Ce v-a costat pastrarea unui copil?

subiect deschis cu aproape 3 ani in urma si care a fost arhivat...din pacate...inca se poate citi ce s-a scris acolo dar nu se mai poate continua discutia pe topic. Pacat ca ...probabil s-ar putea inca spune multe...mai ales de catre useri noi care nu erau inscrisi pe forum la vremea respectiva.
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2012 17:19
Ma surprine intrebarea?!!Un copil pastrat..a fost,este si v-a fii mereu ..UN CASTIG!!! Numai bucurie si bunastare aduce un copil in orice casa!! Cele mai frumoase si nevinovate fiinte pe pamant au fost,sunt si vor fii COPII!! Cine are copii,are belsug si bunastare in casa-deci{repet..}CASTIG!!!
elisabeta_boia
Postat pe 30 Decembrie 2012 01:11
banii de pampersi, cu care ai fi putut sa iti faci manechiura.
Ce intrebare timpita! Si ce timpit exprimata: de parca e vorba de ceva vechituri, pe care poti sa le pastrezi sau poti sa le arunci dreak.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2012 01:15
75...Pentru tine totul se raporteaza doar la bani ? Sau la timpul investit ? De sentimente nu cred ca e cazul sa vorbim......Nu cu tine.
Rotty
Postat pe 30 Decembrie 2012 06:11
nu eu am deschis subiectul asta atunci...am dat peste el intamplator....si mi se paruse interesant...de aia l-am readus in discutie....plus de asta nu sunteti voi singurii useri de pe garbo....mai sunt si altiii care poate chiar au o parere in sensul asta....pana la belsug pe unii i-au costat vietile...la propriu(mama moarta la nastere)...sau la figurat....cand fetele sunt prea tinere....unele au fost date de parinti afara din casa....si nu au reusit sa se descurce usor...
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 08:36
si care e morala?
Te-a pus cineva sa iti faci copil ca sa jelesti acum, mai mult sau mai putin voalat, pe la diverse subiecte, ca dom'ne da' costa?

Asta e... daca ti s-a parut ca specia ta merita perpetuata, intr-adevar, costa! Altfel trebuia sa iti iei un carucior unde sa iti pui punguta cu doi bani.
Pardon, sa i-o incredintezi bunica-tii... sa o pazeasca ea.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2012 08:40
ii pui copilului si o eticheta, sa-i atarane de gat? barrrrr daca gandesti asa, poate-ti recuperezi investitia.
si eu care credeam ca parintii ar face orice pentru copii, sa le fie mai bine.....
Eugenia_
Postat pe 30 Decembrie 2012 09:07
mai terminati-va cu ironia proasta....lumea poate sa-si spuna ce parerea are ...pe forumul asta...inteleg ca nu traim inainte de 89 si nu cred ca ar trebui sa-mi fie frica sa-mi spun o parere ...indiferent cum e ea...fiecare are dreptul sa gandeasca cum doreste si sa se si exprime...atata vreme cat nu jigneste pe nimeni...daca mie personal nu mi se pare un lucru usor sa ai un copil sau mai multi si vreau sa afirm asta o sa afirm. Nu traim intr-o societate ideala...hai sa nu nemai ascundem dupa degete....toti suntem plini de defecte...altfel nu am mai fi pe forumul asta....ca doar nu suntem aici sa ne laudam cu ce facem noi sau nu..............................................................................................................................................................suntem aici sa ne spunem pasul ...fiecare...ce-l doare............extraordinar ce mama denaturata sunt eu ca mi-am lasat copilul la bunica...........................in primul rand am lasat-o acolo ptr ca i-am respectat dorinta copilei...........................care la 10 ani..........putea sa judece singura unde-i placea mai mult sa stea......ce trebuia sa fac???.....sa-i dau 2 perechi de palme si sa o iau cu forta la bucuresti??????......nu am cum singura sa fac fata situatiei....de a fi o mama prezenta tot timpul in viata copilului meu in conditiile in care locuiesc cu chirie in bucurestiul in care nu ai nici o treaba cu nimeni...si poa sa dea o masina peste mine si sa nu mai ajung acasa iar copilul meu putea sa moara si in casa fara sa o stie nimeni....daca doamne-fereste se intampal si eu nu mai ajungeam........

altii-si pun copiii la gunoi dupa ce-i nasc si nu-i mai judeca nimeni
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 09:41
asta-i societatea in care traim......dar multi traiesc in universul lor....cu totul rupt de realitate......pe mine chiar m-a lovit o masina odata....din vina soferului...nu ca as fi fost eu ca pieton pe unde nu trebuia....poate nu i-a tinut frana..era gheata pe jos....m-a luat pe capota....daca era ceva mai grav si nu mai ajungeam acasa in ziua aia....cine ajungea la copilul meu?????..........cum am spus in bucuresti nu am pe nimeni pe care sa ma bazez.....daca doamne-fereste se iveste o situatie critica............................asa ca am facut cum am considerat mai bine.
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 09:45
de ce sa nu fim realisti????........ptr multi tineri parinti problema banilor e una care-i poate depasi....mai ales cand nu prea au pe nimeni........nu-i de ajuns ca sa-ti iubesti copilul ca sa-l poti si creste
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 09:53
M-a costat un destin! Mie copiii mi-au schimbat complet destinul...dar si asta e un destin...
Zi buna, fetili!
Luna_in_capricorn
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:01
675, ai dreptate, a avea un copil e unul dintre cele mai grele decizii din viata unui om, as zice din viata unei femei pentru ca mama e cea care si-l asuma pana la capat...
Luna_in_capricorn
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:08
e vorba ca unii simt nevoia sa vb despre ce au pe suflet ca sa se descarce si ei....sa nu inebuneasca........si acum ce???.....trebuie sa punem eticheta pe fiecare ptr ceva ce gandesc la un moment dat????...........e mare lucru si sa ai curajul sa gasesti o forma de exteriorizare la un moment dat........multi nu o fac...........dar fac gesturi necugetate....ce nu pot fi reparate.......apropo de tragedia din us....cu copiii impuscati in scoala.
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:09
De la: garbo171675, la data 2012-12-30 09:41:07................in primul rand am lasat-o acolo ptr ca i-am respectat dorinta copilei...........................care la 10 ani..........putea sa judece singura unde-i placea mai mult sa stea......ce trebuia sa fac???.....sa-i dau 2 perechi de palme si sa o iau cu forta la bucuresti??????......nu am cum singura sa fac fata situatiei....de a fi o mama prezenta tot timpul in viata copilului meu in conditiile in care locuiesc cu chirie in bucurestiul in care nu ai nici o treaba cu nimeni...si poa sa dea o masina peste mine si sa nu mai ajung acasa iar copilul meu putea sa moara si in casa fara sa o stie nimeni....daca doamne-fereste se intampal si eu nu mai ajungeam........

altii-si pun copiii la gunoi dupa ce-i nasc si nu-i mai judeca nimeni


corect... traim periculos, trec masini pe strada! Cum dreak sa ne crestem copiii in conditiile astea? E mult mai in siguranta la bunica, ca bunica-sa e Highlander, traieste 1000 de ani. Femeia aia batrina, daca o calca masina cade in fund si se ridica, nu ca amarita de tine....

Plus ca asa a vrut copilul de 10 ani. Daca decide copilul sa plece, na, tu ce poti sa ii faci?! 10 ani e o virsta respectabila!

Hai sictir, ca deja imi pierd timpul cu tine....
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:14
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-12-30 10:08:09675, ai dreptate, a avea un copil e unul dintre cele mai grele decizii din viata unui om, as zice din viata unei femei pentru ca mama e cea care si-l asuma pana la capat...


....da si capatul e departe......minim 20 de ani.....cand copilul nu mai e un copil...si se poate descurca singur cat de cat si poate decide ptr sine....dar tot copilul parintilor lui va fi ...chiar daca are copii la randul lui. Eu ma uit la bunica-mea cum tine la maica-mea....si desi are 56 de ani..si e bunica....e copilul maica-sii(adica al binica-mii)...foarte mult ii duce grija bunica-mea....ca ce o sa faca ea in cutare sau cutare situatie...
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:14
675
N-ai idee cat si cum am asteptat eu sa fie pe picioarele lui cel mic baiat al meu! Din punct de vedere material zic, sa munceasca si sa se intretina singur...pentru ca eu pe langa alte poveri am avut-o si pe cea materiala care poate fi cumplita-pentru mine a fost.
Nu ca de acum inainte stau bine merci ca mama, voi fi mereu cu sufletul la gura si gata sa ajut dar sunt mai senina in toata, mai respir si eu...
Luna_in_capricorn
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:31
asa cred ca si eu am sa ...mai respir peste vreo 10 ani...un pic daca fiica-mea va fi cat de cat pe picioarele ei....sa aibe un loc de munca macar...si sa o stiu majora...ca decide ptr ea....
pe de alta parte este fata....si nu stiu cat de usor o sa respir....in functie de...nenorocitul de care ...sper sa nu dea.........ca multe fete au parte de nenorociti.......pot sa-i dai copilului orice...dar nu si noroc...in privinta casniciei ma refer
garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:39
De la: quasaria, la data 2012-12-30 10:14:13
De la: garbo171675, la data 2012-12-30 09:41:07................in primul rand am lasat-o acolo ptr ca i-am respectat dorinta copilei...........................care la 10 ani..........putea sa judece singura unde-i placea mai mult sa stea......ce trebuia sa fac???.....sa-i dau 2 perechi de palme si sa o iau cu forta la bucuresti??????......nu am cum singura sa fac fata situatiei....de a fi o mama prezenta tot timpul in viata copilului meu in conditiile in care locuiesc cu chirie in bucurestiul in care nu ai nici o treaba cu nimeni...si poa sa dea o masina peste mine si sa nu mai ajung acasa iar copilul meu putea sa moara si in casa fara sa o stie nimeni....daca doamne-fereste se intampal si eu nu mai ajungeam........

altii-si pun copiii la gunoi dupa ce-i nasc si nu-i mai judeca nimeni


corect... traim periculos, trec masini pe strada! Cum dreak sa ne crestem copiii in conditiile astea? E mult mai in siguranta la bunica, ca bunica-sa e Highlander, traieste 1000 de ani. Femeia aia batrina, daca o calca masina cade in fund si se ridica, nu ca amarita de tine....

Plus ca asa a vrut copilul de 10 ani. Daca decide copilul sa plece, na, tu ce poti sa ii faci?! 10 ani e o virsta respectabila!

Hai sictir, ca deja imi pierd timpul cu tine....


domle ...cat cretinism pe aci de jignit tot prostu stie ...da o vorba buna si-o incurajare ..e greu mai sa fie

garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:43
De la: quasaria, la data 2012-12-30 10:14:13
De la: garbo171675, la data 2012-12-30 09:41:07................in primul rand am lasat-o acolo ptr ca i-am respectat dorinta copilei...........................care la 10 ani..........putea sa judece singura unde-i placea mai mult sa stea......ce trebuia sa fac???.....sa-i dau 2 perechi de palme si sa o iau cu forta la bucuresti??????......nu am cum singura sa fac fata situatiei....de a fi o mama prezenta tot timpul in viata copilului meu in conditiile in care locuiesc cu chirie in bucurestiul in care nu ai nici o treaba cu nimeni...si poa sa dea o masina peste mine si sa nu mai ajung acasa iar copilul meu putea sa moara si in casa fara sa o stie nimeni....daca doamne-fereste se intampal si eu nu mai ajungeam........

altii-si pun copiii la gunoi dupa ce-i nasc si nu-i mai judeca nimeni


corect... traim periculos, trec masini pe strada! Cum dreak sa ne crestem copiii in conditiile astea? E mult mai in siguranta la bunica, ca bunica-sa e Highlander, traieste 1000 de ani. Femeia aia batrina, daca o calca masina cade in fund si se ridica, nu ca amarita de tine....

Plus ca asa a vrut copilul de 10 ani. Daca decide copilul sa plece, na, tu ce poti sa ii faci?! 10 ani e o virsta respectabila!

Hai sictir, ca deja imi pierd timpul cu tine....


domle ...cat cretinism pe aci de jignit tot prostu stie ...da o vorba buna si-o incurajare ..e greu mai sa fie

garbo171675
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:43
Nici mie nu-mi place cum suna topicul, dar asta e o alta discutie. Inteleg ca iti este greu ca mama singura, ca ai momente grele si ai nevoie de sprijin si de o vorba buna. Dar in momentul in care devenim parinti, situatia asta cu tot ce implica ea, este una definitiva, pe viata. Nu inteleg cum pot unii pot jigni cu atata usurinta, ca si cum ei ar fi detinatorii adevarului absolut... Nu in orice situatie trebuie sa fie o morala sau chiar daca este, nu conteaza. Se pare ca unii dintre romanii care traiesc in occident si care se considera adaptati la civilizatia vestului, tot comportamentul de mahala il duc cu ei, si mai ales limbajul. Si pentru ca strabunica a fost turcoaica, fata ei, bunica mea adica, mi-a spus cand eram copil ca "sictir" inseamna " te f..." , dar oricum cuvantul suna oribil si fara traducere.
Este greu oricum ai lua-o, sa fii parinte. Implica eforturi, sacrificii, renuntari, dar si parintii nostri au trecut prin asta, si parintii lor, asta este mersul vietii, este un fel de pacaleala a naturii pentru perpetuarea speciei si daca lucrul asta continua sa se intample de cateva mii de ani, ma gandesc ca nu intaplator
Acum o parere strict personala: copiii trebuie crescuti de parintii lor, din motive care mie mi se par evidente. Dar sunt situatii si situatii si daca tu ai considerat ca-i mai bine pt ea la bunica, asa sa fie. Dar sa nu platesti un pret pt asta, in sensul ca se poate sa nu fie atasata de tine si e un lucru rau pt amandoua, pt ca amndoua aveti nevoie una de alta si vei intelege asta cu cat va trece timpul. Si apoi tu esti mai aproape de varsta ei, o poti intelege mai bine. Dar bunica vine si ea cu tandrete, cu mai multa toleranta, si multe alte "completari" afective specifice bunicilor, ca sa spun asa. Una peste alta, iubita si de mama si de bunica, copilei ar trebui sa-i fie bine, dar numai tu stii cum stau lucrurile. Ar fi nevoie si de o figura masculina care sa va fie in preajma si sa va faca bine, dar asa cum am vazut eu ca stau lucrurile in viata asta, nu prea le putem avea pe toate... Incearca sa faci tot ce poti tu mai bine pt fetita ta si asta pt binele amandorura, ea este cea mai importanta, urmeaza adolescenta si nu-i va fi usor, iar tu incearca sa-ti gasesti resorturi care sa te faca sa percepi viata intr-un mod mai suportabil, adica daca ror te chinuiesti in Bucuresti pentru o slujba care-ti asigura un confort material, fa lucruri care iti plac, mergi la munte,citeste,calatoreste, frecventeaza un club de dansuri daca te atrage, schiaza, fa-ti singura mici bucurii, orice iti face bine. Si nu te grabi sa treaca cei 10 ani pana cand crezi ca fiica ta va fi pe picioarele ei, ca trec si peste tine, nu vei mai fi cea de acum, ci bucura-te de viata alaturi su cu ea, ca timpul oricum trece. Uite, eu sunt mama de baieti, buni baieti de altfel, i-am avut la 21 si 22 de ani, acum sunt mari, cel mare este informatician, lucreaza, cel mic a primit o bursa de studii pt doua semestre in Danemarca si a venit acum acasa,si-s tare bucuroasa, dar: n-am stiut ani de zile ce inseamna sa dormi cateva ore legate, au avut problrme grave de sanatate, au suferit tot felul de accidente, ani de zile mergeam in concediu doar pt a le trata problemele, n-am fost 10 ani la o petrecere si nici dupa ceea cine stie ce, iar pe perioada studentiei mi-era teama sa nu-i bata tiganii care misunau in zona in care locuiau, sa nu aiba un anturaj prost, sa nu ia droguri sau sa consume alcool( desi stiam ce seminte sadisem in ei, tot muream de frica) sa nu ia bataia din cauza unei fete, sa nu descopar ca vreunul e gay Doamne si cate frici nu am si acum... Dar asta inseamna sa fii mama, sau si asta. Iti doresc sanatate, intelepciune si putere ca sa fii fericita impreuna cu fiica ta. La multi ani tuturor!
bucura
Postat pe 1 Ianuarie 2013 13:15
''hai sa nu nemai ascundem dupa degete....toti suntem plini de defecte...altfel nu am mai fi pe forumul asta....''


Pfffffffffff!


Da, cretinism...
Axl_R
Postat pe 1 Ianuarie 2013 13:23
Cat cuprinde
Rotty
Postat pe 1 Ianuarie 2013 13:25
o tema timpita din titlu.
In primul rind, copilul TI-L FACI, nu IL PASTREZI.
Il faci pentru ca il vrei, pentru ca decizi sa il faci, nu pentru ca te-a prins unul si ti-a tras-o inainte sa iti iei bulinele. Tine de respectul de baza pe care il ai pentru tine, nu ca femeie - ca om. Cit timp esti alfabetizata, inseamna ca stii sa citesti despre planning: scrie pe toate gardurile. Am intrat in anul 2013, apropo. Nu 1813 - ci 2013.

In al doilea rind, suma dintre debits si credits, daca vorbim de costuri, este pozitiva, nu negativa: copilul ofera de mii de ori mai mult decit "costa". Dar pentru asta trebuie sa fii in stare sa primesti ce ofera. Daca nu esti in stare, poate e o idee mai buna sa te castrezi.
Are cineva, care isi da cu parerea pe aici, idee ce simte un copil de 10 ani, abandonat pt ca ma-sa nu prea mai are chef sa fie mama? Pina atunci s-a jucat de-a mamica si bebelusul, dar bebelusul creste, si cind nu mai e papusica si are alte nevoi, in afara de alaptat si sters la fund, s-a defectat jucarica: deci o arunca pe la cosul cu vechituri, la matusa, la bunica, prin internate, samd.
Stie cineva ce e in sufletul copilului aluia, care trebuie sa treaca singur prin pubertate si adolescenta?
A trecut cineva prin asta? Daca nu, ciocul mic cu "saraca".
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2013 13:54
A face un copil ..nu "a-l pastra"... e o alegere zic eu inteleapta! Un copil mereu iti aduce zambet iubire si te ajuta sa vezi ce este cu adevarat important in viata..un poti spune ca un copil" costa" in raport cu cine este ce este si cata iubire aduce el in viata! nu exista termen de comparatie dintre acel sentiment minunat de mama cand iti privesti copilul si ti spune " mamy te iubesc" cu nici un cost,bun material,,avere! este inconfundabil! binenteles...daca titlul se refera la ce renunta un parinte si cum iti schimba viata un copil este cu totul alceva... se schimba radical modul de viata.. nu mai e nimeni mai important decat bebelul..el primeaza ..el este viata ta..pt el faci multe sacrificii ,renunti la orice pt el..lupti te zbati sa i fie lui/.ei cat mai bine sa -l stii sanatos langa tine... in concluzie...el este LUCEAFAR in viata noastra..a parintilor!!...parerea mea...
Iryna_Iry
Postat pe 3 Ianuarie 2013 13:46
infim de putin fata de ceea ce mi-a adus in schimb!
charmelen
Postat pe 4 Ianuarie 2013 22:29
nu poti judeca un om pana nu mergi macar o zi in bocancii lui.viata e atat de complicata si diferita pentru fiecare dinte noi,nu ne putem regasi in trairile nimanui,ar trebui sa avem mai multa toleranta si intelepciunea de a nu jigni o mama careia cu siguranta i-a fost enorm de greu de a lua decizia sa plece de langa copilul ei,sa poata munci pt amandoi ca doar nu cred ca 675 nu mai pastreaza legatura,nu isi viziteaza si nu isi creste si protejeaza fetita.se vorbeste cu usurinta cu rautate si fara respect la adresa cuiva pe care nu il cunoasteti.vorba aia:cel satul nu il crede pe cel flamand.rusine celor ce nu au altceva de facut decat sa imprastie rautate si venin crezand ca ei detin adevarul si dreptatea
garbo229821
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:50
De la: garbo171675, la data 2012-12-29 17:19:41subiect deschis cu aproape 3 ani in urma si care a fost arhivat...din pacate...inca se poate citi ce s-a scris acolo dar nu se mai poate continua discutia pe topic. Pacat ca ...probabil s-ar putea inca spune multe...mai ales de catre useri noi care nu erau inscrisi pe forum la vremea respectiva.
din pacate 675 se pare ca noii useri nu sunt asa deschisi subiectului,iar acum garbo inseamna o mana de muste(nu mai trebuie nominalizati,banuiesc ca i-ai identificat si tu)care se cred o autoritate pe aici peste care nu poti trece,ba mai mult nici propriile pareri nu le poti avea daca nu coincid cu ale lor pt ca o sa te faca albie de porci.asa ca daca nu pupi fundul potrivit la momentul potrivit,nu intri in bisericuta si cine nu e cu ei e impotriva lor. bafta la razboi
garbo229821
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:06
E o mare diferenta intre a "face"un copil si "a-l pastra"....sa "faci "un copil e trb cea mai usoara,5 min plus 9 luni si il ai...sa iei decizia de a-l pastra inseamna sa te intrebi daca esti pregatit,dac esti suficient de responsabil si ce-i poti oferi acelui copil....cite femei fac copii...insa nu-i pastreaza???Orfelinatele sunt pline.Depinde de fiecare femeie in parte cit de pregatita este sa-si asume rolul de mama,si ar trebui sa incurajam mamele singure in orice decizie vor lua cu privire la copii lor pentru ca orice varianta pentru ele e dificila si greu de suportat.Un sfat bun dat unei mame la nevoie e un mare plus pentru copilasul ei ...
rapsody33
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:11
titlul acestui topic nu e aiurea format,ci denota o foarte mare suferinta si sacrificiu facut de cineva care s-a luptat cu viata,cineva singur si depasit de situatie uneori,dar totusi L-A pastrat,dar ca sa fiu in nota cu cenzorii si atotstiutoriitopicului si a altora pt ca ei sunt stapanii adevarului ...nu faci un copil pt ca te-a prins cineva si ti-a tras-o...insa prostii nu stiu ca sunt si situatii cand din naivitate, prea multa iubire, decizi sa faci un copil apoi te trezesti singura si atunci se duce naibii tot planul,si nu toate fundurile stau la birou si fac bani,nu doar ele au dreptul sa procreeze,sa isi faca planuri cu copii,insa vizata in speta(qasaria)e prea mandra de ea sa mai vada si amaratii care chiar sufera.daca barbatul ei nu a suportat-o pana la varsta ei,cred ca nici ea nu se suporta de fapt si cel mai rau e ca o invata si pe fiica ei sa ai urmeze exemplul
garbo229821
Postat pe 5 Ianuarie 2013 19:08
Buna tuturor! Niciodata nu am calculat cat m a costat aducerea pe lume si cresterea celor 2 fii ai mei, care sunt comorile din viata mea.Nu regret nimic, desi mi a fost ff. greu sa i cresc singura doar cu tatal lor!N am avut fericirea de ai trimite la *bunica*sa i creasca pana pleaca la scoala, desi aveau 28 si 30 ani cand a plecat mama la Cer. Mi am facut exact atatia cat sa pot sa i cresc sa le pot oferi o viata decenta. Pentru ca nimeni nu se cere sa fie creiat pe acest pamant!Ii facem, avem datoria sacra sa i crestem sa i educam sa fie oameni, nu gunoaie.Fiecare e cu ideologia lui!
Jojolin
Postat pe 8 Ianuarie 2013 05:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La multi ani tuturor celor care poarte nume de**Constantin si Elena*!! 9 De la: Jojolin 21 Mai 2012 15:03
nasterea 2 De la: eladaela 10 Martie 2011 10:41
Urare de Paste din partea Garbo 65 De la: Echipa_Garbo 17 Aprilie 2012 10:28
ceva despre zodia rac ce se poate spune...ma refer la relatiile in dragoste 9 De la: alushy 27 Decembrie 2009 13:15
VREAU UN SFAT 15 De la: narcysa 28 Noiembrie 2010 10:05
Setari Cookie-uri