Va aduceti aminte de carte ?

De la: pik_nik, la data 2009-07-21 23:52:11niels donald walsch

si eu pik.
blanca
Postat pe 25 Iulie 2009 12:17
De la: mielutza, la data 2009-07-25 12:17:02
De la: pik_nik, la data 2009-07-21 23:52:11niels donald walsch

si eu pik.


si eu, mielutz
dune
Postat pe 25 Iulie 2009 20:15
mai nene, niels vorbea cu gashtele. ala de vorbeste cu dumnezeu este neale. sau am visat eu?!
tulipe
Postat pe 25 Iulie 2009 20:30
De la: tulipe, la data 2009-07-25 20:30:23mai nene, niels vorbea cu gashtele. ala de vorbeste cu dumnezeu este neale. sau am visat eu?!


Neale, tulipe.DA!
6 volume de conversatii cu Dumnezeu.
dune
Postat pe 25 Iulie 2009 20:49
El spune asa:''ntr-un moment critic din orice relaie uman exist o singur ntrebare: Ce ar face dragostea acum?''

..si n-avem timp in momentul ala critic sa ne intrebam asta.doar izbim.
asta e pilda mea preferata din NDW>Il mai citesc...dar n-o sa ajung la treapta aia de spiritualitate in veac.
nu stiu cum se descurca pik si mielutz...
dune
Postat pe 25 Iulie 2009 20:57
[Iubito, da-mi adresa si-ti trimit o carte originala, care daca n-o sa-ti placa primele pagini, iti recomand sa n-o lasi din mana ca e scrisa de mine, ii cunosc interpretarea fiecarei fraze si mai ales desnodamantul la care nu se asteapta nimeni.
Am contractat cu o editura romanul : "Si pestii vorbesc in somn" dar, desi in contract era stipulat clar ca o va promova, nu au facut nimic in acest sens. Cei care ma cunosc si o cauta in librarii nu o gasec pentru a o cumpara. Editura are doar o librarie proprie si e axata pe tehnica si cursuri universitare! Proasta alegere am facut! Apare pe situl WWW.editura stef.ro la capitolul debuturi cu autor Galina Mihoc-Nedelcu., dar cine mai cauta carti on-line cand noi nu mai dovedim timpul cu analizele diferitelor subiecte de pe forumurile diferitelor programe? Aici eu am vreo sapte titluri pe care le comentez si pur si simplu nu am vazut acest subiect ca as fi renuntat la altele mai putin interesante pentru mine.quote name='Taisa' date='2008-09-12 23:03:43']E posibil? Nici o discutie pe Forumul - Carti. Pacat, deoarece sunt convinsa ca mai cititi, altfel nu am avea parte de restul discutiilor de pe forum si de varietatea raspunsurilor pe la fel de variatele teme. Astfel ca astept sugestii de carti care v-au impresionat placut, mi-e dor sa citesc o carte captivanta, ma ajutati cu o recomandare, plssss !!! [/quote]
comarta
Postat pe 26 Iulie 2009 09:31
Cu foarte multa placere, deoarece asta fac in fiecare zi... citesc... citesc, citesc... Desi am familie, imi fac timp si pentru sufletul si spiritul meu...
Cartile mele de suflet:
Arta conversatiei de Ileana Vulpescu, Pe aripile vantului - Margaret Mitchell, Scarlet de Alexandra Ripley si lista ar putea continua...
Ultimele citite:
Numele trandafirului - Umberto Eco; Curcubeul - D.H. Lawrence; Arta Constientizarii, Arta Transformarii si Arta de a iubi - don Miguel Ruiz (ultimele 3 se refera la cunoasterea esoterica tolteca si invataturile lor).
Blanche
Postat pe 26 Iulie 2009 14:01
De la: tulipe, la data 2009-07-25 20:30:23mai nene, niels vorbea cu gashtele. ala de vorbeste cu dumnezeu este neale. sau am visat eu?!



Da tulipe a dreptate ! Acum ma intreb ce zicea Piku'
blanca
Postat pe 26 Iulie 2009 17:26
Eu mai nou citesc carti psihologice de exemplu: Constientizarea cheia pentru a trai in armonie, si Putem creste copii buni intr-o lume negativa e scris de zig ziglar foarte bune carti care merita sa le cititi. Daca cineva mai cunoaste carti psihologice sunt interesata sa imi scrieti.
monicaf
Postat pe 26 Iulie 2009 20:25
meyyy, mai scrieti si pe-aici macar in doru' lelii.
ca nu e nevoie de IRSOP sa vada natiunea ce prefera romanii.
nr de postari la tema si lumina se facu!
dune
Postat pe 30 Iulie 2009 09:50
o sa ajungem ca la americani in curand.
J. Leno, doamne cat imi place!, a facut un sondaj pe strada...
vreo 16 americani au fost intrebati daca au citit o carte in viata lor.
15 au spus nu, unul a zis da, dar era un basm, o poveste...bun si-atat, nu?

cel mai fain era cum se rugau reporterii de ei sa-si aminteasca un titlu!
dune
Postat pe 30 Iulie 2009 09:52
"martorii n-au dreptul sa taca"- oliver lusting
mirelacm
Postat pe 30 Iulie 2009 15:07
Nu-i adevarat.Martorii pot sa faca ce vor.Nu-i poate obliga nimeni ce sa faca, mai ales ca sunt majori si au si Mercedes la scara cu sofer imbracat in frac.
Ioana007
Postat pe 31 Iulie 2009 08:36
eugenie grandet - balzac
crima si pedeapsa-dostoievski
arsa de vie-suad
memoriile unei gheise
colectionarul de oase
ciuleandra.....sunt mult prea multe,dar astea ce le-am enumerat mai sus mi-au placut in mod deosebit.
catalinna
Postat pe 31 Iulie 2009 19:10
preferatele ?
noaptea de sanziene, eliade
intoarcerea din rai-eliade
patul lui procust
adam si eva
nunta in cer
fleur_de_lis
Postat pe 31 Iulie 2009 20:14
Caut cartea: "Si pestii vorbesc in somn", stie cineva unde sa o gasesc?
Ioana007
Postat pe 1 August 2009 19:33
De la: Ioana007, la data 2009-08-01 19:33:44Caut cartea: "Si pestii vorbesc in somn", stie cineva unde sa o gasesc?


Intra pe www.librarienet.ro
Tzantzarika
Postat pe 1 August 2009 19:37
Eu sunt mai noua pe aici, insa iubesc foarte mult cartile, dintotdeauna au avut si au un loc special in viata mea. E adevarat, sunt profa de romana, dar- va rog- nu ganditi ca e foarte natural sa-mi placa lectura; nu are leg cu cariera, toti ne-am preg la un mom dat pt o licenta sau un bac, deci am citit mai mult- ideea e CE FACEM MAI DEPARTE DUPA CE AM TERM PREG PROFESIONALA...Eu am ales sa practic in continuare acest "sport" reconfortant si hranitor pt creier. Ma simt bine citind si promovez aceasta optiune si printre elevii mei (de gimnaziu). E un drum lung...
Angiuk
Postat pe 5 August 2009 18:01
De la: Angiuk, la data 2009-08-05 18:01:48 Eu sunt mai noua pe aici, insa iubesc foarte mult cartile, dintotdeauna au avut si au un loc special in viata mea. E adevarat, sunt profa de romana, dar- va rog- nu ganditi ca e foarte natural sa-mi placa lectura; nu are leg cu cariera, toti ne-am preg la un mom dat pt o licenta sau un bac, deci am citit mai mult- ideea e CE FACEM MAI DEPARTE DUPA CE AM TERM PREG PROFESIONALA...Eu am ales sa practic in continuare acest "sport" reconfortant si hranitor pt creier. Ma simt bine citind si promovez aceasta optiune si printre elevii mei (de gimnaziu). E un drum lung...



1. la un pedagog pregatirea prof..nu se termina vreodata.
si
2. odata am avut o controversa cu un autodidact de o cultura vasta(fara bac)
eu spuneam ca un bacalaureat si o licenta inseamna deja o atestare oarecare, un anume grad de cultura.
stii ce m-a intrebat?-ai curajul sa dai maine bacul la oricare dintre disciplinele in care ai fost licentiata?
buf!
fireste ca nu!
dune
Postat pe 6 August 2009 22:20
si ce citesti?
dune
Postat pe 6 August 2009 22:21
Atata de multe am citit, ca e un talmes-balmes in capul meu...Oricum...recomand calduros Florence Scovel Shinn, "Jocul vietii". Apoi, " Supa de pui pentru suflet de femeie", care are mai multi autori (am imprumutat-o si acolo a ramas!).Am citit-o de nenumarate ori si lectura ei m-a trimis la alte lecturi... Ciudat, mi-a fost dat sa citesc o cartulie mititica (vol.2 e BESTIAL !), "Vitamine zilnice pt. suflet", si asta are mai multi autori, catolici toti (eu sunt ortodoxa, sac!)... Mai nou m-am delectat cu o carte a lui Liiceanu dedicata "fiului" sau, dar, din pacate, efectul cartii a fost anulat de atitudinea lui Liiceanu fata de un agramat ca Basescu, efectiv a facut "sluj" in fata lui cand Base a afirmat ca invatamantul romanesc genereaza TAMPITI (ei, Base nu avea in vedere, probabil, invatamantul primar si gimnazial, adica BAZA...)... Asa ca, citesc Osho... Dar,cel mai tare imi place Corut, Pavel Corut ! O sa ma inscriu in partidul lui ! Acum citesc, cu markerul in mana, "Secretele varstelor de aur"...Imi place ca omul e pragmatic, nu prinde fluturi, parerea mea umila...Are sange in el, mai mult decat Liiceanu...! Ok. Oi vedea eu ce oi mai citi... Oricum, imi place ENORM sa citesc !
Nathaly_Albu
Postat pe 20 August 2009 17:30
eu il iubesc enorm pe liiceanu! cu corolarul lui pentru pastrarea clipei! dar si pe plesu, pe...patapievici cu zbor in bataia sagetii, djuvara , paleologu.. majuru...dar din pacate banutii mei se duc pe altfel carti, de specialitate
fleur_de_lis
Postat pe 21 August 2009 16:52
In ordine aleatorie :1. Vera F.Birkenbihl, "Semnalele corpului-cum sa intelegem limbajul corpului", Gemma Press, Buc.; 2.R. Bandler, J.La Valle, "NLP-Invata sa convingi!(...)", Ed. Amaltea,Buc,;3.F. Lelord, Chr.Andre, "Cum sa te iubesti pe tine(...)", Ed. Trei; 4.J.Canfield, M.V. Hansen, "Factorul Aladdin-Indrazneste! Afla cum sa ceri", Ed. Amaltea,Buc.;5.Catherine Ponder, "Legile dinamice ale properitatii", Ed, Leda, Cluj; 6.Julia Grice, " Secretele atractiei feminine",Ed. Orizonturi,Ed. Lider, Buc. Si acum, o carte de care SUNT INDRAGOSTITA : C-tin Noica, "Introducere la miracolul eminescian", Ed.Humanitas, Buc.
Nathaly_Albu
Postat pe 22 August 2009 17:33
Mai Nathalyi, pai io numa sa cetesc,titlurile iestea, depun efort, d'apai toate cartile...mai stiu io pe cineva care o bagat bancuri la greu, de credeam ca- ierea sozia lu' Ceasca...si cind colo...plagiat de pe net...dupa care am furat si io
iar_eu
Postat pe 22 August 2009 17:38
"Iar_eu", poti sa ma crezi pe cuvant de onoare ca MERITA sa le citesti! De ex., "Semnalele corpului"...Practic, te invata sa nu te lasi pacalit de cineva, cand corpul lui "spune" cu totul altceva decat cuvintele lui...Zau ca e interesant !
Nathaly_Albu
Postat pe 22 August 2009 17:49
In plus, sunt scrise pe intelesul tuturor, doar bunavointa si placere sa ai sa le citesti...ca, pe urma, "te fura"...
Nathaly_Albu
Postat pe 22 August 2009 17:54
Cartea care mi-a schimbat viata si modul de a gandi este:
"Puterea extraordinara a subconstientului tau" de Joseph Murphy.
Merita sa o cititi
lumida
Postat pe 22 August 2009 17:54
Lumida, la mine a fost FIX la fel ! Tot despre "arma" numita "gandirea pozitiva" : Anthony Robbins, "Putere nemarginita",ed. Amalea si Prentice Mulford, "Scrieri", vol.1-6, ed,Leda, Cluj
Nathaly_Albu
Postat pe 22 August 2009 18:06
"Puterea extraordinara a subconstientului tau" ar trebui predata in scoli !
Nathaly_Albu
Postat pe 22 August 2009 18:09
Super Nataly , daca reusesti sa intelegi astfel de carti iti schimba modul de gandi.Eu la inceput m-am apecat de vreo 4 sau 5 ori sa o citesc si aproape ca nu pricepeam mare lucru dar m-a atras si mai mult cartea si rumegam bine continutul astfel incat am ajuns sa inteleg ca mare adevar spune cel care a scris-o.
lumida
Postat pe 22 August 2009 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce carti ati mai citit si v-au placut... 771 De la: garbo_499705 16 Mai 2019 11:54
Vand carti vechi 2 De la: garbo253844 13 Iunie 2013 14:14
Reperele copilariei romanesti 4 De la: Ciresica 14 Ianuarie 2011 04:50
vand carti! 12 De la: garbo107343 6 August 2012 11:58
caut o carte anume... 31 De la: Madalina_Iosifescu_1 4 Noiembrie 2018 03:41
Setari Cookie-uri