Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut?

nu e predica, pik. e asa, o parere. asta ca sa nu te-ntreb daca ai cazut din pat de te-ai repezit asa de repede in a ma lua peste picior. ca de, de altceva nu ai cum sa ma iei
si_totusi
Postat pe 20 Iulie 2009 07:21
inca n-am ajuns in pat. asteptam evanghelia sfintei totusica
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 07:24
abia o scriu. stai sa vezi cand iese de sub tipar. numai vesti bune ai sa afli ca de, asa sunt eu . buna la suflet.
si_totusi
Postat pe 20 Iulie 2009 07:26
noroc ca te mai lauzi tu
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 07:28
ma descurc si eu ca in timpuri de criza. e mortalitate mare la ...laudatori. recuperez din imagine. ca doar nu o sa ma las victima vremurilor tulburi
si_totusi
Postat pe 20 Iulie 2009 07:33
Barbatii cu mic cu mare,
Se arunca la picioare,
Numai eu m-arunc in brate,
Ca mai mult acolo-mi place.
Ioana007
Postat pe 20 Iulie 2009 08:34
uite ma, si eu care credeam ca in religie este vorba despre iubire...

adica, daca ma bate sotul,trebe sa stau langa el pana ma omoara, ca asa zice la carte!?? sau cum??
si la barbati se numeste adulter, dar parca la fomei e mai grav....daaa
zambila
Postat pe 20 Iulie 2009 09:43
supusenie, zambila, asta e cuvantul vostru de capatai
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 09:48
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 09:48:32supusenie, zambila, asta e cuvantul vostru de capatai



ha ha ha s-o crezi tu!
ana02
Postat pe 20 Iulie 2009 09:51
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 09:48:32supusenie, zambila, asta e cuvantul vostru de capatai



hai c-ai fost amuzant la faza asta
mia79x
Postat pe 20 Iulie 2009 09:51

in sfarsit, incepi sa ma iei si pe mine in serios!
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 09:54
conform religiei, cam asa se zice...si apoi, religia e facuta de oameni, mai precis- barbati.
probabil ca femeile nu erau considerate "oameni" la vremea aia!
zambila
Postat pe 20 Iulie 2009 10:18
mb_marinela
Postat pe 20 Iulie 2009 15:29
De la: amaimu, la data 2009-05-10 14:27:44Sa va expun si problema mea. Anul trecut am inceput o relatie cu un prieten, la scurt timp dupa ce el se despartise de sotia lui. La momentul respectiv mi-a zis k deja intentase actiune de divort. Relatia noastra a evoluat incetul cu incetul fara ca nimeni sa stie ca noi suntem impreuna (in cercurile noastre de prieteni toti stiu ca suntem doar colegi si foarte buni prieteni). Avem deja cateva luni bune de cand "ne ascundem" relatia. Locuim impreuna in cea mai mare parte a timpului si totul merge perfect. Acum 2 luni am aflat insa ca el nu a intentat actiune de divort si cand l-am intrebat mi-a zis ca nu a vrut sa-mi spuna ca sa nu ma supar, iar actiune nu intentase intrucat avusese niste probleme mult mai importante - ce-i drept chiar asa si fusese. Cu inca actuala sotie nu mai are niciun fel de relatie, insa tot amana divortul, lucru pe care nu-l inteleg. Acum glumim si-i zic ca macar am si eu un statut, chiar daca de "amanta" , dar nu stiu cat o sa mai pot glumi pe tema asta.
Eu il iubesc si chiar daca el nu mi-o spune asa de des cum as vrea, sunt convinsa ca si el tine la mine.
Nu stiu ce sa fac. nu vreau nici sa-l presez cu divortul pentru ca si daca ar divorta tot nu ar fi de acord sa ne afisam impreuna si cred ca nici eu nu as vrea. Desi cateodata, macar cu anumiti prieteni foarte apropiati, chiar mi-as dori sa fim asa cum suntem noi acasa, adica iubiti.
Cateodata ma mai gandesc si ca el nu a avut, dupa ce s-a despartit, o perioada in care sa fie singur, "sa-si faca de cap" si mi-e frica sa nu-i fie dor mai tarziu de o astfel de perioada. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?
daca iubesti un barbat nedivotat atunci.......ma poti iubi si pe mine....poate ma si sponsorizesi....si uite asa imi platesc si eu factura la curent
yanyacharberet
Postat pe 20 Iulie 2009 15:59


ATEAPTA SA DIVORTEZE!? DACA DIVORTEAZA,TE IUBESTE,DACA NU TE VREA DOAR DE AMANTA(IUBITA OCAZIONALA)
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 20 Iulie 2009 16:06
BRE ROBY, pentru cine vrei tepele ?pt.cele care se cupleaza cu nedivortati?sau pentru nedivortati care se cupleaza cu spargatoare de case?
ghelene_06
Postat pe 20 Iulie 2009 19:28
De la: si_totusi, la data 2009-07-20 06:31:05
cand predica asta hristos, nu exista divortul. corect cu cel adulter. adica azi cu una, maine cu alta ca asa avea chef. cred ca baietii luptau impotriva bigamiei. nu existau certificate de casatorie si ar fi fost un haos total daca nu se impuneau niste restrictii. frica de dumnezeu era un mod de a mentine cat de cat un comportament civilizat

sfantul pavel nu prea a inteles el multe. ori avea oaresce frustrari de asta da-mi voie sa nu-l cred.
e nedrept ceea ce afirma. e impotriva firii.

atat timp cat cuvantul lui dumnezeu a fost cunoscut doar prin spusele altora, am dubii mari ca acestia au si inteles ce le-a transmis cel de sus .

au predicat si ei ce i-a dus capul si nivelul de intelegere.
[/quo CEVA GEN TELEFONUL FARA FIR,NU?
garbo020185
Postat pe 20 Iulie 2009 19:45
De la: si_totusi, la data 2009-07-20 06:31:05
cand predica asta hristos, nu exista divortul. corect cu cel adulter. adica azi cu una, maine cu alta ca asa avea chef. cred ca baietii luptau impotriva bigamiei. nu existau certificate de casatorie si ar fi fost un haos total daca nu se impuneau niste restrictii. frica de dumnezeu era un mod de a mentine cat de cat un comportament civilizat

sfantul pavel nu prea a inteles el multe. ori avea oaresce frustrari de asta da-mi voie sa nu-l cred.
e nedrept ceea ce afirma. e impotriva firii.

atat timp cat cuvantul lui dumnezeu a fost cunoscut doar prin spusele altora, am dubii mari ca acestia au si inteles ce le-a transmis cel de sus .

au predicat si ei ce i-a dus capul si nivelul de intelegere.


Pentru si_totusi

Exista divor chiar cu mult nainte de Isus Cristos, chiar de pe vremea lui Moise. Isus Cristos le-a spus evreilor c din cauza mpietririi inimii lor le-a dat Moise aceast ngduin, dar le-a mai spus c la nceput n-a fost aa i a reinstaurat norma de la nceput, care nu admitea divorul i recstorirea dup divor. Deci iat c nsui Isus Cristos, care e Dumnezeu i om, Fiul lui Dumnezeu ntrupat, interzice divorul i recstorirea dup divor. Deci nu trebuie s adaptm normele lui Dumnezeu dup viaa noastr, ci invers, viaa noastr s-o adaptm, s-o conformm dup normele lui Dumnezeu.

Au venit la El fariseii i, ca s-L ispiteasc, L-au ntrebat : Este ngduit unui brbat s-i lase soia ? Dar, rspunznd, El le-a zis : Ce v-a poruncit Moise ?
Moise , au zis ei, a dat voie ca brbatul s scrie o carte de desprire i s-o lase. i Isus, rspunznd, le-a zis : Din cauza mpietririi inimii voastre v-a scris el porunca aceasta. Dar, de la nceputul creaiei, Dumnezeu i-a fcut parte brbteasc i parte femeiasc. De aceea brbatul va lsa pe tatl su i pe mama sa i se va uni cu soia sa. i cei doi vor fi un singur trup. Aa c nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a mpreunat Dumnezeu, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,1-12).

Iat cteva gnduri scrise de un preot despre divor :
Evanghelia dupa Marcu ne spune ca Isus le-a replicat celor care il intrebau despre divort: "Din cauza impietririi inimii voastre v-a dat el (Moise) aceasta prescriptie". Cuvintul grec "sclerocardia" este tradus prin impietrirea inimii: "Din cauza sclerocardiei voastre a decis Moise aceasta permisiune de divort". Iata o boala a inimii foarte raspindita: scleroza inimii, impietrirea inimii.
O puternica presiune sociala (a face ca toata lumea) impinge astazi, ca si in acea vreme, pentru a trai intr-un anumit fel. Statisticile dovedesc ca trei sferturi din divorturile care intervin in primii cinci ani de la casatorie au loc intre cupluri in care a avut loc asa-numita "coabitare prenuptiala".
A refuza "casatoria", a refuza "normele sociale", nu este in mod necesar dovada de maturitate: a trai impreuna, a se culca impreuna fara a fi casatoriti... ce "inseamna" in fond? Nu inseamna a mentine afectivitatea la un nivel adolescent, blocata la un prim nivel elementar? Nu inseamna a-ti pastra o portita de iesire, a refuza sa te angajezi cu adevarat, a "nu te darui", in fond? Atentie la "sclerocardia" voastra, spune Isus!
(Preot Cornel Cadar)

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).
Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Am recomandat i un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.

Religia i frica de Dumnezeu nu au rolul de a menine un comportament civilizat n societate. Religia are un rol cu mult superior: cuvntul religie provine din verbul latin religo religare care nseamn a relega, adic a reface legtura dintre om i Dumnezeu, care a fost rupt prin pcat.

Spui c Sfntul Pavel nu prea a neles el multe. Pi tu crezi c Sfntul Pavel era aa, un om de pe strad care interpreta cuvntul lui Dumnezeu dup ureche ? Ceea ce a scris el este N BIBLIE, iar crile Bibliei sunt CRI SACRE, sunt cuvntul lui Dumnezeu inspirat autorilor sacri. Sau te ndoieti i inspiraia crilor din Biblie ? Sfntului Apostol Pavel nsui spune c NU PORUNCETE EL, CI DOMNUL : Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Pe scurt despre scrierile sacre (crile Bibliei i scrierile Sfinilor Prini ai Bisericii) i despre faptul c sunt inspirate de Dumnezeu

Pe lng faptul c ni se descoper prin revelaia natural descris pe scurt mai sus, Dumnezeu ne-a descoperit existena sa i a vieii de dincolo de moarte i prin Revelaia supranatural : prin profei, prin fapte i intervenii, prin Fiul su ntrupat, Isus Cristos, precum i prin apostoli i sfinii prini ai Bisericii. Sunt dou mari izvoare care cuprind Revelaia supranatural a lui Dumnezeu: Sfnta Scriptur (Biblia) i Sfnta Tradiie (Sfnta Tradiie cuprinde scrierile sfinilor prini ai Bisericii, marii episcopi cretini). Biblia este cuvntul viu al lui Dumnezeu, este inspirat de Dumnezeu, la fel i scrierile Sfintei Tradiii. Dumnezeu e autorul principal al Bibliei i al scrierilor Sfintei Tradiii, oamenii au fost doar autorii secundari. Pe lng dovezile arheologice care confirm evenimentele relatate n Biblie, mai exist i argumentele profeiilor biblice: profeii au prevestit fapte care s-au petrecut ntocmai cum au spus ei, dup multe secole de la prevestirea lor, deci e clar c au fost inspirai de Dumnezeu, care cunoate i ceea ce va fi n viitor. Dac nu ar fi fost inspirai de Dumnezeu, ei nu ar fi avut de unde s tie ce va fi dup multe secole. Dumnezeu, fiind atottiutor, cunoate ceea ce vor alege oamenii, dar el nu-i oblig pe oameni s aleag ntr-un fel sau altul, deci oamenii au libertatea voinei i rspunderea pentru alegerile lor.

Despre cuvntul lui Dumnezeu inspirat autorilor crilor din Sfnta Scriptur putei citi accesnd linkul urmtor:
http://www.profamilia.ro/catehism.asp?cbc=on&sel=5

Domnul Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu ntrupat - Revelaia n Persoan

n afar de profeiile cu privire la multe evenimente din lume, n Vechiul Testament au mai fost profeite cu multe secole nainte de naterea Domnului Isus Cristos i principalele evenimente din viaa sa, cum ar fi: locul i mprejurrile naterii sale, multe dintre minunile sale, moartea pe cruce i nvierea sa.
El este Revelaia n Persoan, supremul Revelator i, totodat, supremul Revelat.
Domnul Cristos a spus i a dovedit prin toat viaa sa, prin nvturile i prin minunile sale c este Fiul lui Dumnezeu ntrupat, nu doar om i c el este Calea, Adevrul i Viaa : Eu sunt Calea, Adevrul i Viaa (In. 14,6) n el sunt dou firi : divin i uman. El este n acelai timp Dumnezeu i om. Domnul Isus Cristos a avut viaa prevestit de profei cu veacuri nainte i profeiile s-au mplinit ntocmai. El a fcut minuni foarte mari, cum ar fi: a nviat morii, a nviat el nsui din mori, a potolit furtuna pe mare, a vindecat atia orbi, bolnavi, etc. Prin toate acestea i prin multe alte minuni, prin toat viaa i nvturile Sale El a dovedit din plin c este Fiul lui Dumnezeu ntrupat, nu doar om.
Dup nviere el a mai rmas 40 de zile pe pmnt, pn la nlare i a fost vzut de apostoli i de muli ali oameni. Apostolii au mncat i au vorbit cu el n aceste 40 de zile. Apoi ei au predicat toat viaa despre nvierea Domnului Isus Cristos i au murit pentru acest adevr. E clar c nu ar fi murit ei pentru o minciun. Marele matematician, fizician i filosof francez Blaise Pascal, spunea : Cred cu bucurie n cuvntul acelora care i-au dat viaa pentru ceea ce au spus.
Accesnd linkul urmtor gsii o carte foarte bun despre Isus Cristos. Poate fi citit direct pe internet:
http://www.profamilia.ro/sftreime.asp?isuscristos

Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 20 Iulie 2009 20:07
bre vierule, esti precum culmea lacomiei, bre! adica mananci bataie si nu te saturi
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 20:09
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 20:09:54bre vierule, esti precum culmea lacomiei, bre! adica mananci bataie si nu te saturi



piku`...dupa cum vezi...indaratnicia...e sora cu perseverentza!
nu vezi ca...nu se lasa?
el...batman...batman!!!!
ovidiu42
Postat pe 20 Iulie 2009 21:14
eu nu citesc aia, capat vatamatura
kyra
Postat pe 20 Iulie 2009 21:47
Cezare,DRAGULE,CA BINE LE MAI ZICI MATALUTA,CUM LE STII MATALE TOATE...DA-I FETII UN RASPUNS CONCRET,N-O MAI DA DUPA BIBLIE SI SCRIPTURI!!!
garbo020185
Postat pe 20 Iulie 2009 22:04
Domnule Vieru, de ce scoti dumneata din context si ce spune Iisus Hristos cu privire la motivele acceptate de Dumnezeu pentru divort sau despartire?
Si inca ceva: nu toti au fost uniti de Dumnezeu, unii s-au unit singuri.
sora_ilsi
Postat pe 21 Iulie 2009 11:06
Draga amaimu, insusi faptul ca iti pui problema asa, arata ca nu crezi nici tu ca e bine ce faci. De fapt intervii intre doua persoane casatorite si e treaba lor daca se mai iubesc sau nu, daca se vor desparti sau nu. Tu nu ai nici un drept sa-i ceri lui sa faca ceea ce ai facut tu. Fiecare e stapan pe alegerile lui.

Daca vrei sa-l astepti pana ce s-o hotari sa ramana cu tine sau cu ea, pentru "totdeauna", e alegerea ta. Dar si el are liberul arbitru.
Dar cu amandoua... nu ti se pare ca ocupi locul defavorabil?
sora_ilsi
Postat pe 21 Iulie 2009 11:13
De la: kyra, la data 2009-07-20 21:47:39eu nu citesc aia, capat vatamatura




poti incerca.....pt ca...sigur va scoate si citate pt vindecarea vatamaturii!!!!
si...uite asa...intra si omu`n context!!!
ovidiu42
Postat pe 21 Iulie 2009 12:29
mai usor...sa nu va auda...ca imediat va face o compunere strict si anume si numai pe subiect
mia79x
Postat pe 21 Iulie 2009 20:16
Ovide, sa intre unde vrea el, numai sa plece de aici. ., ptiu drace!
kyra
Postat pe 21 Iulie 2009 20:21
va aduc ceva aghiazma?
ovi va da cafeaua si uite asa stam toata noaptea la exorcism pe aici
Thor
Postat pe 21 Iulie 2009 20:23
d-aia Mare
kyra
Postat pe 21 Iulie 2009 20:23
vidare...daca tot ne-a interzis sexu` oral... ne-apucam de exorcisme....
si...da kyrule....numa`...da nu vezi ca nu?
a simtit el ca...ar avea oarece succese p`aci cu...crestinarea!!
mai ales ca te-a auzit si pe tine ca-ti vine de...vatamatura...cre ca se ancoreaza aici!!
cafea.....n-am mai facut de ceva vreme...nush` daca imi m ai iese!
ovidiu42
Postat pe 21 Iulie 2009 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E o lupta de suprematie intre familia lui si iubita..tot a lui? 6 De la: quasaria 6 Februarie 2012 22:07
e normal ca un barbat sa se intereseze de trecutul meu? 408 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:50
Barbatul...fiintza cea mai nefericita? 129 De la: charmelen 11 Octombrie 2014 05:53
De ce mă ignoră dacă mi a arătat că mă place? 15 De la: garbo_408862 31 Octombrie 2018 21:54
Remedii pentru raul de masina la bebe 12 De la: office_salinasusesi_ro 16 Septembrie 2010 00:24
Setari Cookie-uri