Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt

Eu sincer am ajuns la concluzia ca daca nu-ti place cv la partener sa nu incerci sa-l schimbi k nu vei reusi...
Spun asta deoarece tocmai am avut experienta asta neplacuta sh din cauza dorintei mele de a-l schimba am ajuns la despartire...ne-am impacat iar,sh am ajuns la concluzia ca trebuie sa-l accept asa cum e,pentru ca fiecare are dretul sa fie asa cum vrea el.
Trebuie doar sa discuti cu el si sa cadeti la un acord,si incet incet poate te vei obisnui,sau poti proceda si tu la fel...adik in anumite situatii sa faci si tu ce face el...asta in cazul in kre el face lucruri care tie nu-ti plac...atentie numai!!!Sa nu-si de-a seama k tu intr-un fel te razbuni...faci in asa fel incat sa fie insesizabil...eu asa procedez acum!:)....
garbo045521
Postat pe 7 Decembrie 2009 22:46
De la: helena_m, la data 2009-11-21 10:45:22Ce credeti?
Daca intr-o relatie unul din parteneri isi propune sa-l schimbe pe celalalt(atitudine, comportament, vestimentatie...etc), cum vor evolua lucrurile intre cei doi? Stau altfel lucrurile in cazul in care schimbarea asta e o schimbare in bine?

Poate problema va pare simpla dar vreau, deocamdata, sa vad ce parere aveti si eventual daca ati avut experiente personale de acest gen. Voi reveni mai tarziu cu explicatii.
Va multumesc!
Elena64
Postat pe 8 Decembrie 2009 08:11
Eu nu inteleg de ce vrei aceasta shimbare? Daca are o personalitate puternica nu vei reusi.Asa am crezut ca voi face eu in urma cu 15 ani cand l-am cunoscut pe sotul meu.Dar....lucrurile n-au stat asa,m-am shimbat eu si cred ca pot sa-i multumesc.Eram o timida,nu aveam curaj sa dau o replica,ma imbracam clasic,acum sunt chiar obraznica si fustele se scurteaza in fiecare an cu un cm. Asa ii place sotului meu.Eu cred ca esti la inceput de drum de-ti doresti aceasta shimbare.Asteapta si vei vedea altfel totul,iti spun din experienta,crede-ma.
Elena64
Postat pe 8 Decembrie 2009 08:20
Cineva l-a ntrebat pe Mulla Nasroddin: De ce eti att de trist?

Mulla a rspuns: Soia mea a insistat s nu mai joc cri i alte jocuri de noroc, s nu mai fumez i s nu mai beau. Am renunat la toate aceste lucruri.

Omul a spus: Soia ta trebuie s fie foarte fericit acum.

Nasruddin: Tocmai asta e problema. Acum nu mai are de ce s se plng aa c este foarte nefericit. ncepe s vorbeasc, dar nu
are de ce s se plng. Acum nu m mai poate face responsabil pe mine pentru nefericirea ei. Credeam c dac o s renun la toate aceste lucruri o voi vedea mai fericit, dar a devenit mai nefericit ca oricnd. (osho)...apropo de schimbare :)

rodyk
Postat pe 8 Decembrie 2009 08:33
...de meditat la acest citat..foarte elocvent pt cine il intelege..bv rodik!!!!!!!
oana4me
Postat pe 8 Decembrie 2009 11:28
@helena_m:
Am inteles ca el a vrut sa te schimbe pe tine, am inteles asta de la inceput. Ma refeream la alt aspect. Asa cum el a incercat sa te schimbe pe tine, asa il poti si tu schimba pe el (l-ai fi putut). Nu e corect sa "dea" numai unul, pentru ca din prea mult dat, nu mai ai ce la un moment dat. El te-a schimbat pe tine, te-a facut ceva ce nu erai cu adevarat. Si culmea, tie chiar ti-a convenit. Insa, daca tot ai facut asta, ce s-a intamplat in gandirea ta de nu-l mai priveai cu aceiasi ochi? Faptul ca iti spunea mereu "trebuie sa", "nu e bine asa", etc..? Sau faptul ca te minteai pe tine prin schimbarea asta. Ca nu incapeai in propria-ti piele in felul asta, ca nu erai tu?..
sunbeam906
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:13
ca in dansul ala la care se schimba periodic partenerii?
suna bine
pik_nik
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:25
si pt mine.....schimb partener....di tat!!
nazirra
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:26
care dans ?? ala medieval?
bluelight
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:28
si eu vreau un nou partener ( eu cel din stinga) ... vreau un catel !
Danistef277
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:43
De la: sunbeam906, la data 2009-12-08 16:13:20@helena_m:
Am inteles ca el a vrut sa te schimbe pe tine, am inteles asta de la inceput. Ma refeream la alt aspect. Asa cum el a incercat sa te schimbe pe tine, asa il poti si tu schimba pe el (l-ai fi putut). Nu e corect sa "dea" numai unul, pentru ca din prea mult dat, nu mai ai ce la un moment dat. El te-a schimbat pe tine, te-a facut ceva ce nu erai cu adevarat. Si culmea, tie chiar ti-a convenit. Insa, daca tot ai facut asta, ce s-a intamplat in gandirea ta de nu-l mai priveai cu aceiasi ochi? Faptul ca iti spunea mereu "trebuie sa", "nu e bine asa", etc..? Sau faptul ca te minteai pe tine prin schimbarea asta. Ca nu incapeai in propria-ti piele in felul asta, ca nu erai tu?..


N-am incercat niciodata sa schimb pe cineva, pur si simplu nu vreau, si de fapt, nici daca as vrea n-as putea. Am un caracter prea moale, sunt prea maleabila ca sa fiu in stare de asa ceva. Si apoi...el are o parere foarte buna despre el insusi ceea ce ma face sa ma gandesc ca n-ar fi deloc simplu pt nimeni sa-l schimbe.
Si nu-l mai priveam cu aceeasi ochi pt ca au fost niste incidente intre noi care m-au trezit brusc la realitate. Acele incidente m-au facut sa-l vad exact asa cum e el cu adevarat. Asta m-a facut sa ma indepartez dar am cautat sa nu-l condamn, am simtit ca n-ar fi fost drept din partea mea.
helena_m
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:45
am trait si am vazut cit de usor poate o sotie sa te inlature din viata ei pt un amant dar cu care nu are nici un viitor el e amantul care sparge famiili dar nu are nevoie de ea doar cit e casatorita dupa divortul nostru nu mai e interesant ,apare motonia de amant adica ,dragule eu am reusit sa scap de sot tu cind ,amantul,, draga eu ti/am zis ca nu divortez..si asa ea va ramine singura ,dezamagita dar ramine cu aventura care a costato o casnicie frumoasa
toxi
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:31
De la: toxi, la data 2009-12-09 16:31:55am trait si am vazut cit de usor poate o sotie sa te inlature din viata ei pt un amant dar cu care nu are nici un viitor el e amantul care sparge famiili dar nu are nevoie de ea doar cit e casatorita dupa divortul nostru nu mai e interesant ,apare motonia de amant adica ,dragule eu am reusit sa scap de sot tu cind ,amantul,, draga eu ti/am zis ca nu divortez..si asa ea va ramine singura ,dezamagita dar ramine cu aventura care a costato o casnicie frumoasa



Toxi, tu ai ceva sa-ti reprosezi ? ... tu ai invatat ceva din toata povestea asta ? ... crezi ca ti se poate repeta povestea , cu urmatoarea sotie ?
Danistef277
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:41
De la: toxi, la data 2009-12-09 16:31:55si asa ea va ramine singura ,dezamagita dar ramine cu aventura care a costato o casnicie frumoasa


poate ca totusi pentru ea nu a fost o casnicie chiar asa de frumoasa. o fi fost frumoasa doar pentru tine, ce zici?
ready_vivus
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:44
io???ma abtiu!!!poci????
nazirra
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:47
nazi,nu acumula frustrari...
elodia
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:51
voi,cele 2(graTii)
cam vorbiti ne'ntrebate
da las ca ii FAIN
LILO
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:54
De la: LILO, la data 2009-12-09 16:54:09 voi,cele 2(graTii)
cam vorbiti ne'ntrebate
da las ca ii FAIN


cine ? ... noi ? ... va rugam sa ne scuzati !
Danistef277
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:07
cini ...lilo...io????is doua gratii?????zii io?????
nazirra
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:24
a se intzelege GRATZII nu gratii
si dap naziro ti se potriveste de 2 ori curatenie
LILO
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:26
bini.....
nazirra
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:30
viata in doi presupune anumite schimbari. le-as numi totusi un soi de adaptare. poate ma sicaneaza cum isi curata el masina la tot minutu sau cum pune vasele in spalator, ma plictisesc emisiunile la care se uita el iar el ma trimite de cate ori am nervi sa imi cumpar pantofi..etc..astea sunt nimicuri. ele pot fi discutate si se poate ajunge la compromisuri. asta nu inseamna totudsi ca unul incearca sa il schimbe pe celalalt. fiecare dintre noi are o personalitate. a fi iubit nu inseamna a fi fortat sa o schimbi. asa cred eu.
sorinara
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:47
De la: sorinara, la data 2009-12-09 17:47:16viata in doi presupune anumite schimbari. le-as numi totusi un soi de adaptare. poate ma sicaneaza cum isi curata el masina la tot minutu sau cum pune vasele in spalator, ma plictisesc emisiunile la care se uita el iar el ma trimite de cate ori am nervi sa imi cumpar pantofi..etc..astea sunt nimicuri. ele pot fi discutate si se poate ajunge la compromisuri. asta nu inseamna totudsi ca unul incearca sa il schimbe pe celalalt. fiecare dintre noi are o personalitate. a fi iubit nu inseamna a fi fortat sa o schimbi. asa cred eu.


e ultima interventie ... pentru noi e tarziu si trebuie sa mergem la culcare, sa crestem mari... era pe aici un topic cu prostitutia in familie ... o mai fi ?
Danistef277
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:58
pentru noi doua nu ai nimic? ... pt blanitza nu ai nimic?
Danistef277
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:30
io vreau asssia"
doua kile de fermiitate!!!!1
juma de perle bronzante
300 gr rimel!!1
nazirra
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:33
965, ceea ce ai scris trebuia postat pe un topic de cosmetica, nu aici...in caz ca ar exista ceva clientela pe acolo :-)
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:35
reyyo, poti sa nu mai folosesti punctuatia pentru emoticoanele din mess? ca vezi ca nu ies aici. nu de alta dar astea de aici sunt mai haioase si alelalte nu au nici un farmec
ready_vivus
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:37
Astazi e ziua cand sobra...ready
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:39
up
Anouk
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:39
....sunt... , in plus imi tremura mainile pe tastatura ( nu de emotie, desigur.. )
reyya
Postat pe 10 Decembrie 2009 17:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat....plissssss 3 De la: Doara 9 Noiembrie 2010 05:49
sotul meu pe chat... 95 De la: garbo_422457 26 August 2016 16:45
Ce parere aveti de relatiile cu diferente mari de varsta? 35 De la: aiurea 22 Decembrie 2012 23:36
sexul copilului 1 De la: mariana1971_12_08 1 Aprilie 2010 13:50
cum ti-ai cunoscut fat frumosul ? 2 De la: vuvuzela 29 Ianuarie 2011 18:40
Setari Cookie-uri