Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut?

zurliu.
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 17:22
De la: pik_nik, la data 2009-07-18 17:22:31zurliu.
Aia e stare mentala,dragaPIK_NIK!DAR OARE NE RASPUNDE? TOT CU CITATE.NU VEDETI CE FAC MULTE FETE BISERICESTI?AU CITIT BIBLIA?
garbo020185
Postat pe 18 Iulie 2009 18:49
poate ca o mai incurca cu kama sutra, da' tot aia-i, nu?
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 18:52
lasa 85, ca merge , mi-a scris unul odata pe-un document, la starea civila "nesatisfacut"...

am ras 1 luna
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 18:53
De la: garbo020185, la data 2009-07-18 18:49:52
De la: pik_nik, la data 2009-07-18 17:22:31zurliu.
Aia e stare mentala,dragaPIK_NIK!DAR OARE NE RASPUNDE? TOT CU CITATE.NU VEDETI CE FAC MULTE FETE BISERICESTI?AU CITIT BIBLIA?
doamne maica precista cine a indraznitsa citeze din biblie?
yanyacharberet
Postat pe 18 Iulie 2009 18:55
ei, au mai pacatuit unii p-acilea
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 20:26
da kyra, mereu "altii" pacatuiesc
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 21:19
neneaca, m-ai vazut cu biblia-n mana ?
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 21:57
depinde ce dragaluiesti tu cu apelativul "biblie"
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 21:59
pikulane, iar te gandesti la alte alea? ce draq, bre, pe caldura asta.?

numai sub dush as sta
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 22:14
te cred
amu', depinde cui ii spui tu dush
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 22:16
e o chestie asheaaa..de-mi racoreste trupul cald....
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 22:18
v-ati orientat bine, cu inghetata...cred
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 22:20
dap !!
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 22:21
kyro, pune-l sa citeasca pe la sex oral, chestiile alea cu masajul
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 22:22
pe cine nea pik? hai c-ai fost dragut!
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 22:24
iti inteleg discretia, da' incercam si io
pik_nik
Postat pe 18 Iulie 2009 22:26
stii tu ceva ce nu stiu eu ? , hai ca m-ai distrat..

dar aici ai si tu dreptate, as fii discreta,..cand oi avea toarta

hai ca te fac pretenar, ai fost misto aci
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 22:30
nu stiu ce sa zic dar daca te-a mintit cu ceva,acum cit nu sunt obligatii mai tirziu o sa fie si mai rau.si nu e o minciuna minora e ceva ce ar fi trebuit sa se consulte cu tine.asta in cazul in care ar avea ginduri de viitor cu tine.pentru mine sotia mea e jumatatea mea,deci jumatate de idee e la mine jumatate la ea......
catalindaianu
Postat pe 19 Iulie 2009 04:38
INCEARCA SA L LASI LA SOTIA LUI SI GASESTE UNUL SINGUR. NU TI CLADI FERICIRE PE RUINELE ALTEI PERSOANE. CE FACI TU ACUM ITI POATE FACE SI TIE ALTA LA FEL. NU ESTI ADOLESCENTA LASA L SA SI IUBEASCA SOTIA LUI ASA A LASAT DUMNEZEU. ESTE O PARERE SA L LASI SI SA TI GASESTI UNUL FARA OBLIGATII succes ai grija nu dispera poti daca vrei sai lasi impace .
garbo011957
Postat pe 19 Iulie 2009 06:31
sincera sa fiu ...eu consider ca daca tea mintit de la anceput o va mai face si cu alta ocazie,dar ti-ai pus antrebarea,de ce a mintit?Cu siguranta omul vrea...si alearga dupa doi iepuri...Ori vrea sa vada cu ce eti mai buna.....decat sotia lui.Aici trebuie sa ai grija ,ca daca ceva nui va conveni...va fugi la fosta anapoi,trebuie sa fi tu ansuti si sa ancerci sa alimentezi dragostea ce va apropiat.Tu sti ca orice sot asi are responsabilitatile lui ca si femeia.....poate ca responsabilitatile prea mari lau facut sa ia decizia dea fugi an bratele tale.Succes si bafta!
dragutica_37
Postat pe 19 Iulie 2009 06:44
De la: garbo011957, la data 2009-07-19 06:31:12INCEARCA SA L LASI LA SOTIA LUI SI GASESTE UNUL SINGUR. NU TI CLADI FERICIRE PE RUINELE ALTEI PERSOANE. CE FACI TU ACUM ITI POATE FACE SI TIE ALTA LA FEL. NU ESTI ADOLESCENTA LASA L SA SI IUBEASCA SOTIA LUI ASA A LASAT DUMNEZEU. ESTE O PARERE SA L LASI SI SA TI GASESTI UNUL FARA OBLIGATII succes ai grija nu dispera poti daca vrei sai lasi impace .
PAI CE,EA NU-L LASA SA-SI IUBEASCA SOTIA?NU E EA,E ALTA.CE-NSEAMNA CU OBLIGATII SI FARA?PE EA N-O MINTE?PE AMANTA VREAU SA ZIC.CUNOSC CATEVA PERSOANE,BARBATI,TRECUTI DE 40 ANI,CARE AU SOTII ,COPII SI AMANTA MAI TANARA,NORMAL,19-25ANI,SI NICI PRIN GAND NU LE TRECE SA DIVORTEZE.IAR ACASA SE POARTA F.FRUMOS CU AI LOR.RAR ISI IAU AMANTELE DE SOTII.
garbo020185
Postat pe 19 Iulie 2009 17:30
DRAGA MEA,AI INCREDERE IN TINE SI FA CE SIMTI CU ADEVARAT DAR CEL MAI MULT SA ALEGI CE MERITA SI PTR CINE!TE TUC,DULCE!
margelatu_68
Postat pe 19 Iulie 2009 20:22
ai dreptate pusy,barbatii inseala cand ne stiu "sub papuc" sau cand stam impreuna,e mai bine ,"mai rarut ca-i mai dragut",
mihaeladruiu_yahoo_com
Postat pe 19 Iulie 2009 23:24
de ce sa divorteze?cand nu-i va mai conveni relatia cu tine se va intoarce acasa,doar daca nu va face sotia lui pasul.daca ai rabdare mai asteapta,poate nu o sa mai fi tu de acord cu o astfel de relatie,dar nu-i sugera s-o faca,pentru ca in mintea lui iti va reprosa.asa ceva nu trebuie fortat,se va intoarce impotriva ta.
garbo005363
Postat pe 19 Iulie 2009 23:27
super.asa ceva n-am mai auzit.
garbo005363
Postat pe 19 Iulie 2009 23:29
De la: si_totusi, la data 2009-07-18 15:05:59da cand a predicat dumnezeu asta? dumnezeu tine cu masochistii? de cand si pana cand dumnezeu militeaza pentru nefericire? nu te intelegi, te desparti si gata. ce e pacat in a cauta o cale de a-ti continua viata fara dispute si fara lacrimi?

prea puneti pe spinarea celui de sus multe tampenii.

o femeie care este batuta, chinuita, amenintata continu face pacat daca se desparte de mitocan? adica domnul o vrea acolo, calcata in picioare numai de dragul teorei? cum adica despartiti numai la pat si masa? si la ce bun sa mai stai intr-o relatie care aduce nefericire?

ce sa spun, copil nefericit daca parintii sunt despartiti. insa, daca parintii sunt impreuna si ala isi bate nevasta, o scoate noaptea afara cu tot cu ploduri si dorm toti ca niste catei pe unde apuca e fericire?

lasa , cezar teoriile si gandeste.






Pentru "si_totusi"

Am spus deja, pentru cazuri grave poate fi ngduit o separare, DAR, CHIAR DAC SE SEPAR SAU SE DESPART, N FAA LUI DUMNEZEU EI RMN TOT CSTORII I NICI UNUL DINTRE EI NU SE POATE CSTORI DIN NOU CT VREME TRIETE CELLALT SO.

IAT UNDE A SPUS DUMNEZEU ASTA (att n mod direct ct i prin intermediul autorilor sacri inspirai de El):

Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).
Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iata un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.

Nu trebuie s lum din Biblie numai ce ne convine. Calea care duce la fericirea venic este strmt i presupune efort i druire. Domnul Isus Cristos a spus s mergem pe calea cea strmt care duce la fericirea venic, nu pe calea cea lat care duce la suferina venic.

Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 20 Iulie 2009 01:37
bre cezar, tie ti s-a facut de vier, cred
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 01:45

cand predica asta hristos, nu exista divortul. corect cu cel adulter. adica azi cu una, maine cu alta ca asa avea chef. cred ca baietii luptau impotriva bigamiei. nu existau certificate de casatorie si ar fi fost un haos total daca nu se impuneau niste restrictii. frica de dumnezeu era un mod de a mentine cat de cat un comportament civilizat

sfantul pavel nu prea a inteles el multe. ori avea oaresce frustrari de asta da-mi voie sa nu-l cred.
e nedrept ceea ce afirma. e impotriva firii.

atat timp cat cuvantul lui dumnezeu a fost cunoscut doar prin spusele altora, am dubii mari ca acestia au si inteles ce le-a transmis cel de sus .

au predicat si ei ce i-a dus capul si nivelul de intelegere.
si_totusi
Postat pe 20 Iulie 2009 06:31
buna predica, totusico
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 07:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubesc un barbat nedivortat...inca. Ce e de facut? 753 De la: mark_on 17 Mai 2010 21:38
Ma cauta trecutul... 29 De la: garbo_7796 4 Aprilie 2013 13:02
Sunt in incurcatura. 37 De la: garbo_4874 25 Noiembrie 2012 23:40
Intrebare pt. barbatii din capricorn. urgent!!!! 19 De la: dalimi 5 Septembrie 2009 22:04
barbatul rac 1 De la: garbo_497583 20 Februarie 2019 17:00
Setari Cookie-uri