ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

ptr andreea n c.Draga mea tu ori esti proasta rau , ori chiar nu intelegi ca toata obsesia ta legata de mirosuri , fecale sau alte asa zise mizerii lasate de animalute...este deja decantarea intregii tale rautati .Se pare ca o sa treci prin viata asta fara a intelege nimic din ceea ce ...doar noi astia ...nenorociti si asa zisi iubitorii de animale...simtim atuunci cand le privim ochii sau isi lipesc botisorul umed de mana noastara. Daca esti incapabila sa traiesti in armonie cu ceea ce DUMNEZEU A ZIDIT in aceasta lume , poate inveti sa taci .Fii sigura ca o persoana care poate avea grija de un animalut , poate avea grija si de copil si de sot si de casa ei...dar daca esti...MIZERABIL SUFLETESTE ...e f greu ...si asta i valabil ptr tine ...Mi se pare O RUSINE ca te AUTODEFINESTI OM ...noi ceilalti chiar suntem sinceri in iubirea noastra ...ptr ei ...cei necuvantatori ...si stii ce? CHIAR O SA CONTINUAM SA I HRANIM SI SA I PROTEJAM PE EI ...CAT DESPRE VOI ...MARILE DOAMNE DERENJATE DE MIROSURI , LATRATURI SAU ... ALTI PARAZITI ...RAMANETI ACOLO IN IGNORANTA VOASTRA ...S a ajuns aici datorita celor ca voi . Daca nu ar fi fost abandonati , agresati , haituiti , infometati si ar fi fost sterilizati la timp , nu v ar fi dat voua , oamenilor PUTEREA sa i OMORATI.(ma adresez celor care nu stiu sa imparta o bucata de paine sau o bucatica dintru un covoras cu un catel sau o pisica)
garbo031115
Postat pe 15 Martie 2010 11:20

in alta dezordine de idei..
daca ati fost la circ,la menajerie,stiti ce miros ciudat ne intampina,dar acele animalute "puturoase"
sunt folosite in arena ,pt delectarea publicului
apoi
vacutele si puiutii din ferme..ce fel de mirosuri produc..
dar oamenii consuma tot ce se poate de la ele
nu putem sa tratam aceste biete vietuitoare doar pt satisfacerea noastra "animalica"
ar trebui sa le vedem si din alt unghi
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 11:26
Buna dimineata,
Stiati ca omul miroase si inca foarte urat? Propun mentinerea curateniei in spatiile comune (e criza, dar spatiile comune trebuie sterse de praf, spalate si aerisite zilnic). Nu am vazut pana in prezent animale de CASA care sa locuiasca in spatiile comune. Timpul care se scurge cand folosesc ele spatiile comune, adica cat ies din apartament, coboara pe scari/din lift nu poate fi decat f. scurt si nu poate fi suficient pt a lasa miros! Desigur nimeni nu ne interzice sa ne imaginam orice si sa incepem sa ne enervam etc. Apropo, ati citit "Povestea cu drobul de sare"?
No offense si o zi minunata!
michaelav8
Postat pe 15 Martie 2010 11:30
De la: garbo031115, la data 2010-03-15 11:20:49ptr andreea n c.Draga mea tu ori esti proasta rau , ori chiar nu intelegi ca toata obsesia ta legata de mirosuri , fecale sau alte asa zise mizerii lasate de animalute...este deja decantarea intregii tale rautati .Se pare ca o sa treci prin viata asta fara a intelege nimic din ceea ce ...doar noi astia ...nenorociti si asa zisi iubitorii de animale...simtim atuunci cand le privim ochii sau isi lipesc botisorul umed de mana noastara. Daca esti incapabila sa traiesti in armonie cu ceea ce DUMNEZEU A ZIDIT in aceasta lume , poate inveti sa taci .Fii sigura ca o persoana care poate avea grija de un animalut , poate avea grija si de copil si de sot si de casa ei...dar daca esti...MIZERABIL SUFLETESTE ...e f greu ...si asta i valabil ptr tine ...Mi se pare O RUSINE ca te AUTODEFINESTI OM ...noi ceilalti chiar suntem sinceri in iubirea noastra ...ptr ei ...cei necuvantatori ...si stii ce? CHIAR O SA CONTINUAM SA I HRANIM SI SA I PROTEJAM PE EI ...CAT DESPRE VOI ...MARILE DOAMNE DERENJATE DE MIROSURI , LATRATURI SAU ... ALTI PARAZITI ...RAMANETI ACOLO IN IGNORANTA VOASTRA ...S a ajuns aici datorita celor ca voi . Daca nu ar fi fost abandonati , agresati , haituiti , infometati si ar fi fost sterilizati la timp , nu v ar fi dat voua , oamenilor PUTEREA sa i OMORATI.(ma adresez celor care nu stiu sa imparta o bucata de paine sau o bucatica dintru un covoras cu un catel sau o pisica)

f bine punctat...si pe subiect.pardon, "obiect"(ca la cata prostie zace pe la unii/unele prin ograda cu pretentii de "mirosuri inalte" )
magdabeauty
Postat pe 15 Martie 2010 11:31

oare...
oare atat de imposibili am devenit?!
sau abia acum se vedem din-afar`?!
keks
Postat pe 15 Martie 2010 11:31

e vremea cand cad mastile..
si apare adevarul gol-golut(de la mama lui)
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 11:33
personal, am caine de 4 ani.....mi-am dorit toata viata mea un caine...iubesc animalele de ma rup dupa ele.....in special cainii.....si mi-a dat Dumnezeu un exemplar de ciobanesc german, dupa sufletul meu......cuminte, desteapta, iubitoare....nu as da-o nimanui pentru nimic in lume......am invatat-o ca trebuie sa spalam labutele cand venim de afara, sau macar sa le stergem cu carpa uda....am invatat-o ca trebuie sa stea cuminte langa mine pana ii strang rahatelul intr-o punguta.....am invatat-o ca nu trebuie sa sara aiurea pe cineva si sa muste.....este o cuminte si o rasfatata...si, poate, de aceea, cand vin acasa de la munca, ea e cea care ma asteapta si se bucura mai tare ca ma vede....pentru ca stie ca o iubim si o alintam...
tutankhamon
Postat pe 15 Martie 2010 11:53
De la: garbo021617, la data 2010-03-13 10:45:51Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

.....urat ai pus asa zisa problema.bietele animale chiar n-au nicio vina....si asa sunt chinuite de soarta.cine stie cate zile trec pana mananca ceva s-au sunt mangaiate...etc.nu animalele sunt problema si oamenii(doar unii)....ma intreb de cate ori v-ati strans in fata blocului mai multi vecini sa saditi o planta in gradina s-au sa faceti putina ordine....
jessu
Postat pe 15 Martie 2010 12:35
daaa suntem!
fleurdelis
Postat pe 15 Martie 2010 12:37
nu putem ca nu vreti
garbo074997
Postat pe 15 Martie 2010 12:37
lilo!!
da ce face nudism ?!adevarul?!
firar el sa fie!
ATENTIE! interzis minorilor...
s-ar putea sa DOARA!
keks
Postat pe 15 Martie 2010 12:40
fleurdelis
Postat pe 15 Martie 2010 12:42
De la: pantera_neagra, la data 2010-03-14 04:06:43Terra nu apartine omului care a invadat natura si a distrus-o in mare masura - si omul este un animal - cel mai rau si crud animal existent pe Pamant!
Sunt obligati reprezentantii celorlalte specii sa suporte omul, sa suporte ca acesta sa le invadeze si sa le distruga habitatul???
E obligata natura, vegetatia, sa "suporte" sa fie distrusa in favoarea comoditatii omului???
Atata timp cat nu respecti viata, sub orice forma, nu te respecti pe tine insati!!!
Cine si cui i-a conferit cineva rolul de Creator - sa decida uciderea sau alungarea altor specii???
Hai ca ma scoateti din papuci cu ideile astea "marete" - RUSINE!!!
V-as vedea sa indurati voi ce indura suflete nevinovate sa vad cat de "agresivi" ati deveni cand, acum, cu fumuri de civilizatie, cu aere de mari "domni", va manifestati asa!




BRAVO! BRAVO! BRAVO!!!!!

simd
Postat pe 15 Martie 2010 12:46
nu
fleurdelis
Postat pe 15 Martie 2010 12:47
De la: tutankhamon, la data 2010-03-15 11:53:17personal, am caine de 4 ani.....mi-am dorit toata viata mea un caine...iubesc animalele de ma rup dupa ele.....in special cainii.....si mi-a dat Dumnezeu un exemplar de ciobanesc german, dupa sufletul meu......cuminte, desteapta, iubitoare....nu as da-o nimanui pentru nimic in lume......am invatat-o ca trebuie sa spalam labutele cand venim de afara, sau macar sa le stergem cu carpa uda....am invatat-o ca trebuie sa stea cuminte langa mine pana ii strang rahatelul intr-o punguta.....am invatat-o ca nu trebuie sa sara aiurea pe cineva si sa muste.....este o cuminte si o rasfatata...si, poate, de aceea, cand vin acasa de la munca, ea e cea care ma asteapta si se bucura mai tare ca ma vede....pentru ca stie ca o iubim si o alintam...


MARE ADEVAR GRAIESTI!! Noi avem o foxi de 10 ani si exact la fel procedam si exact la fel se comporta!!!(nu mai spun ca nu miroase deloc!!!)
simd
Postat pe 15 Martie 2010 12:49
Eu nu inteleg de ce va aparati asa: topicul a fost deschis pentru problema cainilor comunitari...care se aciuiaza pe unde gasesc un pic de mancare...care circula intre tomberon si scara blocului in care exista oameni ce le dau de mancare...si care miros urat, intr-adevar...si ei, si locul in care stau, pe un pres imputit...pentru ca persoana care i l-a pus acolo nu-l si spala...se da doar mare iubitoare de animale insa lasa bietul animal intr-o mizerie fantastica...pentru ca este mai usor doar sa-i dai de mancare ca sa primesti afectiune...
Sunt focare de infectie, oameni buni!
Stiti cumva ceva despre chistul hidatic? Despre toxocarioza sau toxoplasmoza?
Informati-va putin si veti vedea ca nu-i vorba despre ura pentru animale ci despre securitate si sanatate pentru cei dragi!
Si despre faptul ca atunci cand vrei sa stai la aer curat, sau sa aerisesti, uneori n-o poti face...iar cand vrei sa-ti lasi copilul intr-un loc de joaca special amenajat pentru copii, risti sa-l imbolnavesti grav...acesti microbi duc la boli parazitare cerebrale...nici nu trebuie sa bage nisip in gura...este suficient sa atinga nisipul cu mana si apoi sa bage un degetel in gurita, inainte le a-l spala pe manuta aceea cu apa si sapun.
Sa fim seriosi: cati parinti reusesc sa-si spele copiii pe manute inainte ca acestia sa duca manuta la gurita, dupa ce au pus mana in nisipul contaminat de fecalele cainilor si pisicilor?
Cititi cate putin din etiologia diferitelor tipuri de deficiente si poate va veti mai calma...

Pentru tutankhamon:
total gresit- cainii pot musca si fara motive anume: eu am fost muscata de un caine...pe la spate a venit...trecusem de el, era la cca. 1,5 m de mine, in stanga si parea ca sta linistit...dupa ce am trecut de el( este exclusa varianta cu: a simtit ca ti-e frica de el)m-a muscat de picior...am scapat fara sa-mi dea sangele, insa pantalonul de stofa, nou-nout, mi l-a sfasiat astfel incat nu l-am mai putut folosi...
Am mai fost inconjurata si de haite de caini, de-a lungul timpului...am scapat insa in ultimul moment, ca prin minune, salvata de locatari care veneau acasa- nicidecum de asa-zisii stapani, care-i priponisera acolo...

Pentru jessu: plantele degeaba le sadesti in gradina, caci le calca acesti caini, ai strazii, in picioare...ar trebui intai sa ingradesti acel spatiu, insa in ultimii ani, cand viata este atat de grea, nu-ti mai permiti si acest lux...
ella_
Postat pe 15 Martie 2010 13:14
ELLA,sti care e motivul,cainele te simte cum esti,asa ca a avut motiv
scrichy
Postat pe 15 Martie 2010 13:21
Iatr-adevar,TUTANCAMON,are un ciobanesc german,o cheama,CINDY,eu o vazusem doar in poze,in seara cand ne-am intalnit,la FLEUR,acasa,a venit cu ea,eu doar i-am zis,bucuroasa ca o vad,ce mai faci,CINDY??,nu am scapat de ea toata noaptea,un caine simte cum e sufletul omului.
scrichy
Postat pe 15 Martie 2010 13:26
De la: scrichy, la data 2010-03-15 13:21:18ELLA,sti care e motivul,cainele te simte cum esti,asa ca a avut motiv


si pe fimea a muscat-o un maidanez ,avea 7 ani
chiar fara motiv;asa ca ...

si noi suntem iubitori de animale,am avut caine 12 ani;
cand a murit,de batranete, am suferit prea mult si eu si fetita asa ca nu am mai luat altul
garbocatalyna
Postat pe 15 Martie 2010 13:36
Si eu am trait o experienta traumatizanta.
Am fost atacata, din senin de 3 caini mari si grasi, cand treceam prin spatele unui bloc, intr-o zona pe care n-o cunosteam. N-as vrea sa-mi amintesc ce groaza m-a cuprins! M-au atacat la propriu, mi-au rupt pantalonii, mi-au smuls geanta din mana si au facut-o franjuri, unul a apucat chiar sa ma muste de picior.
Am tremurat o zi intreaga de spaima. Daca nu iesea un locatar din blocul respectiv, nu vreau sa-mi imaginez cum s-ar fi terminat aventura asta.
Dar nu urasc cainii. Nu pe ei ii gasesc vinovati pentru ce mi s-a intamplat, ci pe cei care i-au hranit si i-au ajutat sa-si dezvolte instinctul de teritorialitate pe spatiul respectiv, spatiu public.
Puteau, fain-frumos, sa-i ingrijeasca intr-un spatiu ingradit, undeva unde nu pot patrunde alte persoane straine. Cainii nu faceau decat sa-si apere teritoriul, pentru a-si multumi "stapanii".
Si acum tresar cand imi iese in cale un caine mare, indiferent ca este singur sau insotit, dar imi sunt dragi in continuare.
Tylly
Postat pe 15 Martie 2010 13:36
e normal sa-ti fie frica de cainii straini pe care ii intalnesti pe strada...pe mine inca nu m-a atacat niciunul, dar nu-i asta ideea
in scumpa noastra patrie nu prea exista legi, deci, daca te musca un caine pe strada, nu e nimeni de vina...cu atat mai putin cainele, parerea mea!
oamenii, ca fiinte rationale ce se afla, ar trebui sa creeze si sa aplice niste legi, a.i. astfel de incidente sa nu mai existe...
da' cum traim in tzara lu' peste prajit, asa ceva n-o sa se intample curand
deci, ma mut!
zambila
Postat pe 15 Martie 2010 13:42
ia-ma si pe mineee!!!!

Tylly
Postat pe 15 Martie 2010 13:44
intr-o perioada,ceva mai indepartata,drumul meu si al copiilor trecea prin dreptul unei ferme de legume
de fiecare data,in poarta larga a fermei,apareau pe putin 5 dulai,de diferite marimi
veneau foarte agresiv spre noi
DAR,cu stapanire de "sine" depaseam momentele
ba mai mult decat atat,un cutisor alb ne astepta de fiecare data,si ne conducea o buna parte din drum
e drept ca le duceam painica,desi nu rabdau de foame..

animalele simt...
si asa este.unde au teritoriul lor,nu avem ce cauta...
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 13:48
Eu sunt iubitoare de animale.

Insa serios, nu sunt de acord sa fie tinute in spatiul comun - o sala sau subsol intr-un bloc - intr-adevar, cred ca mirosurile sunt foarte neplacute, plus ca bietele animale pot sa vrea sa iasa si in acele momente poate nu e nimeni care sa le deschida usa...

Trebuie vorbit cu cei din consiliul de administratie al blocului, trebuie vorbit cu vecinii - pentru o solutie. Eu am vazut la blocurile din preajma celui in care stau cateva cotete in care se pot adaposti cainii blocurilor, mi se pare o idee buna
blue_dream
Postat pe 15 Martie 2010 13:49
ihi..si eu am vazut cotete pt caini ceva mai departe de blocuri..
este o problema cu bietele patrupede
si vedeti voi,decat politia comunitara sa se ocupe de blatistii de pe tramvaie,mai bine ar functiona ca politie pt animale..
asa cum vedem in documentare..
credeti ca nu se gasesc fonduri la primarii pt rezolvarea acestor probleme??
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 13:57
MIROSUL DE URINA E SI DE LA PERSOANELE CARE SE CRED CIVILIZATE SI-SI SPUN OAMENI. COPII CARE TIPA PE SUB BALCOANE,SNTEM DATORI SA-I SUPORTAM???? LOCATARII CARE INJURA INTR-UNA SUB BALCOANELE NOASTRE ,SUNTEM DATORI SA-I SUPORTAM? SI IN CASELE UNORA MIROASE URAT DE LA MANCARE, ASA CA DE ACEEA COMERCIANTII AU FACUT TOT FELUL DE APARATE CARE ASTUPA MIROSURILE NEPLACUTE. ASA CUM NOI,CEILALATI ,NE DESCURCAM CUM PUTEM...ASA DESCURCA-TE SI TU. MIROASE SI DE LA GUNOIUL PE CARE-L ARUNCAM PE LANGA GHENA.SPUNE,MAI BINE CA NU SUPORTI SA MAI TRAIASCA IN PREAJMA TA UN SUFLET ....LAUDA VECINILOR CARE SE GANDESC SA-I HRANEASCA....ALTFEL,DE FOAME,AR FI SI MAI AGRESIVI.....EU M-AS PLANGE MAI MULT DE CERSETORII DIN STRADA,CARE TE AGRESEAZA VERBAL,DACA NU LE DAI NIMIC.....SI CARE SUNT MAI RAI CA ANIMALELE...
TEDDY
Postat pe 15 Martie 2010 14:02
Pentru scrichy:

Acum vrei sa te lauzi ca ai sufletul bun, sau ce?
Vezi ca sunteti orbiti de ura? Si ca nu intelegeti esenta?

Pentru stiinta ta, am acasa un spaniel tibetan superb( i-am pus poza si pe forum)...este parte din familie, fetita pe care mi-am dorit-o enorm si n-am avut-o...iar pe Cleo( asa o cheama pe catelusa) o iubesc ca si pe baiatul meu...uneori, fiul meu imi reproseaza ca pe ea o iubesc mai mult...insa este clara diferenta: responsabilitatea de a creste un copil este mai grea decat aceea de a creste un caine...Iar Cleo face 9 ani, deci stiu ce inseamna sa cresti un caine si sa-l educi. Si chiar am crescut-o bine: este foarte curata si ascultatoare. Iar afectiunea si ceea ce-mi ofera in schimb este intr-adevar, mai mult decat ceea ce-mi ofera fiul meu, acum mare, in prag de majorat.

Eu n-am spus ca tutankhamon n-ar avea acel caine: am spus ca nu tot timpul cainilor le trebuie un motiv anume pentru a te musca.

Eu chiar iubesc cainii, pentru exemplificare: am inca 2 caini, unul lup( de 1 an si jumatate) si unul maidanez( de vre-o 6-7 ani, pe care l-am luat de pe strada, dupa ce ne-a murit primul caine maidanez). In plus, niste persoane care au stat la casa dar s-au mutat la bloc, n-au mai avut cum tine cainele si dupa cateva salvari de la ecarisaj, au cautat pe cineva care sa il adaposteasca...cineva care sta la curte...Atunci i-am vazut pentru prima oara si acel caine, uratel, al altor persoane, sta la mine- iar de doua saptamani de cand mama nu-i mai poate da sa manance( s-a operat) dimineata ii dau eu sa manance- din mana, caci este batran si slab...nu mai mananca decat rugat...mancarea i-o incalzesc...si iau cu mana din castron si-l fac sa manance...macar putin...in fiecare dimineata-nu ma obliga nimeni! nu am nici o datorie! Cu atat mai mult cu cat timpul imi este mai ocupat, de cand cu internarea mamei. Este doar parere de rau...si mila...
La inceput am fost circupspecta: urla seara( probabil de dorul stapanilor) si tusea rau, intr-una...imi era teama sa nu se imbolnaveasca Cleo de la el...sau ceilalti caini( are si mama un maidanez, suntem vecine si n-avem gard intre noi).
Insa trebuie sa te educi si pe tine, sa ai grija de sanatatea ta si a celor din jur, daca vrei sa-ti asumi o astfel de responsabilitate. Si sa ai grija in primul rand de sanatatea cainelui, pentru a nu avea vre-o surpriza in timp( referitor la sanatatea ta si a celor dragi).
Iar cand merg la alte persoane, reusesc sa creez o legatura rapida cu cainii acestora; poate si pentru ca-mi plac cainii?

Deci: slabeste-ma si nu te mai bate cu pumnii in piept degeaba...si nu mai rastalmaci ce-am spus eu referitor la ce a zis tutankhamon...si nu mai eticheta oamenii fara a sti nimic despre ei, numai pentru ca nu sunt de acord cu faptul ca unele persoane cresc caini la ferestrele altora si n-au grija de sanatatea si igiena lor si mai mult, ii pun in pericol si pe altii...citeste un pic despre acei paraziti de care am scris mai sus si poate iti revii din ura asta pe toti cei care deschid gura pentru a-si spune parerea despre faptul ca daca vrei sa ajuti un caine, nu-i suficient doar sa-i dai mancare.
ella_
Postat pe 15 Martie 2010 14:03
ella, milioane de aplauze, e extrem de adevarat ca se pierde mult din esenta a ceea ce se scrie aici doar pentru ca cineva indrazneste sa spuna ceva de animale.
eu am sa repet, cine stie... poate reusesc sa ma fac inteleasa... nu am zis ca urasc animalele, am zis ca nu le iubesc in mod special, ca nu ma tavalesc cand vad unul... nu le-as face rau pentru ca nu as face nimanui rau, indiferent din ce specie e... nu am zis ca-i nebun cel ce creste un animal, am zis ca-i nebun cel ce are impresia ca cel care nu gandeste ca el, cel care nu iubeste ce iubeste el e scos din sfera umanitatii si a normalului, n-am zis sub nicio forma ca animalele sunt vinovate pentru mizeria ce o lasa in urma, ci cei care refuza sa-i duca acolo unde au spatii amenajate, pentru care nu e un mare efort sa nu bage cainele acolo unde se joaca niste copii ci nu vrea s-o faca de-al dracului... as vrea ca cei care considera parcul copiilor loc de plimbat cainii sa isi imagineze urmatoarea situatie: ei stau inistiti in spatiul pentru caini si vine o gasca de copii sa joace fotbal peste ei, sa sperie animalele, sa le invadeze spatiul... cum ar fi? ar conveni cuiva?? cum poti sa consideri trotuarele wc public, cum poti sa consideri ca-i normal acest lucru?? pai atunci hai sa ne usuram toti (stiu ca sunt destui oameni care fac asta si nici asta nu mi se pare normal) hai sa umplem trotuarele de rahatii nostri, adica animalele de ce au voie si oamenii nu?? vrem sa fie animalelel egale cu oamenii dat oamenii de ce sa nu fie egali cu animalele?? eu nu-mi las copiii sa isi faca nevoile pe strada, nici macar pipi, ce-ar fi daca atunci cand l-ar apuca pe fii-miu burta l-as lasa sa faca in mijlocul strazii?? credeti ca cel al animalelor e mai putin scarbos?
crysta_mami
Postat pe 15 Martie 2010 14:23
ella, milioane de aplauze, e extrem de adevarat ca se pierde mult din esenta a ceea ce se scrie aici doar pentru ca cineva indrazneste sa spuna ceva de animale.
eu am sa repet, cine stie... poate reusesc sa ma fac inteleasa... nu am zis ca urasc animalele, am zis ca nu le iubesc in mod special, ca nu ma tavalesc cand vad unul... nu le-as face rau pentru ca nu as face nimanui rau, indiferent din ce specie e... nu am zis ca-i nebun cel ce creste un animal, am zis ca-i nebun cel ce are impresia ca cel care nu gandeste ca el, cel care nu iubeste ce iubeste el e scos din sfera umanitatii si a normalului, n-am zis sub nicio forma ca animalele sunt vinovate pentru mizeria ce o lasa in urma, ci cei care refuza sa-i duca acolo unde au spatii amenajate, pentru care nu e un mare efort sa nu bage cainele acolo unde se joaca niste copii ci nu vrea s-o faca de-al dracului... as vrea ca cei care considera parcul copiilor loc de plimbat cainii sa isi imagineze urmatoarea situatie: ei stau inistiti in spatiul pentru caini si vine o gasca de copii sa joace fotbal peste ei, sa sperie animalele, sa le invadeze spatiul... cum ar fi? ar conveni cuiva?? cum poti sa consideri trotuarele wc public, cum poti sa consideri ca-i normal acest lucru?? pai atunci hai sa ne usuram toti (stiu ca sunt destui oameni care fac asta si nici asta nu mi se pare normal) hai sa umplem trotuarele de rahatii nostri, adica animalele de ce au voie si oamenii nu?? vrem sa fie animalelel egale cu oamenii dat oamenii de ce sa nu fie egali cu animalele?? eu nu-mi las copiii sa isi faca nevoile pe strada, nici macar pipi, ce-ar fi daca atunci cand l-ar apuca pe fii-miu burta l-as lasa sa faca in mijlocul strazii?? credeti ca cel al animalelor e mai putin scarbos?
crysta_mami
Postat pe 15 Martie 2010 14:23
pentru toate acestea ar trebui sa existe si conditii
chiar asha..TANG idee de afaceri
toalete publice pt catei


pai,nu?
daca tot le punem fundite si rochite
LILO
Postat pe 15 Martie 2010 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa imi intorc iubitul inapoi sau cel putin sa raminem simpli prieteni 15 De la: garbo_413902 13 Septembrie 2015 02:04
Ajutooooooor natiune romana!!!!! 15 De la: LILO 19 Martie 2010 05:23
tot o razbunare 32 De la: ovidiu42 6 August 2009 01:16
credeti in vise? 94 De la: garbo_1399 24 Mai 2012 07:17
Program de afiliere 2 De la: yanyacharberet 22 Octombrie 2009 11:15
Setari Cookie-uri