Va aduceti aminte de carte ?

acum citesc "punct contrapunct" a. huxley; pare interesanta

printre ultimile carti citite sunt: "despre dragoste si umbra", "eva luna", "fiica norocului" de i. allende; "barbatii care urasc femeile" de s. larsson; "cutitul in ceafa" de a. christie

ultimile doua sunt politiste, cu mistere, lectura usoara pentru ratb sau metrou...

mirelacm
Postat pe 2 Iulie 2009 11:33
Julie Navarro - confreria sfantului giulgiu
Michael Baigent - dosarele Iisus
W.Kirk MacNulty - francmasoneria - simboluri, secrete, semnificatie
joyce tyldesley - cronica reginelor egiptului
joyce tyldesley - egipt
jonathan black - istoria secreta a lumii

de regula imi cumpar carti din carrefour - sunt cei mai bine "dotati" la capitolul beletristica sau "carti documentar"

tutankhamon
Postat pe 2 Iulie 2009 12:14
si eu tot din carrefour militari imi luam carti, da' acu' am descoperit in auchan, libraria mladinska.treci si pe-acolo, mie mi se pare ca sunt mai multe
tulipe
Postat pe 2 Iulie 2009 12:32
multzam de pont...am sa tin cont...
tutankhamon
Postat pe 2 Iulie 2009 12:34
De la: tutankhamon, la data 2009-07-02 12:14:47Julie Navarro - confreria sfantului giulgiu
Michael Baigent - dosarele Iisus
W.Kirk MacNulty - francmasoneria - simboluri, secrete, semnificatie
joyce tyldesley - cronica reginelor egiptului
joyce tyldesley - egipt
jonathan black - istoria secreta a lumii

de regula imi cumpar carti din carrefour - sunt cei mai bine "dotati" la capitolul beletristica sau "carti documentar"


Sangele Sfant si Sfantul Graal ,daca nu l-ai citit ti-l propun.












sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 13:45
daca imi spui si de cine sunt scrise iti sunt recunoscatoare....
tutankhamon
Postat pe 15 Iulie 2009 13:47
De la: tutankhamon, la data 2009-07-15 13:47:14daca imi spui si de cine sunt scrise iti sunt recunoscatoare....

aiii, scuze am omis ce e mai important .este o singura carte care se numeste "sangele sfant si sfantul graal " si este scrisa de Michael Baigent,Richard Leigh si Henry Lincoln
sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 13:51
stie cine de cartea aceasta MEMORILE UNUI BUDIST
piper
Postat pe 17 Iulie 2009 01:33
Ce am citit recent
1. Margaret Atwood - "Asasinul orb" si "Ochi de pisica";
2. Primele 2 parti din trilogia "Millennium" a lui Stieg Larsson;
3. Orhan Pamuk, tot ce a editat Curtea Veche.
Blue_Tattoo
Postat pe 17 Iulie 2009 11:15
in iunie a aparut cel de-al treilea volum al seriei gheata si foc, george rr martin, timp de o saptamana jumatate nu am avut alt program seara..o recomand cu caldura maturilor-copii ca mine:)
misslotus
Postat pe 17 Iulie 2009 12:05
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-17 11:15:49Ce am citit recent
1. Margaret Atwood - "Asasinul orb" si "Ochi de pisica";
2. Primele 2 parti din trilogia "Millennium" a lui Stieg Larsson;
3. Orhan Pamuk, tot ce a editat Curtea Veche.


B Tattoo, cum ti s-a parut Pamuk in lecturare?Eu citind ''Zapada''am avut impresia ca nu mai citisem vreodata intr-un stil asemanator.Si puterea elocventei dar si detasarea autorului de actiune, m-au speriat.
dune
Postat pe 17 Iulie 2009 15:57
De la: dune, la data 2009-07-17 15:57:08
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-17 11:15:49Ce am citit recent
1. Margaret Atwood - "Asasinul orb" si "Ochi de pisica";
2. Primele 2 parti din trilogia "Millennium" a lui Stieg Larsson;
3. Orhan Pamuk, tot ce a editat Curtea Veche.


B Tattoo, cum ti s-a parut Pamuk in lecturare?Eu citind ''Zapada''am avut impresia ca nu mai citisem vreodata intr-un stil asemanator.Si puterea elocventei dar si detasarea autorului de actiune, m-au speriat.


Zapada...zguduitor, asta e cuvantul !!!
Ce-mi place mie la Pamuk, si asta cred ca se regaseste in tot ce am citit, e ca isi construieste cartile pe tema dedublarii.
Atat Ka, poetul, cat si Orhan, din Zapada, nu sunt decat alter ego-uri ale autorului, cel putin asa vad eu; citindu-l, am avut senzatia ca e mereu intre doua lumi si doua culturi(est-vest) si intr-un permanent conflict interior, pentru ca de fapt nu apartine niciuneia dintre ele.
Blue_Tattoo
Postat pe 17 Iulie 2009 16:12
da, B Tattoo,exact asa am perceput si eu lupta si intelegerea din el ale celor doua lumi.de aceea, ca tema tratata eu il consider un curajor neasemuit.dar si ca stil de redare, desi nu foloseste subtilul,iti induce sensuri mult mai profunde.
foarte tare acest Pamuk...:)

dupa Zapada, eu am ramas vreo 3 zile cu ochii in tavan si cu mintea acolo, invalmasita si trista.
dune
Postat pe 17 Iulie 2009 23:10
dar Fortareata Alba a-ti citit? tot a lui Pamuk e aceeasi senzatie
blanca
Postat pe 17 Iulie 2009 23:20
eu nu am citit-o.am terminat acum''Aprilie spulberat"' de Ismail Kadare.
Tulburatoare lectura cu atat mai mult incredibila pentru Europa zilelor noastra.
O enclava medievala de sorginte musulmana, un amestec de ritualuri si norme nescrise care fac din vieti robie iar moartea prin crima e la rang de onoare.(mafiot, nu?)

foarte surprinzator!
Kadare scrie captivant.
poate o cititi...:)
dune
Postat pe 18 Iulie 2009 11:37
mi-ati dat cateva idei misto..
kyra
Postat pe 18 Iulie 2009 11:39
Taisa,iti recomand din tot sufletul o carte din operele lui Octavian Paler.Este o filosofie superba,pe tot intelesul Adanceste-te intr-una din operele lui si vei vedea ca am dreptate.Eu unul l-am descoperit cam tarziu dar nu voi r3egreta vreodata ca l-am cunoscut.Astazi regretam trcerea lui in nefiinta,dar asta e.Deci....
garbo008234
Postat pe 18 Iulie 2009 12:31
recomand cu caldura cartile lui Dragos argeseanu, editura DAO.

redfire
Postat pe 18 Iulie 2009 15:43
De la: mielutza, la data 2009-07-17 23:20:54dar Fortareata Alba a-ti citit? tot a lui Pamuk e aceeasi senzatie

"Fortareata Alba" e preferata mea, are aceeasi linie si aceeasi tema cu toata opera, dar "Viata cea noua" e chiar diferita de toate celelalte.
Mie mi-a fost mai greu s-o urmaresc, dar e ceva aparte, nu seamana cu nimic din ce am mai citit.
Blue_Tattoo
Postat pe 19 Iulie 2009 14:44
De la: dune, la data 2009-07-18 11:37:09eu nu am citit-o.am terminat acum''Aprilie spulberat"' de Ismail Kadare.
Tulburatoare lectura cu atat mai mult incredibila pentru Europa zilelor noastra.
O enclava medievala de sorginte musulmana, un amestec de ritualuri si norme nescrise care fac din vieti robie iar moartea prin crima e la rang de onoare.(mafiot, nu?)

foarte surprinzator!
Kadare scrie captivant.
poate o cititi...:)

o cumpar
Blue_Tattoo
Postat pe 19 Iulie 2009 14:47
Bloo Tatoo, imi permit o confesiune. Eu sunt abonata la ''anticariat. online'' si din cand in cand investesc in carti.gasesc carti pe care mi-am dorit de mult timp sa le citesc.
fac o comanda si imi vin acasa la pachet.e comod si am de unde alege din mii din titluri.
abia astept sa citesti kadare.sa vorbim...:)
dune
Postat pe 19 Iulie 2009 16:57
De la: dune, la data 2009-07-19 16:57:43Bloo Tatoo, imi permit o confesiune. Eu sunt abonata la ''anticariat. online'' si din cand in cand investesc in carti.gasesc carti pe care mi-am dorit de mult timp sa le citesc.
fac o comanda si imi vin acasa la pachet.e comod si am de unde alege din mii din titluri.
abia astept sa citesti kadare.sa vorbim...:)


ok
vorbim :)
Blue_Tattoo
Postat pe 19 Iulie 2009 18:35
Ca lecturi de vacanta:)

Un autor chilian contemporan care m-a surprins.Insasi viata lui este un roman ceea ce l-a inspirat in naratiuni vii, in care realitatea abunda.

Eu am citit ''Batranul care citea romane de dragoste'' si ''Hot Line''.Merita citit!:)
dune
Postat pe 20 Iulie 2009 10:27
De la: dune, la data 2009-07-20 10:27:24Ca lecturi de vacanta:)

Un autor chilian contemporan care m-a surprins.Insasi viata lui este un roman ceea ce l-a inspirat in naratiuni vii, in care realitatea abunda.

Eu am citit ''Batranul care citea romane de dragoste'' si ''Hot Line''.Merita citit!:)


Ha, Luis Sepulveda !!!
Blue_Tattoo
Postat pe 20 Iulie 2009 11:05
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-20 11:05:19
De la: dune, la data 2009-07-20 10:27:24Ca lecturi de vacanta:)

Un autor chilian contemporan care m-a surprins.Insasi viata lui este un roman ceea ce l-a inspirat in naratiuni vii, in care realitatea abunda.

Eu am citit ''Batranul care citea romane de dragoste'' si ''Hot Line''.Merita citit!:)


Ha, Luis Sepulveda !!!


corect, blue!:)
dune
Postat pe 21 Iulie 2009 23:49
ce mai cititi?
dune
Postat pe 21 Iulie 2009 23:50
niels donald walsch
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 23:52
Jurnalul Oanei Pellea. delicios!
gianiblue
Postat pe 22 Iulie 2009 01:00
In varianta in care chiar va intereseaza niste carti bune,va recomand Octavian paler.El e plecat dintre noi si-l regret.Sincer!!!Evolutia lui ar fi adus multe bunatati.Incercati cartile lui si ve-ti fiuluita de o filosofie abia perceptibila.Sunt rau.Evolutia sa literara este dse-a dreptul fantastica.Merita incercat!!!
garbo008234
Postat pe 22 Iulie 2009 15:19
De la: garbo008234, la data 2009-07-22 15:19:54In varianta in care chiar va intereseaza niste carti bune,va recomand Octavian paler.El e plecat dintre noi si-l regret.Sincer!!!Evolutia lui ar fi adus multe bunatati.Incercati cartile lui si ve-ti fiuluita de o filosofie abia perceptibila.Sunt rau.Evolutia sa literara este dse-a dreptul fantastica.Merita incercat!!!


Da. Paler are filozofia vietii cladita pe o cultura vasta.
Dar si Andrei Plesu trebuie citit.
Oameni de mare valoare!
dune
Postat pe 25 Iulie 2009 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CARTI 1 De la: garbo262254 3 Februarie 2012 14:26
Mai este biblioteca o necesitate!! 114 De la: liaiedera 20 Iunie 2010 22:44
Cel mai serios site al cartilor 10 De la: A2-Tipic 15 Septembrie 2019 20:30
Scriitoare noua? - Melody Page 12 De la: Andreea_Ade_1 3 Decembrie 2016 07:48
ce carti ati mai citit si v-au placut... 771 De la: garbo_499705 16 Mai 2019 11:54
Setari Cookie-uri