E ilegal sa scrii fictiune daca seamana cu realitatea?

daca tot ai chef de scris,nu-ti place textu' meu? ca zace acolo nebagat in seama!

e naica debusolat dupa terminarea razboiului si nu stie in ce parte s-o apuce....

nu e reusit ,dar este un punct de plecare...baga...ti-am dat stafeta...


cat despre datu' din casa,bine faci...

iasomia
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:08
acuma il caut iaso...sa traiti.....si diseara bag continuarea.....ziceam sa mai scrie si altii ca nu-s numa eu creatoarea lui peste, dar vad ca altii s-au dat la fund....eh...
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:10
scrie fata...

stai ca iti dau eu copy...

cat despre scris ..baga acolo,inseamna ca ai viata in tine...
iasomia
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:12
De la: iasomia, la data 2009-09-28 09:06:08ehhh
zile negre ,zile albe,nori prea multi,nori in sufletele oamenilor,necaz mare razboiul asta.dar uite ca s-a terminat.

naica oscila,nu stia ce sa faca,invatase o meserie ,era pasionat de acum de fotografie,s-ar fi intors la domnul gavrilescu sa-l povatuiasca ce sa faca mai departe,dar ochii doamnei il ardeau ca focul iadului, iar sufletul lui de baiat necalit inca de viata,era tulburat.
se simtea slab si debusolat,parca ar fi urmat o cariera militara,parca ar fi vrut sa-si urmeze visul si sa devina un fotograf celebru,nu stia pe ce drum sa o ia:
daca si cu parca s-au suit in barca,am nevoie de odihna si de mancare,mi-e foame si sete ,mi-e dor de ai mei,murmura naica in barba rara nerasa .
-daca nu ar fi fost intamplarea cu doamna,asa de usor mi-ar fi fost...
of,ce pacatos sunt, isi spuse naica cu ochii in lacrimi.

de unde sa stie el saracutu' ca de fapt orice om normal are pofta de amor,bietul copilas,inca nu avusese nicio experienta sexuala,era june neinceput.
iasomia
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:13
nu le-am avut deloc in ziua respectiva,dar mergem mai departe,ca e lumea in depresie p-ici...

hai spor!

fara jena,baga material...
iasomia
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:15
da iaso....acuma am reparcurs tot topicul si mi-am scos date importante....dap....te superi daca o sa reformulez ce ai scris tu?? evident, cu cuvintele mele....iti folosesc ideile....sa vad .....dar vezi tu....nu am date suficiente despre ceva...poate stii tu mai bine.....dupa terminarea razboiului, mai erau atelierele de fotografi??sau le luase statu si le facuse cooperative??? si daca nu, de cand erau cooperative???

ca il las acuma in spital, il fac infirmier pana se gata razboiul, il initiez cu amanta doctorului, se gandeste la arta foto....dar aici nu stiu unde sa-l plasez.....clar in bucuresti la un atelier....sau la o cooperativa....????..ca sa poata veni sa se casatoreasca cu prima nevasta, apoi sa o cunoasca pe a doua...
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:53
reformuleaza cum vrei...

nu le-a luat imediat,lu' tataie i-au nationalizat frizeria prin '52-'53...daca existau frizerii, inseamna ca existau si fotografi...
iasomia
Postat pe 29 Septembrie 2009 12:08
s-au casatorit in 1956 si era fotografsi inainte si dupa...

de-abia intrai si trebuie sa fug ca am ceva de lucru...

pupici, Iaso si Tut si cine mai e pe aici incognito!
sora_ilsi
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:58
scene din viata lui nae... la fotograf...

statea cu capul cuprins in maini, cu fruntea acoperita de broboane de sudoare... avea mintea golita de ganduri, iar fata nu-i exprima decat durere... intunericul ii facea bine totusi, iar susurul apei de la robinetul intepenit ii amintea, de departe, de paraul din spatele casei, de la tara...

macar de-ar iesi ceva - gandi nae - foindu-se putin... cand nu vrea, nu vrea...

incerca apoi sa-si umple mintea de imagini care candva il bucurasera, putine dealtfel... mamaliga calda cu lapte rece pe care i-o pregatea bunica-sa, untura pe paine cu multa sare grunjoasa, pe care o molfaia din fuga spre tapsanul de joaca... cerul pe care-l privea, trantit pe spate in iarba inca necosita, cu norii care-l ameteau in curgerea lor mai tare decat scrancibul cu lanturi de la balci...

ehhh... copilarie... - isi zise iar nae... n-aveam nicio grija...

nae, au venit clientii - se auzi vocea neveste-sii de dupa usa incuiata...

vin acu' - raspunse nae cu glas inciudat... uite ca n-am reusit, isi spuse apoi in minte si ofta lung...

se ridica in picioare, apuca galeata de tabla si o varsa in closetul turcesc, cascat dusmanos la calcaiele lui... mai mult ca sa faca zgomot si sa-si justifice statul indelung in latrina ingusta... apoi isi trase pantalonii, ridica cuiul ruginit ce tinea loc de zavor, si iesi afara dregandu-si glasul...

femeie, pofteste clientii in atelier, ca vin si eu...
zambil
Postat pe 29 Septembrie 2009 19:02
...se suci,se foi,isi netezi hainele,apoi isi puse pe fata zambetul ala de Duminica Floriilor..

"Buna ziua,pof...titi,cu ce va pot fi de folos" - zise Nae,avand grija sa nu-si inghita limba de spaima.
"Maica Precista care m-ai facut!" - zicea in gandul lui...

"Musiu Nae,am venit sa te rog sa-i faci fetii mele un portret.Da' stii cum? D'ala de sa stea soarele-n loc! Nu-i vorba,ca frumoasa-i ea,da' matale tre' s-o faci incalte si mai si!"

"Vai,musiu Iordache,ce onor imi faci! - zise Nae,tinandu-se de tejghea,sa nu lesine. Mai rar imi fu dat sa vad asa cuconitza delicata si proaspata! Ca un boboc de trandafir,nu alta!
- si intorcandu-se inspre fata,cu grimasa abia disimulata sub un ranjet comercial - "Poftiti,poftiti la lumina,pe scaunelul acela asezat langa draperie,stimata duduie...O sa iasa o poza minunata,ai sa vezi,musiu Iordache"...
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:04
In timp ce duduia se infoia in pene (si si le aranja pe scaunel),Nae isi cauta de zor uneltele imprastiate in atelier...

Nu-si gasea nicicum cele ce-i trebuiau...

"Cine dreaq m-o pus? Cine dreaq?!? Cum mai scot io obrazu' curat in lume dupa asa traznaie? Naica,tocmai ce ti-ai dat foc la valiza! poi ce clientela oi mai avea io daca-o vede oarecine pe pocitania asta pusa pe pereti?!"

Saracu' Nae...Dreptate avea sa-si teama viitorul afacerii! Avea duduia Iordache o fetisoara uscata si galbena,ca un pergament! Parul rar in frunte,prins intr-un conci,lasa sa se vada tzesta cadaverica. Ochi spani,fara sprancene,infundati in orbite,erau inconjurati de doua cercuri albastrii de toata frumusetea.Buzele subtiri,stranse punga,de-ti venea sa zici "du-te pe pustii!" Iar in coltul lor,de parca nu erau destule celelalte,un pocitanie de neg cat unghia,de ziceai ca-i pus la doaspit!

"Acusi e gata poza duduii"- zise cu glas tare,iar in gandul lui- "si cariera mea.."
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:18
pretiosu
si_totusi
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:21
totusoaico,nu te mai hilizi p'acilea!

pune mana si compozeaza,ce dreaq?!

...si multzam...
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:40
Parca pentru a-i intari spusele, duduia Iordache ii zambi promitator, lucru ce il facu pe Nae sa treasara in spatele aparatului de fotografiat, sa se ridice si sa verifice lentila. O sterse cu maneca de la camasa de un fir de praf inchipuit, ba pentru ca sa dea mai multa importanta gesturilor sale isi inmuie maneca in saliva, si apoi reveni in spatele aparatului. Inchise ochii si apasa pe buton, uitand sa mai spuna vesnica sa vorba, care de ani buni facea deliciul intregului targusor:"si acum imi zambiti frumoooos!!!".
Se ridica si se adresa duduii Iordache pe un ton neutru: "Gata, stimata doamna, puteti sa va ridicati", si apoi catre domnul Iordache, pe care il trase parinteste, pe dupa umeri, intr-o incapere intunecoasa ce ii servea in acelasi timp lui Nae drept casierie impreuna cu sala de mese, daca e sa judecam dupa ramasitele de salam si de branza ce se lafaiau pe masa ingusta. "Face un pol" ii spuse pe un ton confidential, de parca nu stia toata lumea ca asta era pretul unei fotografii la Maestrul Nae."Dar daca vreti ca sa o scoatem pe duduia pe o hartie ceva mai mare, sa stiti ca scumpim cu jumate de pol pe putin".
"Nu, nu, nu este nevoie", se balbai incurcat dl.Iordache, si scoase in portofel o hartie nou-nouta, fosnitoare, bune de pus in rama, langa icoana Maicii DOmnului. "Si cand spui dumneata, maestre, sa vin dupa capodopera?" spuse, tragand adanc aer in piept, fericit ca putuse sa schimbe subiectul. "Dar ce atata graba, domnule Iordache", ranji Nae, admirand fara retineri hartia sclipitoare care tocmai ce isi schimbase proprietarul,"minim o saptamana, ca o capodopera pentru asa o domnita frumoasa trebuie lucrata cu atentie, sa nu care cumva sa o gresim", si incerca apoi sa traga cu coada ochiului spre doamna Iordache, care deja se inrosise la auzul complimentului si, fastacita toata, se juca neglijenta cu umbreluta de soare."Am placerea sa va sarut manusitele, frumoasa duduie", mai adauga Nae, socotind ca fusese platit deja si pentru vorbe, si pentru gest, motiv pentru care isi lua inima in dinti si incerca sa atinga cu buzele pielea pergamentoasa si fara vlaga a doamnei Iordache, dupa care ii dadu drumul bucuros ca a scapat de corvoada.
Dupa ce acestia plecara, se aseza mandru de el pe singurul scaun din atelier, privind in continuare, multumit, la hartia de un pol ce ii umplea palma, in timp ce isi striga consoarta: "Frusinoo, ratzele alea se fripsera, fa?".
anakin
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:51
...Nae isi drese vocea artistic,suficient cat gandurile lui s-o ia razna..."capodopera?! of,pacatele mele care le trag io acuma...m-o fi blestemat Doamna lu' conu' Gavrilescu,mai stii?!"

..."Nu crez sa- mi ia mai mult de-o saptamana,coane Iordache! Ca duduia-i prea frumoasa,si n-are nevoie de retusuri la tablou"

...si in gandul lui: "o sa orbesc pana o sa gat de retusat o saptamana la hidosenia asta!"
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:58


broder,eram p'un gand cu saptamana aia...
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:00
Ne tragem din aceasi famiglie, sis.
anakin
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:04
mdea...
aia in care tu esti "capo di tutti capi" , nu?!
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:06
Confuziune, sis.. aia e Cobilitza Nostra...
anakin
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:09
mai,nu gasesc toapicu' ala de dedicatii...

da' asta-i pt tine,bro'

http://www.youtube.com/watch?v=m8RDMiwlUGM&feature=related
preciouss
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:11
deschise ochii brusc, speriat de acea pisica alb cu negru care il apasa pe cap. parca vroia sa-l manance si il framanta cu labutele...rasufla usurat...fusese doar un cosmar. vai ce-l mai chinuise mieunata aia mica. matza cu ochi de draq ...ptiu! sa nu mai vada pisici cat o fi si o trai.

io-te! nu-l mai durea capul. dar simti ca avea ceva rece pe frunte. si infirmiera care ii pusese carpa umeda era cea mai frumoasa faptura pe care o vazuse vreodata. bineinteles, dupa mama lui. ioi, doamne, ce dor ii era de maicutza lui...si de taicutzul...sa-i fie rusine....se lua cu pisica aia blestemata si nu le mai scrisese de mai bine de o luna.

eee....dar ce-ar fi fost daca le-ar fi facut o surpriza si s-ar duce acasa pentru cateva zile?sigur domnul colonel nu s-ar supara daca i-ar cere o permisie sa-si vada parintii. ii zambi infirmierei si o intreba de domnul doctor. ea ii raspunse delicat ca avea sa-i comunice ca intrebase de el, si, cand se va putea, va veni si la nae. apoi fata se intoarse si pleca la treburile ei. mai avea de schimbat pansamente.

o urmari cu privirea si vazu cat de delicate ii erau miscarile. mainile albe si fine schimbau repede fesile insangerate si, cu o carpa moale si umeda stergea cu atentie sangele inchegat. o urmari mult cu privirea, aproape pana in celalalt capat al salonului in care zacea. apoi o vazu vorbind cu domnul colonel si aratand inspre nae.

doctorul se apropie cu pasi repezi de nae. ii lua pulsul, se uita in ochii lui, apoi inspecta mana care era bandajata proaspat. surprins, afla de la doctor ca scapase ca prin minune, doar cu cateva vanatai, un cucui mare in frunte si o rana superficiala pe bratul drept. avusese, iar, mare noroc.

usurat, incerca sa se ridice din pat. dar chioraitul matelor ii aminti ca nu mai mancase nimic de o zi. ii ceru scuze colonelului si ii spuse de problema lui. razand, acesta ii facu semn aceleiasi infirmiere si o ruga sa mearga la bucatarie sa-i aduca lui nae ceva de mancare.

supa i se paruse mai buna ca niciodata. pe o alta farfurie, fata ii adusese o bucata rece de carne de pasare fripta, o felie de paine proaspata si o bucata mare de branza. fusese parca cea mai buna masa pe care o luase vreodata....poate pentru ca fata ii urase cu drag sa aibe pofta....
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:12
tuta, gata. omul e lasat la vatra n-auzi face pozografii
si_totusi
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:16
totusico..io urmez firul povestirii mele....poate o va ajuta pe ilsi sa-si scrie nuvela....daca nu-ti place mami, nu citi, sari peste postarile mele....
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:18
ce aveti de va tot sare tzandura?
si_totusi
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:30
de vreo saptamana, toata lumea e tifnoasa.
si_totusi
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:31
nu-mi sare nici o tandara tutusila....dar din moment ce cineva m-a rugat sa scriu asa cum pot eu.....eu urmez ce am fost rugata....nu asa vorbisem si noi doua??? ha??? sa il scap eu de pisica si tu ii bagi soparla.....dar nu facusi nimica....sau ai doar preferinte la persoanele care scriu pe aici???pardon..ma scuzati ca am indraznit....forumul va apartine....eu va parasesc...
tutankhamon
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:34
tuta, ce sa comentez? de la o gluma nevinovata s-a ajuns sa te superi. eu zic sa recitesti si sa vezi ca n-am zis nimic care sa merite acest raspuns din partea ta

nu am mai scris pentru ca am avut niste zile foarte incarcate. nu din alt motiv

si_totusi
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:45
Am povestit prietenei mele care este presedinta fundatiei literare si a cenaclului literar din care fac parte de isprava noastra comuna si i-am spus despre acest "cenaclu literar virtual". I-am relatat ca am gasit persoane deosebit de talentate pe forum si abia asteapta sa va citeasca, i s-a parut foarte interesanta ideea de cenaclu virtual.

Mi-am amintit ceva hazliu care, poate, o sa va inspire sa scrieti ceva frumos.
Cu cativa ani in urma, o prietena mi-a propus sa ma duca la o croitoreasa de lux, sa-mi faca niste haine. M-a prevenit, insa, ca este o doamna de moda veche care e cam pedanta si ii place sa foloseasca niste cuvinte "alese" zice ea, dar al caror sens nu-l cunoaste, cu siguranta, si le foloseste in niste contexte de te pufneste rasul. Dupa ce m-a probat, m-a privit admirativ, si mi-a zis:
- Sunteti o "duamna diosibita", profesoara, si vreau sa va fac sa aratati superb: ca o "vampa".
sora_ilsi
Postat pe 29 Septembrie 2009 23:42
bai..eu am carat greutati mari, si mi-a fost ca la balamuc toata noaptea,plus ca am muncit ca un sclav,da' sa incerc si eu ceva..daca nu intelegeti nimic,va traduce zambilu'...

ia sa vad...pot?

preci...

le cam minte naica,e cam alunecos...io nu-l vaz asa...da' tare sunteti simpatici,sa va bata norocu,tare-s mandra de voi...

ia ca ma bag sa scriu ceva...
iasomia
Postat pe 30 Septembrie 2009 08:36
Grea zi!
isi spuse domn Nae,daca imi mai vin vreo doua aratari ca asta,ma las de meserie.
avea o acuta nevoie de frumos,bietul om,nu stia ce e cu el,doctorul ii spusese ca are nervi la stomac,dar refuza sa creada asta,doar era barbat,la naiba..

disconfortul din mate i se intetii, cand un baiat ii aduse un biletel parfumat de la Lucretia,o fata care voia sa invete arta fotografiei,statea cu trei case mai incolo de el,in casa aia galbuie ca o gutuie,ingrijita casa...

pe bilet scria cu litere intoarse elegant:

"-domn Naica,te conjur..am mare nevoie de un portret,se poate?
cu deosebita admiratie
Lucretia."

Nae duse biletul la nas, si zambii prosteste:
miroase a ea!si ofta din adanc ca un om batran,desi era un barbat tanar..unde pui ca mai era si insurat...
iasomia
Postat pe 30 Septembrie 2009 08:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
increderea pierduta..!! 3 De la: elodia 24 Martie 2010 14:20
am probleme... 2 De la: prometeus_wife 13 Iunie 2009 14:03
CE FACE OMUL CIND SE PLICTISESTE ? 51 De la: VOIAJOR 1 Iulie 2012 20:06
Oare ma iubeste intradevar? 23 De la: garbo229821 27 Decembrie 2011 15:05
Sanisori 76 De la: mielutza 28 Iulie 2009 21:54
Setari Cookie-uri