Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut?

Cine ma apara de migrena ce m-a luat?
lady_corina
Postat pe 21 Iulie 2009 22:40
De la: corinadd, la data 2009-07-21 22:40:55Cine ma apara de migrena ce m-a luat?


Nurofenul ,mamamica........
ana02
Postat pe 21 Iulie 2009 22:42
scapa de ea si vino la mine
sau incearca un ibuprofen de 600
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 22:42
pikuleeee... te-ai scos, nebunaticule!
Thor
Postat pe 21 Iulie 2009 22:42
Ma duc sa caut si unde sa vin?
lady_corina
Postat pe 21 Iulie 2009 22:43
ce ti-a zis !!
kyra
Postat pe 21 Iulie 2009 22:46
ce asteptam
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 22:47
De la: pik_nik, la data 2009-07-21 22:47:40ce asteptam


ana02
Postat pe 21 Iulie 2009 22:48
De la: amaimu, la data 2009-05-10 14:27:44Sa va expun si problema mea. Anul trecut am inceput o relatie cu un prieten, la scurt timp dupa ce el se despartise de sotia lui. La momentul respectiv mi-a zis k deja intentase actiune de divort. Relatia noastra a evoluat incetul cu incetul fara ca nimeni sa stie ca noi suntem impreuna (in cercurile noastre de prieteni toti stiu ca suntem doar colegi si foarte buni prieteni). Avem deja cateva luni bune de cand "ne ascundem" relatia. Locuim impreuna in cea mai mare parte a timpului si totul merge perfect. Acum 2 luni am aflat insa ca el nu a intentat actiune de divort si cand l-am intrebat mi-a zis ca nu a vrut sa-mi spuna ca sa nu ma supar, iar actiune nu intentase intrucat avusese niste probleme mult mai importante - ce-i drept chiar asa si fusese. Cu inca actuala sotie nu mai are niciun fel de relatie, insa tot amana divortul, lucru pe care nu-l inteleg. Acum glumim si-i zic ca macar am si eu un statut, chiar daca de "amanta" , dar nu stiu cat o sa mai pot glumi pe tema asta.
Eu il iubesc si chiar daca el nu mi-o spune asa de des cum as vrea, sunt convinsa ca si el tine la mine.
Nu stiu ce sa fac. nu vreau nici sa-l presez cu divortul pentru ca si daca ar divorta tot nu ar fi de acord sa ne afisam impreuna si cred ca nici eu nu as vrea. Desi cateodata, macar cu anumiti prieteni foarte apropiati, chiar mi-as dori sa fim asa cum suntem noi acasa, adica iubiti.
Cateodata ma mai gandesc si ca el nu a avut, dupa ce s-a despartit, o perioada in care sa fie singur, "sa-si faca de cap" si mi-e frica sa nu-i fie dor mai tarziu de o astfel de perioada. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
[/quote

]Daca te-a mintit ca a divortat..atunci e clar nu?
Nu vreau sa fiu rea,sau sa interpretezi gresit mesajul meu..tu stii cel mai bine ce-i intre voi :)...dar nu te amagi singura..
De ce vrei sa stai mereu in umbra? Sa fii mereu pe locul 2? Sa fii "cealalta"? Sa va ascundeti si sa nu stie nimeni ca voi 2 sunteti iubiti..etc
Daca iti place statutul asta e ok..daca iti doresti altceva de la viata..fugi,vezi-ti de viata ta,salveaza-te :)
sophia
Postat pe 21 Iulie 2009 23:42
De la: DrkShad0w, la data 2009-07-21 23:42:50
De la: amaimu, la data 2009-05-10 14:27:44Sa va expun si problema mea. Anul trecut am inceput o relatie cu un prieten, la scurt timp dupa ce el se despartise de sotia lui. La momentul respectiv mi-a zis k deja intentase actiune de divort. Relatia noastra a evoluat incetul cu incetul fara ca nimeni sa stie ca noi suntem impreuna (in cercurile noastre de prieteni toti stiu ca suntem doar colegi si foarte buni prieteni). Avem deja cateva luni bune de cand "ne ascundem" relatia. Locuim impreuna in cea mai mare parte a timpului si totul merge perfect. Acum 2 luni am aflat insa ca el nu a intentat actiune de divort si cand l-am intrebat mi-a zis ca nu a vrut sa-mi spuna ca sa nu ma supar, iar actiune nu intentase intrucat avusese niste probleme mult mai importante - ce-i drept chiar asa si fusese. Cu inca actuala sotie nu mai are niciun fel de relatie, insa tot amana divortul, lucru pe care nu-l inteleg. Acum glumim si-i zic ca macar am si eu un statut, chiar daca de "amanta" , dar nu stiu cat o sa mai pot glumi pe tema asta.
Eu il iubesc si chiar daca el nu mi-o spune asa de des cum as vrea, sunt convinsa ca si el tine la mine.
Nu stiu ce sa fac. nu vreau nici sa-l presez cu divortul pentru ca si daca ar divorta tot nu ar fi de acord sa ne afisam impreuna si cred ca nici eu nu as vrea. Desi cateodata, macar cu anumiti prieteni foarte apropiati, chiar mi-as dori sa fim asa cum suntem noi acasa, adica iubiti.
Cateodata ma mai gandesc si ca el nu a avut, dupa ce s-a despartit, o perioada in care sa fie singur, "sa-si faca de cap" si mi-e frica sa nu-i fie dor mai tarziu de o astfel de perioada. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
[/quote

]Daca te-a mintit ca a divortat..atunci e clar nu?
Nu vreau sa fiu rea,sau sa interpretezi gresit mesajul meu..tu stii cel mai bine ce-i intre voi :)...dar nu te amagi singura..
De ce vrei sa stai mereu in umbra? Sa fii mereu pe locul 2? Sa fii "cealalta"? Sa va ascundeti si sa nu stie nimeni ca voi 2 sunteti iubiti..etc
Daca iti place statutul asta e ok..daca iti doresti altceva de la viata..fugi,vezi-ti de viata ta,salveaza-te :)


Nu era de-ajuns postarea ei, ne reimprospatezi memoria ?
Vrea ea pe locul 2, uite-ashea! Un bun exemplu sunt cei care conduc pe timp de noapte.
Dorutza
Postat pe 22 Iulie 2009 15:29
seara buna!!!......iar...irinuca?
ovidiu42
Postat pe 22 Iulie 2009 20:57
De la: tutankhamon, la data 2009-07-21 22:08:43si dupa ce-i divorteaza...se casatoreste cu o femeie....o da pe inversu'....
poate ma gaseste pe mine tulai doamne
yanyacharberet
Postat pe 22 Iulie 2009 22:37
ESTI IUBITOR DE LIBERTATE?
garbo020185
Postat pe 22 Iulie 2009 23:12
De la: garbo020185, la data 2009-07-22 23:12:30ESTI IUBITOR DE LIBERTATE?



nu mai tipa asa...........
ana02
Postat pe 22 Iulie 2009 23:14
De la: ana02, la data 2009-07-22 23:14:32
De la: garbo020185, la data 2009-07-22 23:12:30ESTI IUBITOR DE LIBERTATE?



nu mai tipa asa...........
tipa de parca suntem surzi, inchide gura fa020185
yanyacharberet
Postat pe 22 Iulie 2009 23:28
De la: sora_ilsi, la data 2009-07-21 11:06:23Domnule Vieru, de ce scoti dumneata din context si ce spune Iisus Hristos cu privire la motivele acceptate de Dumnezeu pentru divort sau despartire?
Si inca ceva: nu toti au fost uniti de Dumnezeu, unii s-au unit singuri.


Pentru "sora_ilsi"

AM REDAT NTREG CONTEXTUL, NU AM SCOS NIMIC DIN CONTEXT. DAC NU ETI MULUMIT, POI S CITETI N BIBLIE, DOAR AM REDAT EXACT NUMRUL PASAJELOR RESPECTIVE.

PENTRU CAZURI GRAVE, BISERICA CATOLIC POATE NGDUI CELOR CSTORII S TRIASC DESPRITI (O AA NUMIT SEPARARE DE LA PAT I MAS ), DAR EI RMN TOT CSTORII I NICI UNUL DINTRE EI NU SE POATE CSTORI DIN NOU CT VREME TRIETE CELLALT SO (NUMAI DUP TRECEREA SOULUI / SOIEI LA CELE VENICE).

NICI BISERICA ORTODOX NU CONSIDER A DOUA OAR CA FIIND CSTORIE, CI UN FEL DE POGORMNT , ADIC UN FEL DE BINECUVNTARE, CU ALTE CUVINTE, TOT N DEZORDINE SUNT CEI CARE FAC ACESTE POGORMINTE , CREZND N MOD GREIT C PRIN ACESTEA AR FI N ORDINE.

Isus Cristos le-a spus evreilor c din cauza mpietririi inimii lor le-a dat Moise aceast ngduin de a se despri, dar le-a mai spus c la nceput n-a fost aa i a reinstaurat norma de la nceput, care nu admitea divorul i recstorirea dup divor. Deci, iat c nsui Isus Cristos, care e Dumnezeu i om, Fiul lui Dumnezeu ntrupat, interzice divorul i recstorirea dup divor. Nu trebuie s adaptm normele lui Dumnezeu dup viaa noastr, ci invers, viaa noastr s-o adaptm, s-o conformm dup normele lui Dumnezeu.

Au venit la El fariseii i, ca s-L ispiteasc, L-au ntrebat : Este ngduit unui brbat s-i lase soia ? Dar, rspunznd, El le-a zis : Ce v-a poruncit Moise ?
Moise , au zis ei, a dat voie ca brbatul s scrie o carte de desprire i s-o lase. i Isus, rspunznd, le-a zis : Din cauza mpietririi inimii voastre v-a scris el porunca aceasta. Dar, de la nceputul creaiei, Dumnezeu i-a fcut parte brbteasc i parte femeiasc. De aceea brbatul va lsa pe tatl su i pe mama sa i se va uni cu soia sa. i cei doi vor fi un singur trup. Aa c nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a mpreunat Dumnezeu, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,1-12).

Iat cteva gnduri scrise de un preot despre divor :
Evanghelia dupa Marcu ne spune ca Isus le-a replicat celor care il intrebau despre divort: "Din cauza impietririi inimii voastre v-a dat el (Moise) aceasta prescriptie". Cuvintul grec "sclerocardia" este tradus prin impietrirea inimii: "Din cauza sclerocardiei voastre a decis Moise aceasta permisiune de divort". Iata o boala a inimii foarte raspindita: scleroza inimii, impietrirea inimii.
O puternica presiune sociala (a face ca toata lumea) impinge astazi, ca si in acea vreme, pentru a trai intr-un anumit fel. Statisticile dovedesc ca trei sferturi din divorturile care intervin in primii cinci ani de la casatorie au loc intre cupluri in care a avut loc asa-numita "coabitare prenuptiala".
A refuza "casatoria", a refuza "normele sociale", nu este in mod necesar dovada de maturitate: a trai impreuna, a se culca impreuna fara a fi casatoriti... ce "inseamna" in fond? Nu inseamna a mentine afectivitatea la un nivel adolescent, blocata la un prim nivel elementar? Nu inseamna a-ti pastra o portita de iesire, a refuza sa te angajezi cu adevarat, a "nu te darui", in fond? Atentie la "sclerocardia" voastra, spune Isus!
(Preot Cornel Cadar)

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Am recomandat i un articol foarte interesant despre indisolubilitatea cstoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 24 Iulie 2009 01:45
De la: Dorutza, la data 2009-07-22 15:29:04
De la: DrkShad0w, la data 2009-07-21 23:42:50
De la: amaimu, la data 2009-05-10 14:27:44Sa va expun si problema mea. Anul trecut am inceput o relatie cu un prieten, la scurt timp dupa ce el se despartise de sotia lui. La momentul respectiv mi-a zis k deja intentase actiune de divort. Relatia noastra a evoluat incetul cu incetul fara ca nimeni sa stie ca noi suntem impreuna (in cercurile noastre de prieteni toti stiu ca suntem doar colegi si foarte buni prieteni). Avem deja cateva luni bune de cand "ne ascundem" relatia. Locuim impreuna in cea mai mare parte a timpului si totul merge perfect. Acum 2 luni am aflat insa ca el nu a intentat actiune de divort si cand l-am intrebat mi-a zis ca nu a vrut sa-mi spuna ca sa nu ma supar, iar actiune nu intentase intrucat avusese niste probleme mult mai importante - ce-i drept chiar asa si fusese. Cu inca actuala sotie nu mai are niciun fel de relatie, insa tot amana divortul, lucru pe care nu-l inteleg. Acum glumim si-i zic ca macar am si eu un statut, chiar daca de "amanta" , dar nu stiu cat o sa mai pot glumi pe tema asta.
Eu il iubesc si chiar daca el nu mi-o spune asa de des cum as vrea, sunt convinsa ca si el tine la mine.
Nu stiu ce sa fac. nu vreau nici sa-l presez cu divortul pentru ca si daca ar divorta tot nu ar fi de acord sa ne afisam impreuna si cred ca nici eu nu as vrea. Desi cateodata, macar cu anumiti prieteni foarte apropiati, chiar mi-as dori sa fim asa cum suntem noi acasa, adica iubiti.
Cateodata ma mai gandesc si ca el nu a avut, dupa ce s-a despartit, o perioada in care sa fie singur, "sa-si faca de cap" si mi-e frica sa nu-i fie dor mai tarziu de o astfel de perioada. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
[/quote

]Daca te-a mintit ca a divortat..atunci e clar nu?
Nu vreau sa fiu rea,sau sa interpretezi gresit mesajul meu..tu stii cel mai bine ce-i intre voi :)...dar nu te amagi singura..
De ce vrei sa stai mereu in umbra? Sa fii mereu pe locul 2? Sa fii "cealalta"? Sa va ascundeti si sa nu stie nimeni ca voi 2 sunteti iubiti..etc
Daca iti place statutul asta e ok..daca iti doresti altceva de la viata..fugi,vezi-ti de viata ta,salveaza-te :)


Nu era de-ajuns postarea ei, ne reimprospatezi memoria ?
Vrea ea pe locul 2, uite-ashea! Un bun exemplu sunt cei care conduc pe timp de noapte.

AHA, DAR OARE NU STII CA NOAPTEA EXISTA MULTE PRIMEJDII?
ACCIDENTE? ETC?
SI.APROPO, NUMAI O PERSOANA JOSNICA SE POATE PRETA SA RAMANA PE LOCUL 2... SI.MAI E O VORBA , ASCULT-O: UN BARBAT INSURAT ...INCA NU-SI VA PARASI NEVER SOTIA PT O....."PARASUTA IEFTINA'...
sophia
Postat pe 24 Iulie 2009 13:41
Scuze,d-le Vieru, nu am observat ca citai din Marcu pentru ca, probabil, acest text iti convine mai mult, fiind un barbat intr-o lume a barbatilor.
Eu ma refeream la textul similar din Matei. Si am convingerea ca Iisus Hristos are cu totul alte criterii decat cele pe care incercam sa le impunem noi, oamenii.
Oricum, cunosc preoti ortodocsi divortati si recasatoriti care, cu siguranta, nu-ti impartasesc convingerile. Dar, tema topicului era cu totul alta...
sora_ilsi
Postat pe 26 Iulie 2009 11:42
''iubito''daca te-a mintit pana acum cu privire la divort...........de ce crezi ca nu ar face-o si in continuare?!
esti tanara,el poate este mai mare decat tine...........
din pacate,sunt destul de multi barbati care profita de naivitatea fetelor.Cu timpul,cu siguranta ca va renunta si la tine..........ii pacat!!!!Ai toata viatza inainte!totusi este un barbat casatorit,chiar daca nu mai pastreaza nici un fel de legatura cu ex-sotia.
Iti doresc mult succes si intelepciune!!!!!
Ai grija de tine!!!!
ally_sbb
Postat pe 17 August 2009 15:31
vieru
daria_
Postat pe 18 August 2009 23:33
corina lasa daca ai nevoie de consolare te ajut si eu!hai la munte!
margelatu
Postat pe 19 August 2009 17:25
Doamne, cate suflete miloase..!
blanca
Postat pe 19 August 2009 18:04
draguta mea ,cineva pe mine ma presat cu divortul si iata ca sa sucit la 12o grade,asa ca nu vad in ce pot mai avea incredere....
margelatu_68
Postat pe 20 August 2009 15:12
ha?????
eladaela
Postat pe 20 August 2009 15:13
acu' vazui
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 15:14
oare sunt eu mai blonda decat...blondele???
eladaela
Postat pe 20 August 2009 15:17
elado, sigur nu esti ma blonda ca mine
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 15:20
corinuto,hi5
eladaela
Postat pe 20 August 2009 15:22
hi si five daca vrei
lady_corina
Postat pe 20 August 2009 15:23
Sa presupunem ca te iubeste si ca dupa un eventual divort... ve casatorit.
Poti sa ai incredere in el ca nu o sa iti faca si tie ce i-a facut fostei???
Mai gandeste-te, zic eu.
gbrl88
Postat pe 25 August 2009 15:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatii 57 De la: anika 14 August 2010 18:51
barbatul rac 1 De la: garbo_497583 20 Februarie 2019 17:00
CE LEGATURA EXISTA INTRE SEX SI DIVORT? 84 De la: garbo003632 16 Octombrie 2009 12:01
buna 26 De la: elisabeta_boia 10 Decembrie 2011 04:17
tenismenul cuceririlor! 6 De la: pik_nik 13 Februarie 2010 16:56
Setari Cookie-uri