Ce parere aveti despre relatia dintre Dumnezeu si Omul?

calugarul din vechiul schit
de-atata post, a adormit



noroc ca-l mai trezeste irina si-i aduce floricele
si_totusi
Postat pe 2 Octombrie 2009 14:58
De la: tutankhamon, la data 2009-10-01 21:42:28si acuma le dai oral sau normal???
scretoasa o ia oral ca de normal sa saturat
yanyacharberet
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:00
ai dat-o rau in balarii...
pik_nik
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:05
De la: pik_nik, la data 2009-10-02 15:05:04ai dat-o rau in balarii...
tu estu vinovat ca mai parasit
yanyacharberet
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:10
De la: si_totusi, la data 2009-10-02 14:51:55irinuca, iti pusesem o intrebare. unde e "stramba' in barlad? asta, ca sa te credem ca esti de pe acolo vezi ce zici, ca stau cu pixu rosu in mana



totusico,

te-am vizualizat,Doamne! am ras de ma dor falcile....
iasomia
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:20
pai, daca zice corect, ii trasez un v pe nas. de nu, iaca ii desenez un X
si_totusi
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:35
na ca s-o speriat....si-o fujit...
tutankhamon
Postat pe 3 Octombrie 2009 02:30
Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace.[/quote][/quote][/quote] MANASTIREA TISMANA
secretoasa
Postat pe 3 Octombrie 2009 23:46
Stiu ca toata lumea uraste atunci cand cineva este mai sever,apoi intelege ca odata la timpul potrivit,ca invatamintele ii pot fii de folos.Ca fara un pic de severitate nimic nu se face in viata,pt ca toata lumea are putina comoditate.Pt ca omul se naste cu instinct si placere spre pacat.Si pt te abtine de la pacat trebuie sa ai vointa.Asa este omul,Pt ca vezi ca ce repede stimulezi un om sa faca rau,pt ca pe ala il are in sange,placerea spre pacat.Dar ca sa il inveti ceva de bine,iti trebuie munca de convingere nu gluma.Asta este pt pozitiv trebuie sa trudesti,sa ai vointa sa te abtii de la pacat,de la rautate.Pt ca instincte spre rautate si pacat avem toti,dar altii isi dau silinta sa se abtina,pt ca razbunarea duce la razbunare si rautatea atrage rautate.
irina31
Postat pe 10 Octombrie 2009 21:27
De la: moment31, la data 2009-10-10 21:27:32Stiu ca toata lumea uraste atunci cand cineva este mai sever,apoi intelege ca odata la timpul potrivit,ca invatamintele ii pot fii de folos.Ca fara un pic de severitate nimic nu se face in viata,pt ca toata lumea are putina comoditate.Pt ca omul se naste cu instinct si placere spre pacat.Si pt te abtine de la pacat trebuie sa ai vointa.Asa este omul,Pt ca vezi ca ce repede stimulezi un om sa faca rau,pt ca pe ala il are in sange,placerea spre pacat.Dar ca sa il inveti ceva de bine,iti trebuie munca de convingere nu gluma.Asta este pt pozitiv trebuie sa trudesti,sa ai vointa sa te abtii de la pacat,de la rautate.Pt ca instincte spre rautate si pacat avem toti,dar altii isi dau silinta sa se abtina,pt ca razbunarea duce la razbunare si rautatea atrage rautate.
pik_nik
Postat pe 10 Octombrie 2009 21:29
Eu cred ca omul traieste bine,atata timp cat se roaga.Cand inceteaza sa se mai roage atunci incepe sa calce prin gropi.
irina31
Postat pe 17 Octombrie 2009 23:12
Pai aici pe pamant multi vor sa fie ei Dumnezeu si sa nu respecte regulile lui Dumnezeu.Dar un om fara principiii,un om este egal cu zero.Adica nu este un om stabil,nu este un om de incredere,este schimbator. Si daca un om incerca sa profite si ii spui si vezi ca nu asculta,mai bine te indepartezi de el pt ca acolo o sa intervina ura.Pe mine nu ma intereseaza sa ma apropiii sufleteste, de un om fara principiii morale pt ca nu este un om de incredere.Asa ca eu ma indepartez de oamenii astia,ii ajut ii sfatuiesc dar partrez distanta de ei.Eu una nu ma apropiii de oamenii care traiesc dupa legile lor,pt ca nu am incredere in ei.Eu ma apropii doar de oamenii care traiesc dupa legile lui Hristos,adica sa aiba principiii morale.pt ca ii consider oameni demni de incredere si de respect.
irina31
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:39
De la: moment31, la data 2009-10-23 15:26:44


De la: preciouss, la data 2009-10-22 20:59:47

mda...si mie mi frica...
daca ma schimb de hainele astea si or sa rade oamenii de mine?
daca n-o sa fie nimenea sa ma ajuta cu o parere buna?
oalio..
PAI NU POTI FACE DRUMUL ASTA SINGURA,DACA VREI SA ITI SCHIMBI HAINELE.pT ASTA AI NEVOIE MAI INTAI SA ITI PREGATESTI TERENUL SA ITI CAUTI UN PREOT BUN,CA SA TI-L FACI CA DUHOVNIC SA TE AJUTE.pT CA DE UNA SINGURA ESTE FOARTE GREU,STIU DIN PROPRIE EXPERIENTA DE ASTA CEL MAI BINE MAI INTAI SA CAUTI UN DUHOVNIC BUN.Sa te ajute sa te sfatuiasca,si sa te ajute sa te tii tare pt ca credema merita toata truda......
De asta consider ca un om care doreste sa isi schimbe hainele,trebuie mai intai sa isi pregateasca terenul mai intai.Adica sa caute un dohovnic bun,care insista in credinta ca sa te ajute sa devii mai puternica si mai sigura pe tine......si cu sfaturi..... dar fara lupta nu exista infrangere...........dar eu cred ca merita toata truda..........
irina31
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MERITA SA AI CASA TA CU FAMILIA TA,SOT,SOTIE SI COPII ? 14 De la: SERIOSUL 21 Iulie 2012 14:32
DINTR-O SINGURA LACRIMA S-AU CROIT SERPII... 806 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:38
Nu lasati jocurile sa va spurce copii 41 De la: daniil_pravoslavnic 23 Iunie 2012 17:09
DEPRESIA 97 De la: nuti_vio 30 Aprilie 2010 21:43
Mesaje 5 De la: Deliaaa 22 August 2018 16:05
Setari Cookie-uri