Iubesc un strain, dar urasc strainatatea

Ca tot e moda acuma cu barbatii straini, hop si eu cu dileme existentiale. Desi mi-au placut mereu romanii (unii din ei hihi), s-a intamplat sa ma indragostesc de un strain. si el de mine. Suntem impreuna de trei anii, in Franta, tinem unul la altul, trebuie sa ne casatorim, suntem tineri amandoi si ne dorim si copii intr- zi.
Numai ca eu nu am reusit niciodata sa ma adaptez in strainatate si sa ma simt ca acsa, mi-e foarte greu sa-mi gasesc de munca si implicit ma apuca depresia cand nu am ocupatie.

Probleme de astea nu am avut niciodata in romania, sa nu am dreptul sa lucrez sau sa fiu discriminata la angajare, dar in strainatate ma calca pe nervi toate legile lor si toate actele pe care le ai de facut doar ca sa lucrezi cateva ore pe saptamana.
Si eu sunt o persoana care nu poate trai asa, casnica, imi trebuie activitate ca altfel imi iau campii. Si am obosit sa tot lupt cu sistemul de rahat din strainatate. Deca n-as tine atat de mult la noi doi si daca el n-ar fi un om atat de potrivit pentru mine, m-as intoarce in Romania fara sa ma gandesc. Dar il iubesc, la naiba. Ce sa aleg, dragostea sau implinirea mea profesionala?
mugure_alb
Postat pe 19 August 2010 13:19
si ne intrebi pe noi asta da curaj
ameno
Postat pe 19 August 2010 13:24
pai de ce bre sa nu aibe curaj ce o mancam


pai mai draga,e alegerea ta,e drumul care vrei sa il urmezi in viata,viaa care o traiesti tu......anyway cum te pot sfatui eu ce sa faci cu gajiul tau,ma vei asculta?nu cred...si daca da ok imi permit sa iti spun......vino acasa si fa-ti un viitor aici,nu de alta dar sa nu te inveti puturoasa sau sa ajungi la o varsta in care gajiul sa saturat si tu nu mi poti face nimic ca.....este prea tarziu.
anaROBERT
Postat pe 20 August 2010 00:37
Pai da, dar daca vin acasa o sa fiu singuraaaaaa , si nu ma incanta sa o iau iar de la zero, sa caut pe cineva potrivit. Imi place atat de mult sa fiu intr- relatie si ma panicheaza ideea ca nu o sa mai gasesc pe cineva la fel. Cand esti femeie singura, viata e ca o jungla, trebuie sa stai cu ochii in patru sa nu dai peste vreun barbat copilaros, frustrat, badaran, nehotarat sau altceva
Io nu am rabdare sa mai incerc zeci de relatii pana se potriveste unul. Am 25 de ani nu mai sunt la liceu sa ma distrez. De ce nu le pot avea pe toate, si relatia asta care ma multumeste si un loc de munca satisfacator, asa cum e normal. De ce trebuie mereu sa aleg ceva in defavoarea la altceva?
Normal ca nu astept o mare iluminare de pe forumul asta, dar vreau sa stiu ce ar face altcineva in locul meu.
mugure_alb
Postat pe 20 August 2010 16:56
niciodata nu vei fi multumita pe toate planurile,nu ai cum....putine persoane multumite din toate punctele de vedere.

de ce nu le poti avea pe toate?in mintea tuturor cred ca zboara des aceiasi intrebare insa raspunsul....putini il cunosc,de aceea bucura-te de ceea ce estei,de ceea ce ai .....

e bine totusi ca ai de unde alege,asta este un lucru bun


ce as face eu in locul tau?iti spun sincer as gandi cu inima si apoi cu scapul,un loc de munca poate iti vei gasi,poate nu azi nici maine dar in curand vei gasi dar dragostea.........cum ai spus si tu nu mai esti la liceu sa iti arda de jocuri si intalniri pe alese.......
anaROBERT
Postat pe 21 August 2010 01:20
Multumsc de raspunsuri, e buna ideea ca macar am de unde alege dar io pentru ca-s negativista vad doar partea goala a paharului: Orice as alege, tot o sa ies in pierdere.
mugure_alb
Postat pe 21 August 2010 12:47
De la: mugure_alb, la data 2010-08-19 13:19:30Ca tot e moda acuma cu barbatii straini, hop si eu cu dileme existentiale. Desi mi-au placut mereu romanii (unii din ei hihi), s-a intamplat sa ma indragostesc de un strain. si el de mine. Suntem impreuna de trei anii, in Franta, tinem unul la altul, trebuie sa ne casatorim, suntem tineri amandoi si ne dorim si copii intr- zi.
Numai ca eu nu am reusit niciodata sa ma adaptez in strainatate si sa ma simt ca acsa, mi-e foarte greu sa-mi gasesc de munca si implicit ma apuca depresia cand nu am ocupatie.

Probleme de astea nu am avut niciodata in romania, sa nu am dreptul sa lucrez sau sa fiu discriminata la angajare, dar in strainatate ma calca pe nervi toate legile lor si toate actele pe care le ai de facut doar ca sa lucrezi cateva ore pe saptamana.
Si eu sunt o persoana care nu poate trai asa, casnica, imi trebuie activitate ca altfel imi iau campii. Si am obosit sa tot lupt cu sistemul de rahat din strainatate. Deca n-as tine atat de mult la noi doi si daca el n-ar fi un om atat de potrivit pentru mine, m-as intoarce in Romania fara sa ma gandesc. Dar il iubesc, la naiba. Ce sa aleg, dragostea sau implinirea mea profesionala?



Spui ca esti de 3 ani in Franta ... eu zic sa termini cu intorsu' in Romania (parere strict personala!) Dupa vreo 7, 10, 15 ani, sa vezi ce o sa-ti placa "strainatatea" aia:) Cariera (de piatra ) poti sa faci oriunde ... si inca FOARTE bine! Succes mult!:)
cat_13
Postat pe 28 August 2010 05:15
mugurici, stai acolo . partea cu actele e o etapa doar .
intre timp poti sa-ti gasesti si altele de facut si poate si de lucru ,chiar daca nu full time. de tine depinde . cauta solutii . ele exista.
ma mira afirmatia aceea despre sistem . parca n-ai plecat din Romania..
bluelight
Postat pe 28 August 2010 07:43
De la: mugure_alb, la data 2010-08-19 13:19:30Ca tot e moda acuma cu barbatii straini, hop si eu cu dileme existentiale. Desi mi-au placut mereu romanii (unii din ei hihi), s-a intamplat sa ma indragostesc de un strain. si el de mine. Suntem impreuna de trei anii, in Franta, tinem unul la altul, trebuie sa ne casatorim, suntem tineri amandoi si ne dorim si copii intr- zi.
Numai ca eu nu am reusit niciodata sa ma adaptez in strainatate si sa ma simt ca acsa, mi-e foarte greu sa-mi gasesc de munca si implicit ma apuca depresia cand nu am ocupatie.

Probleme de astea nu am avut niciodata in romania, sa nu am dreptul sa lucrez sau sa fiu discriminata la angajare, dar in strainatate ma calca pe nervi toate legile lor si toate actele pe care le ai de facut doar ca sa lucrezi cateva ore pe saptamana.
Si eu sunt o persoana care nu poate trai asa, casnica, imi trebuie activitate ca altfel imi iau campii. Si am obosit sa tot lupt cu sistemul de rahat din strainatate. Deca n-as tine atat de mult la noi doi si daca el n-ar fi un om atat de potrivit pentru mine, m-as intoarce in Romania fara sa ma gandesc. Dar il iubesc, la naiba. Ce sa aleg, dragostea sau implinirea mea profesionala?



Deschide o lista cu ...avantaje...si una cu ...dezavantaje...


Si vezi ce iese...
anca_53
Postat pe 28 August 2010 13:59
dragostea adevarata o gasesti greu,asa ca tineo langa tine
gregorio
Postat pe 29 August 2010 11:16
Ok, deci pana acum 4-1 pentru love, sweet love. Daca nu tragea si balanta mea tot intr-acolo , demult eram pa. Oricum sper sa mai dureze dragostea asta in conditiile in care il bat la cap zilnic pe om cu frustrarile mele profesionale,
mugure_alb
Postat pe 31 August 2010 00:11
pai nu le poti avea pe toate o data,iar daca iubesti trebuie sa faci si sacrificii....timpul le rezolva ai rabdare acum toata lumea alearga dupa un loc de munca numai ca tu mai trebuie sa alergi si dupa acte viata e o lupta ,fii fericita !tiai gasit perechea restul vine pe urma.....succes!
166116maryeta
Postat pe 9 Septembrie 2010 12:54
dac e biat bun i v iubii.... luai-v .....o s gseti i serviciul pn la urm ......nu se tie ce - i rezerv viaa ...trieste-o din plin....restul vor veni de la sine
garbo166250
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:39
Nuuuuuuuuu,,,poti fi cu toate!! Si cu ceia in ceia si cu sufletu-n rai!! Hai acasa in Romanica la mamica, unde iraiu pe pamant!! Lasa ,strainatatea,!! N u i de tine daca, nu ti place!
Jojolin
Postat pe 14 Septembrie 2010 05:36
De la: Jojolin, la data 2010-09-14 05:36:02 Nuuuuuuuuu,,,poti fi cu toate!! Si cu ceia in ceia si cu sufletu-n rai!! Hai acasa in Romanica la mamica, unde iraiu pe pamant!! Lasa ,strainatatea,!! N u i de tine daca, nu ti place!



cum bre, numa pt ceia sed eu aicea?pai ceia se gaseste pe toate drumurile, nu ar fi mare bai...
mugure_alb
Postat pe 14 Septembrie 2010 20:49
Ce asa face eu in locul tau...hmmm... nici nu m-as gindi sa ma intorc in Romania!! Mai ales in contextul economic actual...Crede-ma,nu vorbesc din auzite: am lucrat o perioada in Anglia,stiu cit de enervant si frustrant poate fi "sistemul" si discriminarea, stiu cit de deprimant poate fi sa nu auzi in jurul tau boaba romaneste, dar mai stiu si ca de acolo, in maxim o luna dupa ce ai plecat, vezi Romania idilic si roz, libertatea si stilul noastru relaxat de a muncii (de a nu prea respecta regulile, pe de alta parte....) devin atiiiit de placute comparativ cu stilul lor scortos la locul de munca,nici nu mai vorbesc de peisaje si alte alea, parca ti-e dor si de gropile de pe drum... Eu am revenit in tara cu asa un avint patriotic, mi-am deschis chiar si o mica afacere romaneasca, i mean bazata pe produse exclusiv romanesti, visam la renasterea economica a Romaniei, etc,dar zi de zi revin incet dar sigur la starea de dinaintea plecarii in Anglia: lehamite si scirba de tot ce se intimpla la nivel inalt si nu numai, dorinta de civilizatie, de stabilitate economica, de a "evada" din evul mediu... Am trei copii: ieri a inceput scoala/ gradinita; ei bine, clasa fiicei mele celei mari arata mai rau de cum arata clasa mea cind am trecut eu in clasa a 5-a... La gradinita am intrat "cu pile" la educatoarea pe care ne-am dorit-o, ca sa constat ca de fapt e muuult in urma cu stirile, sistemul ei de predare e acelasi pe care il folosea si educatoarea mea... Ba mai mult: educatoarea ne-a cerut sa adunam ceva bani pentru materiale didactice- trei caiete,hartie glasata,creponata si un cuier. Niste parinti, romani autentici, au propus sa dam fiecare 50 lei... Pentru 3 caiete??? Adica noi nu putem face...ceva de saraci,dar ne dam mari boieri oferind 50 lei pentru niste kkturi de materiale didactice??...Pe baiatul meu il durea o masea, am vrut sa il duc la cabinetul stomatologic al scolii, ca doar cotizez la sanatate de 16 ani- ei bine,cabinetul scolar e inca in renovare! A trebuit sa duc copilul la un cabinet privat... Deci,sa revin pe ulita,ca am luat-o pe aratura: daca ai si marea dragoste acolo cu tine, nu ai nici un motiv sa revii in tara! E tot asa cum ai lasat-o acum 3 ani... Te-ai gindit sa iti echivalezi acolo studiile? Eu asta as face: as incerca sa imi completez studiile acolo, incercind sa ma integrez cit pot mai bine, fara sa imi mai cicalesc jumatatea franceza:)
Alina_M_
Postat pe 15 Septembrie 2010 05:44
o Doamne,abia acu' vazui ce tinara esti...stai acolo,ia de bun sfatul babei....Romania is lost forever, si cind zic asta chiar ma doare sufletul...
Alina_M_
Postat pe 15 Septembrie 2010 05:51
Dilema ta e serioasa si nu-mi permit sa o tratez superficial. E mare lucru sa iubesti si sa fii iubit dar poate mai mare e sa simti "acasa" acolo unde traiesti. Numai timpul te va ajuta sa-ti rezolvi acest conflict interior...Bafta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:34
De la: Alina_M_, la data 2010-09-15 05:44:25Ce asa face eu in locul tau...hmmm... nici nu m-as gindi sa ma intorc in Romania!! Mai ales in contextul economic actual...Crede-ma,nu vorbesc din auzite: am lucrat o perioada in Anglia,stiu cit de enervant si frustrant poate fi "sistemul" si discriminarea, stiu cit de deprimant poate fi sa nu auzi in jurul tau boaba romaneste, dar mai stiu si ca de acolo, in maxim o luna dupa ce ai plecat, vezi Romania idilic si roz, libertatea si stilul noastru relaxat de a muncii (de a nu prea respecta regulile, pe de alta parte....) devin atiiiit de placute comparativ cu stilul lor scortos la locul de munca,nici nu mai vorbesc de peisaje si alte alea, parca ti-e dor si de gropile de pe drum... Eu am revenit in tara cu asa un avint patriotic, mi-am deschis chiar si o mica afacere romaneasca, i mean bazata pe produse exclusiv romanesti, visam la renasterea economica a Romaniei, etc,dar zi de zi revin incet dar sigur la starea de dinaintea plecarii in Anglia: lehamite si scirba de tot ce se intimpla la nivel inalt si nu numai, dorinta de civilizatie, de stabilitate economica, de a "evada" din evul mediu... Am trei copii: ieri a inceput scoala/ gradinita; ei bine, clasa fiicei mele celei mari arata mai rau de cum arata clasa mea cind am trecut eu in clasa a 5-a... La gradinita am intrat "cu pile" la educatoarea pe care ne-am dorit-o, ca sa constat ca de fapt e muuult in urma cu stirile, sistemul ei de predare e acelasi pe care il folosea si educatoarea mea... Ba mai mult: educatoarea ne-a cerut sa adunam ceva bani pentru materiale didactice- trei caiete,hartie glasata,creponata si un cuier. Niste parinti, romani autentici, au propus sa dam fiecare 50 lei... Pentru 3 caiete??? Adica noi nu putem face...ceva de saraci,dar ne dam mari boieri oferind 50 lei pentru niste kkturi de materiale didactice??...Pe baiatul meu il durea o masea, am vrut sa il duc la cabinetul stomatologic al scolii, ca doar cotizez la sanatate de 16 ani- ei bine,cabinetul scolar e inca in renovare! A trebuit sa duc copilul la un cabinet privat... Deci,sa revin pe ulita,ca am luat-o pe aratura: daca ai si marea dragoste acolo cu tine, nu ai nici un motiv sa revii in tara! E tot asa cum ai lasat-o acum 3 ani... Te-ai gindit sa iti echivalezi acolo studiile? Eu asta as face: as incerca sa imi completez studiile acolo, incercind sa ma integrez cit pot mai bine, fara sa imi mai cicalesc jumatatea franceza:)

Multumesc pt mesaj, ai descris foarte bine cum stau lucrurile acasa si in strainatate. Intr-adevar problema mea este ca in romania nu am apucat sa lucrez foarte mult, dar imi amintesc ca aveam un contract de 6 ore pe zi si lucram chiar si 12 ore, fara sambata si duminica libere. Normal ca imi era lehamite de munca si nu ma implicam deloc. Probabil ca daca as fi apucat sa lucrez mai mult in Romania, as fi fost mai puternica acum si nu m-ar fi impresionat atat de mult faptul ca angajatorii nici nu vor sa auda de straini. E drept ca sunt o parte foarte corecti, ti_e drag sa lucrezi la ei, dar sunt mai rari. De exemplu unde lucrez acum responsabilul e foarte tanar dar e nesimtit, nu are nici un respect pentru ceilalti, se contrazice singur de nu mai stii de fapt ce vrea de la tine. Iar mai ales cu angajatele de sex feminin se comporta foarte dubios, pa o mana pe picioare, ba un apropo nu indeajuns de ferit etc. Cu mine a vazut ca nu ii merge si de atunci tot timpul imi cauta nod in papura. De asta ma si apuca uneori cate o scarba ....de imi vine sa plec.
mugure_alb
Postat pe 15 Septembrie 2010 17:13
Stai in Franta cu sistemul lor, ca in Romania nici post de vanzatoare nu mai ai
Daca devii doamna '' frantuza'' ti se deschid si usile si apoi e bine ca te simti iubita, in Romania s-ar putea sa nu ai parte nici de asta.
miorita
Postat pe 18 Septembrie 2010 23:58
mugure alb: primul lucru pe care trebuie sa-l faci e examenul de limba . 2 . Echivalare de studii ..iei usurel fiecare examen din foaia matricola si mergi si-l echivalezi sau daca e cazul il dai din nou. Daca facultatea are profil umanist , sansele sunt slabe de echivalare. De abia apoi iti poti cauta un job .Si nu uita ca ..INDEPENDENTA TA PTOFESIONALA SI MATERIALA ar trebui sa fie primul punct pe ordinea de zi , iubirea poate sa rezista sau sa ,,intre la apa" , asa ca e bine sa ai o stabilitate , a ta . Succes!
reyya
Postat pe 19 Septembrie 2010 00:20
ALEGE IMPLINIREA TA PROFESIONALA ..daca se poate, nu in Ro ..( valoarea nu e recunoscuta in minunata Ro , din pacate ,simti ca lupti in Ro cu toti , cu sistemul , cu sefii , cu prejudecatile , cu tot ), si alege SI DRAGOSTEA , IDEEA E SA NU TE MULTUMESTI CU PUTIN ATUNCI CAND TOTUL DEPINDE DE TINE( nu e valabil in plan sentimental , dragostea tine de ambii parteneri ), INSA atunci cand nu depinde de tine , uneori e absolut necesar sa stii sa pierzi diplomatic :-) Succes!
reyya
Postat pe 19 Septembrie 2010 00:26
De la: reyya, la data 2010-09-19 00:20:47mugure alb: primul lucru pe care trebuie sa-l faci e examenul de limba . 2 . Echivalare de studii ..iei usurel fiecare examen din foaia matricola si mergi si-l echivalezi sau daca e cazul il dai din nou. Daca facultatea are profil umanist , sansele sunt slabe de echivalare. De abia apoi iti poti cauta un job .Si nu uita ca ..INDEPENDENTA TA PTOFESIONALA SI MATERIALA ar trebui sa fie primul punct pe ordinea de zi , iubirea poate sa rezista sau sa ,,intre la apa" , asa ca e bine sa ai o stabilitate , a ta . Succes!

Merci de raspuns revya, sa stii ca studiile le-am echivalat dar din pacate in domeniul meu sunt cei mai multi someri pe aici Acum am un contract bunicel si mai fac un an de studii pe un domeniu mai "aerisit" sa vad ce o sa iasa. Oricum de cand am postat topicul asta, s-au intamplat multe lucruri bune pentru mine, acum sunt mult mai relaxata si mai fericita
Va multumesc la toti cei care m-ati incurajat!
mugure_alb
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:46
Buna,
Cred ca in strainatate e mai greu sa gasesti de lucru, mai ales ca roman, dar faptul ca tu esti impreuna cu un strain, si sunteti de atat de mult timp impreuna, te va face ca in sa nu urasti Franta total. (parerea mea). Oricum nu cred ca e nimic mai frumos pe pamant decat doi oameni care isi unesc destinele si sunt impreuna. Asa ca felicitari pentru ca ti-ai gasit jumatatea. Pe de alta parte cred ca e greu sa nu poti lucra ce vrei tu, sau macar sa ai un job stabil in Franta. Dar cred ca daca ai rabdare si nadejde in Dumnezeu, si bineinteles vei tot depunce cv-uri si alte documente, cred ca in final vei gasi ceva de lucru care sa iti convina cat decat. Despre discriminare, cam asta e orunde in afara romaniei, na nu esti la tine acasa si nici ei nu te vor vedea ca una de a lor in care sa aia baza in tine 100%,. Oricum iti urez succes si lasa ca o sa fie bine. Iar alegerea intre dragoste si implinire profesionala o vei face tu, pentru ca tu stii cel mai bine care dintre ele sau in ce doza vei alege din fiecare.
garbo_13992
Postat pe 24 Mai 2013 22:31
92 , cred ca in aproape doi ani , s-a acomodat fata
Rotty
Postat pe 24 Mai 2013 22:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa divortez 66 De la: garbo211107 27 August 2012 17:29
Femeile gandesc la fel ca si barbatii 253 De la: xenaprintesarazboinica 22 Decembrie 2010 22:29
viitoarea soacra nu ma vrea 91 De la: garbo_8115 10 Noiembrie 2012 10:16
Cum am reusit eu sa trec peste o mare deceptie. 3 De la: Celleste_ 6 Aprilie 2010 11:42
Povestea mea,povestea orcarei adolestente!!!! 23 De la: Dari_Daniela 17 Ianuarie 2010 20:44
Setari Cookie-uri