Aspecte care descriu cum anume ne simim!

voi nimic nu pricepeti, toantelor...

povestioara cu catelul a fost o palma fina in obrazul nostru

a vrut sa zica, ca daca mica a imprimat deja un ton al discutiei, noi ne-am repezit ca oile pe directia indicata de ea. deci, suntem guvernate de spiritul de turma. deci, suntem superficiale
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Iunie 2009 09:29
saru' mana, wifo. mi-ai inlaturat blondul...
gianiblue
Postat pe 6 Iunie 2009 10:28
pai am priceput exact unde batea, wife...dar parca mai conteaza atunci cand te loveste in punctul sensibil...ca de, asa suntem noi femeile, mai blonde si mai sensibiloase...or in pilda respectiva mario a dat un exemplu frumos, dand din codita un pic piperat, dar se iarta, nu?pentru ca a facut-o cu stil...ce mai...a fost vorba de catei?...iaca pe mine m-a dat gata...ingropat si secure si tot...nu ca m-as fi razboit eu personal, dar a fost nice din partea lui...mi-a placut...haideti fetele sa ne concentram pe codita
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 10:41
la mine pilda asta a facut cat toate subiectele deschise de maryo ...no offence, maryo...dar tine-o tot asa...topicurile respective erau greu de citit(si nu in sens de intelegere), plictisitoare, formale, anoste...subiectele respective puteau prinde culoare printr-un rezumat mai personal...nu ca si citate...ca erau "moarte" asa si nu te provocau la nik...my opinion
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 10:50
ie-te cum dau din codita.....stanga...dreapta.... stanga...dreapta....
tutankhamon
Postat pe 6 Iunie 2009 11:23
pai mia...si mie mi-a placut maniera lui...ironie fina, dohh...care pricepe, pricepe...care nu, paguba lui

anyway, nu trebe' ingropata nicio secure, ca nu intrase nimeni in rezbel...eu eram doar curioasa de autor, nah
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Iunie 2009 11:26
Povestioara despre catel este o prostie. pentru plozii de la scoala ajutatoare. Mai ai si altceva?
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 11:44
ti "se pare", iubita..."nu este".nu vorbi ca un stiutor universal valabil...ca e multe pana acolo.mai usor cu verdictele.goddamn it, daca nu-s trasnet asa cu un suflet de-alde scoala ajutatoare...ma lasi, woman...sensibilitatea si puterea de a intelege some troubles din this life is adanca si tine de la individ la individ si nu-i dependent de o diploma...si zau ca am ceva adunate si recunoscute...but,nu tine de asta...si ma refer aici in general,poftim, nu la pilda cu animalute care ti-a fost alergica si greu digerabila...take it easy, woman tulipe...hr, hrrr...unii care este, prefera coltii...he he
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 12:23
De la: tutankhamon, la data 2009-06-06 11:23:23ie-te cum dau din codita.....stanga...dreapta.... stanga...dreapta....


si eu...si eu
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 12:27
garbo003933
Postat pe 6 Iunie 2009 12:31
heii, nice...ai ceva floricele?ca suntem o gasca de tipe superrr
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 12:33
Mentin ce am spus, este o mare prostie, cu scuzele cuvenite copiilor de la scoala ajutatoare
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 12:36
ti s-ar parea tie o prostie...mare, but e si un mare adevar...logic, simplu...asta, printre altele...intepi, esti intepat...zambesti, ti se zambeste...unde-i prostia in logica asta simpla de bun simt?ma rog, la matale poate altfel sta treaba...depinde de multe aici...si nu vorbi de prostie...inainte de a vorbi de frustrari...sa ne bucuram de flori zic...of, god
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 12:41
da, ai si tu dreptate. mai putin partea cu adevarul. Sa ne bucuram de flori, precum zici
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 12:46
Ba-i o pilda foarte proasta. N-are legatura cu altii, are legatura cu sentimentele exprimate fata de sine. Un fel de onanie. Daca nu erau oglinzi si erau alti cutzulache mergea. Mario, interactiunea intre oameni tine de tot ce inconjoara oamenii respectivi. Ia vino tu ranjind binevoitor la mine, sa vedem. Iti intorc ranjetul sau iti ard o poseta in cap?
_alexandra
Postat pe 6 Iunie 2009 12:49
daca ne-am apuca sa vorbim despre adevar...stii unde am ajunge?exact in punct zero...ca e cu plus si minus infinit there...
of, maryo tata, vezi?ce ti-am zis...baga dintr-astea...sa vezi atunci ce ma bag si eu in paine
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 12:51
De la: _alexandra, la data 2009-06-06 12:49:07Ba-i o pilda foarte proasta. N-are legatura cu altii, are legatura cu sentimentele exprimate fata de sine. Un fel de onanie. Daca nu erau oglinzi si erau alti cutzulache mergea. Mario, interactiunea intre oameni tine de tot ce inconjoara oamenii respectivi. Ia vino tu ranjind binevoitor la mine, sa vedem. Iti intorc ranjetul sau iti ard o poseta in cap?


see?alt punct de vedere...more interesting...tare si usor penibil...cand e sa adancim in "puterea de intelegere" a omului...cate capete atatea pareri dependente de coloana vertebrala a fiecaruia...de unde discutia e zero, dar devine amuzanta real
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 12:57
De la: tulipe, la data 2009-06-06 11:44:15Povestioara despre catel este o prostie. pentru plozii de la scoala ajutatoare. Mai ai si altceva?

Ce daruri accepti

Langa Tokio traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i indrume pe cei tineri in budismul Zen. Se spune ca in ciuda varstei inaintate, el putea infrange orice adversar.

Intr-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns in localitatea unde traia batranul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca la lupta, astepta pana cand adversarul facea prima miscare si apoi contraataca cu viteza.

Tanarul luptator nu pierduse inca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l invinga pentru a-si mari faima.

Toti studentii erau impotriva luptei, dar batranul Samurai a acceptat provocarea. S-au adunat toti in piata din centrul orasului, iar tanarul a inceput sa-l insulte pe Samurai. A aruncat cateva pietre in directia lui, l-a scuipat in fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pana si pe stramosii sai.

Timp de cateva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batranul ramanea impasibil. La sfarsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.,p /> .................................................. Deceptionati de faptul ca maestrul primise atat de multe insulte si provocari, studentii l-au intrebat:

- Cum ai putut rabda atat de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, in loc sa-ti expui lasitatea in fata tuturor?

- Daca cineva vine la tine cu un dar si tu nu il primesti, cui apartine darul? intreba Samuraiul.

-Celui care ti l-a oferit, replica unul dintre discipoli.

- La fel si cu orice manie, insulta sau invidie, spuse maestrul. Cand nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a purtat.

In viata de zi cu zi sunt nenumarate situatiile in care ne trezim prinsi fara sa vrem in tot felul de situatii nedorite.

Fiecare clipa isi are darul ei. Unele daruri ne sunt de folos, altele ne incurca. Totul depinde de noi. Putem alege sa acceptam orice dar si sa ne lasam atrasi in jocul altora, sau sa fim selectivi� si sa acceptam doar acele daruri care ne ajuta in cresterea noastra.

fiecare cu cel doare!.............
mario_valentino
Postat pe 6 Iunie 2009 16:07
De la: _alexandra, la data 2009-06-06 12:49:07Ba-i o pilda foarte proasta. N-are legatura cu altii, are legatura cu sentimentele exprimate fata de sine. Un fel de onanie. Daca nu erau oglinzi si erau alti cutzulache mergea. Mario, interactiunea intre oameni tine de tot ce inconjoara oamenii respectivi. Ia vino tu ranjind binevoitor la mine, sa vedem. Iti intorc ranjetul sau iti ard o poseta in cap?

ns dac-i vei nchide Sufletul n Trup i-l vei amgi, i vei spune: nu neleg nimic, nu pot face nimic, m tem de Mare, nu pot urca la Cer, nu tiu cine snt, nu pot spune cine voi deveni, ce legtur ai atunci cu Zeu (n.n. Dumnezeu Tatl)? Cci tu nu poi nelege nici unul dintre lucrurile Bune i Drepte, ci eti un iubitor al Trupului i al Rului. Cci cel mai mare Ru este acela de a nu-l cunoate pe Zeu, spunea Hermes Trismegistus. Acelai Hermes ddea i soluia la ieirea din starea de Ru a sufletului omenesc: i astfel l vei nelege pe Zeu dac crezi n sinea ta c nimic nu este cu neputin i te socoteti tu nsui nemuritor, i dac crezi c poi nelege toate lucrurile, orice Art, orice tiin, i felul i purtarea oricrui lucru viu. Asadar, omul nu este o fiinta nestiutoare decit prin credinta sa in nestiimta. Nu este o fiinta neputincioasa decit prin credinta sa in neputinta. Omul se afla in amagire atunci cind nu ca ceea ce afirma devine, intra in manifestare, exista, ia fiinta. Orice lucru in care El - omul - crede, apare in realitatea sa, dar aceasta nu exprima Adevarul. Cit masura in care omul se limiteaza prin propriile vorbe si cuvinte, prin propriile credinte si afirmatii. Principiul credintei, pe care ni l-a dezvaluit si Iisus, era cunoscut - iata - de cind lumea. Aceasta dezvaluie fiinta umana ca responsabila de actul crearii propriei sale realitati. Sufletul intra in intunericul propriilor sale creatii si credinte autolimitatoare atunci cind isi afirma neputinta, incapacitatea, nestiinta, teama, neintelegerea. Pierderea conexiunii cu Dumnezeu pare a avea salas exact in interiorul nostru. Cind ne obisnuim sa ne afirmam bucuria, dar si convingerea ca "stim" deja, ceea ce vrem sa stim, cind vom putea gindi ca avem ceea ce avem nevoie, ne vom reconecta la esenta sufletului nostru. Si la cunoasterea ca suntem fiinte minunate, atunci cind gindim ca suntem astfel. Absenta credintei noastre in Dumnezeu si in puterea Binelui ne duc la Portile Suferintei si a credintei in ea, ceea ce ne intareste slabiciunea, neputinta si izolarea, frica si nefericirea. Oare suntem creatorii realitatii, asa cum ne spun - iata - cele mai vechi texte initiatice a le lumii? Oare ceea ce gindim, spunem si simtim ne creeaza realitatea? oare puterea credintei noastre, netulburata de indoiala, de teama ori de slabiciune, este adevarata? Probabil ca ne ramine sa incercam aceasta ca pe un experiment personal, aflat la indemina oricui. Nu ne trebuie nici mai mult timp, nici locuri speciale, nici instrumente sofisticate pentru a ne urmarii propriile credinte, convingeri si scheme mentale si a observa manierea in care ele apar - apoi - in realitate. Si, cel mai minunat efect al acestui exercitiu ar putea fi acela de reintoarcere la Bine si la Dumnezeu. Iar daca sursa Raului se afla chiar in credinta noastra, in slabiciune, in mintea noastra negativa, atunci am putea sa descoperim singuri daca se confirma. Si, prin aceasta, ne vom apropia mai mult de Adevar, de Iubire, de Bine, de toate acele stari ale vietii pe care le rivnim in ascunsul inimii.".......
odata o sa intelegi ca tot ceea ce ai in jurul tau, nu este nimic altceva decit oglinda ta interioara......... ceea ce tu gindesti in subconstient, atragi........... imi pare rau k nu ai inteles pilda, a fi m-ai bun, nu te costa nimic, a zimbi, nu te face sa bagi mina in buzunar, din contra, daca esti om, iti atragi un alt zimbet.............
mario_valentino
Postat pe 6 Iunie 2009 16:16
@maryo - uite care-i treaba, cineva care nu face diferenta intre "m-ai bun" si "mai bun" ar trebui pentru o vreme, sa se abtina de a da cu "copy-paste" fragmente care cred el ca sunt fundamentale pt omenire, macar pana se pune la punct cu notiunile elementare de gramatica. N-ai inventat tu gaura la macaroana, nu te "m-ai" amagi. Vino cu ideile tale si mai vedem. Apreciez bunul simt de a fi pus intre ghilimele citatele respective. S-auzim de bine!
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 16:30
De la: tulipe, la data 2009-06-06 16:30:14@maryo - uite care-i treaba, cineva care nu face diferenta intre "m-ai bun" si "mai bun" ar trebui pentru o vreme, sa se abtina de a da cu "copy-paste" fragmente care cred el ca sunt fundamentale pt omenire, macar pana se pune la punct cu notiunile elementare de gramatica. N-ai inventat tu gaura la macaroana, nu te "m-ai" amagi. Vino cu ideile tale si mai vedem. Apreciez bunul simt de a fi pus intre ghilimele citatele respective. S-auzim de bine!

oare ale cui sunt acele pietre cu care arunci? daca eu nu le primesc? ideile sunt personale dar sunt legat de un contract, care ma face sa le scriu in ghilimele........... pot spune o diferenta dintre noi, eu nu le cunosc pe toate ca TINE si nu ma pot ridica la inaltimea acelor persoane care considera ca le stiu pe toate si amesteca cratita cu gramatica............
mario_valentino
Postat pe 6 Iunie 2009 17:02
@mario - n-ai inteles! nu polemizez cu tine. Pur si simplu, nu jucam in aceeasi liga. Numai bine!
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 17:09
De la: tulipe, la data 2009-06-06 17:09:07@mario - n-ai inteles! nu polemizez cu tine. Pur si simplu, nu jucam in aceeasi liga. Numai bine!

sa fi iubita, in schimb cred ca nu tea invitat nimeni sa iti etalezi rautatile, un zimbet, ti-ar produce o mare durere
mario_valentino
Postat pe 6 Iunie 2009 17:15
Uite ca mario a reusit sa ma faca sa zambesc, tot insirand cate un fuckin' wall of text si tot scriind MI-AU ca pisica.
Cum se numeste secta? Martorii lui Ebola?
_alexandra
Postat pe 6 Iunie 2009 17:36
@alex, frumos iti sade, m-ai lasat sa ma lupt singura cu stihiile
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 17:43
CSuze, tulipa draga, sufletul meu de femeie slaba s-a simtit atras de bucatarie, asa c-am stat putin si la cratita.
_alexandra
Postat pe 6 Iunie 2009 17:49
pana la urma, vorba ta, tot am castigat ceva, m-am amuzat copios
tulipe
Postat pe 6 Iunie 2009 17:52
De la: _alexandra, la data 2009-06-06 17:36:52Uite ca mario a reusit sa ma faca sa zambesc, tot insirand cate un fuckin' wall of text si tot scriind MI-AU ca pisica.
Cum se numeste secta? Martorii lui Ebola?

daca as continua, m-as numi tata, un birfitor, etc............ dar probabil asta va este menirea, singuri suntem ceea ce vrem sa fim, nu ne obliga nimenea, nici macar IQ-ul
mario_valentino
Postat pe 6 Iunie 2009 17:57
ohooo, da, lasa-l sa vorbeasca si se da de gol singur..
.
ce spuneai cu pildele si reflexia in oglinda? iote ca alaturasi turmei, daca asta si s-a parut tie ca ar fi aici, cat despre pietre, le-ai primit, dovada raspunsul...

bunul simt nu sta la indemana oricui, daca ai numai asa, de doua deshte, se duce repede..asta referitor la remarca cu cratita..

tulipe si altii de pe aici iti dadusera un sfat de bun simt baiete, de fapt doua:

- foloseste cuvintele si ideile tale atunci cind conversezi cu cineva, simpla reproducere de citate, indiferent cat de intelepte ar fi ele, nu impresioneaza pe nimeni; sau ideile altora, dar trecute prin filtrul propriu, aratand astfel ca mesajul lor a fost asimilat de catre tine si imbogatit cu experienta de viata personala. Altfel totul devine o jignire la inteligenta auditoriului, suntem mai mult de-atat, si nu ne place falsitatea..
- invata sa vorbesti romaneste, corect gramatical. Nu trebuie sa se simta altul penibil cand iti citeste postarea. Penibilul e in alta parte in cazul asta..

daca te apuci sa vorbesti cu cineva de ..indoiala carteziana si el iti scrie-n pasareasca, e clar ca ceva e putred in danemarca..
gabitzza
Postat pe 6 Iunie 2009 18:10
Haideti inapoi la cratita de-acuma. Probabil ca n-a inteles nimica si cauta pilda cu calugarita care se chinuia s-o tina corect pe-a marinarului.
_alexandra
Postat pe 6 Iunie 2009 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce in Romania multi patroni nu dau salariile la timp angajatilor.Oare nu pot fii pedepsiti? 18 De la: ingerasulluptator 11 Iunie 2012 22:57
Va rog mult prieteni ,am mare nevoie de voi. 12 De la: dor72 21 Iunie 2011 08:02
droguri...ajutor 12 De la: quasaria 9 Octombrie 2010 21:47
Voma la bebelusi 2 De la: Ungureanu_Denisa_1 28 Septembrie 2015 09:48
VREAU SA FIU BUN , HAI SA DEVENIM BUNI . NU VRETI SI VOI ? 317 De la: mcherciu 26 Februarie 2010 20:07
Setari Cookie-uri