Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt

Eu zic ca cel mai bine,este sa te uiti inainte sa vezi cu cine te incurci....Pt ca omul daca are naravuri rele greu se schimba si asta doar daca vrea el....El poate promite ca se schimba,,Ce nu promite omul ca sa obtina ce vrea...Dar tu sa nu dai pasarea din mana pe cea din par....Este bine sa fii atenta cu cine te incurci si sa nu te incurci cu persoane in speranta ca se vor schimba....Doar Dumnezeu poate schimba un om,,noi nu puteam....Asa ca depinde de caracterul omului,,de drumul care si-l alege in viata...Fii atenta pupici
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:10
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 20:10:38Eu zic ca cel mai bine,este sa te uiti inainte sa vezi cu cine te incurci....Pt ca omul daca are naravuri rele greu se schimba si asta doar daca vrea el....El poate promite ca se schimba,,Ce nu promite omul ca sa obtina ce vrea...Dar tu sa nu dai pasarea din mana pe cea din par....Este bine sa fii atenta cu cine te incurci si sa nu te incurci cu persoane in speranta ca se vor schimba....Doar Dumnezeu poate schimba un om,,noi nu puteam....Asa ca depinde de caracterul omului,,de drumul care si-l alege in viata...Fii atenta pupici


tu...serios...chiar gandesti ce scrii????...chiar iti pasa de ceilalti sau vrei sa te auzi numai tu vorbind si sa te vezi numai tu postand????vrei sa fii pe primul loc la postari??? cu ce?? cu copy si paste??? atat te duce capul????vrei sa fii prima dintre noi, sa fii in topul celor care posteaza, dar ce idei oferi??? aceleasi idei fixe si crete???vrei sa-ti faci prieteni si sa ai cu cine conversa, dar ne tratezi pe toti de parca am fi cel putin 10 niveluri mai jos decat tine....chiar te crezi buricul pamantului si crezi ca toti trebuie sa te veneram????chiar crezi ca numai credinta ta e cea mai buna de pe pamantul asta si nici o alta credinta nu se ridica la nivelul celei impuse de tine???chiar crezi ca tu ai inventat apa calda si mersul pe jos????si ca fara tine planeta asta nu se invarte???
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:18
tut da-i cu IGNORE!
clippy
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:30
De la: clippy, la data 2009-12-06 20:30:17tut da-i cu IGNORE!
u...serios...chiar gandesti ce scrii????...chiar iti pasa de ceilalti sau vrei sa te auzi numai tu vorbind si sa te vezi numai tu postand????vrei sa fii pe primul loc la postari??? cu ce?? cu copy si paste??? atat te duce capul????vrei sa fii prima dintre noi, sa fii in topul celor care posteaza, dar ce idei oferi??? aceleasi idei fixe si crete???vrei sa-ti faci prieteni si sa ai cu cine conversa, dar ne tratezi pe toti de parca am fi cel putin 10 niveluri mai jos decat tine....chiar te crezi buricul pamantului si crezi ca toti trebuie sa te veneram????chiar crezi ca numai credinta ta e cea mai buna de pe pamantul asta si nici o alta credinta nu se ridica la nivelul celei impuse de tine???chiar crezi ca tu ai inventat apa calda si mersul pe jos????si ca fara tine planeta asta nu se invarte??
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:34
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 20:18:43
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 20:10:38Eu zic ca cel mai bine,este sa te uiti inainte sa vezi cu cine te incurci....Pt ca omul daca are naravuri rele greu se schimba si asta doar daca vrea el....El poate promite ca se schimba,,Ce nu promite omul ca sa obtina ce vrea...Dar tu sa nu dai pasarea din mana pe cea din par....Este bine sa fii atenta cu cine te incurci si sa nu te incurci cu persoane in speranta ca se vor schimba....Doar Dumnezeu poate schimba un om,,noi nu puteam....Asa ca depinde de caracterul omului,,de drumul care si-l alege in viata...Fii atenta pupici


tu...serios...chiar gandesti ce scrii????...chiar iti pasa de ceilalti sau vrei sa te auzi numai tu vorbind si sa te vezi numai tu postand????vrei sa fii pe primul loc la postari??? cu ce?? cu copy si paste??? atat te duce capul????vrei sa fii prima dintre noi, sa fii in topul celor care posteaza, dar ce idei oferi??? aceleasi idei fixe si crete???vrei sa-ti faci prieteni si sa ai cu cine conversa, dar ne tratezi pe toti de parca am fi cel putin 10 niveluri mai jos decat tine....chiar te crezi buricul pamantului si crezi ca toti trebuie sa te veneram????chiar crezi ca numai credinta ta e cea mai buna de pe pamantul asta si nici o alta credinta nu se ridica la nivelul celei impuse de tine???chiar crezi ca tu ai inventat apa calda si mersul pe jos????si ca fara tine planeta asta nu se invarte???
u...serios...chiar gandesti ce scrii????...chiar iti pasa de ceilalti sau vrei sa te auzi numai tu vorbind si sa te vezi numai tu postand????vrei sa fii pe primul loc la postari??? cu ce?? cu copy si paste??? atat te duce capul????vrei sa fii prima dintre noi, sa fii in topul celor care posteaza, dar ce idei oferi??? aceleasi idei fixe si crete???vrei sa-ti faci prieteni si sa ai cu cine conversa, dar ne tratezi pe toti de parca am fi cel putin 10 niveluri mai jos decat tine....chiar te crezi buricul pamantului si crezi ca toti trebuie sa te veneram????chiar crezi ca numai credinta ta e cea mai buna de pe pamantul asta si nici o alta credinta nu se ridica la nivelul celei impuse de tine???chiar crezi ca tu ai inventat apa calda si mersul pe jos????si ca fara tine planeta asta nu se invarte??
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:34
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 20:18:43
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 20:10:38Eu zic ca cel mai bine,este sa te uiti inainte sa vezi cu cine te incurci....Pt ca omul daca are naravuri rele greu se schimba si asta doar daca vrea el....El poate promite ca se schimba,,Ce nu promite omul ca sa obtina ce vrea...Dar tu sa nu dai pasarea din mana pe cea din par....Este bine sa fii atenta cu cine te incurci si sa nu te incurci cu persoane in speranta ca se vor schimba....Doar Dumnezeu poate schimba un om,,noi nu puteam....Asa ca depinde de caracterul omului,,de drumul care si-l alege in viata...Fii atenta pupici


tu...serios...chiar gandesti ce scrii????...chiar iti pasa de ceilalti sau vrei sa te auzi numai tu vorbind si sa te vezi numai tu postand????vrei sa fii pe primul loc la postari??? cu ce?? cu copy si paste??? atat te duce capul????vrei sa fii prima dintre noi, sa fii in topul celor care posteaza, dar ce idei oferi??? aceleasi idei fixe si crete???vrei sa-ti faci prieteni si sa ai cu cine conversa, dar ne tratezi pe toti de parca am fi cel putin 10 niveluri mai jos decat tine....chiar te crezi buricul pamantului si crezi ca toti trebuie sa te veneram????chiar crezi ca numai credinta ta e cea mai buna de pe pamantul asta si nici o alta credinta nu se ridica la nivelul celei impuse de tine???chiar crezi ca tu ai inventat apa calda si mersul pe jos????si ca fara tine planeta asta nu se invarte???
Am vazut ca mai intrecut ce dezamagire
Lasa ca stiti ca eu va iubesc...Dar asa imi manifest eu iubirea...ESTE UN MOD MAI APARTE
Nu ma simt deloc superioara...Eu stiu ca si voi sunteti inteligenti...Dar asa sunt eu de fire mai dura.....
Sunt o fire suparacioasa....voi ma enervati pe mine si eu incerc sa va enervez pe voi....
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:40
auzi irina...tu altceva mai stii la ce foloseste computerul sau tu nu stii decat copy/paste????
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:44
Cindformezi un cuplu,se formeaza o alta imagine pentru cei din jur. Cuplu se schimba? DA.Compromisul,constituie tranzactia facuta in momentul acceptari idei de cuplu.Schimbarea se face pina in momentul cind se atinge personalitatea,si cei sapte ani de acasa.Iti doresti omul de linga tine s-au este o refulare a frustarilor suferite in cei sapte ani de acasa.Asa puneti problema in momentul cind iti doresti sal schimbi pe cel de linga tine .Mai ales ca te schimbi si tu involuntar.Schimbarea sar putea sa nu iti placa,depinde daca se potriveste cu intregul.
garbo078753
Postat pe 6 Decembrie 2009 20:55
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 20:44:00auzi irina...tu altceva mai stii la ce foloseste computerul sau tu nu stii decat copy/paste????
Si tu dai la fel
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:17
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 22:17:19
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 20:44:00auzi irina...tu altceva mai stii la ce foloseste computerul sau tu nu stii decat copy/paste????
Si tu dai la fel



so mori tu...da-te fa dreaq de panarama proasta.....tu ai numarat cate copy-paste ai, tampito, sau te faci ca ploua.....si nu mai arunca pisica moarta in curtea altuia...'re-ai a dreaq de panarama ... numara-ti balbele si postarile aiurea, ca le dai doar ca sa-ti faci numarul de postari, ca sa fii pe locul intai....uite fa ca nu te las nici de-a draq....e clar????...hai sictir de bovina ce esti...cat va trebui fa sa te mai suportam pe aici??? ha??? zi cat???sa nu te puna draqu sa ma copiezi, ca iti dau copy paste pana iti iese pe gat...ori te cari dreaqului, ori innebunim toti pe aici....si cum a doua varianta nu o ai in meniu...hai...valea....dispari, retardat-o...
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:21
ba jucaria mea e mai frumoasa, na

tuth, nu te pune la mintea de copil...
panty_C
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:21
tut, te rog eu sa te calmezi...chiar crezi ca e indicat sa te cobori la mintea ei ?

de ce te lasi afectata de cineva care iti este clar inferior din punct de vedere intelectual ?
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:46
De la: Anouk, la data 2009-12-06 22:46:35tut, te rog eu sa te calmezi...chiar crezi ca e indicat sa te cobori la mintea ei ?

de ce te lasi afectata de cineva care iti este clar inferior din punct de vedere intelectual ?
Asa este.....Eu nu ma simt,asa ca poate sa zica....Doar adevarul supara...Ca nu imi pasa
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:52
De la: Anouk, la data 2009-12-06 22:46:35tut, te rog eu sa te calmezi...chiar crezi ca e indicat sa te cobori la mintea ei ?

de ce te lasi afectata de cineva care iti este clar inferior din punct de vedere intelectual ?
Asa reactioneaza oamenii care se simt inferiori...De asta multi reactioneaza sa...
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:53
De la: garbo027119, la data 2009-12-06 22:53:42
De la: Anouk, la data 2009-12-06 22:46:35tut, te rog eu sa te calmezi...chiar crezi ca e indicat sa te cobori la mintea ei ?

de ce te lasi afectata de cineva care iti este clar inferior din punct de vedere intelectual ?
Asa reactioneaza oamenii care se simt inferiori...De asta multi reactioneaza asa...
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:54
marita-te rapid, irinuco, sau cheama pompierii sa-ti stinga pasarica, e grav cu tine
pik_nik
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:56
ok, gata cu cearta.
reveniti la subiect va rog ca era interesant
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:58
De la: pik_nik, la data 2009-12-06 22:56:43marita-te rapid, irinuco, sau cheama pompierii sa-ti stinga pasarica, e grav cu tine
Pai eu vreau pe cineva tot ca mine....Ca daca nu ii place religia si credinta in Dumnezeu nu putem fii nici prieteni,pt ca nu ne leaga nimic....Ca nu imi place sa schimb barbatii,azi cu unul,maine cu altul...Atunci ce crestina as fii?
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:59
De la: garbo017481, la data 2009-12-06 22:58:18ok, gata cu cearta.
reveniti la subiect va rog ca era interesant
oK SCUZE MAI ALES CA ESTE TOPICUL DESCHIS DE TINE....
garbo027119
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:01
eu nu inteleg de ce ar vrea cineva sa il schimbe pe altcineva

cand te indragostesti de o persoana, o faci tocmai pentru ca este asa cum este, nu ?

mi se pare cel putin bizar, ca dupa un timp sa constati ca nu iti place asa cum era, si sa vrei sa-l "ajustezi" dupa cum iti place tie

nu e mai simplu sa il schimbi cu totul ? adica cu ALTUL ?

sa incerci sa schimbi pe cineva in functie de dorintele tale, care de cele mai multe ori sunt nerealiste - este echivalent cu a incerca sa negi realitatea si evidenta, parerea mea...
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:03
anouko....am rabdat...am rabdat...am ignorat-o....iar in seara asta mi-a stricat toata buna dispozitie cu postarile ei tampite si cu copy/paste...nici soacra-mea cu ideile ei crete nu m-o enervat cum m-o enervat cretina asta cu mintea in deplasare....pe bune.....deci io daca as avea-o in fata, as da, la propriu, cu ea de pamant....pentru ca este de o impertineta crasa si de o mitocanie ordinara....si mai face si pe inteligenta...iarta-ma daca te-am deranjat...dar incearca sa ma intelegi...rabdarea mea are o limita.....tot ce am facut in viata asta am facut-o cu mult studiu si cu multa munca..si vine o boarfa de centura care ma judeca, ma ingana si ma ia peste picior.....pe bune....asa ceva nu pot accepta...
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:04
tuth, relax.
Tocmai pentru ca tu te cunosti pe tine, n-are cu ce sa te afecteze.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:09
481...am mai raspuns la adresa subiectului in cateva postari de-a lungul zilelor scurse de la deschiderea lui...eu, personal, nu sunt de acord cu o schimbare de dragul celuilalt...poate doar de atitudine uneori...poate doar mici retusuri ...dar, nicidecum, o schimbare radicala, pentru ca asa ti-a zis iubitul....eu consider ca nu mai esti tu...ca esti o copie fidela a celui care iti impune aceste schimbari.....sau a idealului a ceea ce vrea el ca tu sa fii....parerea mea e ca o schimbare, ca asa a zis el, te depersonalizeaza.....si, efectiv, nu merita....asa cum el nu te merita pe tine ca individ, ca persoana, ca om...
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:13
personal nu cred in schimbare,cred ca ceea ce se schimba sunt sentimentele unei persoane fata de cealalta si in functie de ele afiseaza diferite feluri de comportament sau moduri de a fi (ceea ce majoritatea numesc schimbare)
garbo006291
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:15
nimeni nu se poate schimba la infinit. iti poti amagi o perioada partenerul dupa care vei tinde sa faci ce vrei tu. te schimba evenimente din viata, chestii traumatizante sau probleme pe termen lung. nu te poate schimba un partener. si nici n-ar trebui s-o faca... daca s-ar putea asa, nici macar n-ar trebui sa te mai stradui la o relatie: iau primul barbat care-l vad pe strada, ii fac operatii estetice, ii pun lentile, ii dau scenariul dupa care vreau sa se desfasoare viata mea si gata... sau si mai bine s-ar inventa magazine unde ti-i personalizeaza direct...
snowflake
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:19
q...ma agaseaza psihic....ma desconsidera....de obicei nu ma laud cu ceea ce am realizat cu studiile si cat de departe am ajuns.....dar eu, personal, sunt mandra unde sunt....si nu accept unei foste prostituate sa-mi spuna ce si cum si, mai ales, sa-mi conduca viata...pentru ca nu accept unei inferioare sa-mi arate ca apa calda e calda si ca mersul pe jos face piciorul frumos....pur si simplu am si eu mandria mea....si niste mojicii nu le accept nici moarta...pentru ca sunt nascuta in zodia leului si nu accept sa fiu dominata .....si mai ales de cine...de o jigodie si o scursura a societatii.....cand va fi mai presus de mine, ii voi da voia sa ma conduca...pana atunci sa taca dreaqului in banca ei si sa cunoasca cei sapte ani de acasa...daca nu-i are, sa se abtina de la COMENTARII...

si ma astept ca multi din partea voastra sa va cunoasteti mandria si judecata si sa facem ceva sa scapam forumul de acest flagel.....chiar daca inseamna sa ne imbaiem in albia de porci....cu unele animale asa trebuie ca sa le invigi...te cobori in noroi pentru a-i baga cu botul in mocirla....sa invete unde le e locul....si unde trebuie sa stea....pentru ca mie, personal, nimeni nu mi-a dat un capat de sfoara si, de aceea, nu permit unei troglodite sa ma judece sau sa ma ingane....sa invete unde ii e locul si, mai ales, sa invete cand si ce sa vorbeasca...asa cum si eu, ani de-a randul, am tacut, pentru ca stiam ca sunt inferioara si o nerealizata...
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:20
De la: tutankhamon, la data 2009-12-06 23:13:27481...am mai raspuns la adresa subiectului in cateva postari de-a lungul zilelor scurse de la deschiderea lui...eu, personal, nu sunt de acord cu o schimbare de dragul celuilalt...poate doar de atitudine uneori...poate doar mici retusuri ...dar, nicidecum, o schimbare radicala, pentru ca asa ti-a zis iubitul....eu consider ca nu mai esti tu...ca esti o copie fidela a celui care iti impune aceste schimbari.....sau a idealului a ceea ce vrea el ca tu sa fii....parerea mea e ca o schimbare ca asa a zis el te depersonalizeaza.....


da..inteleg ce vrei sa spui.
eu sunt genul ala de om care vede lucrurile dintr-un unghi mai ..spiritualist... si am ajuns la concluzia ca la mine nu a fost vorba de o "depersonalizare" cum spui tu ci mai mult de o evolutie, am devenit ceea ce eram deja(in interior) dar nu aveam curajul sa fiu in exterior din cauza stimei de sine care era scazuta, din cauza fricii ca nu cumva ceilalti sa ma desconsidere, sa ma respinga. Am inteles ca pe el nu l-am cunoscut intamplator ci tocmai ca sa ma ajute sa "cresc", sa evoluez ca om si ca spirit.
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:23
hai sa extrapolez putin...fortat, recunosc...

daca nasti un copil, si la un moment dat constati ca acel copil nu iti place ...ce faci ? il schimbi ?

aici intervine nota de unicitate care exista in fiecare dintre noi. nu putem fii clona altcuiva. nu ne putem transforma in ceva ce place celuilalt. adica putem. dar pe o perioada scurta de timp. pentru ca a ne transforma in ceva ce isi doreste celalalt ar insemna sa ne depersonalizam

parerea mea...
Anouk
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:24
si-a mea
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:26
Oricum, impreuna nu mai suntem, am mai spus asta. Dar inca mai tinem legatura, vorbim mult la tel. Nu stiu daca fac rau sau fac bine...
helena_m
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
voi ce ati face in locul meu? 37 De la: garbopesty 23 Decembrie 2011 01:36
cel mai frumos lucru din viata ta 1 De la: garbo014633 23 August 2009 11:17
Subiect pentru cei pusi mereu pe scandal... 856 De la: anaROBERT 27 Februarie 2011 23:44
relatii 12 De la: garbo064678 29 Noiembrie 2009 09:10
e normal sa mi se "disece" viata asa? 18 De la: Ioana007 8 Septembrie 2009 17:16
Setari Cookie-uri