna ,si eu am o fetita de 10 luni si de la 7-9 luni nu a luat nici 50g ,ce-i drept i-au iesit incisivii de sus si un molar de sus ,dar acum 2-3 zile si tot nu maninca tot din caston si ii fac papa din retete si stau si o ora si cind vede mincarea i-a 10linguri de curozitate si apoi incepe figurile se freacala ochisori de parca i-ar fi somn, dar de unde cind o iau in brate fuge somnul ,deci nu-i somn ,dupa citeva minunte mai ia citeva linguri dar cu cite o jucarie pina se plictiseste de ea si o arunca, la inceput cind i-am dat la lingutita inchideam televizorul,si fara jucarii ca asa m-a invatat si pe mine cineva si a functionat pina i-a aparut dintisorii la 8 luni de sf. nicolaie si de atuncii tot asa o tinem cu figuri la papa si are numai 8100 g la 10 luni iar la 7 luni avea7400g,in reste ff.energica si merge sustinuta de manute si pare sanatoasa
Apropo sunt ceva vitamine la virsta eii?
GILIOLA
Postat pe 4 Februarie 2009 04:18
Buna,tuturor!Si eu sunt o mamica suparata ca fetita ei de 8 luni si o saptamana nu vrea sa mai manance.Ce-i drept,pana acum o saptamana a mancat foarte bine ,are 4 dintisori dar i s-a umflat iar gingia,cred ca trebuie sa mai iasa unul.Plus ca a fost racita,am capatat cu toii nenorocitul asta de virus de bantuie pe la noi prin tara.a ramas cu tuse dar in rest e vesela,activa,se ridica in patut,rade,gangureste,tipa de bucurie,etc..Cand o pun insa in scaunul de la masa,e tragedie.Se intoarce pe o parte,se face ca nu ma vede,iar daca vede lingurita si mai si.Deocamdata pun totul pe seama dintelui care trebuie sa iasa(desi la primii 4 nu au fost asa probleme) si pe faptul ca inca ia tratament pt raceala.Oare medicamentele influenteaza pofta de mancare?Sper sa ne revenim cu mancatul cu lingurita.Cu biberonul vrea,dar mai putin.Va pup si va astept!
ancapalade
Postat pe 7 Martie 2009 13:41
cred ca ar trebui sa-i schimbi locul in alta parte nu o mai pune in scaun poti sa o iei in brate da-i jucarii,schimba-i reteta oricum daca mai e si cu dintisorii si a mai fost si racita e de asteptat.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Martie 2009 14:02
apropo sebi in perioada dintisorilor era asa miorlait de nici "lapte de cuc" nu-i trebuia numai in brate si nici macar titi nu vroia decat cand ii era lui foarte foame supica nu manca decat putina si nici eu nu insistam mai manca piureu de fructe cu branzica calcica sau iaurtel cu fructe mai mult dulce daca-i dadeam ceva acru de ex suc de portocala plangea si nici nu vroia sa se atinga de el asa ca multa bafta incearca mai multe retete iti pot trimite o carte de bucate daca vrei.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Martie 2009 14:06
S-a rezolvat problema Cred ca era din cauza medicamentelor pt ca imediat dupa ce nu i-am mai dat siropelele alea a inceput sa manance din nou cu lingurita fara probleme.Probabil ca ii taiau pofta de mancare,alta explicatie nu gasesc.Deci acum suntem bine,am reintrat in ritmul normal.Am ajuns la concluzia ca sunt eu superstresata dar ca ea stie mai bine decat mine ce vrea si cat vrea.Multumesc pt sfaturi,Vasilica,chiar te rog,daca poti,sa-mi trimiti retete culinare pt bebe.adresa mea e zizyro@yahoo.com.Mersi mult!
ancapalade
Postat pe 16 Martie 2009 14:55
ti-am trimis sper sa-ti foloseasca
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Martie 2009 13:11
le-am primit,multumesc din suflet,o sa-mi foloseasca cu siguranta esti o draguta
ancapalade
Postat pe 17 Martie 2009 15:10
am citit toate mesajele voastre si noi avem 1 an si 3 luni,mentionez k eu i am dat papa lui bebe dupa cum am stiut eu,nu neparat dp carti ,de la 1 an am gatit pt el cum am gatit si pt ceilalti membrii ai familiei,doar k puneam mai putina sare,insa si noi facem fite la mancare,este curios ,gusta orice,ce nu i place scoate afara ,ce ii place papa cu pofta,ne plac merele dar sa muscam noi din ele,am mancat fructe la blender doar 2 luni in rest le devoram intregi, cd vrem bem lapte ,cd nu ,nu,mananca ciorbita doar cd are el chef si tot asa se freaca la ochi,dupa amiaza este un chin sa l adorm,chiar dc este obosit nu ar dormi nici batut,ii fac si cate 2-3 feluri de papa la pranz,nu ne plac iaurturile simple,fara nici un fruct,bem lapte nan pt 1 an,bb a gustat si mici si cirnati(la un gratar)s a servit el direct din castron,nu i mai face placere sa stea in scaunul lui sa pape ,ii place sa se plimbe si sa te plimbi si tu cu papa dp el,nou vrea sa manance singur si ia din castron si duce la gurita insa,......cam tre sa ai rabdare k dupa el ar manca in vreo saptamana,in rest ar manca pufi,stiksuri,corn ,nu tot timpul pot sa i pastrez programul deoarece cere d mancare daca vede pe masa,cateodata il mai refuz insa cateodata se pune pe plans si...........aam mancat si cartofi prajiti insa realizez k nu l prea mai incanta,am inceput si noi sa luam cavit,nu stiu cred k mai depinde si de ei,de cheful lor .....insa pana mai creste sa tgi spuna ce vrea mai .....dureaza
mihamedlife
Postat pe 17 Septembrie 2009 22:49
pt ce cavit? ti-a zis dr sa ii dai?
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 22:53
buna ziua am un baietel de 2 ani si 4 luni si reuza sa manance acum o luna i sa aplecat de la ciorba a varsat am mers la doctor am crezut ca are rosu in gat dar a fost curat aspus ca a fost de la un aliment care nu il mai vrea ciorbita cred care a si varsat am lasat cioria cam 2 sapt am inceput cu supita cate putin dar tot reuza si nu numai si cele care ii placeau nu stiu ce sa i mai fac va rog care stiti dati mi un sfat multumesc
alinutza_delly
Postat pe 21 Noiembrie 2009 18:44
Buna fetelor si eu am aceasta prb cu fetita mea care are 6 lunite . am avut un incident acum o luna si de atunci numai vrea nimik decat san. Abia am reusit de vvreo sapt sa o fac sa pape cateva lingurite de pireu de fructe care era favoritul ei pana acum o luna .nu stiu ce sa mai fac. ii fac in fiece zi supita incerc cu brinzica cu diverse alte alimente permise la varsta ei si nimic .Sunt disperata.Ea arata bine , a luat bine in greutate dar mi-e frica sa nu aiba carente de fier sau calciu, sau mai stiu eu ce daca papa doar tzitzi si atat. Astept sfaturile voastre
cory_emy
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:55
buna fetlor fetita mea are acum 9 luni si ea era to asa nu vrea sa manance san sau mancare si o dreanja ca avea pe limba lapte mult cum se depune dar am curatato si sia reventi eu vam dat un sfat uitativa si pe limba sa nu aibe vreo rana sau lapte si multa sanatate
raluca08_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:30
Si bebelina mea face la fel,nu manca deloc,dar in ultima vreme o las sa planga de foame si e ok.atunci papa... ,chiar daca trec si 5 ore,(manaca cu placere aproape orice).
ina_rebeca
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:40
asa faceam si eu ina cu ea o lasam si cand manca manca foarte bine
raluca08_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:46
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:28
buna si noi avem un baietel de 2 ani si 8 luni si ne chinuim sa mancam al meu baiat nu are o mancare preferata makar ii dam sa manance cu ce jucarie vrea el si lucruri din casa cat se uita el si se joaca noi ii dam sa manance doar asa daca ii dam sa manince sa stie adica mai fortat vomita are scaune moi se da peste cap cu tot chin mare abia asteptam sa intre la camin poate o sa se ia cu copii nu stiu dati-mi o mana de ajutor daca stiti multumesc
alinutza_delly
Postat pe 3 Aprilie 2010 22:36
cu siguranta cand va intra la camin sau la gradi se va lua unul dupa altul va fi un cerc acolo si ce va face unu vor face toti,adica asa cred .oricum nu il forta sa ii dai stomacelul peste cap sa ai alte probleme cu el,cred ca este la o varsta in care stie cand ii este foame si stie sa ceara.succes
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 00:24
are dreptate ana la gradi se mai indeamna un ul pe altul , eu cu fetita cea mare m-am chinuit la fel cu mancarea nu voia sa manace deloc si pana la urma am gasit solutia la prinz mai chemam o prietena de ei de joaca si mancau impreuna pe urma s-a reglat singura
cory_emy
Postat pe 4 Aprilie 2010 00:28
eu cel putin asa tind sa cred ca daca sunt sociabili se si indeamna unul pe altul si nu neaparat prin vorbe se poate numai sa vada ca unu mananca si sa se apuce toti,cel putin asa cred,poate ma insel
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 00:30
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 22:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doctori 1 De la: garbo205470 12 Mai 2011 21:09
squash sau dovleac pt placinata 3 De la: horobeanu 10 Noiembrie 2009 21:17
de unde pot cumpara o pompa pentru alaptat? 9 De la: garbo_381025 9 Septembrie 2013 08:55
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu 10 Noiembrie 2009 13:02
Ce analize , ecografii se fac copiilor 0-3 ani 1 De la: mony08 17 Februarie 2010 14:59
Setari Cookie-uri