o viata in paralel

De la: Casttelana, la data 2010-07-04 00:40:28Abisul vine oricum...si nu ne intreaba daca il acceptam sau nu! Nu-mi doresc sa mostenesc Pamantul si sa ma tarai sprijinita in baston...sau sa-mi cresc nepotii caulterior sa-i aud razand de opiniile pe care le am pe motiv de "diferenta de generatii"...hm! De multe ori ADEVARATA FERICIRE si sentimentul ca esti intr-adevar IUBIT te intinereste,te face sa radiezi, sa infloresti...Nu ati vazut femei care de atat nefericire arata ca....mama-mare?? Sau femei care sunt trecute de anii primei tinereti si pot concura cu...tineretea?? Care o fi secretul "tineretii fara batranete" ?? Uite, poate fi un motiv de dezbatere...publica : Tineretea fara batranete !
Salutare si o duminica plina de iubire...




ai dreptate un subiect interesant.eu i-as zice" tinerete vesnica."in primul rand este impacarea cu tine.apoi sa te ierti,pt trecut,cunoasterea de sine,sa te simti bine cu tine si cu tot ce reprezinti tu,sa inveti sa te iubesti,sa te respecti,sa iti faci timp si pt tine.sa iti satisfaci toate poftele si sa nu te incarci,cu greutatile si bolile altora.indeparteaza persoanele care se plang mereu,din jurul tau.planifica-ti viata asa cum vrei tu.pastreaza-ti independenta,mai ales financiara.fii un om informat.asa devii puternica si vei stii cum sa gestionezi orice situatie.gandeste pozitiv in orice situatie.nu exista situatie fara rezolvare.dupa ce ti-ai invatat aceste lucruri importante,numai pt tine,vine partea cu fericirea.ce voi spune mai departe,unora nu o sa le convina.pt ca au o vedere limitata asupra unor lucruri.dar voi continua ca principiu,si cine vrea tinerete vesnica,sa citeasca,cine nu sa treaca pe langa aceste lucruri ,fara sa le bage in seama.revenim la partea cu fericirea.nu toate femeile vad fericirea la fel.unele prefera sa fie iubite,chiar daca ele nu ofera acest sentiment.insa sunt frumoase si fericite.si egoismul aduce iubire!decat sa traiesti langa o ciuma,mai bine traiesti cu fericirea "langa "tine.ai de toate,esti implinita,iubitul iti ofera totul.si tu infloresti.fii vesela,razi mereu,distreaza-te si viata va fii frumoasa,inclusiv tu vei ramane frumoasa.daca iubesti si tu va veni o vreme cand iubirea se va transforma in tovarasie,prietenie,protectie si din cand in cand eros.spalat,calcat,crescut copii,cratiti ,oale,mancare,monotonie.iti cauti fericirea in lucruri materiale.nu este rau,dar nu vei arata mereu la fel de tanara ca prima situatie.greutatile familiale isi lasa amprenta.vei fi o batranica simpatica cu batranelul tau alaturi de tine.adica" un toiag de sprijin."stiu ca poate nu vei accepta ,tot ce am scris,dar ai vrut o reteta a tineretii vesnice.cunosc multe situatii de viata,fericita sau mai putin fericita.iubirea tine de foame in timpul tineretii.daca vrei sa ramai tanara mereu,conserva iubirea,pastraz-o pt tine,si cauta de la inceput ,decat un barbat vicios,mai bine unul care sa te iubeasca el.rasfatul tau va compensa.daca iti gasesti barbatul visurilor tale,incearca sa iti faci timp si pt tine.atunci vei imbatranii frumos,dar nu vei arata tanara mereu.eu prefer prima varianta.
vuvuzela
Postat pe 4 Iulie 2010 04:01
uneori merita ....cheaar si cu abisul in fata .
mmiriam
Postat pe 4 Iulie 2010 11:28

Imi vin in minte pentru inceput, celebrele cuvinte rostite de Humphrey Bogart in CASABLANCA - DINTRE TOATE LOCALURILE DIN LUME, EA A TREBUIT SA INTRE TOCMAI IN AL MEU!!!
Daca teoretic esti setat sa traiesti intre ciocan si nicovala, e posibil sa fii tentat si chiar sa - ti placa FRUCTUL OPRIT, cu siguranta.
Parerea mea este ca, e o dovada de LASITATE, de slabiciune de caracter...lasand DOAR timpul sa hotarasca in locul tau.
Uneori ajungem sa ne mintim si sa traim o viata in paralel, pentru ca sistematic suntem alimentati de minciuna. Nu exista curajul si unora le convine starea duplicitara, ca un sedativ al spiritului critic intotdeauna activat fata de altii.
Desigur e greu, e incomod, e insuportabil sa recunosti ca joci acest rol.
Vine insa si un timp al adevarului fata de tine insuti cand, trebuie sa alegi - sa analizezi dedesubturile unei astfel de existente si sa hotarasti directia spre care o iei spre a nu ii mai face nefericiti pe cei din jur!
De aici si gandul ca bine ar fi sa ne platim daca s - ar putea si pacatele in rate!
Dar in dragoste stim cu totii ca orice poate fi posibil si de aici si existenta unor astfel de situatii.
garbo080596
Postat pe 4 Iulie 2010 12:34
in dragoste sa nu spui niciodata imi pare rau.
mmiriam
Postat pe 4 Iulie 2010 13:43
De la: mmiriam, la data 2010-07-04 13:43:01in dragoste sa nu spui niciodata imi pare rau.




"love story"
vuvuzela
Postat pe 4 Iulie 2010 15:31
Dar si inmfinutul poate tine o... clipa... Ce te faci atunci?
udia70
Postat pe 4 Iulie 2010 17:15
frumos sub.
garbo100395
Postat pe 4 Iulie 2010 18:04
ma multumesc cu ce am avut in acea clipa,si-o sa cred ca e infinitul.
mmiriam
Postat pe 4 Iulie 2010 19:22
De la: mmiriam, la data 2010-07-04 13:43:01in dragoste sa nu spui niciodata imi pare rau.

si regret
giul1a
Postat pe 4 Iulie 2010 19:25
regretele si parerile de rau ramin intotdeauna asta nu se va schimba niciodata.
mmiriam
Postat pe 4 Iulie 2010 20:56
De la: udia70, la data 2010-07-04 17:15:01Dar si inmfinutul poate tine o... clipa... Ce te faci atunci?


Chiar si asa imi voi asuma...riscul! Exista o vorba : decat sa traiesc 500 de ani ca cioara mai bine 100 de ani ca...barza :) !Jumatate din viata am trait-o pentru altii,pentru a le asigura lor intai fericirea,plinatatea,bucurii...poate ca bucuria lor a insemnata si bucuria mea insa este incomparabil cu sentimentul de a te stii iubit fara sa dai nimic la schimb! Sa fi iubit doar pentru ca existi...pentru asa ceva se merita riscat si sa-mi traiesc ultimii ani si pentru mine !
Cheers!
Curios....niciun "comentariu" rautacios sau acid pana acum...Sunt chiar pe Garbo sau...???
Casttelana
Postat pe 4 Iulie 2010 22:54
chiar suntem pe garbo!
zambila
Postat pe 4 Iulie 2010 23:11
De la: Casttelana, la data 2010-07-04 22:54:45
De la: udia70, la data 2010-07-04 17:15:01Dar si inmfinutul poate tine o... clipa... Ce te faci atunci?


Chiar si asa imi voi asuma...riscul! Exista o vorba : decat sa traiesc 500 de ani ca cioara mai bine 100 de ani ca...barza :) !Jumatate din viata am trait-o pentru altii,pentru a le asigura lor intai fericirea,plinatatea,bucurii...poate ca bucuria lor a insemnata si bucuria mea insa este incomparabil cu sentimentul de a te stii iubit fara sa dai nimic la schimb! Sa fi iubit doar pentru ca existi...pentru asa ceva se merita riscat si sa-mi traiesc ultimii ani si pentru mine !
Cheers!
Curios....niciun "comentariu" rautacios sau acid pana acum...Sunt chiar pe Garbo sau...???
pai nu pareai sa astepti raspuns/parea ca vb cu tine si erai de acord cu ce spuneai
garbo074997
Postat pe 4 Iulie 2010 23:23


Si eu sunt de acord cu tine , Castelana . Am facut destul pentru altii , a venit vremea sa ma ocup de mine , sa fiu mai importanta pentru mine decat oricine , sa-mi dau mai multa atentie si asa pana la sfarsit .

Mi-am terminat obligatiile .
liaiedera
Postat pe 4 Iulie 2010 23:32
De la: Casttelana, la data 2010-07-04 22:54:45
De la: udia70, la data 2010-07-04 17:15:01Dar si inmfinutul poate tine o... clipa... Ce te faci atunci?


Chiar si asa imi voi asuma...riscul! Exista o vorba : decat sa traiesc 500 de ani ca cioara mai bine 100 de ani ca...barza :) !Jumatate din viata am trait-o pentru altii,pentru a le asigura lor intai fericirea,plinatatea,bucurii...poate ca bucuria lor a insemnata si bucuria mea insa este incomparabil cu sentimentul de a te stii iubit fara sa dai nimic la schimb! Sa fi iubit doar pentru ca existi...pentru asa ceva se merita riscat si sa-mi traiesc ultimii ani si pentru mine !
Cheers!
Curios....niciun "comentariu" rautacios sau acid pana acum...Sunt chiar pe Garbo sau...???



subiectul este f interesant.referitor la aciditate,orice greseala se indreapta,important este sa vrei.sa multumim tuturor pt un garbo linistit si in alchimizat.ce frumos este sa poti relationa,in mod civilizat.referitor la modul de trai pe care zici ca il preferi ca "barza",poti sa traiesti toata viata asa,numai de tine depinde fericirea cum ti-o faci.daca realizezi ca dragostea pe care o traiesti e falsa,rupe orice legatura.fara intoarcere.ca si copila am crezut ca iubirea lui posesiva,este fericirea pe pamant.ei bine am pierdut cativa ani din viata,crezand intr-o falsa parere despre ce inseamna fericirea.el intr-adevar iubea,dar intr-un mod extrem de dur.cand am perceput adevarul despre cum ar trebui sa simt dragostea,deja inima imi era faramitata.si dupa cum stii,din cioburi faci decat. un intreg lipit.probabil ca pe atunci nu ma iubeam suficient de mult.daruiam totul unei false conceptii.mi-am regasit identitatea cu greu.dar trecand prin acea experienta,m-am intarit si acum traiesc fericirea,intelegand ca "dusmanul" meu pe atunci era acceptarea.de aceea doresc tuturor si baieti si fete,sa nu accepte sa traiasca in falsitate,crezand ca iubirea are si valori urate.
vuvuzela
Postat pe 5 Iulie 2010 00:00
De la: vuvuzela, la data 2010-07-05 00:00:14
subiectul este f interesant.referitor la aciditate,orice greseala se indreapta,important este sa vrei.sa multumim tuturor pt un garbo linistit si in alchimizat.ce frumos este sa poti relationa,in mod civilizat.referitor la modul de trai pe care zici ca il preferi ca "barza",poti sa traiesti toata viata asa,numai de tine depinde fericirea cum ti-o faci.daca realizezi ca dragostea pe care o traiesti e falsa,rupe orice legatura.fara intoarcere.ca si copila am crezut ca iubirea lui posesiva,este fericirea pe pamant.ei bine am pierdut cativa ani din viata,crezand intr-o falsa parere despre ce inseamna fericirea.el intr-adevar iubea,dar intr-un mod extrem de dur.cand am perceput adevarul despre cum ar trebui sa simt dragostea,deja inima imi era faramitata.si dupa cum stii,din cioburi faci decat. un intreg lipit.probabil ca pe atunci nu ma iubeam suficient de mult.daruiam totul unei false conceptii.mi-am regasit identitatea cu greu.dar trecand prin acea experienta,m-am intarit si acum traiesc fericirea,intelegand ca "dusmanul" meu pe atunci era acceptarea.de aceea doresc tuturor si baieti si fete,sa nu accepte sa traiasca in falsitate,crezand ca iubirea are si valori urate.


sorcovaaaa, veselaaaaaaaaa!!!!!!!!
cum e vremea in america sandicoooo???

marileanamoncanu
Postat pe 5 Iulie 2010 06:43
adica mataluta, bre Vuvuzeuo, iti pierdusi "identitatea" cu primul barbat!? eu asa fi zis ca altceva...
in ambele cazuri, te inseli; dar iti spun eu: nu ti le-ai mai regasit!
moniq_
Postat pe 5 Iulie 2010 07:19
Hei! Ce se-ntampla aici???????Voi v-ati observat?!?!
Cand domnul spunea ca a alunecat ... ati sarit pe el! Cand Castelana ia o hotarare asemanatoare...stati cumintele in bancutele voastre
Pai de ce lui nenea nu i se permite si lui tanti da?????????????
Nu mai suntem pe topicul acela cu viata in paralel? Am gresit eu topicul???
Deja ma distrez!
Feministelor!
O zi excelenta
udia70
Postat pe 5 Iulie 2010 18:05
Udato, incepu' sa-ti placa?! vrei sa curga sange, ha?!
moniq_
Postat pe 5 Iulie 2010 19:02
De la: garbo074997, la data 2010-07-04 23:23:23
De la: Casttelana, la data 2010-07-04 22:54:45
De la: udia70, la data 2010-07-04 17:15:01Dar si inmfinutul poate tine o... clipa... Ce te faci atunci?


Chiar si asa imi voi asuma...riscul! Exista o vorba : decat sa traiesc 500 de ani ca cioara mai bine 100 de ani ca...barza :) !Jumatate din viata am trait-o pentru altii,pentru a le asigura lor intai fericirea,plinatatea,bucurii...poate ca bucuria lor a insemnata si bucuria mea insa este incomparabil cu sentimentul de a te stii iubit fara sa dai nimic la schimb! Sa fi iubit doar pentru ca existi...pentru asa ceva se merita riscat si sa-mi traiesc ultimii ani si pentru mine !
Cheers!
Curios....niciun "comentariu" rautacios sau acid pana acum...Sunt chiar pe Garbo sau...???
pai nu pareai sa astepti raspuns/parea ca vb cu tine si erai de acord cu ce spuneai


NU ! Nu sunt putine momentele in care ma dezaprob si ma critic...Am facut o marturisire pe care nici la Biserica nu am facut-o iar daca printre opinii se gaseste ceva demn de luat in seama,care sa ma faca a chibzui mai mult la pasul pe care sunt pe cale sa-l fac, de ce nu...?? Anyway, nu voi apuca batranetile si nici nu-mi doresc, am mai spus...asa ca se pare,o mare parte dintre voi opteaza pentru prima varianta :) ! De ce sa nu fiu purtata in brate de Fericire, macar pentru o clipa ?! Am foat educata si crescuta in acel spirit familist,dus pana la capat cu orice pret si sacrificiu,educata ca fiecarei etape a vietii trebuie sa-i corespunda ceva,o realizare...Pana la 24 ani scoala si iar scoala,imediat casatoria si in acelasi pas alert,datoria fata de Societate: copilul! Totul a fost calculat dinainte...eu doar m-am conformat!Am luat coronita la acest capitol al vietii, dar, cu ce pret?? De ce nu au existat voci care sa-mi spuna : fato' fara iubire, viata e pustie !!! Poate m-as mai fi gandit....nu stiu....oricum, este tarziu pentru recalculari de "ruta",vreau doar sa traiesc, sa simt ca intr-adevar TRAIESC pentru mine!
Multumesc acelora dintre voi care nu m-au/ma judeca prea...aspru si va doresc la fel de mult sa fiti iubite, pentru ca da, meritati !
All the best...
Casttelana
Postat pe 5 Iulie 2010 19:08
nu pricep neam, la ce drac' va tot dati copy/paste?! nu puteti urmari o discutie, cursiv?! din abisul gandirii voastre, de acolo...
moniq_
Postat pe 5 Iulie 2010 19:12
De la: moniq_, la data 2010-07-05 19:12:04nu pricep neam, la ce drac' va tot dati copy/paste?! nu puteti urmari o discutie, cursiv?! din abisul gandirii voastre, de acolo...

Scuze pentru spatiul consumat insa nu este "copy/paste" ci doar un "reply" pentru comentariul facut sau un raspuns ! Ca si in acest caz...:)
Cheers!
Casttelana
Postat pe 5 Iulie 2010 21:38
mai!
o viata in paralel cu ceee??
caci toatre vietile noastre-s in paralel nenee!|
da rauu!
a mea cu=a ta, a ta cu=a vecinei si uite-asa!
fleurdelis
Postat pe 6 Iulie 2010 19:26
asta e grea, nu ma bag
nelly05
Postat pe 6 Iulie 2010 21:24
de ce nu??? am mai auzit de astfel de cazuri, iti creste adrenalina, cred!!
narcysa
Postat pe 7 Iulie 2010 16:48
Ce n-ati inteles? Castelana a gresit topicul... Era vorba de o viata in paralel cu cea pe care o ai cu acte...nu de o alta viata pe care iti doresti s-o incepi! Adica nu era vorba de o schimbare,(in acte) a propriei vieti ci de ...a iubi pe mai multe carari...

Salutari!
udia70
Postat pe 7 Iulie 2010 17:33
paii nimic!
n-am inteles
fleurdelis
Postat pe 7 Iulie 2010 22:49
Iti explic eu , Fleur .

Tu ai acasa , cu acte in regula , un supus . Supus de bunavoie .
Se ivesc altii care vor sa-ti fie si ei supusi .
Cum nu strica niciodata un supus in plus , accepti.
Pana sa te hotarasti cu care sa ramai , se numeste ca ai o viata in paralel .
Nu e nimic paranormal .


liaiedera
Postat pe 8 Iulie 2010 10:06
auzi bre Queen-o..,ai uitat de cei care nu vor in ruptul capului sa-ti fie supusi,dar ca o regina ce te aflii,nu accepti asa o "nesupunere",si dai si lupta ,si dai si lupta pana cedeaza..,ca de nu..,"unde le stau picioarele...."


roby_cado
Postat pe 8 Iulie 2010 13:25
supusii sunt cei care vor ;care nu vor sa fie luati drept supusi ,vor fi luati ca si parteneri.ce zici? asa e bine sau ca si concubini . oare cum le-o fi placind sa se cheme????
mmiriam
Postat pe 8 Iulie 2010 13:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
slabire... 1 De la: laura_tm 3 August 2009 15:15
Rezista o femeie fara sex un an 51 De la: drago 4 Ianuarie 2010 14:43
Mai are rost sa te casatoresti? 462 De la: Dor_marunt 22 Mai 2010 14:08
Femei cu probleme ginecologice 2 De la: Eugenia69 9 Iulie 2011 19:51
ma-m lovit cu unghia in interiorul vaginului 6 De la: garbo_414525 26 August 2015 19:09
Setari Cookie-uri