Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt

Personalitatea alpha - Capitanul echipei
Acestui personaj ii place sa organizeze, sa comande, sa coordoneze. Pretuieste spiritul de competitie si adora sa castige: bani, statut, putere, pozitii de influenta, autoritate, trofee etc. Ceea ce nu ii place este plictiseala, legata de lipsa de dinamism si de amanarea actiunii. Ia decizii cu mare rapiditate si se conduce dupa principiul: orice este mai bun decat nimic, de aceea nu analizeaza foarte mult inainte de a face o alegere. Il preocupa sa nu fie tradat sau inselat si nu suporta oamenii care nu isi traiesc viata din plin si nu isi valorifica potentialul. Este un rol de putere si de autoritate asupra celorlalti.

Cum sa abordam acest personaj?
De obicei, pe aceste persoane le gasim in pozitii de conducere sau de coordonare si control. Cel mai bine este sa le fie comunicate direct obiectivele sau rezultatele asteptate si apoi sa li se ofere senzatia de control. Este contraindicat sa ii spui unui alpha cum sa faca lucrurile, pentru ca oricum le va face doar 'dupa capul lui'. In masura posibilului, acestui personaj este bine sa ii cream cat mai multe situatii provocatoare si cat mai multe prilejuri de a iesi in fata si de a-si spune cuvantul.
In sinea lui, un alpha isi spune: vreau sa fiu un campion!

Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:30
Personalitatea beta - Jucator, Membru in echipa, Suporter
Este un rol de suport, caracterizat prin nevoia de integrare. Un beta este prietenos, plin de afectiune, orientat spre cultivarea relatiilor cu ceilalti. Are nevoie de leadership si isi indeplineste intr-un ritm constant sarcinile si indatoririle. Nu isi asuma responsabilitati prea mari, preferand sa joace un rol mai modest, dar vrea sa fie apreciat de ceilalti membri ai echipei. Are nevoie de incurajari, pentru a trece la actiune.

Cum sa abordam acest personaj?
Personalitatea beta pretuieste relatiile si se simte in siguranta intre prieteni. Este bine sa ii aratam intelegere, suport si sa stabilim acorduri pas cu pas. Printre aceste persoane se pot gasi cei mai buni prieteni, pentru ca sunt caracterizate de loialitate, afectivitate, caldura.
In sinea lui, un beta isi spune: vreau sa fiu inteles!

Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:30
Personalitatea gamma - Animator, Entertainer
Un gamma este, de obicei, sufletul petrecerilor. Este cel care pune lucrurile in miscare prin pasiunea sa si prin stilul sau carismatic. Ii place actiunea, distractia, spectaculozitatea. Uraste regulile si procedurile. Il putem intalni in diverse organizatii, dar atunci cand este propriul manager de proiect in domeniul show-biz obtine succese de rasunet, cu toate ca se descurca tare greu cu administrarea bugetelor de organizare. Are mult spirit de initiativa si poate fi un bun lider.

Cum sa abordam acest personaj?
Este genul de persoana care vorbeste repede si mult, are mult umor, isi manifesta fara rezerve trairile si emotiile. Isi doreste o viata speciala si este foarte bine sa i se ofere un tratament special sau 'personalizat'. Debordeaza de idei si ii place la nebunie ca ceilalti sa ii ceara opinia. Asadar, are nevoie de apreciere si recunoastere. Nu ii place sa gestioneze informatii numerice si se descurca mai greu in situatiile in care este nevoie de multa disciplina. Isi face bine treaba, bazandu-se pe intuitie. Astfel, este de preferat sa ii fie puse in valoare calitatile de initiator, promotor si creator si sa fie ajutat, in mod discret, in activitatile care necesita rigoare si perseverenta.
In sinea lui, un gamma isi spune: Vreau sa fiu cineva!

Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:30
gamma, preci...
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:30
Personalitatea delta - Comentatorul, Antrenorul
Aceasta personalitate este caracterizata prin nevoia de a intelege si de a analiza totul. Ii place sa despice firul in patru si sa ofere explicatii, sa compare, sa sistematizeze informatiile. Este rolul in care oamenii spun, cel mai adesea, 'ma gandesc ca...' sau 'pentru ca'. Unui delta ii plac detaliile, structurile, lucrurile mai putin evidente dintr-un proces, mecanismele. Nu ii place sa se grabeasca, nu ii plac lucrurile facute de mantuiala. Se simte bine atunci cand organizeaza lucrurile si le vede desfasurandu-se dupa anumite criterii. Are o minte riguroasa si comunica la obiect. Ia cu greutate o decizie, pentru ca are mereu nevoie de alte si alte detalii, pentru a avea siguranta ca a procedat bine. Iubeste perfectionismul si uraste sa greseasca. Este cumpatat, logic, puternic interiorizat si nu ii place show-ul de dragul show-ului. Pentru un delta, totul trebuie sa aiba sens si lucrurile trebuie facute cu un mare simt de raspundere.

Cum sa abordam acest personaj?
In acest rol, emotiile sunt bine controlate. Un delta este asemenea unui iceberg. Cand intalnim un delta, este bine sa descoperim cat mai devreme partea ascunsa sau nespusa. Apoi, trebuie sa comunicam limpede si sa oferim cat mai multe perspective. Este recomandabil sa ii cerem parerea, solicitand cat mai multe detalii si explicatii si sa alocam suficient timp pentru a-l asculta.

In sinea lui, un delta isi spune: Vreau sa fiu apreciat!

Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:31
stati asea,sa dau cu radiera...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:33
io pot sa iau de la fiecare???
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:34
Eu tot alpha sunt.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:34
cam toata lumea se autocaracterizeaza alpha... asa se vede "din interior". Ca nu sint si ailalti de acord sa te urmeze niciodata ... a altceva.

quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:36
clar,io-s in delta...ca se vede aici altceva,aia-i alta mancare de peshte...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:38
parerea mea privind subiectul discutiei, este aceiasi ca a multora din voi ca nu e corect sa incerci sa iti schimbi partenerul, din moment ce te deranjeaza unele chestii la el ii sp frumos:dragul/draga mea, mie nu-mi convine, nu-mi place asta si asta la tine,u ma cunosti si eu la fel, asa ca ce e de facut?...cam asa ar trb sa sune, dar faza e ca u sa intelegi ca el/ea se va schimba doar daca el va crede ca , intr-adevar greseste si k ceea ce face nu e tocmai corect faza de tine...doar atunci vei reusi sa fc ceva..SUCCES::*:*:*:*:
aztunylla
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:45
io sunt epsilon....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:50
eu's alfa ca doar aia se omoara intre ei. Restul coabiteaza pina la urma.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:51
ha?!
si epsilonii cum e?!
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:52
iepsilonii ie......asa ca mine.....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:53
adica....asa Εε
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:54
alfete,baga okiu' acilea...
care gasesti scenariu de crima perfecta,nu fiti egoisti...impartasiti si cu deltii...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:58
pai deltele's aia analitici, pardon, nu alpha.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 14:19
De la: garbo017481, la data 2009-11-21 10:45:22Ce credeti?
Daca intr-o relatie unul din parteneri isi propune sa-l schimbe pe celalalt(atitudine, comportament, vestimentatie...etc), cum vor evolua lucrurile intre cei doi? Stau altfel lucrurile in cazul in care schimbarea asta e o schimbare in bine?

Poate problema va pare simpla dar vreau, deocamdata, sa vad ce parere aveti si eventual daca ati avut experiente personale de acest gen. Voi reveni mai tarziu cu explicatii.
Va multumesc!
Eu zic ca cel mai bine,este sa te uiti inainte sa vezi cu cine te incurci....Pt ca omul daca are naravuri rele greu se schimba si asta doar daca vrea el....El poate promite ca se schimba,,Ce nu promite omul ca sa obtina ce vrea...Dar tu sa nu dai pasarea din mana pe cea din par....Este bine sa fii atenta cu cine te incurci si sa nu te incurci cu persoane in speranta ca se vor schimba....Doar Dumnezeu poate schimba un om,,noi nu puteam....Asa ca depinde de caracterul omului,,de drumul care si-l alege in viata...Fii atenta pupici
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:05
ihi......
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:09
nu incerca sa schimpi pe nimeni nu vei reusi nicodata.Daca il iubesti aceptal asa cum este daca nu iubesti renunta i-ti vei face mai mult rau.
mihainicu
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:10
De la: sora_ilsi, la data 2009-12-06 11:32:51da, despartirea e, pana la urma, un moft...


de ce moft?
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:16
De la: patrichesimuna, la data 2009-12-06 11:38:02 Buna dimineata,

Este simplu de privit acest subiect din afara problemei,dar stiu foarte bine un lucru:nu trebuie sa ne amagim incercand sa schimbam partenerul dupa propriile noastre principii de viata(valabil pentru ambele sexe).Nu te-a schimbat el,aveai in tine ceea ce esti acum,ai scos la suprafata o alta latura a sufletului tau,te-a ajutat doar sa fii tu.Este mult prea devreme sa-ti vorbesc de trairi din propria experienta,vei invata si vei intelege din pripriile tale trairi,important sa faci ca iubirea sa fie frumoasa si unica.Trebuie sa stii ce vrei acum de la viata,in fiecare an se va mai adauga ceva,vei privi mai matur totul,caracteristic varstei.Iubeste frumos,invata cat poti de la cei din jur si mai ales nu uita trece prin filtrul sufletului totul:ZAMBETE,SENTIMENTE,PRIVIRE,GESTURI,UN SIMPLU MULTUMESC.


asta e cel mai frumos raspuns pe care l-am primit
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:18
De la: eladaela, la data 2009-12-06 12:14:19poate ptr ca nu te iubeste??
poate ca vrea pe cineva dupa chipul si asemanarea lui??


a doua este valabila in cazul lui. ar fi vrut pe cineva cu un temperament, fel de a fi, comportament, asemanatoare lui
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:21
daca persoana care este alaturi de tine te iubeste trebuie sa-i accepti si defectele pe care le are... altel o vei indeparta de tine, cand v-ati indragostit nu v-ati iubit asa cum erati?
garbo059583
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:41
oamenii ....se mai schimba
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 15:49
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 15:05:38
De la: garbo017481, la data 2009-11-21 10:45:22Ce credeti?
Daca intr-o relatie unul din parteneri isi propune sa-l schimbe pe celalalt(atitudine, comportament, vestimentatie...etc), cum vor evolua lucrurile intre cei doi? Stau altfel lucrurile in cazul in care schimbarea asta e o schimbare in bine?

Poate problema va pare simpla dar vreau, deocamdata, sa vad ce parere aveti si eventual daca ati avut experiente personale de acest gen. Voi reveni mai tarziu cu explicatii.
Va multumesc!
Eu zic ca cel mai bine,este sa te uiti inainte sa vezi cu cine te incurci....Pt ca omul daca are naravuri rele greu se schimba si asta doar daca vrea el....El poate promite ca se schimba,,Ce nu promite omul ca sa obtina ce vrea...Dar tu sa nu dai pasarea din mana pe cea din par....Este bine sa fii atenta cu cine te incurci si sa nu te incurci cu persoane in speranta ca se vor schimba....Doar Dumnezeu poate schimba un om,,noi nu puteam....Asa ca depinde de caracterul omului,,de drumul care si-l alege in viata...Fii atenta pupici


io nu am nemica cu fetili care posteste si vorbeste despre almanahele in care sicrie de pa goagal si copieste si pasteste din carte sfanta in care vorbeste despre fetele care trebe sa fie cuminti si sa nu preacurveste ca e pacat ca tu ca fata sa te duci cu mai multi barbati deodata ci e mai bine cu cate unul pe rand eventual chiar in aceeasi noapte ca sa faci bani si sa nu ii mai ceri la baba bani de parfumuri si de alte odicoloane ca baba nu are si daca iti da te spune la fata ei care are un copil mic si mai pleaca de acasa si atunci fata posteste pe internetele din alte tari si atunci vorbeste de barbatii care nu merita fetele care e cuminti si daca se da barbatii la fetele cuminti astea le bate peste gura ca asa trebuie fetele sa faca azi sa carpeasca barbatii si sa nu-i lase sa cante precum cocosul ca fetele trebuie sa conduca casa si barbatul trebuie sa fie supusul ei si sa nu iasa de sub papucul ei ca altfel e porc si nu mai merita increderea ei si nici nu merita sa-i faca copii ca nu ii va creste cu el si ea nu are din ce sa ii creasca ca ea muunceste cinstit ca se duce si la munastire si se roaga dar nu se duce la popa ala pacatos care o trage de limba ca ala nu stie nici macar sa citeste din biblie si o sa vada ea ca o sa-i spuna ca nu stie sa citeasca cartea aia si o sa-l invete ea cum se citeste.....
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:13
Shiva, mi-a placut foarte mult punctul tau de vedere.
paroxanam
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:28
si psi??
bluelight
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:09
cred ca relatia se va termina
eu merg pe ideea ca:cine sta langa mine ma accepta asa cum sunt nu ma schimb pentru nimeni...cred ca nimeni nu se poate schimba, asa dupa mofturile partenerului...daca alegi o persoana o alegi pentru ceea ce e nu pentru ce ai vrea sa fie.Il iubesti pentru ceea ce e cu adevarat...:)
ady69ela
Postat pe 6 Decembrie 2009 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spune ca ma iubeste, dar din reactiile sotului cred ca nu. Oare gresesc? 23 De la: Teo_dora 19 Februarie 2017 20:57
Relatia sotul meu-mama soacra ;)) 44 De la: garbo_girl 18 Iunie 2013 11:25
Un sfat daca stii ce ai face in locul meu!:) 33 De la: Livia03 19 Iunie 2010 17:21
Nu stiu ce sa fac, n"am puterea sa merg mai departe ... astept un sfat de suflet 265 De la: fleurdelis 29 Martie 2010 19:37
o intrebare? 7 De la: klaus77 10 Noiembrie 2010 22:55
Setari Cookie-uri