Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt

De la: Anouk, la data 2009-12-06 23:24:24hai sa extrapolez putin...fortat, recunosc...

daca nasti un copil, si la un moment dat constati ca acel copil nu iti place ...ce faci ? il schimbi ?

aici intervine nota de unicitate care exista in fiecare dintre noi. nu putem fii clona altcuiva. nu ne putem transforma in ceva ce place celuilalt. adica putem. dar pe o perioada scurta de timp. pentru ca a ne transforma in ceva ce isi doreste celalalt ar insemna sa ne depersonalizam

parerea mea...


da..parerea ta e pertinenta, adevarul e ca nu pot spune ca m-am schimbat exact asa cum a vrut el. In mare parte m-a ajutat, influentele lui au fost puternice dar baza a ramas cam aceeasi.
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:29
481....absolut ca daca evoluezi ...si simti asta.....e un pas mare inainte...dar asta trebuie sa o simti tu insati in adanacul inimii si sufletului tau....nu trebuie sa-ti spuna si sa-ti impuna iubitul....nu stiu daca ma intelegi....aici nu e o chestie conditionata....e o chestie care tine de evoluarea ta in viata....de transformarea ta dintr-un boboc verde intr-un trandafir superb....pentru ca tu si numai tu decizi cand a venit timpul sa crapi coconul verde protector si sa-ti arati petalele suave...nu trebuie sa vina cineva din afara si sa faca ca tigancile de vand flori si ciupilesc trandafirii si le cracaneaza petalele...ca sa le faca mai atractive pentru clienti.....tu insati esti un trandafir superb.....si tu insati trebuie sa ai incredere in tine si in fortele tale ca vei fi o floare si mai frumoasa....nu trebuie sa vina iubitul-tiganca sa traga de tine....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:32
mama...eu cred ca tu ai evoluat

toti o facem, e o chestie care se intampla cu noi toti. si se intampla independent de vointa noastra. toti oamenii sunt intr-o permanenta schimbare. asta vine de la experienta de viata pe care o acumulam.

cand cineva ne ajuta sa evoluam intr-un mod constructiv, nu ne opunem. si nu privim asta ca pe o agresiune.
problemele intervin atunci cand vrea sa ne modeleze dupa modul si infatisarea lui

parerea mea...
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:35
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 23:32:07481....absolut ca daca evoluezi ...si simti asta.....e un pas mare inainte...dar asta trebuie sa o simti tu insati in adanacul inimii si sufletului tau....nu trebuie sa-ti spuna si sa-ti impuna iubitul....nu stiu daca ma intelegi....aici nu e o chestie conditionata....e o chestie care tine de evoluarea ta in viata....de transformarea ta dintr-un boboc verde intr-un trandafir superb....pentru ca tu si numai tu decizi cand a venit timpul sa crapi coconul verde protector si sa-ti arati petalele suave...nu trebuie sa vina cineva din afara si sa faca ca tigancile de vand flori si ciupilesc trandafirii si le cracaneaza petalele...ca sa le faca mai atractive pentru clienti.....tu insati esti un trandafir superb.....si tu insati trebuie sa ai incredere in tine si in fortele tale ca vei fi o floare si mai frumoasa....nu trebuie sa vina iubitul-tiganca sa traga de tine....


wow...ce frumos te-ai exprimat
mi-a placut..multumesc mult pt sfat
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:35
ioi, tut...suntem telepatice
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:35
De la: Anouk, la data 2009-12-06 23:35:04mama...eu cred ca tu ai evoluat

toti o facem, e o chestie care se intampla cu noi toti. si se intampla independent de vointa noastra. toti oamenii sunt intr-o permanenta schimbare. asta vine de la experienta de viata pe care o acumulam.

cand cineva ne ajuta sa evoluam intr-un mod constructiv, nu ne opunem. si nu privim asta ca pe o agresiune.
problemele intervin atunci cand vrea sa ne modeleze dupa modul si infatisarea lui

parerea mea...


la concluzia asta am ajuns si eu
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:36
anoukule...am la bord 100 ml de martini bianco si 2 pahare de sampanie..... judeca-ma tu...iti dau voie....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:37
spusesem mai sus ca inca mai vorbim, mai tinem legatura si nu stiu daca e bine sau rau..
de fapt...de cele mai multe ori ne comportam ca si cum am fi inca impreuna desi nu suntem
despre asta ce credeti?
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:38
481.....sper ca m-am facut inteleasa.....pup fata si mai gandeste-te la ceea ce am scris.....nu merita nici un barbat sa iti schimbi petalele pentru el....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:39
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 23:37:14anoukule...am la bord 100 ml de martini bianco si 2 pahare de sampanie..... judeca-ma tu...iti dau voie....


atunci inteleg perfect de ce ai fost asa acida mai devreme
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:39
mda...cunosc leii prea bine.
Ce sa zic, ai dreptate.
Tocmai pentru ca stii ca ai dreptate n-ar trebui sa iti pese.
Eu eram cu clontzul la fel de mare, chiar mai mare, si cind eram intr-o pozitie inferioara, sau tocmai pentru ca eram intr-o pozitie inferioara. Si dadeam in unii care ma puteau face pulbere in trei secunde, norocul meu ca ma priveau cu condescentza.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:40
481...multumesc de intelegere.....nu mai spun altceva....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:41
am sa va spun ceva...eu mi-am ajutat sotul sa evolueze. in mod constructiv. dar nu am incercat sa gandesc in locul lui. nu am incercat sa il transform in ceva ce imi place mie. pentru simplul motiv ca atunci cand m-am indragostit de el m-am indragostit tocmai pentru ca era asa cum era. un om cu traume, cu probleme, cu atacuri de panica si anxietate. si l-am iubit si asa. sau tocmai pentru asta.

si eu, spre deosebire de altii, nu am impresia ca le stiu pe toate. sau ca felul cum gandesc eu este infailibil.

atata timp cat chestia asta nu te face sa suferi, nu mi se pare nimic in neregula ca tineti legatura, parerea mea...
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:44
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 23:41:52481...multumesc de intelegere.....nu mai spun altceva....


ok
nu m-asteptam sa gasesc pe forum lume atat de intelegatoare..m-am gandit sa imi incerc si eu norocul si uite ca n-am facut rau.
Ma bucur ca am "discutat" cu voi si inca o data, va multumesc.
Probabil in curand va voi... obosi.. cu noi subiecte
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:45
q...am trecut prin multe in viata....am trecut si prin bune, si prin rele....nu am dat niciodata in cineva care imi era superior cu ceva - cu inteligenta, cu studiile, cu gandirea poate....am respectat si, din pacate pentru mine, inca mai respect tot ce imi este superior.....nu ma dau modesta. dar am unele domenii in care nu ma dau nici macar incepatoare...unul ar fi politica...imi recunosc limitele si nu deschid gura daca subiectul ma depaseste.....cu alte cuvinte...nu am poate unele cunostinte...dar am bun simt.....ceea ce dispare/lipseste cu desavarsire la creaturi modificate de genetica naturii, cum este si aceasta irinuca....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:46
priveste-o pe creatura ca pe un experiment.
De fapt, asta si e.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:49
481...daca vii cu subiecte incitante si care sa merite atentia noastra...o vei avea neconditionat....dar daca subiectul e mai slabutz...s-at putea sa o mai dam in mici glumitze....tu sa nu te superi pe noi...invata sa citesti si printre randurile acestor mici glumitze...
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:49
si 481.....daca unele sunt born to be a bitch.........eu sunt always a bitch....nu conteaza daca e barbat sau femeie.....sunt rea si acida..... ioooi....mi se usca gura......oare de ce??? ca dadui din taste...nu din gura....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:52
mai ia o gura de sampanie...

481, io is born to be a bitch
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:54
da'nu singura,ca d'aia ti se usuca gura
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:55
nu mai am sapmaniieeeeee.... ca o beui......
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:57
unii cu sampania, eu cu ceaiul
nu va faceti probleme in privinta glumelor, nu ma supar eu asa usor
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:57
inseamna ca nu m-ai prins pe mine cu couru-n sus si plina de sarcasme
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:59
greacooo...sa moara ce-am pe casa - antena blocului ca oricum nu o foloseste nimenea....as mai bea acuma o sampanie.....o laaaadaaaa....cu prietenii in jiur.... bah...da de ce draqu sunt asa de vesela, ca doar ii ziua soacra-mii, nu a mea....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:59
481...cum te cheama mami????? ca mi se incalcesc cifrele astea....e ceata la londra....daca iti spun ca din 19 aprilie nu am pus picatura de alcool pe limba ma crezi????pe motiv de pateu....
tutankhamon
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:00
anoule.....hai mami ca nu esti asa de bitch.....numa cu oligofrenii si cu inapoiatii mintal.....
tutankhamon
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:03
buuueyyyy...am pus-o....m-a luat sughitul......hi hi hi....
tutankhamon
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:04
poi cum tuth de ce esti vesela??
nu asa e la comemorarea soacrei??
eladaela
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:04
stai maaa...ca nu-i in coparseu inca.......oi, doamne, ce prostii vorbesc.....maa...ia nu ma mai trage de limba, ca profiti ca sunt biata, si ma faci sa vorbesc prostii...
tutankhamon
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:05
De la: tutankhamon, la data 2009-12-07 00:00:59481...cum te cheama mami????? ca mi se incalcesc cifrele astea....e ceata la londra....daca iti spun ca din 19 aprilie nu am pus picatura de alcool pe limba ma crezi????pe motiv de pateu....


elena ma cheama, am vrut sa-mi schimb nickul ala incalcit dar am tot amanat.
lasa alcoolul ca nu-i bun n-o sa mai vezi numai londra in ceata, o sa vezi si parisul asa
helena_m
Postat pe 7 Decembrie 2009 00:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pe cine sa aleg ? 29 De la: elisabeta_boia 30 Iunie 2011 00:00
o fosta prostiuata 47 De la: marinela_223 17 Octombrie 2010 18:26
S-a schimbat dupa nasterea copilului... 47 De la: garbo_398552 12 Mai 2014 15:28
Gravida in tara straina 15 De la: sorinara 25 August 2013 19:32
chiar nu stiu ce sa fac........... 43 De la: Ioana007 25 Septembrie 2009 18:12
Setari Cookie-uri