cum poti schimba mentalitati?

ddill
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:30
cu altele.
pik_nik
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:31
..nu le poti...cand crezi ca l-ai scapat de ele - pac - apar iara, identice sau netel schembate...
daria_
Postat pe 28 Noiembrie 2009 09:32
Poti?
quasaria
Postat pe 29 Noiembrie 2009 02:51
..foarte greu sau aproape ..deloc.
garbo055472
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:16
Romanii Din cauza lipsurilor regulilor,oamenii fac o mare dezordine...Pt ca fiecare face ce il taie capul....Si pe multi problema ca nu prea ii taie capul aproape nimic...Pt ca la lipseste,inteligenta,initiva si perseverenta....
Pt ca Oamenii nu se nasc rai,,dar societatea ii schimba....Dar nu pe toti oameniii...Pt ca mai sunt si oameni inteligenti,perseverenti cu caracter...Care nu se schimba.....Dar acesti oamenii sunt putini...De asta oamenii fara caracter au nevoie de reguli solide pe care sa se ghideze in viata...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:19
De la: ddill, la data 2009-11-28 09:30:40
pai sa ii influentezi....Sa fii perseverenta si sa insisti in ceea ce doresti....pt ca oamenii fara caracter au nevoie de reguli,si cum multi nu au o limita trebuie sa le faci tu o limita....Sa le fii prieten sa ii ajuti...Dar sa nu ii lasi sa profite de tine....Sa fii precauta,,si sa insisti...sa influentezi...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:21
eram sigura...
de ce sa vrei sa schimbi mentalitati?
sau cine vrea sa bage, cu de-a sila, in capul altcuiva ceea ce gandeste el?
te potrivesti sau nu, cu un altul, din punct de vedere mental si cam atat...
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:27
cam cum incerci sa faci tu cu noi, nu-i asa, irina?
garbo_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:28
De la: pantera_neagra, la data 2009-12-25 17:27:12eram sigura...
de ce sa vrei sa schimbi mentalitati?
sau cine vrea sa bage, cu de-a sila, in capul altcuiva ceea ce gandeste el?
te potrivesti sau nu cu un altul din punct de vedere mental si cam atat...
Pai fata poate s-a referit ca pe unde merge doar peste oameni care gandesc la fel,in romania....Pt ca romanii nu au personalitate....De asta poti sa influentezi,sa ii inveti pe oameni de bine....Daca unii nu vor,,probleme lor....Dar eu vreau sa sfatuiesc oamenii in bine....
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:29
De la: Celleste, la data 2009-12-25 17:28:19cam cum incerci sa faci tu cu noi, nu-i asa, irina?
Pt ca m-an saturat pe unde sa merg,sa dau tot peste aceiasi oameni..Asa ca m-am pus la munca....
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:30
De la: garbo027119, la data 2009-12-25 17:19:09Romanii Din cauza lipsurilor regulilor,oamenii fac o mare dezordine...Pt ca fiecare face ce il taie capul....Si pe multi problema ca nu prea ii taie capul aproape nimic...Pt ca la lipseste,inteligenta,initiva si perseverenta....
Pt ca Oamenii nu se nasc rai,,dar societatea ii schimba....Dar nu pe toti oameniii...Pt ca mai sunt si oameni inteligenti,perseverenti cu caracter...Care nu se schimba.....Dar acesti oamenii sunt putini...De asta oamenii fara caracter au nevoie de reguli solide pe care sa se ghideze in viata...



cine poate si vrea sa-mi IEGZPLICHEZE ce zice? ce zike?


LILO
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:30
De la: LILO, la data 2009-12-25 17:30:34
De la: garbo027119, la data 2009-12-25 17:19:09Romanii Din cauza lipsurilor regulilor,oamenii fac o mare dezordine...Pt ca fiecare face ce il taie capul....Si pe multi problema ca nu prea ii taie capul aproape nimic...Pt ca la lipseste,inteligenta,initiva si perseverenta....
Pt ca Oamenii nu se nasc rai,,dar societatea ii schimba....Dar nu pe toti oameniii...Pt ca mai sunt si oameni inteligenti,perseverenti cu caracter...Care nu se schimba.....Dar acesti oamenii sunt putini...De asta oamenii fara caracter au nevoie de reguli solide pe care sa se ghideze in viata...



cine poate si vrea sa-mi IEGZPLICHEZE ce zice? ce zike?




si apropos irinuko..tu stii ce este aceea INTELIGENTA?
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:32
Daca Dumnezeu m-a inzestrat pe mine cu mai mult...De ce sa nu ajut si pe altii? Pt ca eu nu sunt egoista...si tot ce fac mi se intoarce inapoi....Eu ii ajut pe alti oameni si Dumnezeu ma ajuta si pe mine tot prin alti oameni....Pt ca noi oamemii avem nevoie unii de altiii...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:32
Poate Dumnezeu a inzestrat pe alti oameni cu alte talente...Pt ca fiecare om are ceva aparte.....doar ca nu are tarie sa lupte pt ceea ce doreste...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:33
De la: garbo027119, la data 2009-12-25 17:32:11Daca Dumnezeu m-a inzestrat pe mine cu mai mult...De ce sa nu ajut si pe altii? Pt ca eu nu sunt egoista...si tot ce fac mi se intoarce inapoi....Eu ii ajut pe alti oameni si Dumnezeu ma ajuta si pe mine tot prin alti oameni....Pt ca noi oamenii avem nevoie unii de altiii...
Pt ca daca as fii egoista,,ar insemna sa trebuiasca sa ma descurc singura...Si este greu sa nu te ajute nimeni.....Asa ca eu stiu ca tot ceea ce fac,mi se intoarce inapoi.....
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:34
De la: quasaria, la data 2009-11-29 02:51:53Poti?


CATEGORIC..mentalitatea unui om nu poate fi schimbata sau impusa de o alta persoana..
pe parcursul existentei noastre,singuri ne schimbam atitudinea fata de viata,in functie de greutatile suferite

unii intelegem,si acceptam schimbarea..dar..majoritatea oamenilor persevereaza im malul in care se zbat,incercand sa ii "traga" acolo si pe altii...
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:35
irinuco, nu mai bine iti cauti tu oameni care gandesc la fel ca tine, cu aceeasi mentalitate - ca mai sunt ohooooooooo - si va adunati voi acolo la voi si ne lasati pe noi cu pacatele noastre?


p.s. uite, daca vrei, iti pot eu da niste adrese!
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:36
Asa ca si eu prefer ca sa ajut,ca si eu la randul meu sa fiu ajutata,la nevoie si sa nu am o viata dura de un singura...la nimeni sa nu ii fie mila de tine....pt ca este normal sa nu fii ajutat,,daca nu ajuti...Si nu iti este mila nimeni...Pt ca toate se intorc inapoi...nici eu nu as fii ajutata si la nimeni nu i-ar fii mila de mine la greu.....Si sincer este foarte greu,de una singura si la nimeni sa nu ii fie mila de tine...Eu nu vreau asta
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:37
daca simti tu , ca om, ca e nevoie de o schimbare, trebuie s-o incepi intotdeauna de la tine, din tine! asta e parerea mea.
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:38
De la: pantera_neagra, la data 2009-12-25 17:36:10irinuco, nu mai bine iti cauti tu oameni care gandesc la fel ca tine, cu aceeasi mentalitate - ca mai sunt ohooooooooo - si va adunati voi acolo la voi si ne lasati pe noi cu pacatele noastre?


p.s. uite, daca vrei, iti pot eu da niste adrese!
Ti-am impus tie ceva? Nu esti obligata,,,nu ti-am trimis mesaje private....asta este parerea mea...daca nu te intereseaza nu citi...si nici altii nu sunt obligati....asta e forum pt toata lumea....doar daca ti-as trimite mesaje private,,ai putea zice ca va oblig
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:38
Mesajele sunt pt toata lumea,nu doar pt voi...Daca pe voi nu va intereseaza nu le cititi..ca nu va obliga nimeni...fiecare este liber sa fie asa cum vrea....eu nu va trimit mesaje private,,pt ca nu vreau sa fiu prietenacu voi...dar forumul nu este doar pt voi...
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:40
De la: garbo027119, la data 2009-12-25 17:40:36Mesajele sunt pt toata lumea,nu doar pt voi...Daca pe voi nu va intereseaza nu le cititi..ca nu va obliga nimeni...fiecare este liber sa fie asa cum vrea....eu nu va trimit mesaje private,,pt ca nu vreau sa fiu prietenacu voi...dar forumul nu este doar pt voi...
Forumul este pt toata lumea..Asa ca fiecare posteaza ce vrea...Si cum gandeste
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:41
ce aberezi tu acolo irino? daca ajuti esti ajutat? aiurea!
in lumea de azi daca ajuti esti uitat la greu! daca dai ramai fara si cand ai nevoie nimeni nu-si aduce aminte de ce ai facut...ba mai mult esti balacarit daca ceri, nu ce ai dat de mila ci returnarea imprumutului, tocmai de cei pe care nu i-ai lasat sa moara! asa ca...oare ce ti se intoarce inapoi?
si, in afara de asta, cand ajuti pe cineva nu o faci cu gandul ca ti se va intoarce ceva inapoi!!! asta - ideea ca faci ce faci in interesul tau e orice numai crestinesc, nu!
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:44
pai nici eu nu vorbisem cu tine dar m-ai citat si am raspuns - mea culpa - uitasem cum e cu tine...
aha, pai vorbeste singura daca vrei, na! papapapppppp
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:45
De la: pantera_neagra, la data 2009-12-25 17:44:01ce aberezi tu acolo irino? daca ajuti esti ajutat? airea!
in lumea de azi daca ajuti esti uitat la greu! daca dai ramai fara si cand ai nevoie nimeni nu-si aduce aminte de ce ai facut...ba mai mult esti balacarit daca ceri, nu ce ai dat de mila ci returnarea imprumutului, tocmai de cei pe care nu i-ai lasat sa moara! asa ca...oare ce ti se intoarce inapoi?
si, in afara de asta, cand ajuti pe cineva nu o faci cu gandul ca ti se va intoarce ceva inapoi!!! asta - ideea ca faci ce faci in interesul tau e orice numai crestinesc, nu!
pai draga trebuie sa ajuti dar sa nu lasi sa se profite de tine....Sa ajuti un om bolnav,,,sa ajuti un om sanatos cu un loc de munca,cu un sfat bun....Poate ca ai ajutat prea mult decat a trebuit,de asta ai suferit....Pt ca este pacat sa ii inveti pe altii sa fie lenesi....Sunt multe ispite care par fapte bune,,dar au un sfarsit tragic....De asta este bine sa ai duhovnic,,,sa dicuti cu el sa te sfatuiasca de bine....Pt ca sunt mii de ispite,,pt a te face sa devii rea....si nestind sa te pazesti cazi in ele si suferi.....Si apoi dam vina pe Dumnezeu...dar Dumnezeu nu este de vina,pt suferintele noastre....ci doar diavolul....Dumnezeu vrea sa ne ajute,,,dar din cauza pacatelor noaste nu se poate apropia de noi....
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:47
pai o vorbit singura pe un forum..ieri alalaieri...dar s-a cam plictisit ea de ea asa ca tot mai bn intinde nervii altora
vis-a -vis de schimbarea mentalitatii..noi tot asteptam de la 119 sa isi produka schimbarea..dar..mai avem de asteptat muult si bine...
LILO
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:49
De la: pantera_neagra, la data 2009-12-25 17:44:01ce aberezi tu acolo irino? daca ajuti esti ajutat? aiurea!
in lumea de azi daca ajuti esti uitat la greu! daca dai ramai fara si cand ai nevoie nimeni nu-si aduce aminte de ce ai facut...ba mai mult esti balacarit daca ceri, nu ce ai dat de mila ci returnarea imprumutului, tocmai de cei pe care nu i-ai lasat sa moara! asa ca...oare ce ti se intoarce inapoi?
si, in afara de asta, cand ajuti pe cineva nu o faci cu gandul ca ti se va intoarce ceva inapoi!!! asta - ideea ca faci ce faci in interesul tau e orice numai crestinesc, nu!
Eu mereu am fost ajutata,la nevoie dar nu de oamenii care i-am ajutat....Sunt si multe incercari la care ne pune Dumnezeu...chiar daca ajuti oamenii si nu te ajuta inapoi,,te idepartezi de ei,,,si te rogi la Dumnezeu sa iti dea putere sa nu te inraiesti...Pt ca asa ma facut si eu,,chiar daca oamenii sunt rai si nu mereu sunt recunoscatori...Eu il rog pe Dumnezeu sa imi dea putere,,sa merg inainte si sa nu ma inraiesc...Dar eu sunt ajutata de alti oameni....
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:50
Ma ajuta Dumnezeu cu loc de munca si cum sa ma impun...Ca sa imi fie bine....Eu ajut dar nu las sa se profite de mine....Pt ca as face pacate si as suferi.....
garbo027119
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zodia leu? 31 De la: garbo_472671 7 Martie 2018 10:20
Geaman cu ascendent in scorpion 16 De la: garbo_472671 7 Martie 2018 09:54
trend sau tratament? 1 De la: annya_852004 21 Martie 2009 15:09
femeia sagetator si barbatul berbec 4 De la: garbo_472671 8 Martie 2018 10:02
Relaie ntre Brbatul Berbec i Femeia Taur! ( chiar i alte zodii ) 24 De la: garbo_472671 7 Martie 2018 09:50
Setari Cookie-uri