Atunci cand unul din parteneri vrea sa il schimbe pe celalalt

Presupunem ca schimbarea urmarita consta in imbunatatirea unor calitati pe care partenerul le are deja. Pentru inceput trebuie convins sa iasa din starea actuala pe care el/ea o percepe ca fiind o stare stabila - de comfort. Cu alte cuvinte trebuie convins sa actioneze.
2. Urmatorul pas: il faci sa vada in viitor, mai exact locul in care va ajunge.
3. Se pot defini diversi pasi necesari pentru a ajunge in locul respectiv. Diverse schimbari, nu prea mari, care sunt necesare pentru a ajunge in acel viitor. Schimbarile nu pot fi majore, pasii nu trebuie sa fie prea mari intru-cat apare respingerea, sentimentul de instabilitate, sentimentul ca nu e el/ea acea persoana.
4. Realizarea fiecarui pas pentru a defini schimbarea, acesti pasi dupa cum am mai spus trebuie sa fie mici si mai trebuie ca intre pasi sa existe o perioada de timp, timp in care partenerul va constientiza noua situatie a lucrurilor si se va obisnui cu noul eu. E perioada in care el/ea va accepta schimbarea.
5. Dupa ce accepta schimbarea de mai sus (pasul mic facut), bineinteles ca urmeaza un nou pas.

In concluzie oricine poate fi schimbat, bineinteles daca isi doreste acest lucru catusi de putin. Schimbarea nu este brusca si necesita o perioada de timp destul de lunga uneori, dar daca suntem dispusi sa avem rabdare, atunci nu e nici o problema. Pasii de mai sus pot fi urmati si daca se urmareste o schimbare personala. Vizavi de plictiseala nu are cum sa apara, pentru ca in principiu schimbarile se fac pentru a tinde spre perfectiune, iar cum nimeni si nimic nu este perfect, se vor face toata viata. Cu alte cuvinte vom asista la o evolutie continua personala, sau a partenerului, iar la diverse perioade de timp el/ea va fi mai bun, mai aproape de perfectiune, nu ai cum sa fii plictisit cand vezi pe cineva evoluand.
ROI2009
Postat pe 6 Decembrie 2009 09:27
Nu stiu daca fac bine prin ati spune ca in partenerul respectiv ,tu,cel care il alegi ,vezi in acesta si calitati extraordinare pe care nu si le pune in valoare si mie mi se pare normal sa incerci prin ai arata acestuia ce trebuie sa faca.Mai mult haina,diplomatia,conversatia in societate conteaza foarte mult.Daca la acesta nu exista...trebuie sa faci ceva prin insistenta si aluzii sau pur si simplu stai de vorba cu el si treci la fapte.Cand o sa vada repercursiunile....sunt convinsa ca le va adopta cu usurinta.Concluzia: tinand cont ca ai pe cine sa pui in valoare,ca....daca este cioban in toate....nu prea ai cum!!!
garbo041805
Postat pe 6 Decembrie 2009 09:58
Eu stiu una si buna. Daca exista ceva care te deranjeaza de la inceput la partener, nu ignora ca pe parcurs se agraveaza.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:00
ceva care incepe prost nu se poate termina decat si maiprost(n-am spus-o eu,ci altii mai destepti ca mine,si se pare ca e chestie demonstrata)
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:24
Nu stiu daca sunt de acord cu voi, eu chiar nu cred in aceste schimbari, in primul rand ca ele sunt facute doar ca sa ni se faca pe plac , iar daca persoana chiar crede in aceasta schimbare nu mai e vorba ca noi am schimbat-o ,ci ca s-a schimbat singura. Dar sa nu uitam ca nu exista un etalon nici in ce priveste comportamentul, vestimentatia, tabieturile...cine spune ca noi suntem corecti, cine spune ca noi suntem cei buni, poate ca persoana cealalta stie mai bine ce inseamna sa traiesti fiecare clipa, stie mai bine cum sa se imbrace astfel incat sa placa , sa se simta bine si de ce nu , uneori, pentru a trece neobservata... Si apoi, daca toti am fi la fel oare nu ne-am plictisi ? Si in primul rand, pentru a fi fericiti trebuie sa plecam de la premiza ca toti suntem PERFECTI si ca suntem ceia ce suntem tocmai pentru a fi noi insine.
garbo026039
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:25
Contrar la ce spune majoritatea, intr-o relatie, intotdeauna unul din parteneri il influenteaza pe celalalt.
Natura sau profunzimea schmbarilor care survin sunt acceptate ca ceva firesc intr-o noua etapa de viata. Problema este ca aceste influente sa fie din ambele sensuri, dar intotdeauna cel care iubeste mai mult se va lasa modelat de celalalt.Personalitatea intervine doar atunci cand ceva nu mai merge....
depesh
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:13
De la: garbo017481, la data 2009-11-21 15:52:14Ne-am despartit dar el inca n-a inteles prea bine ca asta a fost motivul si inca ma mai cauta, imi spune cat de greu ii este, imi face declaratii...sufera mult si nu stiu cum sa-l ajut sa mearga mai departe. Sentimentele mele nu mai sunt aceleasi si nu-l mai privesc la fel ca inainte dar nu pot sa zic ca e sters totul ca cu buretele din sufletul meu si ma doare cand il vad in starea in care e, as vrea sa il ajut cumva...

eu te inteleg. si eu am o experienta similara. ne-am despartit pentru ca el,desi ma iubea, ma cicalea tot timpul incercand sa ma schimbe. e ok o vreme,faci compromisuri pt omul iubit...dar cand incepe sa iti fie teama sa ii impartasesti ganduri,cand el face mutre la aproape tot ce faci...incepi sa te simti prost si sa te intrebi de ce s-a indragostit de tine...cu noi asa s-a intamplat. ajunsesem sa fiu mai mult singura. cu cartile mele, singura la cumparaturi etc. pt ca el stramba din nas..aia nu e pt tine cutare lucru ti se potriveste mai bine, etc.
sorinara
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:30
da, despartirea e, pana la urma, un moft...
sora_ilsi
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:32
si de aici frustrarea,blazarea,complexarea....
nu vei reusi decat sa-l schimbi pe cel de langa tine.....in rau
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:32
Buna dimineata,

Este simplu de privit acest subiect din afara problemei,dar stiu foarte bine un lucru:nu trebuie sa ne amagim incercand sa schimbam partenerul dupa propriile noastre principii de viata(valabil pentru ambele sexe).Nu te-a schimbat el,aveai in tine ceea ce esti acum,ai scos la suprafata o alta latura a sufletului tau,te-a ajutat doar sa fii tu.Este mult prea devreme sa-ti vorbesc de trairi din propria experienta,vei invata si vei intelege din pripriile tale trairi,important sa faci ca iubirea sa fie frumoasa si unica.Trebuie sa stii ce vrei acum de la viata,in fiecare an se va mai adauga ceva,vei privi mai matur totul,caracteristic varstei.Iubeste frumos,invata cat poti de la cei din jur si mai ales nu uita trece prin filtrul sufletului totul:ZAMBETE,SENTIMENTE,PRIVIRE,GESTURI,UN SIMPLU MULTUMESC.
patrichesimuna
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:38
Da,sunt de acord sa aduca imbunatatiri imaginii mele,pentru ca pina la urma doar partenerului de viata doresti sa-i placi cel mai mult.El te vede cu ochii omului care te iubeste si stie ce vede si cit trebuie sa vada restul lumii.
La fel, imi place sa arate si sa fie cum imi place mie.
Acolo unde este comunicare,este iubire si buna intelegere.....
Crede-ti-ma..... este bine pentru cei care avem parteneri adevarati linga noi...
garbo020196
Postat pe 6 Decembrie 2009 11:51
bluelight
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:03
Partener adevarat inlude o complexitate de facori,asta se castiga in timp,iar daca viata nu-ti da sansa ceea ce iti doresti cu adevarat ca si completare a sufletului nu trebuie sa disperi,ci doar sa speri.Comunicarea intr-o relatie este foarte importanta,dincolo de asta se afla limbajul non verbal si ce se afla dincolo de cuvinte,simturile.
patrichesimuna
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:04
mai copii...pai daca te iubeste......la ce te mai schimba sau macar de ce are intentia asta???
tutankhamon
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:12
poate ptr ca nu te iubeste??
poate ca vrea pe cineva dupa chipul si asemanarea lui??
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:14
incercarea de a-l schimba este doar o forma a luptei pentru suprematie care intervine in orice relatie.... Nu exista schimbare in bine sau rau. Binele sau raul cui?
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:21
ca sa schimbi ceva in jurul tau ,indiferent despre ce sau cine e vb ... trebuie a te schimbi pe tine ,,,, chestie controlata :))da nu incerca prea mult pt k nu are rost ...n`o sa obtii nimic decat o lunga amanare ...
ddill
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:23
aici nu vorbim cum..ci DACA sa il schimbi.
Bineinteles ca poti "sa te schimbi pe tine" si sa-l manipulezi intr-un mare fel .... intrebarea e, vrei sa faci asta?
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:25
De schimbat nu te schimba nimeni, te schimbi singur/a daca doresti asta, dar partenerul poate sa aplice teoria inertiei adica sa te ajute sa-ti mentii directia prin impulsuri pe care le aplica in asa fel incat sa-ti continui miscarea, mai exact sa-ti spuna ca apreciaza cum ai devenit, cum doresti sa devii, sustinandu-te in acest timp, etc. Vizavi de "te iubeste asa cum esti" poate e valabil la timpul prezent, dar, in mod cert, ar putea sa nu mai fie valabil in viitor. Oricum in cadrul unui cuplu ambii parteneri se schimba in timp, nu doar unul, asa ca ei vor trebui sa se sustina reciproc si pe cat posibil sa o faca pe directii convergente, altfel devii "personalitate ALFA" (dar poate unii chiar doresc asta).
Toate au fost scrise cu ideea ca schimbarea se face in bine si nu invers, desi mai sunt si astfel de schimbari.
ROI2009
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:33
prezenta personalitatii alfa inseamna tot directii convergente. Cit se poate de convergente.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:46

Eu cred ca fiecare dintre noi ne schimbam (evoluam , intr-un fel sau altul), si o facem o viata intreaga. Tot ceea ce ne inconjoara se schimba pe parcursul vietii: persoane (unele dispar, apar altele noi), lucrurile materiale, sentimentele, preferintele. Suntem intr-o continua schimbare, transformare - daca vrei (tot materie ne numim).
Nu stiu, doar cred, ca schimbarile unui cuplu....e complicat sa se intample in acelas timp si la fel.
Femeile sunt mai permisive, in ceea ce priveste transformarile partenerilor. Barbatii .... ceva mai egoisti, cred.

In cazul acesta, tu esti atat de tanara!! E firesc sa te "revolti", nu ati "crescut" impreuna si la fel. Lucrurile care v-au unit nu mai corespund, v-ati schimbat reperele (Eu zic ca e firesc: va maturizati. Desi , complicat cu maturizarea asta. Nu stiu daca fenomenul ajunge la finalitate vreodata, adica sa ne putem numi maturi.)
Isi va reveni. Insa, fara ajutorul tau. Daca nu-l mai vrei, lasa-l sa aleaga singur ce va face mai departe.
cami_g
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:46
Intre doi parteneri de viata cind nu mai exista dragoste respect personal ; atunci viata sa schimba intre ei fa ceva schimba ceva ia masuri puneti un samn de intrebare
garbo075056
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:51
Sau schimba sosetele sau ce vrei tu la urma urmei e democratie...
lala_cri
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:52
personalitate alfa la oameni...citat:

1. ncrederea n sine
2. Dominare
3. Controleaza emoiile
6. Indiferena fa de situaii
8. Inteligena
12. Charisma/personalitate magnetic
13. Atracia sexual

iar din 50% din situatii personalitatea alfa, adica leaderul informalal unui grup este femeie - ca si in haitele de lupi.

In situatiile unui cuplu alfa, ia schimba-l sau schimb-o daca poti...
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:17
De la: garbo075056, la data 2009-12-06 12:51:31Intre doi parteneri de viata cind nu mai exista dragoste respect personal ; atunci viata sa schimba intre ei fa ceva schimba ceva ia masuri puneti un samn de intrebare



sau mai multe......
Helen29
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:22
Cum stii tu Q sa ma descrii pe mine.
Doara
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:25
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:26
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:27
zi de aia beta,Q, ca in asta nu ma regasesc...
preciouss
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:29
preci....citeste si printre randuri
eladaela
Postat pe 6 Decembrie 2009 13:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o idila fara nici un viitor 11 De la: 03fluturas 24 Mai 2010 19:20
Iubire in exil de Donna V 10 De la: eu_geminy 19 Februarie 2012 22:29
Ce parere aveti?Am nevoie de sfaturi in legatura cu situatia mea 8 De la: quasaria 16 Decembrie 2009 23:33
Probleme cu tatal si inca nu s-a nascut copillul 53 De la: garbo_462287 23 Februarie 2017 12:51
Discutii diverse despre, nemultumirile voastre sufletesti. 87 De la: eu_geminy 20 Octombrie 2010 00:17
Setari Cookie-uri