nepotrivire de caracter si totusi impreuna de 28 ani

Eu femeie -vreau iubire cu tot cu sex, el barbatul libidou FOARTE scazut.

Nu am mai suportat sa imi calc fiinta si am un iubit care culmea se confrunta cu aceeasi problema acasa .
Daca a mai fost cineva in situatia asta as vrea sa stiu. Puncte de vedere si chiar discutii cu preoti ori psihologi. Eu nu am avut curajul "spovedaniei" . O fac intr-un fel aici.

Acum ma simt implinita. Inainte eram moarta interior, sufocata de propriile-mi dorinte.

Deci cei ce studiati atent fiinta si moravurile ei , ce spuneti ? Pe mine scrie iad sau ce?
cammel63
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:04
neaaaaaah, doar adultera, ca sa fiu politicos. si-i ceva normal, obisnuit si des intalnit.
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:07
Draga mea iadul si paradisul sunt doar in mintea noastra, decat sa traiesti un Iad pe pamant...vezi cum rezolvi aici,(pe pamant) cu promisiunile ulterioare de pe lumea cealalta nu trebuie sa iti faci griji (e gandirea unui Ateist :-)
deci , viata e facuta sa o traiesti , desigur nu la modul hedonist..dar daca nu ti-e bine langa cineva , indiferent care ar fi natura incompatibilitatii , eu zic sa-ti asumi lucrul asta si sa mergi mai departe...duplicitatea nu e niciodata buna, indiferent care ar fi miza :-)
La un moment dat realitatea iti va confirma asta.( e doar o chestiune de timp)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:13
de ce nu e bun modul hedonist???
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:14
intrebarea presupun ca e una retorica :-)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:17
Si problema de acasa nu o poti rezolva decat asa?
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:17
parerile sunt impartite Helen ..acum depinde de fiecare..unii prefera ,,conturile curate" chiar daca adevarul e dur..
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:22
reyya, si totusi...?
hai, admit, hedonismul lui aristip poate sa para destrabalare, da' macar epicureist daca traiesc, cu ce gresesc?
ca refuz providentialismul, e clar, da's de acord ca exista dorinte naturale si necesare(cele carnale), naturale dar nu necesare (munca), nenaturale si nonecesare(supunerea fatza de legile societatii si morala colectiva).
ce, de rerum natura nu ar putea fi o carte de capatai in locul bibliei???
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:25
Deci chiar nu inteleg oamenii care stau intr-o relatie de mult terminata si aleg varianta cu inselatul.Nu mai bine ii spui pa si te iubesti cu cine vrei?Si asa poate o sa gaseasca si el una care o sa il iubeasca asa cum e.De ce oare alegem sa ne complicam?
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:25
Da. Eu asta prefer. Un cont curat. Minciuna m-a ranit cumplit, in schimb adevarul, oricat de greu, niciodata.
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:26
De acord....Chiar daca adevarul doare trebuie spus , mai devreme decat mai tarziu , mai tarziu decat niciodata..eu prefer varianta cu ,,mai devreme" daca ,,a murit ceva" la nivelul relatiei...nu e bine sa transformi in cadavru relatia..duce la ,,necrofilie"
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:31
Unora chiar le place asa pe doua fronturi.....
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:36
pik, mie nu mi se pare deloc rau epicurismul asta

pana la urma doctrina aia zice ca fericirea, in speta impacarea si linistea sufletului este scopul moralei. extrapoland oleaca ar insemna sa nu ne fie frica nici de dumnezeu , nici de moarte, nu ?
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:36
si doua-s putine, daca vrei sa castigi razboiul!
ai auzit de manevre? intoarcerea, invaluirea, ambuscada...
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:37
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:38
Anouk, epicureismul e cadrul general, nu o culegere de norme, ca altfel am intra in contradictii in termeni
extrapolam la dorintele individuale si strict personalizate
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:39
De la: pik_nik, la data 2009-11-24 20:25:24reyya, si totusi...?
hai, admit, hedonismul lui aristip poate sa para destrabalare, da' macar epicureist daca traiesc, cu ce gresesc?
ca refuz providentialismul, e clar, da's de acord ca exista dorinte naturale si necesare(cele carnale), naturale dar nu necesare (munca), nenaturale si nonecesare(supunerea fatza de legile societatii si morala colectiva).
ce, de rerum natura nu ar putea fi o carte de capatai in locul bibliei???

Lucretuis era prin excelenta un hedonist, in acceptiunea astuia sufletul era muritor ca si corpul ..deci moartea e ultima frontiera pentru fiecare dintre noi ..asadar,,carpe diem" :-))
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:42
pana la urma, e bine, cum ti-e bine
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:42
asta era, reyya!
ce ma bucur cand vad ca mai salvez cate un suflet, mai aduc pe cineva pe calea cea buna, oaleu!!!
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:44
sa-ti aduc cadelnita ?
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:45
al meu era salvat demult pik nik, oricum tks for help :-)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:46
daca vii tu cu ea...
pik_nik
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:47
ma ofer voluntar,suflet ratacit caut salvare,ambulanta,elicopter smurd,ce/o fi...
elodia
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:48
irinuca tine prelegeri pe topicul aflat la polul ,,opus"
unde esti Lucretius??!!
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:50
melanie
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:50
De la: reyya, la data 2009-11-24 20:13:05Draga mea iadul si paradisul sunt doar in mintea noastra, decat sa traiesti un Iad pe pamant...vezi cum rezolvi aici,(pe pamant) cu promisiunile ulterioare de pe lumea cealalta nu trebuie sa iti faci griji (e gandirea unui Ateist :-)
deci , viata e facuta sa o traiesti , desigur nu la modul hedonist..dar daca nu ti-e bine langa cineva , indiferent care ar fi natura incompatibilitatii , eu zic sa-ti asumi lucrul asta si sa mergi mai departe...duplicitatea nu e niciodata buna, indiferent care ar fi miza :-)
La un moment dat realitatea iti va confirma asta.( e doar o chestiune de timp)
Da pai asa este...Barbatii nici prea au interes sa se schimbe,,pt ca ei nu duc chiar viata asa grea,,,pt ca viata grea este cea a femeilor care traiesc lanaga un barbat ateist....Este parerea mea
irina31
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:51
Kinga vezi ca e periculos , ca sa gandesti asa trebuie sa te fi pierdut macar o data....:-))
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:51
De la: kinga444, la data 2009-11-24 20:48:35ma ofer voluntar,suflet ratacit caut salvare,ambulanta,elicopter smurd,ce/o fi...
vine salvarea nino,nino,nino
irina31
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:54
pik, despre ce norme vorbesti, mama ?

recunosc ca l-am citit pe epicur cand eram mai tinerica...dar ce mi-a ramas mie infipt in cap e ideea lui ca ar fii bine ca oamenii sa se elibereze de superstitii, care alimenteaza ignoranta in general

ma rog, epicur era un materialist...nu credea in divinitate ci in hazard

cel putin asa imi amintesc eu

in alta dezordine de idei doamna asta spune ca a cazut din lac in putz, nu ? adica si legitimul si amantu' is cam degeaba la capitolul sex

sau am inteles eu gresit ?
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:55
irina , draga eu sunt ateista...eu cred doar in Paradisul de pe pamant ,ala de dincolo e discutabil..daca e ceva de,,reglat" ...e bine sa profiti de timp..stii vorba aia,,nu lasa pe maine ce poti face azi"
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul Capricorn 11 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:42
Aspecte unde nu ne intelegem 20 De la: garbo_480569 27 Ianuarie 2018 09:28
femeia berbec,comportament,compatibilitatea cea mai buna,,, 16 De la: ANNITTA10 8 Septembrie 2010 21:33
o fosta prostiuata 47 De la: marinela_223 17 Octombrie 2010 18:26
as dori si eu un sfat 8 De la: bombonyk 21 Iulie 2011 01:08
Setari Cookie-uri