Conteaza varsta in dragoste?

As avea multe de spus dar nu vreau sa generalizez.Intre mine si sotul meu este o diferenta de 23 de ani.Mult mai mare decat intre tine si el.Probabil o sa zici:8 ani,dar la o anumita varsta si 1 an conteaza.Ne cunoastem de 14 ani si suntem impreuna oficial vb de 8 ani.Avem si 2 copii impreuna.As mintii sa-ti spun ca sunt o femeie fericita,poate multumita....diferenta a facut-o faptul ca am crezut ca este un om matur si nu o sa-mi creeze atatea probleme cum ar fi cineva de varsta mea.Da de unde!!!!!!!Sunt mult mai imaturi decat unul de aceeasi varsta cu noi,asa ca nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau,dar te las sa tragi tu concluziile.Ca in fiecare relatie sunt avantaje si dezavantaje.
Eu daca as putea da timpul inapoi cu siguranta as lua cu totul si totul alte decizii.Gandeste-te ca eu aveam 17 ani cand l-am cunoscut.tu ai totusi 25,ai putea sa vezi lucrurile mult mai matur decat le vedeam eu la vremea aceea.Nu spun ca n-a fost si bine,as m intii,eram tratata ca o printesa si ma simteam exact cum spuneai si tu,insa astea dispar cu timpul.Si crede-ma ca timpul nu sta in loc.
Succes in ceea ce decizi si ai grija de tineretea ta,este f pretioasa si f scurta in acelas timp.
val1979
Postat pe 23 Decembrie 2009 09:36
1979 este adevarat ceea ce spui,,,,dar macar ai stat bine cu el ,ai fost fericita,,,eu stau f bine cu el dar niciodata cred ca poti fi sigura ca stai toata viata cu o persoana.sunt multe familii care se lasa si dupa 30 de ani o viata sa zicem ,si au si copii,ce sa facem viata merge inainte cu bune si rele numai ca trebuie sa fim puternice sa avem curajul de a trece peste toate,,va doresc un craciun fericit la toti si numai bine
garbo029136
Postat pe 23 Decembrie 2009 10:36
De la: danielaqueen, la data 2009-12-21 08:49:39Daca este cu adevarat dragoste fara nici un alt interes, sigur ca nu conteaza varsta. de ce oare o femeie la 20 de ani este atrasa si chiar indragostita de un barbat cu 20 de ani mai mare? simplu...el stie sa daruiasca afectiune, protectie si mai mult de atat vedem in el prieten bun, iubit, omul care ne-ar ierta toate greselile noastre pe care le-am face. Cine nu a trait aceste clipe cu un om mai in varsta , nu are cum sa dea sfat la nimeni. Nimeni , niciodata, nu o sa ma iubeasca cum a facut-o el...m-am simtit libera, mereu alaturi de el, stiind cand sa fiu matura si cand sa ma comport ca o copila, iar sufletul meu nu a imbatranit niciodata din cauza lui. Dureros este intr-adevar ceva ...si asta mi s-a intaplat mie..a disparut pt totdeauna si mari amprente raman in mintea mea, am reustit sa continui viata mea laturi de un barbat de varsta mea, am facut doi copii minunati ..dar mereu el imi va lipsi in toata existenta mea pe pamant. Asa ca trebuie sa incerci sa iubesti neconditionat, fara ate gandi daca este bine sau nu, daca este ce care iti ofera liniste si implinireeste ok.
manditza21
Postat pe 23 Decembrie 2009 12:22
la 40 de ani majoritatea barbatilor cauta partenere mai tinere deci mai putin experimentate = care nu prea au termen de comparatie ,deoarece simt ca incep sa-i lase puterile;de mii de ani se intampla asta-capcana intinsa de ei si de societate tinerelor femei e aceeasi;de tine depinde cat stai in ea-in capcana adica
Abia in mileniul trei femeile au inceput sa nu se mai jeneze de ipocrizia lumii si s-o refuze vehement ;vezi cazuri celebre: Demi Moore ,Madona , Mihaela Radulescu ,Lidia Fecioru ,Israela ,etc-cu siguranta lucrurile se intampla la fel de multa vreme-tot de miiiiiii de ani-doar ca se intampla mai putin "out in the open"
Savureaza ce e de savurat atat cat e de savurat ,dar nu te lasa dusa de nas mai mult decat e cazul
cand tu vei avea 40 de ani ,iti doresc sa traiesti o relatie cu un barbat de varsta pe care tu o ai acum ca sa intelegi cu adevarat despre ce vorbesc
Sper ca in 15 ani societatea sa evolueze suficient pentru ca femeile celebre enumerate mai sus si toate celelate care traiesc fericiri similare dar sunt doar mai putin celebre -Nu mai putin Curajoase-sa fie elogiate asa cum merita
SUCCES
garbo010933
Postat pe 23 Decembrie 2009 14:36
ioi mai garbo....al meu are deja 42....deci de doi ani ma inseala/????sa inteleg?????ma duc sa l bat,,,,........am stiut io ca coace ceva......numa nu mi dadeam sama......ioi.
nazirra
Postat pe 23 Decembrie 2009 14:43
Buna!
Varsta mea poate ca nu m- ar pune in pozitia cea mai corecta sa- ti da sfaturi, dar crede- ma, ca stiu mult mai multe decat ar crede altii.
Dupa cum ai povestit despre tine si despre el, nu pot sa zic decat sa faci o incercare. Niciodata nu stii ce iti poate rezerva viitorul, si daca nu incerci cu atat mai rau...
Nu- ti fie frica sa gresesti, este omenesc, iar daca parintii tai te iubesc, o sa te inteleaga si o sa te sprijine.
Stiu ca este o problema cu ceea ce zice lumea si te temi de reactia lor. Aici te inteleg pentru ca si eu ma confrunt cu nesiguranta parintilor cand vine vorba de ceea ce ar putea zice lumea daca ar afla ca eu sunt bi.
In fine, ceea ce incerc sa- ti explic este ca fericirea voastra conteaza, si daca un zid suptire ca " vorba lumii" te face sa te simti amenintata...
Gandeste- te la tine. In plus la 40 cred si eu ca el vrea sa- si faca o relatie definitiva si daca tu te simti pregatita nu inteleg ce ai mai putea face.
Eu iti doresc toata fericirea din lume, si nu uita este luna decembrie, luna MINUNILOR ;)
Anko_Shiroyama
Postat pe 23 Decembrie 2009 14:51
Poate acum diferenta de varsta nu se observa.
Dar cei 18 ani diferenta peste cativa ani se vor dubla brusc.
Gelozia lui va pune stapanire pe tine si te va distruge psihic.
O experienta poate nu strica.....DAR alege pe unul de varsta ta ca partener de o viata....
anca_53
Postat pe 23 Decembrie 2009 17:13
dragostea trece repede,ramine respectul.
daca are o situatie financiara stabila te va domina,daca nu are la un moment dat vor aparea discutii.
depinde ce iti doresti si ai grija sa nu fie insurat.
dar daca iti doresti doar o relatie fara implicatii si te simti bine cu persoana atunci cred ca nu conteaza virsta.
garbo014032
Postat pe 23 Decembrie 2009 19:41
nu ai nimic in cap fetito...nici macar...minim de gramatica, desi, pt intelegere de fapt nu iti trebuie scoala ci aceleasi gusturi obiceiuri, sau poate..le imprumuti, te mai slefuiesti, si apoi te intrebi ce cauti in acelasi pat cu...tata. Daca la mijloc nu sunt interese serioase materiale alaturi de un mod afectuos, respectuos, curtenitor, in orice moment pt persoana ta chiar daca anii au trecut, vei observa repede, ridurile, pielea lasata, mirosul respiratiei...al pernei...este drept..defectele le poti gasi la orice varsta, oricum, daca ceri sfaturi, sigur...ai deja un tel in cap, indiferent ce vei fi sfatuita, Bafta in viata si sfatuiestete cu cel mai apropiat prieten al tau, punand in balanta binele si raul: chiar Tu
maria6924
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:41
sa mori tu ?...
Anouk
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:48
tanti maria6924, daca tot reprosezi gramatica altora, poate mai ai timp sa dai un "Modifica" si sa iti corectezi si postarea dumitale
Nu de alta, dar e mai mare rusinea sa scrii intr-un singur cuvant un verb si un pronume...
ready_vivus
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:53
bre, suntem in vacanta, lasati gramatica aia, ca doar continutul conteaza...dar daca si el e varza?
sora_ilsi
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:55
las-o brother...daca n-am sarit io oparita de ce zicea colo sha de riduri si pielea lasata, te mai uiti si tu la o cratima ?

ilsi, tanti asta zice de pedofilie, mama...
stim noi ce stim...
Anouk
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:57
numai SARMALUTELE is di vina...
LILO
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:57
soro ilsi, eu o lasam in pace pe tanti, dar i-am atras doar atentia, prieteneste ...
nu de alta dar ii mai spunea copilutza aia ca invata Tanda pe Manda

sis, lasa mami ca i-am vazut punctul slab din teorie, e acelasi cu al multora de pe aici... GENERALIZEAZA si asta e greseala ei cea mare...
ready_vivus
Postat pe 23 Decembrie 2009 23:59
bro, prejudecatile ne omoara
cine dreaq iti garanteaza ca unu de aceeasi varsta o sa te faca fericit ?
Anouk
Postat pe 24 Decembrie 2009 00:01
pedofilie? ce-i aia mami? da' ce io nu pot sa zic de gerontofilie?
sora_ilsi
Postat pe 24 Decembrie 2009 00:04
pai noi suntem corupatoarele de bieti minori, ilsi
malefice, bre...
Anouk
Postat pe 24 Decembrie 2009 00:05
iotete, io-i spusei dintru inceput ca-i copchil, da' el cica e mai copt si-acu' cand isi spune varsta mai baga vreo cativa anisori...mai are putin si ma-ntrece...
sora_ilsi
Postat pe 24 Decembrie 2009 00:09
aham...dragostea e mare, ilsi...
las' noi sa fim sanatoase...G ma iubeste si cu riduri, si cu celulita, si asa scorpie cum sunt...
Anouk
Postat pe 24 Decembrie 2009 00:11
varsta nu conteaza si cea ce simtiti unul pentru celalant dar antrebarea cat va dura acest lucru asta trebui sa te antrebi eu am avut sotia mai mica cu 5 ani dar odata sa produs o ruptura instantaneie si a disparut definitiv
asa ca trebui sa te gandesti bine la pasul ce trebui facut
eu la 30 de ani nu cred ca mai ami doresc o relastie ca prima ce a durat 10 ani
antrebarea e cati ani vei sta cu iel pana al vei parasii daca doresti mai multe detali cautama pe id de yahoo darkanghel666 si ati voi da sfaturi an continuare ok
darkanghel666
Postat pe 24 Decembrie 2009 02:17
nu cred de ce?stiu pe cineva care ea are 25 si el 40 nu chiar de loc nu vad diferenta atita timp cit este respect reciproc
cobra_jimbolia
Postat pe 24 Decembrie 2009 06:52
acelasi cineva?
pik_nik
Postat pe 24 Decembrie 2009 06:59
Uite Picnicele ca mai sunt ca noi :eu 25 , tu inca pe atit si se inteleg bine.
Exact ca noi.
Ti-am spus eu ca nu suntem unici.
Ciresica
Postat pe 24 Decembrie 2009 07:04
tocmai am vazut contul de tanara domnisoara al unui mosneag de 60 de ani, in lista de prieteni a unei fete de 15 ani
pik_nik
Postat pe 24 Decembrie 2009 07:09
DAC ETI FERICIT I O SINGUR OR MERIT S FII LMG OMUL PE CARE-L IUBETI. DAC ESTE TINEREL AR FII I MAI BINE, DAR S FIE TINEREL AZI CU TINE I MINE CU VECINA, MAI BINE ASCULT-I INIMA, MERIT.
BOALA I MOARTEA VIN I LA TINERI I BTRNI
PRINII MEI AU FOST FERICII 40 DE ANI, CU DIFEREN DE VRST DE 14 ANI. MAMA ESTE VDUV DE 23 DE ANI, M-A FII BUCURAT S-L AIBE PE TATA LNG EA., DAR I EA PUTEA S NU MAI FIE DEMULT.
MERIT S RITI S FII FERICIT, ASCULT-I INIMA.
garbo034528
Postat pe 24 Decembrie 2009 09:25
mda si di ci tipi?????
nazirra
Postat pe 24 Decembrie 2009 09:30
dri....odata ce zici ca l iubesti cu adevarat,nu vad ce te mai preocupa virsta!!!!!deci il iubesti sau nu?????
nazirra
Postat pe 24 Decembrie 2009 09:32
mai copile! am fost casatorita cu un barbat timp de 20 de ani. era cu 10 ani si jumatate mai mare ca mine. niciodata nu a coborat la varsta mea. tot timpul, mi-a impus sa gandesc si sa ma comport pt varsta lui. in tot decursul acelor 20 de ani, am tot sperat ca va fi mai bine.....dar, nu a fost! acum 7 ani, am avut puterea sa spun stop unei vieti pe care nu o mai puteam accepta!nu a fost usor...dar acum este bine.am linistea psihica, pe care mi-am dorit-o ! .....hai, ca deja, am inceput sa-ti povestesc viata mea! .....ar fi bine,in putinele momente "lucide"[tinand cont de euforia in care esti acaparata],sa te gandesti si din punctul lui de vedere! este egoist si increzut! cu tine, isi afiseaza barbatia, aratand celor din jur, cat de "tare" este , daca o mandrete de fata de 25 de ani a acceptat sa fie cu el! pa. poate o sa mai vin "la tine" cu vreun mesaj. eu, am un baiat de 26 de ani si o fata de 24. de aceea , copilasule, imi permit sa-ti dau sfaturi. si ...nu teoretice!
stormy
Postat pe 25 Decembrie 2009 13:11
conteaza dragostea in dragoste.
Este sau nu este.
Numai fericire iti doresc.
garbo005851
Postat pe 25 Decembrie 2009 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tatuaje timisoara 18 De la: iasomia 29 Aprilie 2010 10:45
Povestea mea are nevoie de un sfat... 20 De la: alfheim 31 Mai 2011 21:54
Cearcane 3 De la: andreeaiovici 16 Mai 2012 18:41
buna 6 De la: blaa 3 Ianuarie 2010 19:07
CINE MERGE LA SOLAR????? 9 De la: garbo045262 2 Septembrie 2009 01:59
Setari Cookie-uri