ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

Lasati autoritatile si Asoc.Chinologice sa-si faca programul de sterilizare apoi ei vor disparea pe cale naturala...poate nu stiti suntem subiect pe prima pag a ziarelor din afara din cauza abuzurilor contra cainilor comunitari...suntem catalogati drept fiind barbari din 2 motive uciderea lui N.Ceausescu si acum a miilor de caini.
Uitati-va in jur cate legi se aplica? Ce siguranta ai in strada? Cum tiganii fac legile? Cum unii au bani cu lopata iar altii sufera de foame!
Si cat despre animalele de companie va spun cu certitudine (k stau afara 8 luni pe an) sunt protejate de legi, respectate, iubite si au parcuri de dimensiunile unui parc public.
Iar oamenii nu sunt atat de rai , sunt educati si cu frica de lege.
TREBUIE sa invatam sa fim mai BUNI! Civilizatia tine si de oameni...
anya_ia
Postat pe 14 Martie 2010 10:55
ca genul asta de oameni...sunt acel tip de oameni ..lipsiti de preocupari...mie asha mi se pare...una e sa locuiesti la o casa la curte...si sa ai unde tine un animal...alta e sa stai la bloc....te faci sclavul animalului...sa/l scoti afara...sa/i dai sa manance..sa/l vaccinezi s.s.m.d...ma uit la unii...ca un copil nu l/ar creste dar ditaimai dulaul il tine in casa...ca mananca ala cat doi oameni
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 10:57
De la: garbo010448, la data 2010-03-14 10:55:27Omul se poate considera civilizat numai in masura in care poate intelege un suflet de pisica
-Bernard Shaw.

SI E CEVA DE STUDIAT CA PISICA ARE 9 VIETI
garbo074997
Postat pe 14 Martie 2010 10:59
nu compara un copil cu un animal.
violeta1981
Postat pe 14 Martie 2010 10:59
si daca pentru unii lucrurile stau asha...atunci sigur nu e vorba de suflet si sau ...mila...ci de obsesie...
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 11:01
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 10:57:23ca genul asta de oameni...sunt acel tip de oameni ..lipsiti de preocupari...mie asha mi se pare...una e sa locuiesti la o casa la curte...si sa ai unde tine un animal...alta e sa stai la bloc....te faci sclavul animalului...sa/l scoti afara...sa/i dai sa manance..sa/l vaccinezi s.s.m.d...ma uit la unii...ca un copil nu l/ar creste dar ditaimai dulaul il tine in casa...ca mananca ala cat doi oameni
??????????AI FOST PARASITA DE PARINTI??????SI PARINTII TAI ERAU ANIMALUTTE???SI DE ASTA LE URASTI??//S AU ESTI URACIOASA DE OBICEI???????
garbo074997
Postat pe 14 Martie 2010 11:01
si de ce ma rog...sa nu compar...era vb de suflet aicea...un animal ..un suflet e...dar si un copil tot la fel e...suflet....
...ca sunt persoane care au o anumita varsta si tin animale in casa...si daca le zici ca...mai bine ar face sa vada de un copil...ti/ar raspunde ca n/ar mai avea rabdare....dar de animale cum au??...rabdare
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 11:03
poate nu ati auzit ca, nu de mult, 17 soareci care s-au adapostit in cladirea Bundestagului au fost evacuati si dusi "ïntr-un mediu prietenos". intreaga operatiune a costat vreo 1500 E, cam 88 E de fiecare soarece. si erau soareci, nu caini sau pisici!

civilizatia tine de mentalitate. mai avem mult, fratilor...
garbo010448
Postat pe 14 Martie 2010 11:04
cred ca ..pe undeva...deja am fost inteleasa gresit...nu urasc animalele....dar nu pot trai cu ele in acelasi mediu ambiental!!
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 11:04
Nu cred ca e cazul sa-i judeci tu. Fiecare alege ce vrea sa faca. Nu vrei animale in casa, problema ta. La fel cum e problema altora ca vor sa aiba grija de un animal. Esti cumva Dabija?
Doara
Postat pe 14 Martie 2010 11:05
De la: tutankhamon, la data 2010-03-13 12:06:51ai incercat cu ceva otrava?????...nu de alta.....dar vad ca esti inversunata rau de tot....

Doresc sa fac o precizare,otrava nu era sugerata,pentru animale,asa ca...aviz amatoarelor
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 11:07
Doamna care a deschis acest topic sunt covinsa ca a intrat sa rezolve o problema.
Tin sa precizez ca desii imi este frica de caini, chiar foarte frica, nu sunt deacord cu eutanasierea acestor animale. In schimb cu castrarea lor da. Nu as putea participa la un scenariu dinala tip Hitler. Imi plac animalele,si trebuie vazuta si partea frumoasa a lucrurilor, pot fii folosite in tot felul de depistari de catre organele de politie, ajuta orbii si asa mai departe, deci nu e tot rau. Insa intr-adevar ceva trebuie facut cu ei si cred, castrarea lor e cea mai buna modalitate.

Catre Doamna care a deschis topicul........
Adunati semnaturi de la vecini si trimitetile catre organele competente.
Sunt tot felul de asociatii ce se ocupa cu aceste animale, oferind-u-le adapost pe o perioada de timp, dupa care ori le castreaza, ori sunt dresate pentru tot felul de scopuri, ori sunt date spre adoptie, problema e ca nu prea sunt fonduri.
Modalitati sunt destule, organele competente nu-si fac bine treaba.
Si unii dintre cei care au animale in casa este bine sa-si asume responsabilitatea care i se atribuie la adoptarea unui animalut.
persidadamian
Postat pe 14 Martie 2010 11:08
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 11:04:21cred ca ..pe undeva...deja am fost inteleasa gresit...nu urasc animalele....dar nu pot trai cu ele in acelasi mediu ambiental!!
ERAI FOARTE VEHEMENTA si chiar daca n-ui intelegi nu trebuie sa arunci cu piatra.Seara cand ma intorc de la munca au un catelus care ma conduce pana la scara blocului(tot timpu am ceva bun pt el)cum am intrat pleaca si el.Ma simt mai protejata de catel decat de spreiu lacrimogen si socurile electrice pe care le am in geanta si in buzunar.
garbo074997
Postat pe 14 Martie 2010 11:09
persi....o opinie pertinenta.
nuti_vio
Postat pe 14 Martie 2010 11:10
De la: violeta1981, la data 2010-03-14 10:59:45nu compara un copil cu un animal.

Corect,nici o fiinta nu o poti compara cu alta,dar fiecare are sertarul lui,in mintea si sufletul unei persoane.
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 11:12
In Romania, in Bucuresti, m-a muscat un maidanez pe strada, ziua in amiaza mare... A durat mai mult de o luna pana s-a vindecat rana. Semnele vor ramane toata viata vizibile. Sunt femeie si mai port si fuste... Puneti-va in locul meu... Ca sa nu mai vorbesc de vaccinele antirabice...
In tara in care locuiesc acum, oamenii sunt amendati daca nu tin cainii in lesa in afara casei. De maidanezi nici urma... In tara asta civilizata or fi numai oameni care urasc animalele?...
Gabriela_Luminita
Postat pe 14 Martie 2010 11:16
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 10:57:23ca genul asta de oameni...sunt acel tip de oameni ..lipsiti de preocupari...mie asha mi se pare...una e sa locuiesti la o casa la curte...si sa ai unde tine un animal...alta e sa stai la bloc....te faci sclavul animalului...sa/l scoti afara...sa/i dai sa manance..sa/l vaccinezi s.s.m.d...ma uit la unii...ca un copil nu l/ar creste dar ditaimai dulaul il tine in casa...ca mananca ala cat doi oameni

ANDREA,am senzatia ca esti o fiinta egoista,daca ai avea un copil,sau vezi ca ai un parinte gurmand,il pui la popreala,ca mananca,cati doi oameni,cred ca si-n cazul lor ai face tot asa,o persoana buna la suflet,nu cantareste mancarea altora,ai un comportament care te caracterizeaza,scavul animalului,cum spui,e obtiunea fiecaruia,daca ii plac plimbarile,nici vorba de asa ceva.
E drept ca daca stai la curte e mult mai usor si mai bine pentru un animal,dar asta e situatia in ziua de azi,cand s-au demolat multe locuinte pe vremea lui Ceausescu,in favoarea altora,care nu aveau.
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 11:21
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

Daca toate animalele sunt aparate prin lege , pentru noi , oamenii , nu exista legislatie ?


Cum putem rezolva aceasta situatie ?

Multumesc ,
Maria

in ce tara traiesti?
nu te poti opune la toata lumea!
accepta ca atare, te poti muta daca nu-ti convine, bati contra vantului si cade tot pe tine!
mai bine, evita!
oliviasimona
Postat pe 14 Martie 2010 11:27
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

Daca toate animalele sunt aparate prin lege , pentru noi , oamenii , nu exista legislatie ?


Cum putem rezolva aceasta situatie ?

Multumesc ,
Maria

asta e mentalitatea, gresita, de la lege pana la cei care o aplica e cale lunga.......
nu toti sunt civilizati, poate sunt d-lor de la tara, au alte interese si afaceri poate decat tine, e doar o parere nu si Curtae Suprema ce am zis.
oliviasimona
Postat pe 14 Martie 2010 11:31
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

Daca toate animalele sunt aparate prin lege , pentru noi , oamenii , nu exista legislatie ?


Cum putem rezolva aceasta situatie ?

Multumesc ,
Maria

asta e mentalitatea, gresita, de la lege pana la cei care o aplica e cale lunga.......
nu toti sunt civilizati, poate sunt d-lor de la tara, au alte interese si afaceri poate decat tine, e doar o parere nu si Curtae Suprema ce am zis.
oliviasimona
Postat pe 14 Martie 2010 11:31
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

Daca toate animalele sunt aparate prin lege , pentru noi , oamenii , nu exista legislatie ?


Cum putem rezolva aceasta situatie ?

Multumesc ,
Maria

asta e mentalitatea, gresita, de la lege pana la cei care o aplica e cale lunga.......
nu toti sunt civilizati, poate sunt d-lor de la tara, au alte interese si afaceri poate decat tine, e doar o parere nu si Curtae Suprema ce am zis.
oliviasimona
Postat pe 14 Martie 2010 11:31
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 11:04:21cred ca ..pe undeva...deja am fost inteleasa gresit...nu urasc animalele....dar nu pot trai cu ele in acelasi mediu ambiental!!

Dgeaba ai scris ce ai scris,toata lumea a citit postarile tale,in cazul in care acum zici,asta,rezulta ca nu iubesti nici oamenii,facandu-i nenorociti,nebuni,etc,daci atentie!!!!!,in viata primesti ceea ce oferi,iar tu oferi atat de putin incat inclin sa cerd ca oamenii te cam ocolesc,din cauza agresivitatii tale in exprimare.
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 11:34
Trebuiesc gasite solutii si solutiile nu se gasesc facand-u-ne unii pe altii, prosti, handicapati, haini, jidvine si alte cele.
Mie una mi se pare lipsa de maturitate si coerenta in gandire plus lipsa abilitatii de "problem solving". E un lucru bun in ziua de azi sa aveti aceasta abilitate pe CV-ul dumneavoastra
persidadamian
Postat pe 14 Martie 2010 11:34
Se vede ca nu pui mana pe o carte si nici macar in scoala nu te-ai omorat sa citesti, altfel ai sti ce numar mare de bacterii iti populeaza gura dar si restul cavitatilor, iar mirosuri emani si tu la fel ca orice animal. Nu numai ca iti cade zilnic si tie par dar mai pierzi si un numar important de celule din tesutul cutanat care se transforma in praf. Asa ca lasa-o mai moale cu repulsia fata de alte specii de animale, ca nu le esti superioara cu nimic, asa dupa cum ai vrea sa se creada... Aerele de care vorbeai te caracterizeaza, alftel ai putea arata macar indiferenta daca nu compasiune ...Dormi bine noaptea, nu te sufoca egoismul?
DOLOSIV
Postat pe 14 Martie 2010 11:34
aha...
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 11:37
DOLOSIV,viata intr-un mediu aseptic,distruge sistemul imunitar,ai perfecta dreptate,dar trebuia sa faci o precizare clara cui i te-ai adresat in asa fel sa nu mai posteze acum,altfel,vad ca o da cotita,ANDREEA.
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 11:40
Buna si tie Dolosiv....
Dar tu ai dormit bine azi noapte?
Doamne fereste!!!

Buna Fleur!!
persidadamian
Postat pe 14 Martie 2010 11:40
Vrei sa credem ca tu esti vreun mare om de stiinta, care spre deosebire de cei fara preocupari , umpli lumea cu rezultatele extraordinare al gandirii tale...Ce-ar fi daca nu te-ai mai preocupa de ce fac altii in casele lor ca stii vorba aceea: Cainele moare de drum lung...te las sa ghicesti continuarea, ca ti se potriveste
DOLOSIV
Postat pe 14 Martie 2010 11:42
Scrichy, lasa no, ca ea e citita si stie....
persidadamian
Postat pe 14 Martie 2010 11:42
gabriela luminita, in tara civilizata in care traiesti tu nu mai exista caini comunitari nu pentru ca au fost otraviti si impuscati, fii sigura de asta.
cu totii suntem de acord ca avem o problema. dar cum o rezolvam? atat eu cat si parintii mei am salvat de cateva ori pisici de pe strada, am crescut mai multe randuri de pui carora le-am gasit CASE si STAPANI.
iar in privinta cainilor, si eu am fost muscata de un caine comunitar in parc, caruia nu-i facusem absolut nimic, dar sunt perfect constienta ca acesti caini sunt inraiti de foame si de loviturile celor care nu suporta nici sa-i vada. situatia asta n-ar trebui sa existe, de aceea fac apel la cei care pot face cunoscute adrese, numere de telefon, eventual conturi ale asociatiilor pentru protectia animalelor sa le posteze. iar daca nu aveti incredere, cumparati un sac de mancare si mergeti la un adapost de animale si hraniti cainii. va veti simti bine, va asigur. va veti simti "oameni".
garbo010448
Postat pe 14 Martie 2010 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia 13 De la: ratuscaceaurata 30 Mai 2012 23:56
dilema 46 De la: LILO 6 Ianuarie 2010 08:22
dIscriminare ! 5 De la: quasaria 26 August 2011 19:43
adopti 1 De la: garbo214116 27 Mai 2012 15:13
RELATII INTERZISE......PROFESOR - ELEV 20 De la: nazirra 10 Mai 2010 23:05
Setari Cookie-uri