Disolutia statului roman

...nu se discuta sa fie iara Boc, ci a fost propus de pd-l iara si presedintele a fost de acord....au facut anuntul pentru ca psd-ul nu a vrut sa mearga la consultari pana nu s-a pus de acord si cu minoritatile (care au fost primele laconsultari si erau nehotarati) sa-l sustina pe primarul Sibiului.....anuntul psd-ului si al minoritatilor i-a prin pe picior gresit..nu se asteptau sa faca partidele asa repede aceeasi propunere...
daria_
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:13
Variante pentru premier,dar,seful statului,il numeste pe premier,parca asa e,acum tot realitatea,campanie,pro-boc,ca de tot e inca acolo,pana la noi ordine
scrichy
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:14
mai....stiu de la bunicul meu - care ii sibian - ca acest klaus al vostru ...primarele care este...sasu deshtept.....e un om bun de pus la rana.....sa vedem daca puterea nu-l inmoaie cumva ....io pana acuma am auzit numa de lauda despre el...
tutankhamon
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:16
...seful statului numeste (asta inseamna ca decizia este deja luata)premierul la propunerea partidului majoritar sau a partidelor care fac dovada ca au o majoritate (deci astia decid pe cine vor sa sustina)
daria_
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:17
DARIA,mda,dar pe Realitatea,dau si filmulete cu piticul,cum ascute coasa,si localnici,care il sustin,spun sa fie tot el,campanie,nene,si portul asta e ca vantul de afara
scrichy
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:18
Cap de neamtz,e o vorba
scrichy
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:20
cap de neamt langa lepra de basescu? fugi, ma, de-aici... ca nici de boc n-auzisem rau pana sa ajunga la guvern...
snowflake
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:28
flache..daca nici un "cap de neamt" nu mai ii valabil..ce ne facem?
da eu cred ca nu se pot face minuni intr-o luna doua de zile...
LILO
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:34
De la: scrichy, la data 2009-10-14 00:20:08Cap de neamtz,e o vorba
......
mult succes "cap de neamt" sa ai!
sophia1971
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:44
ARTICOLUL 103 din Constitutia Romaniei
(1) Preedintele Romniei desemneaz un candidat pentru funcia de prim-ministru, n urma consultrii partidului care are majoritatea absolut n Parlament ori, dac nu exist o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate n Parlament.

....adica, presedintele consulta partidul cu majoritate absoluta in Parlament (ceea ce nu este cazul)si, la propunerea acesteia, desemneaza un candidat la functia de premier....

...in cazul in care nu exista o asemenea majoritate, presedintele consulta majoritatea din parlament (s-a format deja)si, la propunerea acestora, desemneaza un candidat agreat de acea majoritate...
...in constitutie nu scrie nici unde ca trebuie sa aiba o majoritate juridica in Parlament (adica inscrisa la tribunal)
daria_
Postat pe 14 Octombrie 2009 21:49
ARTICOLUL 103

(2) Candidatul pentru funcia de prim-ministru va cere, n termen de 10 zile de la desemnare, votul de ncredere al Parlamentului asupra programului i a ntregii liste a Guvernului.

...daca dpl-ul propune (asa cum sustine presedintele) un premier, cu aproape 35% acesta nu o sa primeasca votul de incredere al Parlamentului...

...daca se accepta propunerea psd, pnl, udmr, pc si minoritati, cu aproape 70% (67%), vor da votul de incredere candidatului propus de acestia...
daria_
Postat pe 14 Octombrie 2009 21:55
(3) Programul i lista Guvernului se dezbat de Camera Deputailor i de Senat, n edin comun. Parlamentul acord ncredere Guvernului cu votul majoritii deputailor i senatorilor.

....adica premierul isi face singur lista cu membri guvernului (nu sa se bage presedintele si sa spuna ca premierul trebuie sa fie politic si nu au ce cauta tehnocrati in el - aceasta inseamna ca nu respecta principiul separatiei puterilor in stat).....cel care trebuie sa fie de acord cu programul de guvernare si ministri care vor conduce Guvernul, trebuie sa fie Parlamentul...

...se pare ca presedintele are impresia ca suntem republica presedentiala si nu parlamentara, cum scrie foarte limpede in Constitutie...
daria_
Postat pe 14 Octombrie 2009 21:59
curat Poiana lui Iocan.

Ia da, bai Balosule, si tu o tigara...
anakin
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:02
Art.103 alin 3 Constitutia Romaniei zice asa:" Programul i lista Guvernului se dezbat de Camera Deputailor i de Senat, n edin comun. Parlamentul acord ncredere Guvernului cu votul majoritii deputailor i senatorilor".
sophia1971
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:03
Art.103 alin 3 Constitutia Romaniei zice asa:" Programul i lista Guvernului se dezbat de Camera Deputailor i de Senat, n edin comun. Parlamentul acord ncredere Guvernului cu votul majoritii deputailor i senatorilor".
deci, Parlamentul Romaniei va decide prin vot...
sophia1971
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:03
are vreo importanta...nationalitatea???
ne trebuie unu care sa stie cum sa fraudeze alegerile nu un neamt corrrrect!
mai bine sa-l lase in pace ii strica imaginea, saracu!!!
garbo015564
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:07


fetele, cred ca daca se uita baselu pe garbo, va angajeaza prim-ministru, pe toate
zambila
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:08
nazirra
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:11
De la: garbo015564, la data 2009-10-14 22:07:57are vreo importanta...nationalitatea???
ne trebuie unu care sa stie cum sa fraudeze alegerile nu un neamt corrrrect!
mai bine sa-l lase in pace ii strica imaginea, saracu!!!

nu, nu are nici o importanta nationalitatea, numai ca acolo la Sibiu intr-adevar a facut treaba buna , dar aici la Bucuresti cu atatea "hiene", nu se prea stie daca va putea sa faca treaba buna sau"isi va strica imaginea". eu sper sa faca si aici treaba buna.
SUCCES!...
sophia1971
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:11
crezi???
sa ne facem programare la coafor sa ne facem blondeeee???
garbo015564
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:11
adevarat sophia...a facut treaba bna la noi...imi pare rau ca se baga in mocirla.....
nazirra
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:13
inca nu e hotarata treaba, mai are timp sa se retraga sau sa nu fie acceptat.
garbo015564
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:16
sper sa i vina mintea la cap....
nazirra
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:18
Dar cine kkat e klaus asta de il baga kka-tii de psd si pdl pe gat? Si de ce e obligatoriu sa accepte ca si prim ministru musai pe kkat Klaus?
Daria, te vad tare la politica. Explica te rog frumos cum a putut Patriciu sa cumpere resursele unei tari intregi atunci cand era in psd? Si cum cand Base se lupta pentru Insula Serpilor ea era deja concesionata lui Patriciu de tariceanu. Mai bine vedeti exact unde a lovit Basescu in timpul cat a fost presedinte si de unde i se trage campania de denigrare. L-as vota pe Basescu de 50 de ori daca ar candida. E singurul care fata fata la niste jegosi de psd si pnl. Niste imputiti din cauza carora suntem in situatia in care suntem. S-au deranjat cumva ca le-a umblat la rahat si a inceput sa puta?
Tiffany
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:20
Alta porcarie. Apare Basescu si tine comunicat de presa. Vorbeste despre cum se alege primul ministru si cam ce calitati ar trebui sa aiba. Se termina discursul si la realitatea un jegos de psd-ist scuipa: vedeti cum Basescu a spus ca nu o sa acorde salariile si pensiile? Daca nu ascultam eu cu urechile mele probabil il credeam, dar asa? Ce a ascultat porcul si ce a aiuzit? Jigodii.
Tiffany
Postat pe 14 Octombrie 2009 22:23
Tiff, mai sterge-te si la tastatura, nene, ca ai manjit peretii.
anakin
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:56
anakinu'

las-o mami...votu' e la liber....
era si ea nervoasa...
iasomia
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:01
O las, mami, ca nu am de gand sa o iau acasa.. Mai ales ca e si un pic razboinica, dupa cum da cu karata in tort.
anakin
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:14
iasomia
Postat pe 15 Octombrie 2009 16:16
De la: Tiffany, la data 2009-10-14 22:20:37Dar cine kkat e klaus asta de il baga kka-tii de psd si pdl pe gat? Si de ce e obligatoriu sa accepte ca si prim ministru musai pe kkat Klaus?


E un mic gospodar local neseminifcativ,
de unde vorba traditionala: daca stii sa vinzi tigari la colt de strada, ajungi miliardar din 3 ani...
garbo059117
Postat pe 15 Octombrie 2009 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare gresesc ca spun din start ca sunt un barbat fara prejudecati? 46 De la: liaiedera 10 Aprilie 2010 18:31
Despre homosexualitate 9 De la: Cineze 1 Aprilie 2015 06:30
banc simpatic 9 De la: persidadamian 17 Februarie 2010 01:03
Cum sunt oamenii....Cum sunt barbatii? 45 De la: barboneli 31 Iulie 2011 21:56
PRELUDIUL ESTE OBLIGATORIU! 55 De la: alehandra 27 Octombrie 2009 16:34
Setari Cookie-uri