o viata in paralel

Am trecut prin asa ceva mai demult cind al meu a avut pe cineva dar am ramas impreuna si ne-am vazut de viata mai departe acum e altceva vorba cuiva:viata e scurta.[iar eu am vorbit cam mult]ar trebui sa trec la fapte.ok.
mmiriam
Postat pe 22 Iunie 2010 15:06
DA exista dragoste,pentru ca de la ea vine relatia in paralel ar trebui sa sti si tu [si totusi]
mmiriam
Postat pe 22 Iunie 2010 16:08
moniq nu te sustin doar de aceea am facut o revolutie pentru a avea dreptul la cuvint si pareri propii.
mmiriam
Postat pe 22 Iunie 2010 16:13
moniq nu te sustin doar de aceea am facut o revolutie pentru a avea dreptul la cuvint si pareri propii.
mmiriam
Postat pe 22 Iunie 2010 16:13
As vrea sa va raspund tuturor....Sunt multe proverbe de genul sa arunce cu piatra cel ce e fara de pacat... Cea mai potrivita insa , mi se pare paradigma maimutelor.... Cercetatorii au pus 5 maimute intr-o cusca si au suspendat de un stalp un ciorchine fde banane... Cand o maimuta dorea sa urce la banane, cercetatorii o stropeau cu apa. La un momendat, a fost inlocuita o maimuta... Cand maimuta cea noua a dorit sa urce la banane, celelalte maimute au batut-o. In acelasi mod au fost inlocuite toate maimutele, iar cea nou introdusa era batuta de celelalte daca dorea sa urce la banane. Si, desi nici una din cele 5 maimute nu fusese stropita cu apa, toate se comportau conform regulamentului sau in conformitate cu "asa trebuie, asa e legea aici..., niciodata n-a fost altfel"
Poate sunt prea alambicate cele zise de mine, asa ca voi concluziona: NU FITI RAI! VI S-AR PUTEA INTAMPLA! DACA NU PUTETI FI LA FEL CU CINEVA, ACORDATI-I RESPECTUL, DOAR PENTRU CA EL POATE CEEA CE TU NU POTI
MULTUMESC
udia70
Postat pe 24 Iunie 2010 08:27
ai mare dreptate te felicit ce ai adaugat mai sus este realitate.
mmiriam
Postat pe 24 Iunie 2010 20:57
mda...
deci cum ar veni "daca nu puteti fi la fel cu cineva (si sa-l(o) ) inselati de sa iasa pipirig , acordati-i respectul,doar pt ca el/ea poate ceea ce tu nu poti"...

si respectu' asta cum sa-l acord,ai?
ca pe-un credit la banca sau ca pe-un pian?
preci
Postat pe 25 Iunie 2010 00:07
De la: garbo134659, la data 2010-06-13 09:56:00ca sa fiu sincera eu am primit o astfel de oferta pe care nu am onorato ce ati fi facut in locul meu daca ati fi simtit ceva pentru acea persoana dar nu puteati fi de acord cu o viata dubla[.asta ar presupune stres si frica de a nu fi descoperita,e greu sa traiesti astfel]ce ziceti? vreau sa aflu parerea voastra.
ami230872
Postat pe 25 Iunie 2010 13:33
Eu, de peste 3 ani traiesc asa ceva. Dar este mai altfel.El are pe altcineva, cu care se intalneste zilnic.Ea a divortat., noi nu.Eu il iubesc in continuare, desi stiu f. bine ceea ce simte el pentru cealalta femeie din viata lui. Am intors situatia pe toate partile si am ales sa merg mai departe suferind cumplit, pentru ca nu vreau sa afle parintii nostri, copii mei si sa sufere atata lume degeaba. El tine la mine, isi adora copii, dar nu poate renunta la ea.
Daca ar fi acum sa-mi gasesc pe cineva, care sa tina la mine, nu as evita sa fiu cu el. Dar nu as face asta, sub nici o forma, daca el ar fi casatorit.
Cu asta cred ca am spus tot.
ami230872
Postat pe 25 Iunie 2010 13:40
Preci, ca pe-o coarda, mami, ca pe-o coarda!

Mai Mmiriam, pentru ce ai tu nevoie, mama, nu era zau neaparat sa faci o revolutie!
moniq_
Postat pe 25 Iunie 2010 13:49
Revolutia au facut-o toti romanii eu v-am amintit doar de ce ati facut-o[ DEGEABA].ptr.Moniq.
mmiriam
Postat pe 25 Iunie 2010 15:37
Revolutia au facut-o toti romanii eu v-am amintit doar de ce ati facut-o[ DEGEABA].ptr.Moniq.
mmiriam
Postat pe 25 Iunie 2010 15:37
Revolutia au facut-o toti romanii eu v-am amintit doar de ce ati facut-o[ DEGEABA].ptr.Moniq.
mmiriam
Postat pe 25 Iunie 2010 15:37
Revolutia au facut-o toti romanii eu v-am amintit doar de ce ati facut-o[ DEGEABA].ptr.Moniq.
mmiriam
Postat pe 25 Iunie 2010 15:37
Revolutia au facut-o toti romanii eu v-am amintit doar de ce ati facut-o[ DEGEABA].ptr.Moniq.
mmiriam
Postat pe 25 Iunie 2010 15:37

Cum draga, degeaba? Uite, tu esti dovada vie a reusitei!
moniq_
Postat pe 25 Iunie 2010 15:39
Fiecare face ce doreste cu viata sa ,dar ca recomandare este ca ceea ce faci sa faci din inima ........
garbo012357
Postat pe 25 Iunie 2010 18:55
depinde acum numai de tine tu hotarasti ce e bine si ce nu,celelalte persoane care comenteaza nu conteaza ei vorbesc din auzite sau presupun ce e bine si ce este rau.
ala_micul
Postat pe 26 Iunie 2010 10:22
de ce nu sant mai multe persoane cu un astfel de caracter
ai fost mare si vei fi atat cat vei gandi cu rationament
ala_micul
Postat pe 26 Iunie 2010 10:25
moniq_
Postat pe 26 Iunie 2010 10:28
asa e ...............ai un caracter puternic, dar nu mi-ai zis cum ai facut............ai ajutat fata aia sa ramana insarcinata??????????
jeanette40
Postat pe 26 Iunie 2010 10:36
Respecta-i sentinentele, pentru ca oricum aceste sentimente l-au facut sa va ceara ajutorul si nu obida...
udia70
Postat pe 26 Iunie 2010 13:14
De la: udia70, la data 2010-06-24 08:27:52
Poate sunt prea alambicate cele zise de mine, asa ca voi concluziona: NU FITI RAI! VI S-AR PUTEA INTAMPLA! DACA NU PUTETI FI LA FEL CU CINEVA, ACORDATI-I RESPECTUL, DOAR PENTRU CA EL POATE CEEA CE TU NU POTI
MULTUMESC


Nu, udia: e invers. Cel care NU inseala POATE ceva ce alalalt nu poate: sa iubeasca. Stii cit de putini oameni POT sa iubeasca?
A nu iubi, a nu fi in stare sa iubesti e un handicap major: poate sa iti fie mila de individul respectiv. Dar nu inspira, in nici un caz, respect...
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 13:20
Miriam,
multumesc pentru aprecieri.
Se pare ca ai inteles paradigma maimutelor mai bine decat altii. Parerea mea este ca viata - buna sau rea- trebuie traita ! Regulile au aparut ulterior vietii si am crescut cu totii sub umbrela lui "asa trebuie/ nu-i bine sa.../ asta e legea firii...etc"
udia70
Postat pe 26 Iunie 2010 13:23
Draga Ami,
Ar fi multe de spus, dar uneori, cea mai mare dovada de dragoste este sa stii sa renunti... Daca tine cu adevarat la tine, nu va pleca.
Da-i libertatea! Pune-l sa aleaga! Imbranceste-l pe usa afara daca e cazul, dar nu mai sta in mocirla!
Va alege ceea ce ii va conveni si acesta va fi raspunsul pe care-l astepti: o declaratie de dragoste pentru una dintre voi.
Esti un OM care are propriile sentimente ce trebuie respectate 100%. Si respectul poate fi o dovada de dragoste...
Dar tu ce vrei? Sa ai alaturi un om pe care-l iubesti? Sau un om pe care sa-l iubesti si sa te iubeasca?
Din cate vad, deocamdata te rezumi la prima varianta... Tu, pentru tine, nu contezi?
Ce cauti- atunci_ tu in viata ta?
udia70
Postat pe 26 Iunie 2010 13:33
asta e argumentul principal pentru tot felul de anomalii: ca regulile sint facute sa fie incalcate. Ca noi nu ne aliniem turmei. Ne cuplam in trei, in cinci, chestiile standard sint depasite, nu?
Si in goana asta de a incalca reguli, te opresti vreodata sa te intrebi TU ce simti? Ce e in sufletul tau? Dincolo de orice prejudecata - ce simti?
Te simti bine cind el vine acasa cu gustul altui sarut pe buze? Ii poti sari in brate- in acelasi mod in care ai face-o daca ar fi al tau?

Intr-adevar, nu exista reguli: exista, in schimb, sentimente. Daca exista.
Iar daca nu exista, de ce ai mai fi cu cineva. Doar asa, ca ti-e frica sa dormi singurica? Ia-ti un caine...
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 13:33

Nu, udia: e invers. Cel care NU inseala POATE ceva ce alalalt nu poate: sa iubeasca. Stii cit de putini oameni POT sa iubeasca?
A nu iubi, a nu fi in stare sa iubesti e un handicap major: poate sa iti fie mila de individul respectiv. Dar nu inspira, in nici un caz, respect...[/quote]

Dar el spune ca iubeste chiar daca poate nu e adevarat, el simte ca iubeste (doua sau mai multe in acelasi timp, n-are importanta) deci nu pot sa-i acord mila... nu e cazul
In ceea ce priveste respectul... hmmm are multe fatete Eu pot respecta unui om faptul ca e in stare de ceva ce eu nu pot face.. are ceva in plus fata de mine (chiar si criminalul imi poate fi superior pe latura in care el are atata sange rece si eu nu )...
Hai ca ma confuzez de-a binelea..
Ideea era ca suntem egali in fata vietii si a mortii si ca nu e logic -sau cel putin mie nu mi se pare logic- sa ne erijam in judecatori
Cand cineva iti solicita ajutorul, oferai-l ! Ti-l solicita pt ca are nevoie de el. Poate ca tu ai alte convingeri, dar daca n-ar fi avut nevoie de ajutor, ore ti-l mai solicita?
udia70
Postat pe 26 Iunie 2010 15:54
bineinteles: el crede ca iubeste. Probabil si melcul crede ca alearga... Evident, nu judec pe nimeni: fiecare s-a nascut cum s-a nascut: unii cu capacitati intelectuale limitate, altii cu capacitati afective limitate, altii cu deficiente fizice.... Toti avem diverse defecte. Dar nu vad de ce defectele unui om mi-ar putea impune respect. Si prin defect inteleg strict limitare.
Criminalii de care spuneai au o empatie deficitara. Si da, poate fi o chestiune care sa iti inspire mila. Nu percep ce simte un alt om, nu ii percep vibratiile, nu pot comunica cu ceilalti oameni in maniera in care noi comunicam, iar crima - sau agresivitatea - poate fi o nevoie disperata de control. Nu este vorba de o calitate aici, ci de lipsa unor perceptii. Si pentru fiecare dintre criminalii celebri a existat, pe linga zestrea genetica aparte, probabil, si un trigger care a condus la aceasta deviatie, daca le citesti istoriile...
quasaria
Postat pe 26 Iunie 2010 16:08
Salut, sfatul meu este ca nu merita sa ai o asemenea viata. Doar daca nu esti multumit de ce ai langa tine??!!! Si chiar si asa se poate rezolva.... Comunicarea cu partenerul de viata pe care ti la-i ales este importanta . Cred ca sunteti impreuna ca va iubiti si nu din interes?? Iara atunci cand iubesti nu mai este loc si pt. alta persona.....!!!!!
Alex70
Postat pe 26 Iunie 2010 17:03
Daca dragoste nu e nimic nu e.
mmiriam
Postat pe 26 Iunie 2010 22:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Cafeaua verde" 52 De la: blondina_X 30 Decembrie 2018 16:30
Ce parere aveti despre barbatii care terorizeaza femeile care nu vor sa aiba nimic cu ei? 117 De la: luptatoareacurajoasa 9 August 2010 19:51
Diferente dintre barbat si femeie 369 De la: eu_geminy 12 Octombrie 2010 12:37
Netul poate face o femeie nimfomana? 30 De la: tusi_Oli 12 Decembrie 2011 19:00
Cum scapi de inhibitii? 10 De la: quasaria 3 Aprilie 2010 19:31
Setari Cookie-uri