Gesturi care ne tradeaza

Studiile au aratat ca limbajul trupului spune mult mai multe despre o persoana,putem controla doar o anumita parte a corpului doar daca stim gesturile care ne tradeaza.Voi cat de bine stiti sa cititi o persoana?
Helen29
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:31
exact in masura in care ma intereseaza
pik_nik
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:33
da corect,dar poate vrei sa ne da-i si exemple de gesturi si semnificatia lor.....
Helen29
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:35
nu dau, ca le pot citi persoanele care ma intereseaza si nu se mai lasa citite
pik_nik
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:39
cum doresti....
Helen29
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:43
nu mai sunt la varsta la care sa incerc sa descifrez limbajul trupului. nu stau sa retin un gest si sa-mi spun: "si-a incretit nasul = nu-i place ce spun", "a ridicat sprancenele = il mira ce spun", "isi tine picioarele incrucisate si bratele adunate peste abdomen = se fereste, e introvertit, se simte in nesiguranta, mai stiu eu ce". o data ce ai citit o carte, un articol...despre asta si ai incercat sa memorezi indicatiile de acolo despre "limbajul trupului", iti dai seama ca "asa" ti s-a parut si tie persoana din fata ta cand ai vazut-o ca face "asa".
clippy
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:51
oricum...ma surprind zambind cand vad o femeie mangaindu-si parul si terminand gestul acesta, repetat, facand un carliont din suvita ei dreapta, in timp ce sta in fata unui barbat .... sau sta in fata unei altei femei dar e cu ochii la barbatul din spatele acesteia, de exemplu!
clippy
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:54
crezi ca de la o anumita varsta nu mai trebuie sa descifrezi limbajul trupului?
Helen29
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:54
un comportament studiat duce la falsitate...prefer spontaneitatea...
rodyk
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:56
totul,dar absolut totul este imprimat pe trupul nostru.cine este preocupat de descifrarea "tainelor"manifestarilor exterioare,citeste cu usurintza.dar marea majoritate ignora aceste lucruri
si mai ales,in ultimul timp oamenii se ignora din cauza preaplinului de griji de zi cu zi.devin indiferenti la ceea ce ii inconjoara...
LILO
Postat pe 29 Noiembrie 2009 10:58
Dpdv "stiintific", exista niste indicatori comportamentali - asa cum exista si niste falsi indicatori.... Nu sint atit de simplu de diferentiat.
Cel mai simplu este sa iti asculti intuitia - ajungi cam la acelasi rezultat.
quasaria
Postat pe 29 Noiembrie 2009 11:03
helen: nu asta voiam sa zic cu varsta ... dimpotriva: ai deja experienta si surprinzi rapid mesajul. dar, cand arunci o privire unei persoane ce observi prima data?

eu zic ca: iti atrage atentia fata, apoi corpul. te uiti la pieptanatura, la haine, gesturi (dupa cum spui tu), ii privesti din nou fata, ochii ii zambesc sau nu (adica stralucirea aceea sanatoasa care iti da informatia despre tonusul persoanei), deschide gura si .... surpriza: este sau nu este ce ti-ai imaginat. toate astea se intampla rapid.
clippy
Postat pe 29 Noiembrie 2009 11:03
rodyk: spontaneitatea am putea spune ca e data de totalitatea gesturilor pe care le-am facut deja intr-un acelasi moment.

cand am fost contrariati am ridicat mana si am gesticulat mai violent ca sa ne impunem pct-ul de vedere (de exemplu); cand ne-a placut o poanta ne-am dat capul pe spate si ne-am pus mana pe burtarazand din tot sufletul (alt exemplu)... si tot asa. pentru ca asa am facut, asa vom face din nou.

nu toata lumea gesticuleaza cand vorbeste. gesticulatia o folosesc unii ca sa intareasca spusele lor, felul in care isi misca bratele sau degetele spune ceva despre felul lor de a fi.
clippy
Postat pe 29 Noiembrie 2009 11:12
De la: Helen29, la data 2009-11-29 10:31:44Studiile au aratat ca limbajul trupului spune mult mai multe despre o persoana,putem controla doar o anumita parte a corpului doar daca stim gesturile care ne tradeaza.Voi cat de bine stiti sa cititi o persoana?

...nu stiu cat de bine stiu sa citesc o persoana..limbaj al trupului??hm..cred ca e vorba de atitudine..de tinuta...adica ma refer la faptul ca ceva s/ar putea sa nu functioneze in descifrarea persoanei dupa gesturile pe care le are la un moment dat intr/un anumit context..s/ar putea sa nu se potriveasca cu tinuta vestimentara si postura in care se afla din punct de vedcere social..asta cu limbajul trupului functioneaza intr/un ghilimele univers static..mai concret...daca ai obiceiul de a sta tot timpul in casa..si primesti o vizita de la cineva ..la un moment dat ..intr/un anumit context..s/ar putea sa te manifesti printr/un limbaj al trupului...chestiune pe care poate o constientizezi sau nu..ceea ce sigur nu se poate afirma despre vizitator...ma rog ce spun eu acum unora li se poate parea o prostie...ideea e ca e nevoie de pregatire...ca sa te exprimi printr/un limbaj al trupului...dar si ca sa citesti unul....despre mine consider ca nu am o astfel de pregatire...si ca sa fiu sincera nu imi place ideea ca de aia avem gura de vorbit ca sa vorbim.
garbo055472
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:19
Pentru limbajul trupului, nu-ti trebuiesc cursuri speciale.Daca nu-ti place ceva la el, poti sa-l pocnesti si gata.Va intelege mai repede decat i-ai spune tu cu vorbele.
Ioana007
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:27
..ha..de pocnire e buna toata lumea...ba iti trebuie cursuri speciale daca vrei sa nu fii un ghiolban...adica stau si ma gandesc nu cumva sa citim limbajul de lemn..al trupului..prea ne facem iluzii legate de chestia asta..si o luam in barba la o adica.
garbo055472
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:35
Sigur, in barba poti sa o iei cand nu te astepti.Important este sa dai tu mai repede, pana cand nu se rasgandeste celalalt, sau ii vine aceeasi idee.
Ioana007
Postat pe 29 Noiembrie 2009 13:41
cine vazut vreodata o partida de pocher si a urmarit fizionimiile jucatorilor a "ghicit" cine urma sa castige si cine sa piarda.....tot asa e si in viata...un mare joc de pocher.....important e sa stim cum sa interpretam gesturile celorlalti care siiigur ne transmit ceva....
tutankhamon
Postat pe 29 Noiembrie 2009 22:43
nt, pokeristii sint profesionisti....
P'aia nu-i ghicesti.

You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em,
Know when to walk away and know when to run.
You never count your money when you're sittin' at the table.
There'll be time enough for countin' when the dealin's done.
http://www.youtube.com/watch?v=rBCxcEkkXFo




Oricum, eu am facut vreo trei ani cursuri de "gambling", asa ca ... sint chestii care chiar se invata.
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 09:06
dap
da' fara poker, va rog
zambila
Postat pe 30 Noiembrie 2009 09:13
in ce fel m-a tradat neindemanarea de azi dimineata? (adica de acu' 15 minute!)

gesturile mele impiedicate au dus la o catastrofa! mi-am facut prea tare cafeaua! apoi am racit-o prea tare (cu apa rece!) s-a dus dracului!

ghinion!
clippy
Postat pe 30 Noiembrie 2009 09:31
de obicei, cand vreau sa-mi dau seama ce reprezinta un gest, il imit...
si tot de obicei, imi cam dau seama
zambila
Postat pe 30 Noiembrie 2009 09:41
bine, trebuie sa vezi de ce e generat in context, cind apare, cind se repeta.... chestii d'astea psiho, de te holbezi la om de ii vin alte idei...

Oricum, cel mai bun exercitiu de descifrat body language este sa "dai sonorul pe minim", adica sa reusesti sa nu asculti deloc ce spune - doar sa interpretezi mimica. Si uneori deduci ca mimica spune chiar opusul fata de vorbe.
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 09:45
e greu toapikul asta cu "gesturi care te tradeaza"! cred ca s-ar anima putintel daca ar povesti cineva cam ce gest l-a tradat intr-o situatie limita. sau ... daca ar povesti ceva de ...gesturi!

eu nu pot sa povestesc deoarece sunt groanic de spontana!

pot sa ma stapanesc daca e cazul ... dar in general imi asum responsabilitatea pt. gesturile mele si nu ma deranjeaza daca o "incasez"! consider ca satisfactia data de manifestarea mea e mai mare decat "oprobiul" la care m-am supus!
clippy
Postat pe 30 Noiembrie 2009 09:51
nu m-am gandit niciodata ca trebuie sa-mi cenzurez gesturile. cine vrea sa decodifice mai stiu eu ce gest, ok. daca alta treaba n-are...

oricum, e o stiinta "arta" asta de a citi pe cineva. poate si intuitia ... simti ce gandeste un anumit om , fara ca el sa spuna, din suma gesturilor facute. e un clik acolo, in creier, care te atentioneaza. de multe ori, nu luam in serios avertismentul.
si_totusi
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:32
bre, de cand cu fomistii astia de vor sa scoata un banutz gramada, invatandu-ne prin tot felu' de brosurici colorate toate secretele universului intr-o saptamana, se trezira multi fizionomisti de ocazie ca-i da talentu' afara din casa...

chestia e ca atunci cand faci fizionomism d-asta amator, te ia plictiseala si abandonezi din start, ca si cu fengshuiu' sau gradinaritu' zen...

iara cand ar trebui sa citesti pe vreunu din interes, te trezesti ca ai oaresce dificultati tocma din cauza implicarii emotionale... adeca, citesti cam ce-ai vrea tu sa vezi, chit ca nu-i tocma' adevarat...
zambil
Postat pe 30 Noiembrie 2009 11:06
lasa spontaneitatea este ft adevarat k limbajul trupului poate spune mult mai mult despre noi ,iar asta e demonstrat stiintific puteti cauta p net si sa va convingeti k multe dintre gesturile noastre st analizate din punct d vedere psihologic ,iar dak o s le aflam semnificatia lor p unele o s le evitam sa le mai folosim agrees me?
Roxana14
Postat pe 30 Decembrie 2009 18:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati-ma, eu taur 27 aprilie( 23), el capricorn 29 decembrie (24 ani) 18 De la: garbo_472671 7 Martie 2018 10:10
femeia berbec 2 De la: garbo_472671 8 Martie 2018 10:05
Zodia FECIOARA 55 De la: pantera_neagra 21 Septembrie 2009 22:58
Barbatul SCORPION.... 3 De la: garbo_493614 17 Octombrie 2018 13:56
Un alt fel de ZODIAC 4 De la: herminya 21 Ianuarie 2010 10:38
Setari Cookie-uri