ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

daca educatie nu e, de unde grije si atentie, animalele ataca :1. pentru aparare si2. de foame, si mai exista 3. de nebune, se comporta intocmai ca noi.
pentru 1 si 2 (la oameni) se vad remedii, dar pentru 3 face cineva ceva cand unul din ceasta categoorie ataca???
garbo013668
Postat pe 14 Martie 2010 12:13
gata..DOLO a sters-o...va salutat
cred ca s-a speriat...
keks
Postat pe 14 Martie 2010 12:13
PERSI,eu raman la parerea mea,restu e cancan
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 12:13
de-mpletit ma???ce andrea??
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 12:14
De la: scrichy, la data 2010-03-14 12:13:45PERSI,eu raman la parerea mea,restu e cancan

superba replica!
DE TINUT MINTE!
keks
Postat pe 14 Martie 2010 12:16
FLEUR,vad ca esti glumeata,rau,soro,azi
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 12:17
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 10:57:23ca genul asta de oameni...sunt acel tip de oameni ..lipsiti de preocupari...mie asha mi se pare...una e sa locuiesti la o casa la curte...si sa ai unde tine un animal...alta e sa stai la bloc....te faci sclavul animalului...sa/l scoti afara...sa/i dai sa manance..sa/l vaccinezi s.s.m.d...ma uit la unii...ca un copil nu l/ar creste dar ditaimai dulaul il tine in casa...ca mananca ala cat doi oameni



Cine oare moare de grija altuia in proverb?Daca nu ma-nsel prostu.Fiecare creste ce poate si face ce vrea in spatiul lui privat.Lasa ca fac tiganii destui copii,si ai putea tu sa-i ajuti sa-i creasca daca esti asa pasionat/a de cresterea lor.
comoaramea
Postat pe 14 Martie 2010 12:17
ok!! pt. Scrichi
persidadamian
Postat pe 14 Martie 2010 12:18
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 12:19
da....Andreaua a cazut... ce te miri fleur?!
keks
Postat pe 14 Martie 2010 12:24
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

Daca toate animalele sunt aparate prin lege , pentru noi , oamenii , nu exista legislatie ?


Cum putem rezolva aceasta situatie ?

Multumesc ,
Maria




Mirosurile vine din casele celor care au caini si pisici.

Casa scarilor nu este prevazuta cu ferestre pentru aierisire, in unele blocuri. Exista doua posibilitati de aerisire, : 1- usa de la intrarea in bloc,..dar exista pericolul de intrare in bloc a neavenitilor.
2- Usa de iesire pe terasa blocului, dar si aici unii transforma intrarea in cale de acces, tot neaveniti, sau dornici sa se bronzeze pe terasa blocului si chiar sa-si plimbe cateii , sa-i antreneze deasupra capetelor proprietarilor, si chiar distrug hidroizolatia...
Asta se numeste democratie...'ce-mi pasa mie de parerea ta si de faptul ca-ti distrug hidroizolatia si tie iti ploua in casa, mie nu-mi ploua'
Nu gresesti spunand ca nu exista legi care sa ne protejeze pe noi, legi pentru oameni.

Chirisi pe vreamea lui Ceausescu eram respectati,..proprietari astazi suntem tratati ca delincventi. Iar adevaratii delincventi sunt lasati in libertate sa faca ce doresc in numele "democratiei"
anca_53
Postat pe 14 Martie 2010 12:24
nu stiu cine esti, nici ce educatie ai, dar se vede treaba ca nu ai, dar nu ai nici un drept sa-i cataloghezi pe altii nebuni, numai ptr.ca tie nu-ti plac animalele de companie, cele din casa
sunt milti , muuulti semeni de-ai nostir care, si daca se spala, put, si la propriu si la figurat.
Sunt habotnici ca tine care in fata altora sustin cat de daunatoare sunt animalele in casa, dar in sunsidiar sufera cumplit de singuratate.
nu mirosul si blana sunt problema, problema este angoasa fiecaruia, frustrarile si neputinta de a oferi ci numai dorinta acerba de a primi
garbo013668
Postat pe 14 Martie 2010 12:26
da! suntem obligati!
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 12:26
Nenorociti ,nebuni....te-ai uitat in oglinda cand ai scris cuvintele astea?
lumi007
Postat pe 14 Martie 2010 12:28
De la: scrichy, la data 2010-03-14 11:40:09DOLOSIV,viata intr-un mediu aseptic,distruge sistemul imunitar,ai perfecta dreptate,dar trebuia sa faci o precizare clara cui i te-ai adresat in asa fel sa nu mai posteze acum,altfel,vad ca o da cotita,ANDREEA.


Draga Scricky, nu ma cert cu nimeni ci raspund pe intelesul celor ca andreea_n_c sau traian41 sau altora ca ei care isi imagineaza ca doar ei au drept la viata si in plus pot sa coordoneze si viata celorlalti dupa bunul lor plac.
DOLOSIV
Postat pe 14 Martie 2010 12:30
imda...prea era mare veselia trebuia sa vina cineva sa ne trezeasca! ce sa-i faci!
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 12:31
n-are!
keks
Postat pe 14 Martie 2010 12:31
ANCA_53, ,noi vorbim despre animale,idei,pentru o viata mai buna in habitatul comun cu ele,
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 12:32
N-am mai fost demult prin aceasta "frumoasa" zona a netului numita Garbo, dar se pare ca nu am pierdut nimic: aceeasi lume artagoasa care are impresia ca dreptatea s-a scris exclusiv cu literele lor...

Si ca sa trec si pe la subiect - pe care l-am citit doar partial si, zau, ca nu-mi pare rau - in spatele blocului la mine sta un tip fara casa. Doarme intr-o nisa de bloc, unde are cartoane si paturi. Vara il vad cum isi spala hainele si le intinde la soare. Iarna in schimb sta infofolit in multe-multe cojoace si doarme invelit cu cate 3-4 javre jigarite si murdare pe langa el. Si iarna asta chiar m-am gandit ca ceea ce probabil l-a salvat si pe el si i-a salvat si pe ei de la inghet a fost aceasta simbioza. Nu stiu cum si de ce a ajuns omul asta in strada, dar vad des la tv reportaje despre oameni escrocati si ajunsi in strada sau care nu rezista stresului junglei capitaliste... Si sa stiti ca nici el nu miroase a flori de primavara. Dar de aici si pana la a spune ca intra mirosul la tine in casa... nu stiu... nu mi s-a intamplat si prefer sa nu comentez. O sa va spun insa un lucru: cainele sau pisica nu isi fac nevoile unde dorm. Deci chiar daca dorm intr-un colt pe palier, isi vor face nevoile afara. Intr-devar sunt oameni carora le e frica de caini si probabil ca nu e o idee buna sa-i tii in scara blocului, la fel cum nu e o idee buna nici sa tipi ca apucata cand vezi un caine, si nici s-o iei la fuga si si mai putin sa-ti inveti copilul cum ca un caine musca asa din senin...
Cat despre mirosuri, eu mi-as extermina vecinii aia de la oras care vin de la tara cu bucata de slana si o prajesc in bucatarie tinand usa deschisa la hol. Realitatea e ca suntem atat de nesimtiti unii cu altii ca pana la caini ne mancam intre noi. Eu am un caine al meu, un ciobanesc german pe care l-am luat de pe strada acum 4 ani. Cand ies cu el pe strada mi se tot intampla sa dau peste tot felul de savanti care-mi explica sa nu mai las cainele sa-si faca nevoiel colo sau dincolo ca nu stiu ce distruge. Dar nu ar face acelasi lucru cu un betiv, care dupa ce a baut prea mult, se opreste si face la fel undeva pe strada. Sau un copil care nu se mai poate tine pana acasa.
Daca un caine devine agresiv intr-adevar trebuie raportat la Directia de Sanatate Publica si luat, pentru ca e posibil sa aiba vreun parazit. Dar nu e o regula generala. Si animale de strada au fost mereu, si pe vremea comunistilor, mai ales dupa ce s-au daramat casele si s-au facut blocuri.

Cred ca topicul asta e complet fara rost. Si eu mi-as dori ca tipul afar casa din spatele blocului meu sa poata sta intr-o casa, nu acolo intr-o nisa de bloc cu perete pe 3 laturi, dar nu ma simt in stare sa-l aduc in casa mea. Ce sa fac? Sa cer sa-l extermine?

Iar faza cu legislatia e idioata. Daca tot, dupa cum spunea cineva, prea mult lume are acces la net, folositi accesul. Exista legi care sa te protejeze. Culmea e ca exista legi mai multe pentru oameni decat pentru caini. Si stiu din proprie experienta, pentru ca un betiv a trecut pe langa mine, cand aveam cainele in lesa, si fara nici un fel de provocare a dat cu o sticla de plastic de jumate peste urechea cainelui. Cainele normal ca s-a infuriat, dar gardineii publici au decis ca desi individul era beat mort ei n-au vazut sa fi lovit cainele, asa ca a trebuit sa-i pun botnita pentru ca era agresiv.

Si deja am comentat prea mult pe un subiect, care nu demonstreaza decat cat de cainosi si nesimtiti am devenit.
snowflake
Postat pe 14 Martie 2010 12:32
De la: persidadamian, la data 2010-03-14 11:40:31Buna si tie Dolosiv....
Dar tu ai dormit bine azi noapte?
Doamne fereste!!!

Buna Fleur!!


Persi, citeste cu atentie, nu te repezi sa raspunzi
DOLOSIV
Postat pe 14 Martie 2010 12:33
DOLOSIV,corect si eu la fel
scrichy
Postat pe 14 Martie 2010 12:34
Bietele animale!!!!Inca nu exista o legislatie la noi pt aceasta problema.Eu am trait multi ani intr-o tara din Europa dar pe str nu vedeai animale abandonate, cel ce abndona un animal pe str. facea puscarie 3luni.Dar existau centre unde puteai sa lasi animalele nedorita si de unde altii le adoptau.Va trebui sa treaca f. mult timp sa ajungem la acest nivel,de fapt cu foarte multe lucruri suntem in urma .
garbo081378
Postat pe 14 Martie 2010 12:35
De la: keks, la data 2010-03-14 12:13:28gata..DOLO a sters-o...va salutat
cred ca s-a speriat...


Lasa keks ca "n-am sters-o. Ma gandeam daca merita sa-mi pierd timpul sa te atentionez ca se scrie v-a salutat nu va salutat...
DOLOSIV
Postat pe 14 Martie 2010 12:35
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 12:36
De la: anca_53, la data 2010-03-14 12:24:52
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51

Mirosurile vine din casele celor care au caini si pisici.



Imi place democratia asta.
snowflake
Postat pe 14 Martie 2010 12:37
De la: garbo013668, la data 2010-03-14 12:04:04pentru noi, oamenii, ar trebui sa functioneze Legea Bunului Simt, dar pentru unele persoane ea nu exista, nu au auzit de ea.
este f.neplacut sa nu poti deschide ungeam, sa-ti intre aer curat, dar nu animalele gresesc, ci unii dintre semenii nostri, care considera ca dragostea pentru un necuvantator se vede doar din ai da de mancare. Aici este problema.
Fata de aceste persoane trebuie luata atitudine comuna de catre cei ce nu agreeaza, animale in preajma sau sa participati la ingrijirea lor, direct sau paltind pe cineva sa faca curat, si asa s-ar rezolva problema in beneficiul tutturor.
va doresc o zi buna


Legea bunului simt pentru cine?Oare cum poate un cap de om sa gandeasca lucrurile doar pana la jumatate,si exact jumatea care-i comvine,si mai arunca si enunturi pompoase.Bun simt trebuie sa aveti in gandire,apoi sa cereti altora in comportament.Cam ce credeti ca rezolvati daca luati atitudine comuna impotriva acestor persoane sau de fapt nici nu mai conteaza efectul,ci doar actiunea in sine?Aveti impresia ca rezolvati ceva in legatura cu cainii comunitari legandu-va de aceste persoane care-i salveaza de pe strada?Nu ,nimic,vor ajunge inapoi ,mai flamande,mai murdare, mai pline de microbi potentiali transmisibili la om,si mai agresive,din cauza celor enumerate,si s-ar putea sa va muste direct pe dumneavoastra,si sa va trimita la spital tot pe cheltuiala noastra a tuturora.




comoaramea
Postat pe 14 Martie 2010 12:38
snowflake~nu stiu cum, nu stiu de ce...
dar am stat sa citesc tot ce-ai scris...
si e ciudat cat adevar...mmmda...unui om beat nu i se atrage atentia...si multe ar mai fii...dar ...
keks
Postat pe 14 Martie 2010 12:40
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 10:57:23ca genul asta de oameni...sunt acel tip de oameni ..lipsiti de preocupari...mie asha mi se pare...una e sa locuiesti la o casa la curte...si sa ai unde tine un animal...alta e sa stai la bloc....te faci sclavul animalului...sa/l scoti afara...sa/i dai sa manance..sa/l vaccinezi s.s.m.d...ma uit la unii...ca un copil nu l/ar creste dar ditaimai dulaul il tine in casa...ca mananca ala cat doi oameni


Pentru ca un copil nu poate fi lasat 10 ore singur, un dulau da.

Si daca tot faci comentarii deplasate, poate ai putea sa ne spui si noua tu cati copii cresti, daca tot consideri ca animalele sunt torturate la bloc, dar copii ar fi perfect fericiti?
snowflake
Postat pe 14 Martie 2010 12:43
keks, suntem in Romania... din pacate...
snowflake
Postat pe 14 Martie 2010 12:44
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 11:04:21cred ca ..pe undeva...deja am fost inteleasa gresit...nu urasc animalele....dar nu pot trai cu ele in acelasi mediu ambiental!!


Ai dreptate ...nu ar putea ele sa traiasca intr-un mediu cu tine ..pt ca sa stii ca iti trebuie inima sa poti creste un animal ,pe cand pe un copil il iubesti oricum.Daca se simte miros ,sau este par .este ca animalul nu este suficient de curat...intr-adevar este greu de tinut in casa un animal,daca e caine tre sa-l scoti afara de tuna ,de fulgera ,de ploua ,de ninge...
Asa ca cine tine animalute in casa face iste sacrificii sile iubeste cu adevarat....
lumi007
Postat pe 14 Martie 2010 12:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voi va ganditi la moarte? 53 De la: garbo_1322 22 Aprilie 2012 10:56
Invitatie la studiu - dezvoltarea in firme 1 De la: Ander 14 Februarie 2012 23:45
buna 15 De la: Ioana007 31 Mai 2009 16:28
orgoliul sau dragostea??? 29 De la: ANTA 10 Octombrie 2009 12:40
IUBIREA-femeia,copii,florile si restul lumii! 12 De la: VOIAJOR 1 Iunie 2012 17:40
Setari Cookie-uri