ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

JAVRELE TOT LA JAVRE TIN animalele sa traiasca in lumea lor si oamenii in lumea lor .aia care nu au un copil sal creasca se apuca sa aiba grifa chipurile de animale javrelor
traian41
Postat pe 14 Martie 2010 09:12
Oamenii tin animale de companie in casa din cauza singuratatii si pentru ca animalele sunt mai loiale decat confratii nostri.Spune tu cate animale au siluit batrane si le-au omorat ca sa le fure bruma de bani stransa la batranete.Cati nepoti sau nepoate nu au inchis rudele lor mai in varsta in ospicii sau in case de batrani pentru a pune mana pe casele lor.Arata-mi un singur animal care sa fii facut asa ceva.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2010 09:17
De la: preciouss, la data 2010-03-14 09:08:09
De la: gabytza52g, la data 2010-03-14 08:46:39nenorocita esti tu idioato,si nebuna si handicapata si.....
uita-te proasto afara si vezi ce se intampla la capitolul asta,vezi cum se comporta oamenii cu animalele,cum gandesc .imi este scarba ca m-am deranjat sa -ti raspund;pur si simplu am facut un efort sa ma cobor la o asemenea gandire de comuna primitiva


HAOLEO!
da-ti repede cu DTT p'acilea!
androoooo.....alooooo!
s'aude,fata?!?



nu cred ca n-ai mai auzit de oameni atacati de caini fara sa le fi facut vreodata ceva sau pe care i-a si hranit chiar! animalele astea ar trebui sa fie duse la un adapost! daca tot le iubiti asa de mult, de ce nu puneti voi bani mana de la mana si sa faceti ceva in sensul asta?!!
carmen396
Postat pe 14 Martie 2010 09:19
AU DREPTUL LA VIATA PRINTRE NOI SI CU NOI ...AM DEVENIT BRUSC ORASENI CU TOTII? PROBABIL AM UITAT VREMURILE IN CARE BUNICII NOSTRI TRAIAU , COABITAU CU ANIMALUTELE SI NU ...ERAU ATAT ...DE SENSIBILI.
garbo031115
Postat pe 14 Martie 2010 09:21
396, iata o idee interesanta.De aici se poate pleca spre o solutie fara injuraturi si patima.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2010 09:21
Oooo!Ce subiect bun!..Aflati ca la noi,la Braila,cart.Vidin,Bloc 19 sc 1, palierele de la toate etajele,s-au transformat in adaposturi pentru caini.Catelele care au pui sunt agresive,se reped la copii,au muscat copii.si nimeni-nici administratorul-nu ia masuri!.Deoarece.cele doua familii care au transformat scara 1 in adapost pentru caini,sunt cunoscute ca,,periculoase''.Nu comentez mai mult.Exemplarele mai debile sau catelele fatatoare sunt adapostite in scara blocului insa pe aleea din jurul scarii unu si in fata usii de la intrarea in scara 1,puteti admira casolete pline de resturi alimentare,plapumi intinse pe spatiile care ar fi trebuit sa fie verzi pe care se mai tolanesc animalele,custi improvizate din usile pe care locatarii le-au schimbat in apartamente.Din gheena de gunoi,cainii cara si scarmana pe alei,pampersii plini de fecale ale copiilor Peste tot excremente de cainii voma de caini pe presuletele de la intrare.Vecinii care au indrasnit sa faca plangere la Politie pe aceasta tema s-au trezit in scurt timp cu amenzi de trei milioane lei vechi pe motiv ca au adresat cuvinte jicnitoare la adresa iubitorilor de animale!..Suntem la limita rezistentei...si nu stim in ce parte sa o apucam...Mirosul pestilential,latraturile haitelor in noapte,trezitul din somn ,noapte de noapte fara posibilitatea de a mai adormi si ma reface pentru greaua zi de munca care ma astepta, mizeria intronata peste tot care ma face sa am o greata permanenta ma determina sa ma intreb:AM FACUT EU,FIINTA OMENEASCA, VREODATA,DESERVICII DE ACEST GEN CAINILOR?? Daca putem ocroti animale in scara blocului as putea sa-mi aduc si eu un crocodil?Va multumesc pentru rabdare!...
alpha222222
Postat pe 14 Martie 2010 09:24
De la: Ioana007, la data 2010-03-14 09:21:44396, iata o idee interesanta.De aici se poate pleca spre o solutie fara injuraturi si patima.


pai da Ioana, dar cand vine vorba de solutii crezi ca vreuna din guralivele astea (ca sa nu zic "tzatze") se inghesuie sa faca ceva? e mai usor pentru ele/ei sa dea din gura ca la usa cortului... parca le si vad cum le apuca istericalele si se dau la fund (ca sa ma exprim pe intelesul lor)...
carmen396
Postat pe 14 Martie 2010 09:30
asta-i buna!...vorbesti despre animalele alea de parca ar fi niste monstri gata sa te inhate si care mai au si nesimtirea sa miroasa urat...sa nu uitam ca acele animale au fost agresate ani la rand...si ele nu devin agresive cand sunt flamande si cand sunt atacate...cu siguranta le-ai aruncat macar o privire plina de ura...ar fi fost frumos daca ai fi facut o campanie pentru strangerea de fonduri si pentru construirea unui adapost...sau pentru sterilizare...ca daca primaria ar avea grija de asta nu ai mai avea nici tu suparari...dar, atat timp cat societatea nu face nimic pentru a le ajuta,cei ca tine vor suporta consecintele...ura ta nu este indreptata decat spre niste victime...pentru miros...iti recomand un repellant...il gasesti la farmacia veterinara...
mioritalaie
Postat pe 14 Martie 2010 09:31

nimeni nu are dreptul sa judece !!! nici sa decida viatza cui sa o lase si cui nu ........ asa ca .......felicitari pantera _neagra
krikett
Postat pe 14 Martie 2010 09:35
daca un vecin nu te suporta nu-i asa ca nu te deranjeaza putina otrava, dragutule TUTANKAMON ?
magdalena_toparlan
Postat pe 14 Martie 2010 09:37
De la: amazonya20, la data 2010-03-14 09:31:48asta-i buna!...vorbesti despre animalele alea de parca ar fi niste monstri gata sa te inhate si care mai au si nesimtirea sa miroasa urat...sa nu uitam ca acele animale au fost agresate ani la rand...si ele nu devin agresive cand sunt flamande si cand sunt atacate...cu siguranta le-ai aruncat macar o privire plina de ura...ar fi fost frumos daca ai fi facut o campanie pentru strangerea de fonduri si pentru construirea unui adapost...sau pentru sterilizare...ca daca primaria ar avea grija de asta nu ai mai avea nici tu suparari...dar, atat timp cat societatea nu face nimic pentru a le ajuta,cei ca tine vor suporta consecintele...ura ta nu este indreptata decat spre niste victime...pentru miros...iti recomand un repellant...il gasesti la farmacia veterinara...



amazonya, ia fi tu prima care sa faca ceva in sensul asta! ca doar esti iubitoare de animale comunitare!! nu???
carmen396
Postat pe 14 Martie 2010 09:37
Balada cainilor ucisi
Legati cu streanguri, erau dusi gramada,
La marginea padurii ca sa moara,
O sumbra latratoare, vie prada,
Ce-a cutezat ca viata sa o ceara.

Acolo armele trageau de-a randul,
Si sangele tasnea posomorat,
Pe hainele, pe fata si pe gandul,
A tot ce-n viata cu toti am urat.

In baltile cu moarte colorate,
A celor ce au fost poate candva,
Amurgul si-a urcat aripi in noapte,
Stropind cu sange chiar si viata ta.

Voi sunteti ucigasii cu simbrie,
Care semnati eternul genocid,
Celor care nu mai platesc chirie,
Si-n umbrele de haos se inchid,

In arma voastra se gaseste glontul,
Care candva in carne s-o opri,
Sa rupa-n disperarea vremii osul,
Si ziua lacrimilor fi-va gri.

Mai bine poate-ati cauta o cale,
Ca de-aia va numiti umanitate,
Si numai fluturati furii din poale,
Ca sa ucideti cu seninatate.

Si noi vrem drepturi chiar de suntem caini,
Voi ne-ati adus aum ne alungati?
Parca o vreme furam totii frati
Si am mancat cu toti aceleasi paini
De ce acuma astazi, ne-mpuscati?
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2010 09:46
taxi - comunitaru'
preciouss
Postat pe 14 Martie 2010 09:47
V-ati infiebantat rau de tot!Cred ca solutia ar fii ca si iubitorii de animale,dar si cei care nu-i iubesc,nu suntem nici unul in masura sa judecam,sa faca PACE si sa puna mana de la mana de-o cheta,sa cumpere un intravilan,sa contruiasca un adapost civilizat,conform normelor europene,ptr.animalutele fara adapost,sa se ofere un veterinar sa le deparaziteze,vaccineze,sterilizeze etc.,iubitorii deanimale sa le hraneasca si curete dupa ei.Toata lumea ar fii multumita,si animalele,si iubitorii de animale,si neiubitorii de animale ca s-ar decongestiona spatiile verzi si s-ar putea respira cat de cat mai omeneste,si n-ar mai exista pericolul atacurilor la copii care sunt invatati sa nu iubeasca animalutele,parerea mea e ca gresesc acesti parinti,dar e parerea mea...,n-ar mai exista cearta intre iubitorii si neiubitorii de animale,si cu putin efort financiar din partea ambelor parti s-ar rezolva amiabil totul,partile ar deveni buni prieteni,colaboratori ,de fapt in interesul tuturor,si in special al amaratelor de animalute,care chiar n-au nici o vina ca s-au nascut la oras si nu la tara.Dar ar putea fii adunate si impartite la tara..sau acasa la iubitori,care-i vor ingriji cumsecade si nu vor deranja pe neiubitori-nici acestia n-au nici o vina ca nu iubesc animalele,cine stie ce parinti au avut si i-au educat in a nu iubi pe nimeni decat pe ei insusi,nu e vina lor..Dar asta nu ne da dreptul sa nu ne gandim si la doleantele lor.E mare Pamantul si este loc sub SOARE ptr.toata lumea:animale,iubitori de animale,neiubitori de animale,zau asa hai sa dam mana cu mana,sa traim in armonie TOTI!!!!
elisabeta_boia
Postat pe 14 Martie 2010 09:49
Acum 7 ani ne-am mutat cu chirie intr-un bloc care avea "caine de paza". Era un dulau mare si negru. Dormea in scara blocului chiar in dreptul scarilor. Era vara, cald si probabil i se parea mai racoare. Odata, cand am coborat scarile l-am gasit acolo. A trebuit sa trec peste el. Cand am ridicat picorul sa trec m-a muscat destul de zdravan. Se speriase. A doua zi am aflat ca era batran si surd. Cred cai s-a parut ca vreau sa-l lovesc si m-a muscat. Oricum a fost vina mea. Dar sincer mi-era un pic teama de el. La cateva zile eram in fata magazinului unde lucram si am vazut doi angajati ai primariei care incercau sa-l prinda. Cainele a venit si s-a asezat in spatele meu, parca cerand sa-l apar. M-am cam certat cu ei, nu aveam dreptate, isi faceau doar meseria, dar nu vroiam sa-l ia. L-au lasat. De atunci ma aducea in fiecare dimineata la magazin si seara acasa. Nu stiu ce era in capul lui, era recunostinta sau nu stiu. Era cel mai bland caine. Ii placea sa stea culcat la picioarele mele in fata magazinului pana inchideam. Nu am vazut sa atace pe nimeni niciodata. Dupa un an ne-am mutat de acolo si nu mai stiu ce s-a intamplat cu el. Oricum nu mai era acolo, probabil a murit de batranete. Am vazut ca animalele sunt capabile de mai multa iubire decat oamenii, de mai multa credinta si nu as putea sa fac niciodata rau vreunui animal.
violeta1981
Postat pe 14 Martie 2010 09:50
oanaiuliana daca te crezi asa desteapta sa citezi din biblie, afla ca Dumenezeu a lasat animalul pe pamant sa te teama de om, dar nu sa-l bata, sa-l chinuie si sa-l ucida.pe voi astia care aveti pretentia ca sunteti,,oameni,, cine trebuie sa va suporte?suntem noi obligati???????vad numai discutii despre animale, dar despre tigani nu spune nimeni nimic. cati oameni au murit din cauza animalelor????va e mai frica cand mergeti pe strada de caini sau de tiganii aia care violeaza,ucid si talharesc? rasa omeneasca e mai josnica decat un amarat de caine care daca ii dai de mancare iti ramane credincios! iar atunci cand vreti sa deschideti gura, macar n-o faceti aiurea.Ganditi mai intai. Omul este sigurul vinovat ca avem atati caini vagabonzi. nu sunt ei de vina. vrem sa dam legi, dar nu stim sa oferim si conditii! cainii trebuie sterilizati si dusi in adaposturi si le va fi si lor bine si ,,oamenilor,, care vor sa se numeasca asa. Duceti-va in alte tari europene si acolo veti vedea cum sunt tratate animalele si nu veti vedea nici unul abandonat. dar la noi si aia din adaposturi sunt flamanzi! RUSINE sa va fie.
garbo074405
Postat pe 14 Martie 2010 09:52
Ai incercat sa te apropii de un animal sa-i oferi o mana de mancare sa vezi daca mai miroase lundu-l langa tine?!!ai incercat sa cureti dupa un animal..nu,,n-ai incercat,,incearca si fi mai blanda..O zi buna
rebeca7
Postat pe 14 Martie 2010 10:04
Eu cred ca cea care a deschis topicul, l-a deschis pentru a gasi solutii si nu pentru a va ataca intre voi. E normal ca animalele sa fie ocrotite si ajutate sa traiasca bine dar la fel de normal e sa nu se transforme o scara de bloc intr-un adapost de animale. Cam asta era ideea topicului. Se pare ca e preferabil sa sarim la gatul celuilat decat sa ne gandim la ce se poate face.
Doara
Postat pe 14 Martie 2010 10:04
Eu am animale in casa,si am caine care vine cu noi peste tot si pe masina si pe motor nu conteaza,hranesc si caini din parc,pana acuma nu ma muscat nici unul,de cand am fost copil am avut caine si nu cred ca put! dar daca deranjeaza mirosul de pe casa scarilor de la animalele care sau obisnuit acolo de ce nu se incearca sa se caute stapani pentru animalele respective,sau daca nu sa aflat inca exista adaposturi,unde se pot duce saracile animale,dar pentru ast ar fi nevoie de un pic de omenie si civilizatie,dar nu asa suntem noi oameni ne certam si vorbim urat cu ceilalti decat sa luam atitudine si sa ne ajutam singuri!In ce priveste otravirea daca vi se pare as o idee buna pai haideti sa otavim si oameni strazi ca si ei sunt murdari si put si fac mizerie si dorm in scara blocului!
cirmi76
Postat pe 14 Martie 2010 10:18


"cum zice in biblie: "nu e bine sa iei painea fiilor si sa o dai cainilor" si inca unul: " dumnezeu a lasat omul sa stapaneasca pamantul iar toate fiarele pamantului sa se teama de el"
deci pantera draga nu-i chiar asa cum zici tu "
Sigur Oana , sunt curioasa ce alte citate din biblie mai stii si aplici de asemenea.
De altfel adaposturile acelea improvizate , care sunt de obicei in jurul blocurilor nu deranjeaza atat de tare , decat poate vizual , asa cum deranjeaza si gunoiul pe care unii nu il arunca mereu la ghena .
Nu inteleg de ce va deranjeaza atat , cei care au grija de astfel de animale sunt de obicei oameni in varsta care nu au ce face si care isi mai omoara singuratatea,ce va deranjeaza ce face omul in casa lui , nu cred ca intra mirosul de animal la voi in casa , si fara argumente gen latrat ,ca daca da drumul vecinul la manele , nu se mai aude nimic .
Chiar nu aveti altceva de facut , decat sa obsevati animalele din fata blocului si pe ale vecinului .
ioanina
Postat pe 14 Martie 2010 10:22
De la: Dor_marunt, la data 2010-03-14 10:04:32Eu cred ca cea care a deschis topicul, l-a deschis pentru a gasi solutii si nu pentru a va ataca intre voi. E normal ca animalele sa fie ocrotite si ajutate sa traiasca bine dar la fel de normal e sa nu se transforme o scara de bloc intr-un adapost de animale. Cam asta era ideea topicului. Se pare ca e preferabil sa sarim la gatul celuilatddDrecat sa ne gandim la ce se poate face.
Draga Dormarunt,pai nu asta spuneam si eu?Sa gasim solutia PACII ,a intelegerii!Da ai dreptete,toata aceasta discutie a degenerat intr-o cearta degeaba.Se cauta o solutie de rezolvare amiabila in problema animalelor fara stapani,si simplu ar fii fost sa se ofere cat mai multe solutii ptr.ca toti sa fie multumiti si sa traiasca in armonie si intelrgere,de ce se cearta????
elisabeta_boia
Postat pe 14 Martie 2010 10:26
Ai dreptate, daca te gandesti oamenii sunt mai nespalati decat animalele. Te urci in tramvai sau intr-un autobuz si dai de cate un om al strazii care impute tot autobuzul de nu poti sa mai calatoresti in conditii normale. Cei care spun de eutanasiere nu se gandesc la faptul ca tot in biblie spune sa nu ucizi? Nu cred ca se refera numai la oameni. Iar ce scrie in Biblie este o parabola fetito, mai citeste si printre randuri. Eu una ma tem mai mult de oameni decat de animale. Ei iti fac mult mai mult rau, atata ca nu musca. Un animal nu se razbuna precum oamenii, el doar se apara. Iar noi, oamenii, suntem datori sa le dam conditii, tocmai ca sa nu suferim din cauza "mirosurilor". Teama asta de care amintesti tu in Biblie se refera nu la faptul ca poti sa-i omori, asta este lucrul cel mai usor. De fapt, ce sa mai zic despre oameni care se omoara intre ei! Hahaha,mai citeste presa internationala, daca nu si pe cea din tara noastra ce se intampla intre oameni. De multe ori ti-e frica sa iesi pe strada la o anumita ora din cauza oamenilor, nu a cainilor! Mai ganditi-va cand afirmati aceste lucruri. Aversiunea fata de animale inseamna o agresiune a voastra! Noi, oamenii, suntem de vina ca au ajuns in halul asta animalele. Tocmai ca nu conducem bine lumea asta! Ei, vezi, tot la Biblie ma refer! Le-am distrus habitatul si acum ne miram ca ne ataca! Vezi ursii care coboara in sate sa manince, nu sa atace! Mai ganditi-va inainte de a da cu parul!
tarina_karin
Postat pe 14 Martie 2010 10:36
daca am avea suflet, am putea iubii
daca am avea ochii, am putea vedea...
daca si numai "daca"
Mihai Constantinescu - Iubiti si cainii vagabonzi

http://www.youtube.com/watch?v=mMYjutbXgoc
keks
Postat pe 14 Martie 2010 10:39
De la: blue33, la data 2010-03-14 09:10:04
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 04:36:40021617...e chiar asha....lume nebuna care tine animale in casa...e asha....nu e un mediu sanatos...de a trai....adica pur si simplu...unii chiar au alergie la prezenta animalelor....si eu sunt una din acele persoane....nu prea suport....si nu as tine un animal in casa....cu riscul ca m/ar omori cineva....ca oricat de curat ar fi un animal...animalul are mirosul lui...care se simte in atmosfera...ca sa nu mai vorbesc de faptul ca...se stie ca...pisicile si cainii ...isi lasa parul pe peste tot...s.a.m.d.
aere de mari domni au si aia care tin animale in casa....care nu/s decat niste nenorociti!!!

Dupa mintea ta, asa... normalitatea ii include numai pe cei ce tin animalele in lant, in fundul curtii, iar asta pentru ca -te citez- "animalul are mirosul lui care se simte in atmosfera". Adicatelea, daca eu as putea accepta ca mai exista grobieni ce ii considera nebuni pe toti cei ce gasesc loc in inima si in casa lor pentru un patruped, care nu isi simt izul propriilor picioare si carora, hai sa ne facem ca admitem, nici parul nu le cade, ei de ce, ma rog, nu ar accepta ca nu ne putem numi "niste nenorociti" noi, astialalti, ce tinem animale in casa? Spui ca nu ai tine un animal "cu riscul ca te-ar omori cineva"? As putea pune pariu, la halul in care judeci, ca freci la greu dusumelile dupa boraturile unui betiv, ca-ti mai da si cu cratita in cap ca-i puti a ceapa prajita si ca mirosul de gaze emanate de voi in atmosfera dupa iahnia de fasole te sperie indeajuns ca sa iti ...risti viata refuzandu-i accesul in casa unui (alt) animal.

Nu am idee cat de mari sunt aerele domnilor pe care ii cunosti si dispretuiesti tu, insa ma sperie ce fel de personaje au pretentia ca fac parte din aceeasi specie cu mine ....si ca se mai cred si superioare.
Sanatate mintala iti doresc si, daca vei dori vreodata sa fii tratata cu respect, incearca si domnia ta de-i trateaza pe cei din jur asa cum se cuvine!

...deci chiar daca ii dispretuiesc....ii dispretuiesc in sinea mea...si am avut curajul as o afirm pe un forum public...dar sunt destul de inteligenta ca sa nu arat ce simt cu adevarat....adica tu ce vrei sa zici?....ca toata lumea spune tuturor in fatza ceea ce gandeste????....sigur ca nu o sa/i spun infatza cuiva vreodata ce cred eu despre faptul ca unu tine animal in casa...si daca o sa ma intrebe de ce nu am si eu unul daca imi plac atat de mult....o sa ii invoc 1001 de motive puternice....dar nu o sa/i spun un adevar pe care stiu ca nu l/ar suporta.
...si apoi in sinea mea...pot sa dispretuiesc pe cine vreau si din orice motive
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 10:44
NU MIROS ASA DE MULT ANIMAELE PISICI SAU CAINI.CURATATI ZONA DE SOBOLANI SI ALTE ROZATOARE.SANT BLOCURI UNDE NU SANT ANIMALE DE COMPANIE DAR CAND URCI CU LIFTUL PUTE DE MORI ASADAR SFATUL MEU CURATAI MAI INTAI MIZERIA DI FATA APARTAMENTELOR POATE CHIAR INTERIOR SI MAI ALES INTERIORUL DUMNEAVOASTRA.NU INCERCATI SA PUNETI VINA PE ALTCINEVA,CAND DE FAPT VA INTREBATI,DE CE MIROASE?UNDE MIROASE?PENRTU CEI CE NU IUBESC ANIMALELE, VOR MIROSI MEREU,FARA SA FACA DIFERENTA CE MIROASE? CU RESPECT PENTRU CEI CE NU IUBESC ANIMALELE .SFAT MERGETI LA CUCUIETI DE MUNTE AERUL E TARE SI RESPIRABIL .
garbo095373
Postat pe 14 Martie 2010 10:48
AVIZ CELOR CARE NU IUBESC ANIMALELE : HRANESTE UN ANIMAL AI GRIJA DE EL ASIGURA-I UN ADAPOST SI CAND VEI PARASI ACEASTA LUME FAPTELE BUNE VOR TINE GREU IN BALANTA ! DESCHIDE-TI SUFLETUL SPRE IUBIRE , COMPASIUNE SI ALTRUISM .SI TU TE POTI REINCARNA INTR-UN CORP DE ANIMAL, ASA CA AI MARE GRIJA CUM TE COMPORTI CU ANIMALELE !
bujori
Postat pe 14 Martie 2010 10:50
Avand copil.....a vrut animal de casa .....iubind copilul ....i l-am oferit.Nu sant o mare iubitoare de animale in sensul de a avea 20 pisici,20 caini etc. dar nu o sa fac niciodata rau unui anumal si nici copila mea nu are voie.Am grija sa nu se apropie de cei care sant mai agresivi.Daca mi-am luat pasari sau broscute testoase nu le-am chinuit si spalate si ingrijite nu au mirosit.Dar un lucru e sigur DACA OFERI IUBIRE ANIMALUTELE I-TI OFERE IUBIRE IN CEA MAI PURA FORMA .
garbo074997
Postat pe 14 Martie 2010 10:51
scuza-ma , Andreea asta inseamna inteligenta, in perceptia ta?

nu doresc sa te jignesc, dar asta inseamna in conceptia mea ,,perversitate"...sa spui ceea ce, aceea pers doreste sa auda , iar apoi tu sa o dispretuiesti, in sinea ta?.imi cer scuze, daca te-am jignit, dar eu nu pot fi ,, inteligenta"...prefer sinceritatea...socanta asa cum e ea, cateodata.O zi placuta, iti doresc.
nuti_vio
Postat pe 14 Martie 2010 10:52
DE ASTA E BINE SA OFERI UNEI BROSCUTE TESTOASE AFECTIUNE PT CA NU ARE 2 FETE
garbo074997
Postat pe 14 Martie 2010 10:55
Omul se poate considera civilizat numai in masura in care poate intelege un suflet de pisica
-Bernard Shaw.

garbo010448
Postat pe 14 Martie 2010 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care e cea mai nesimit postac ? 81 De la: garbo_4558 24 Ianuarie 2013 16:12
CONDITIILE PENTRU ACCEPTAREA UNEI FEMEI CA SOTIE 26 De la: CRIMARY 29 Februarie 2012 23:08
Din 1 martie pana in 9 martie sunt zilele babelor. Se zice din batrani ca asa cum va fi baba asa iti va fi viata in acel an. 56 De la: betty37 7 Martie 2011 00:00
camera fara fereastra 3 De la: George_Ionu___1 12 Februarie 2017 09:38
Mai sunt oare femei care le este frica de nastere? Pt ca mie imi este frica si de o injectie... 181 De la: luptatoareacurajoasa 4 Iunie 2010 11:29
Setari Cookie-uri