teama

buna am o relatie de 1 an si 3luni ,locuim impreuna dar din cauza posesivitatii mele,geloziei si pretentiilor frecvente mia cerut o pauza de o luna sau chiar despartire,totul e neclar,mia zis ca a obisit de mine ca vrea sasi clarifice sentimentele.mie foarte greu stiu ca st vinovata.am nevoie de sfaturi cum sal cuceresc inapoi.sa plce de la el pe un timp sal las sa se gindeasca sau ce sa fac?va rog ajutatima.
galina
Postat pe 25 Ianuarie 2010 08:53

si daca "nul" lasi tu, nu pleaca?
zambila
Postat pe 25 Ianuarie 2010 08:57
eu stau in apartamentul lui.el mia zis sa stau cit vreau eu dar intre noi nu mai poate fi nimic.ba imi zice ca vrea o pauza ba imi zice pu definitiv.nustiu poate vrea un timp singur sau nustiu.ma gindesc sa plec la o amika sa stau sal las singur.nustiu simt cami ies din minti....va rog ajutatima....
galina
Postat pe 25 Ianuarie 2010 09:48
ioi....chiar ca ai nevoie...maica ...gramatica ne omoara!!!!!


si chiar ti o zis pu...definitiv?????ingrozitor.....
nazirra
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:01
cel mai bine pleaca,iti va fi greu la inceput dar va fi mai bine.
Nu are rost sa fortezi nota.Daca despartirea va fi doar temporara sau nu...viata va decide.Pe viiitor invata sa dai mai multa libertate celuilalt.
mikiduta39
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:34
mia zis de o pauza ,iam cerut sa ne impacam mia zis sai dau pace sa se gindeasca ca nu crede ca va fi la noi bine pe viitor sa ma gindesc la viata mea.pot sta la el cit vreau dar intre noi mai mult nu poate fi nimik....am gresit ca iam cerut sa ne impacam tre sa fiu mai tare sal las singur sa decida fara sal presez dar imaginativa cit mie de greu cu el in apartament separat.vorbim linistit .ma chiama sa mincam impreuna...ridem dar inima imi plinge.....
galina
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:36
nustiu ajutatima ca innebunesc...cum sa fac sa inteleaga ca la noi mai poate fi bine???????
galina
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:37
hallo!
trezirea!!!
daca el nu e de aceasi parere, n-ai cum sa-l faci sa inteleaga asta
zambila
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:40
Cred ca te agati prea tare si asta il face sa fuga.
In conditiile astea nici unul din voi nu va fi fericit
mikiduta39
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:44
Stii vorba aceea : de ce ti-e teama nu scapi...asa ca de ce nu lasi lucrurile sa-si urmeze fluxul natural? Ar trebui sa profiti de timp si sa te gandesti: de fapt de ce ti-e teama?..ca ramai singura sau ca nu te mai vrea? Nu-ti da de gandit ca te lasa sa stai cu el, dar atat? Ar trebui sa te gandesti? Oare nu te ajuta prin asta sa-ti dea posibilitatea sa-ti analizezi relatia cu el sa vezi ce nu este in regula cu tine?Iti da o sansa si tu in loc sa cauti raspunsul in tine cauti in afara?Incearca sa te cunosti pe tine, comunica cu el fara sa-l sufoci, fii sincera si intr-o zi vei gasi si raspunsul la intrebarile tale.
toma40
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:39
n-ar fii rau daca te-ai gandi un pic si la el, nu numai la tine. Ca vad ca numai despre tine e vorba dar nu realizezi ca santeti doi intr-o relatie nu numai tu. Deci nu te mira ca el cauta sa aiba un pic de intimitate, cred ca l-ai sufocat cu personalitatea ta.Atata timp cat te gandesti doar la tine si nu -i vezi nevoile si calitatile nu te mira ca te respinge. Cauta sa fii atenta la nevoile lui in primul rand ,comunica cu el si poate vei reusi sa ai o relatie..cu el sau altul. Nu uita intr-o relatie este vorba de doi oameni si de nevoile lor , individuale si comune. Invata sa-i dai libertate la omul de langa tine in asa fel incat el sa se simta atras de tine nu obligat sa fie cu tine.
toma40
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:49
pu toma40....ai mare dreptate eu chiar ma gindesc si la mine si la el...si la greselile mele si necesitatile lui....fiecare zi pu mine e un cosmar,vin de la servici,el e acasa la timp,ne salutam minkam,mai vb si eu merge si ma inchid in camera unde dorm..arat ca st vesela dar deabia ma stapinesc..poate vrea sa ma faca sa inteleg unele lukruri sau pur si simplu sa treaca mai mult timp ca sami fie mai usor sa trec peste despartire?????nustiu ce sa cred cum sa procedez?
galina
Postat pe 26 Ianuarie 2010 08:36
credeti ca o pauza e deja marele pas spre despartireeeeee???
galina
Postat pe 26 Ianuarie 2010 08:39
despartirea e deja un fapt, numai tu nu-l vezi
marita-te cu unu', oricare, dupa aia te poti da in stamba cat vrei prin net, cum fac si destule alte respectabile doamne
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 08:42
galina,ce-i al tau e pus deoparte...ce s-a spart intreg nu se mai face...mergi mai departe ...vezi de viata ta si ...invata din greseli...
pik...brrr...mai taios ca gerul...
rodyk
Postat pe 26 Ianuarie 2010 09:03
Vad ca esti masochista rau. Plus ca nu iti exprimi fata de el adevaratele stari sufletesti, te macini singura...nu iti este evident ce vad majoritatea celor care ti-au scris...santeti despartiti din punctul lui de vedere, numai tu te incapatanezi sa t torturezi singura. Cred(sincer) ca ar fii timpul sa-ti faci bagajelul si sa-ti urmezi drumul singura pana mai ai o farama de demnitate in tine. O spun spre binele tau , daca mai vrei sa ai o viata cat de cat normala ,sa mai poti avea vreo relatie normala in viitor. Daca continui asa o sa fii plina de prejudecati, ca sa nu mai zic ca iti pierzi toata demnitatea si personalitatea(daca mai ai asa ceva).Si nu stiu daca o sa mai ai puterea sa-ti revii sau cati ani o sa-ti trebuiasca sa te regasesti. Asa ca nu te mai amagi si chinui singura, doar iti faci mai mult rau , ia-ti curajul si veziti de viata ta, ai taria sa pleci si sa te rupi de trecut altfel n-o sa reusesti sa inveti nimic din greseli si nici nu vei mai avea curajul sa ai vreo relatie deschisa.Daca refuzi sa iesi din miezul problemei pe care o ai incapatanandute sa stai intr-o relatie care de fapt nu mai exista, iti pierzi personalitatea, nu mai stii cine esti si mai devreme sau mai tarziu ajungi la probleme mult mai grave, la dereglari serioase de personalitate si nu o sa mai ai incredere nici in tine. Daca asta urmaresti stai mai departe cu el, ca vad ca el nu are puterea sa te dea afara , nici curajul de-a fii mai hotarat ,te zapaceste pe tine sa iei tu o decizie cand nu mai rezisti asa. NU uita ca esti responsabila pentru viata ta si ce faci cu ea e numai alegerea ta. Asa ca da-ti tie o sansa cat mai poti, fa-ti bagajelul si pleaca....e mai bine pentru tine si e mai sanatos...oricum acolo ajungi si atunci nu vad rostul de-a te tortura sentimental si emotional de una singura. Fa un pas spre eliberarea ta cat mai poti....
toma40
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:17
mey, daca el nu iti da motive sa fi geloasa, sau sa te comport asa, de ce iti complici tu aiurea realtia .. ?

stii cum e .. unii nu au prob, da' si le creeaza singuri
bestia
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:19
brrr...mai taios ca gerul..

-55 grade
LILO
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:22
ha?

unde? ce fel de grade?
panty_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:24
De la: galina, la data 2010-01-26 08:39:05credeti ca o pauza e deja marele pas spre despartireeeeee???
Eu cred ca o pauza este buna pt a te linisti..Si a-ti clarifica sentimentele pt partener..Si eu as face asa ceva....Daca as avea o perioada de criza..Decat sa ajungem sa ne uram,mai bine facem o pauza ne mai linistit,ne clarificam sentimentele....VEzi daca este persoana potrivita...Pt ca intr-o relatie sentimentele trebuie sa fie reciproce
omulsincer
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:45
...SINCER ITI ZIC CEL MAI BINE E SA II DAI OMULUI CE ITI CERE...
garbo096355
Postat pe 31 Ianuarie 2010 14:50
TOMA40 ARE MARE DREPTATE
garbo096355
Postat pe 31 Ianuarie 2010 14:52
De la: buna01, la data 2010-01-26 20:45:21
De la: galina, la data 2010-01-26 08:39:05credeti ca o pauza e deja marele pas spre despartireeeeee???
Eu cred ca o pauza este buna pt a te linisti..Si a-ti clarifica sentimentele pt partener..Si eu as face asa ceva....Daca as avea o perioada de criza..Decat sa ajungem sa ne uram,mai bine facem o pauza ne mai linistit,ne clarificam sentimentele....VEzi daca este persoana potrivita...Pt ca intr-o relatie sentimentele trebuie sa fie reciproce
trebuie sa te analizezi si tu..Cauza geloziei tale..Ai fii avut tu motiv...asa gandestete s vezi daca se merita
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:01
De la: buna01, la data 2010-01-26 20:45:21
De la: galina, la data 2010-01-26 08:39:05credeti ca o pauza e deja marele pas spre despartireeeeee???
Eu cred ca o pauza este buna pt a te linisti..Si a-ti clarifica sentimentele pt partener..Si eu as face asa ceva....Daca as avea o perioada de criza..Decat sa ajungem sa ne uram,mai bine facem o pauza ne mai linistit,ne clarificam sentimentele....VEzi daca este persoana potrivita...Pt ca intr-o relatie sentimentele trebuie sa fie reciproce
trebuie sa te analizezi si tu..Cauza geloziei tale..Ai fii avut tu motiv...asa gandestete s vezi daca se merita
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:02
De la: buna01, la data 2010-01-26 20:45:21
De la: galina, la data 2010-01-26 08:39:05credeti ca o pauza e deja marele pas spre despartireeeeee???
Eu cred ca o pauza este buna pt a te linisti..Si a-ti clarifica sentimentele pt partener..Si eu as face asa ceva....Daca as avea o perioada de criza..Decat sa ajungem sa ne uram,mai bine facem o pauza ne mai linistit,ne clarificam sentimentele....VEzi daca este persoana potrivita...Pt ca intr-o relatie sentimentele trebuie sa fie reciproce
trebuie sa te analizezi si tu..Cauza geloziei tale..Ai fii avut tu motiv...asa gandestete s vezi daca se merita
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:02
DU BIST ODER DUMM ODER VERRUCKT,BUNA01!!
altrate
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:12
De la: altrate, la data 2010-01-31 15:12:26DU BIST ODER DUMM ODER VERRUCKT,BUNA01!!
Sunt doar sincera si naturala
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:20
De la: buna01, la data 2010-01-31 15:20:31
De la: altrate, la data 2010-01-31 15:12:26DU BIST ODER DUMM ODER VERRUCKT,BUNA01!!
Sunt doar sincera si naturala
ASYL!
altrate
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:21
De la: altrate, la data 2010-01-31 15:21:54
De la: buna01, la data 2010-01-31 15:20:31
De la: altrate, la data 2010-01-31 15:12:26DU BIST ODER DUMM ODER VERRUCKT,BUNA01!!
Sunt doar sincera si naturala
ASYL!
SINCER
S'INCER, -, sinceri, -e, adj. 1. (Despre oameni) Care exprim ntocmai ceea ce gndete, care acioneaz fr prefctorie sau gnduri ascunse; franc, leal, loial; cinstit, deschis. ** (Despre sentimente, aciuni, manifestri ale oamenilor) Care reflect sau dovedete sinceritate (1). 2. Conform cu anumite legi, cu anumite principii; corect. 3. (Rar; despre culori) Curat, pur. - Din fr. sinc`ere, lat. sincerus.

Sincer ≠ farnic, mincinos, nesincer, perfid, prefcut

S'INCER adj., adv. 1. adj. adevrat, real. (Un sentiment de ~ admiraie.) 2. adj. cinstit, nepre-fcut, (livr.) franc, leal, loial, (nv.) nefrit, prost, (fig.) deschis. (O fire ~.) 3. adv. v. |fi||.
omulsincer
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:23
@galina...Pai vindeca-te de gelozie -bine, vindecarea asta, vine si din educatie- ca altfel, viata ta in cuplu, va fi un supliciu, mai mare decat a lui G. Doja! si il mai omori si pe ala de langa tine.
Reflex
Postat pe 31 Ianuarie 2010 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TUTUNUL... CUM SA RENUNTAM ??? 49 De la: jognysc 20 Mai 2010 15:34
cand imi voi gasi linistea sufleteasca? 99 De la: sageataalbastra 14 Septembrie 2010 15:50
Sotia nu mai simte atractie fata de mine. 22 De la: garbo_463204 21 Martie 2017 19:14
buna... 27 De la: viorica_tzuca 16 August 2012 11:24
dragoste sau...?! help ! 55 De la: Dsoara_T 18 Iulie 2013 17:46
Setari Cookie-uri