Aspecte care descriu cum anume ne simim!

"Lumea se vede frumoas numai dintr-o minte i dintr-un suflet pline de frumusee. Mizeria, suferina i durerea dispar din calea ndrgostiilor i a copiilor doar pentru c dragostea din interiorul lor nu le poate..percepe. Fr a fi fericit n tine, de unul singur sau nsoit, ntre cei patru perei pustii ai camerei tale, or n mulime, fericirea nu poate exista. Starea de bine, starea de mulumire i de fericire snt n interiorul tu. Altfel, nici o experien, ct de fantastic ar fi, nu i le poate cldi. Nici femeia zn, nici brbatul soare, nici aurul, nici diamantele sau banii nu au puterea s eas fericire n sufletul sufocat de durere. Pur i simplu, nefericirea nu poate vedea fericirea i invers. Suferina nu poate vedea dragostea i invers. Lumina nu poate vedea ntunericul. Mintea nfricoat nu poate observa pacea, iar mintea plin de ur nu are puterea de a percepe dragostea. Noi, oamenii, observam diferite aspecte ale existentei, care descriu de fapt - cum ne simtim. Ceea ce ne atrage atentia, ne capteaza energia si aici incepe un subtil proces de atractie. Ceea ce observam devine prezent mai mult si mai mult in vietile noastre. Fie ca ne place sau nu, simplul fapt ca "observam" ceva atrage mai mult din acel ceva catre noi. De indata ce putem "observa" mai multa dragoste, mai multa frumusete, mai multa iertare, mai multa fericire, mai multa caldura si armonie, vom atrage aceste aspecte in vietile noastre. Ele vin pentru ca "este cineva" care le poate observa. Este un om, un suflet, o minte care poate vedea frumusetea si de aceea frumusetea se infatiseaza in fata sa, prin diferite evenimente. Un om circotas, obisnuit sa descrie numai ce nu-i bun, ce nu-i frumos, ce nu-i multumitor si fascinant, ce-i plin de mizerie si de suferinta, va atrage evenimente cu acest continut. Nu pentru ca "se afla" o forta misterioasa in spatele dramei si a mizeriei umane, cit pentru ca cineva observa drama si mizeria, fara a face din observatia sa ceva constructiv. Observatia de dragul observatiei, de dragul criticii si al propriei inteligente, de dragul propriului nostru Ego devin un fel de drum catre iad, pavat cu aparente bune intentii. Astfel, nu facem decit sa atragem catre noi ceea ce criticam, ceea ce nu ne place la altii, ceea ce ne enerveaza la lumea inconjuratoare si aceasta pentru ca universul nu ne vede diferiti. In ochii divinitatii sintem "unul", iar demonstratia ne prinde nepregatiti aproape intodeauna. Insistenta de a critica, a agresa, a violenta sau a distruge pe cineva, fie in numele moralitatii, al idealurilor nobile ori chiar al dragostei genereaza un subtil proces de atractie a evenimentelor pe care le dezavuam. Ele ne dezvaluie mintile, asa cum sint in realitate. Ne dezvaluie trairile, actiunile si atitudinile. Evenimentele vietii ne dezbraca de minciuna si de sentimentul ca putem ascunde ceva anume, caci ele ne pun in relatie directa cu sentimentele ingropate in trecut, cu ura nerecunoscuta, cu dragostea nestiuta, cu frica sau cu bucuria din noi."........
mario_valentino
Postat pe 3 Iunie 2009 00:11
hm...ai fost inspirat, bag seama(ai deschis ceva topicuri azi)...so, de ce nu raspunde nimeni?eu recunosc:nu-mi vine sa citesc...ca-i prea mult...desi am tras de mine primele doua randuri...
poate maine am mai multa vointa
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 19:51
mio...

pai ai vazut tu predicatori amuzanti pe undeva?...
zambil
Postat pe 3 Iunie 2009 20:47
A devenit garbo un forum de discutii literare si eu nu stiu?
Maryo, fa-ti un blog personal si scrie acolo cum te simti.
Sau ma rog, nu e treaba mea, scrie unde vrei.
Aemulus
Postat pe 4 Iunie 2009 04:34
De la: micabis, la data 2009-06-04 04:34:29A devenit garbo un forum de discutii literare si eu nu stiu?
Maryo, fa-ti un blog personal si scrie acolo cum te simti.
Sau ma rog, nu e treaba mea, scrie unde vrei.

nu stiam ca credinta, a ajuns discutii literare......... bamuiesc ca daca ai fi stiut ce inseamna iubire, nu ai mai fi comentat..........
mario_valentino
Postat pe 4 Iunie 2009 16:14
stai ca nu inteleg, tu citezi dintr-o carte sau sunt ideile tale ?

ca sa stim cum te abordam
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Iunie 2009 16:17
wife,

hai ca m-ai desfatat...
sa vezi cand o sa citeasca mica randurile alea...
iasomia
Postat pe 4 Iunie 2009 16:24
e citat ca vazui eu ghilimelele cap-coada
tulipe
Postat pe 4 Iunie 2009 16:26
pai nah...da' eu am intrebat pe bune, sa stii

am vazut ghilimelele, dar daca era un citat, trebuia sa apara si numele autorului, nu ?

si in alta dezordine de idei, daca comentam pe-acilea, inseamna ca nu stim ce e iubirea ?

iaso, cred ca sunt blonda azi, ca nu pricep
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Iunie 2009 16:28
ioi....
iasomia
Postat pe 4 Iunie 2009 16:28
ioi, ishtenem
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Iunie 2009 16:34
cre' ca si-a propus sa ne tina in suspension si vine cu autoru' maine. Pana atunci cugetam la inteleptele pilde, sa nu ne prezentam la 'mnealui cu lectia neinvatata. Asa ca ia de aprofundeaza, nu stii cin' te intreaba si habar n-ai
tulipe
Postat pe 4 Iunie 2009 16:35
tulipo, mami...eu is deschisa la orice idee, da' crez ca nu stii ca sunt maritata cu un scriitor...

si crede-ma, mi-e destul ca incerc sa aflu ce ii zboara lu' pro prin tartacutza...

sa mai fac si teme de-astea, gen "recunoasteti scriitorul", e prea mult pentru mine

by the way...ti-am zis ca am fost blonda ?

nu ? pai culoarea asta explica multe
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Iunie 2009 16:59
Recunosc si eu am fost blonda, cre' ca are efect intarziat la mine si fiind mai botanista, sezui pret de-o clipa si ma gandii, ce "mama naibii, vru sa spuna asta aici?! si mai ales cine-o fi, ca poate are oarecari circumstante atenuante, o avea o zi proasta". Pe la a doua fraza o lasai balta
tulipe
Postat pe 4 Iunie 2009 17:09
laleao,

nu stiu de ce...eu am impresia ca ai vrut sa ma inveselesti astazi,special bagasi "botanista" aia,este?....
iasomia
Postat pe 4 Iunie 2009 17:13
ca de blonde am bagat eu

wife_de_zmeu
Postat pe 4 Iunie 2009 17:14
punem de-un sindicat. da' mai stai, sa-mi mai dau si eu reveneala
tulipe
Postat pe 4 Iunie 2009 17:27
yeap, foste si actuale blonde...
wife_de_zmeu
Postat pe 4 Iunie 2009 17:37
Ce vrea nenea Mario de la mine? El "bamuieste" mult si prost.

I-auzi la Jasmine, asteapta sa vad eu raspunsul la replica

Aemulus
Postat pe 4 Iunie 2009 18:41
De la: micabis, la data 2009-06-04 18:41:10Ce vrea nenea Mario de la mine? El "bamuieste" mult si prost.

I-auzi la Jasmine, asteapta sa vad eu raspunsul la replica



Gasim intotdeauna ceea ce cautam

Ratacind pe ici, pe colo, un caine urias ajunse intr-o odaie care avea pe toti peretii oglinzi imense.

Astfel se vazu dintr-odata inconjurat de caini. Se infurie, incepu sa scrasneasca din dinti si sa maraie. Fireste, si cainii din oglinda facura la fel, descoperindu- si coltii fiorosi. Cainele nostru incepu sa se invarta vertiginos intr-o parte si in alta pentru a se apara de atacatori, dupa care - latrand cu furie - se arunca asupra unuia dintre presupusii sai adversari.

In urma puternicei izbituri in oglinda, cazu la pamant fara suf1are si plin de sange.

Daca ar fi dat din coada prieteneste o singura data, toti cainii din oglinda ar fi raspuns in acelasi fel. Si intalnirea lor ar fi fost o sarbatoare!!
mario_valentino
Postat pe 5 Iunie 2009 16:07
hm, nice...dar nu trebuia sa fie in ecuatie vorba de catei ca am o slabiciune obsedanta fata de aceste patrupede...so, don t like the end
mia79x
Postat pe 6 Iunie 2009 00:53
Ia te uita ce pilda inteleapta.
Bravo nene, mei spune-ne ca ne plac. Acum nu te astepta sa si intelegem mesajul ca deh, noi nam fo la scola si suntem prosti.
Ieu mai ales ca nam decit 4 clase primale.
Aemulus
Postat pe 6 Iunie 2009 01:23
Gabitzzo te vad, esti on line.Ia vino aici la taifas ca pe mine ma doare burta de la cita placinta am mincat.
Ia spune ca imparti miine de Mosi?
Aemulus
Postat pe 6 Iunie 2009 01:27
muicaaaa...nu-ti luasi Prozacul de vezi numa catzai???si mai sunt si rai......tz tz tz...ceva nu e in regula la mansarda....
tutankhamon
Postat pe 6 Iunie 2009 02:09
Aaaa, deci asta era mesajul? Acuma m-am prins, merci Tuta ca mi-ai deslusit mintile.Deci eu sunt ciinele din camera cu oglinzi
Gabitzza oare stie? Uite aici un caz pentru cabinetul ei.
Aemulus
Postat pe 6 Iunie 2009 02:22
mica....io nu te-am facut catzal....nu pune te rog cuvinte in gura mea ca iar se iau astia de mine.....si pe nedrept....si asa nu citesc ceea ce scriu....nu mai creea si tu probleme.....te rog corecteaza......
tutankhamon
Postat pe 6 Iunie 2009 02:25
Da nu m-ai facut tu pasarica, nenea Mario mi-a zis.El a spus pilda cu catzeii ca o replica la raspunsul meu.
Aemulus
Postat pe 6 Iunie 2009 02:27
bai, nu va atingeti de blonde si nici de catei. adica de mine si Candy-mea.
in primul rand sunt nedumerita de tema. initial am crezut ca-i vorba tot de sex
e, dom'le, o exprimare asa savanta caci nici io, cu licenta sustinuta si promovata, nu ma prind. probabil se trage de la blondul meu. eh, poate e mai bine, maica. caci fericiti cei saraci cu duhul. oi merge in Imparatia Cerurilor, cu tot cu catea si pisica, pe poarta principala.
gianiblue
Postat pe 6 Iunie 2009 07:01
Eu nu mai comentez Geano aici ca mi-am luat papara.
Aemulus
Postat pe 6 Iunie 2009 07:09
ei, micabiso, ce-i aia papara virtuala? frectie la piciorul de lemn... da-i si lupta, de la '48 incoace, nenicule.
gianiblue
Postat pe 6 Iunie 2009 07:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urgent 1 De la: enevioleta 28 Martie 2010 21:27
SI TU POTI AJUTA!!!!! 22 De la: yanyacharberet 10 Noiembrie 2009 21:06
Un sfat va rog 25 De la: garbo_408326 8 Martie 2016 13:09
cum i priviti pe tinerii din ziua de azi? 57 De la: ANTA 29 Iulie 2009 16:59
Ajutooooooor natiune romana!!!!! 15 De la: LILO 19 Martie 2010 05:23
Setari Cookie-uri