Barbatul Rac

fiecare cu parerea lui.Parerea mea v/am spus/o.Doamne, doamne, depinde de ce simte racul respectiv pentru aceea femeie.eu sunt din clasa de mijloc si el bogat.asa ca poate eu sunt capusa glumesc.nu m/a facut niciodata sa ma simt prost datorita acestui lucru.nu pot sa spun ca nu are defecte, dar la urma urmei care dintre noi nu avem?fiecare om e diferit de celalat, are ceva ce il diferentiaza, un defect sau o calitate, asa ca nu toti racii sunt la fel.Dau pariu cu voi ca daca s/ar deschide un topic despre barbatul din zodia cutare sau cutare, ar fi care l/ar lauda si ar fi care l/ar umple de mocirla,pentru ca marea noastra majoritate avem in urma o deziluzie in dragoste, si nu neaprat cu un barbac din zodia rac.v/am pupat, sa fiti iubite si iubiti!
mirelamuresan
Postat pe 6 Februarie 2009 21:55
AUDREY draga, mare dreptate ai:))!am cunoscut si eu un rac divortat. la inceput era cel mai dulce si ocrotitor barbat,atent , tandru etc...in timp :)), "ne-am descoperit"! eram 4! da, ai auzit bine eram 4 femei! ne-am cunoscut .cu toate proceda la fel.cand se plictisea de una mergea la alta...avea grija sa ne sune pe toate si sa ne spuna viata lui , ne cerea sfaturi ca si cum am fi fost unice si importante in viata lui.
..cu una am ramas prietena...jocul si felul lui de a manipula lucrurile si oamenii din jurul lui m-au dat pe spate , nu am vazut in viata mea asa ceva.si in dragoste si in afaceri stie ce sa spun si obtine ceea ce-i trebuie fara prea multe scrupule iar celilalti raman convinsi ca a facut tot posibilul pt a rezolva o situatie si ca a avut intentii bune.nu-ti mai spun ca are 45 de ani si locuieste tot cu mama. se potriveste perfect cu zodiacul lui cu diferenta ca in timpul casatoriei si-a inselat sotia de cate ori a avut ocazia iar ea saraca era convinsa ca o iubeste nelimitat.ca si noi 4 si ea a aflat in cele din urma....un intreg roman!!
lauracris
Postat pe 7 Februarie 2009 09:08
sotul meu e rac dar mai dependent barbat de mama ca si asta,n-ai vazut
avem si un copil impreuna romantismul ii lipseste cu desavarsire,nu eram intru totul indragostita de el incat sa ma gandesc ca acesta este omul pe care il vreau alaturi de mine toata viata ,dar vrand sa pun capat relatiei ,a inceput sa planga asa de rau incat mi-a fost mila de el si cu chiu cu vai ne-am casatorit...suntem casatoriti de 4 ani.dar cand ai nevoie de el acesta zboara la maica-sa...si imi pun acum intrebari:oare de ce s-a mai casatorit daca inca nu i-a fost taiat ombilicul?a fost copilul bolnav si el s-a dus la parinti ,oameni care n-au cunoscut boli,medicamente,deci sunt f.f.sanatosi si "nemuritori".parintii lui stau la 30km.de noi dar pt.orice,ii da telefon sa vina si daca intarzie e problema.mai zic daca ar fi fost singur la parinti dar mai are inca 5frati iar el e al 4-lea
am 9incercat sa-i spun mamei lui,in mare,cum se comporta,dar se face ca nu aude si tot timpul ii ia apararea.iar mie imi vine sa plang de suparare
ce sa vb.ca flori primesc doar cand e ziua mea,in rest ...
daca incerc sa fac program pt.weekend el imi spune ca nu poate ca a dat ma-sa telefon sa mearga sa sape in gradina sau orice altceva .masina noastra merge doar unde doreste ea,nu unde vrem noi.cateodata imi vine sa ma duc,sa-l las cu maica-sa,ca daca am vrut sa ne facem planuri pt.vara -concediu-,el mi-a zis ca trebuie sa faca nu stiu ce si maica-sa nu treb.sa afle ca noi vrem sa mergem undeva....in concediu...dar poate o sa-i trimit pe amandoi impreuna in concediu ca si asa nu pot unul fara celalalt.
chiricu
Postat pe 7 Februarie 2009 15:02
sotul meu merge la fotbal dupa servici,sa se intalneasca cu prietenii...eu daca ies cu o prietenao data la 2 ani,ca acum sunt casatorita si treb.sa-mi vad de familie,e mare problema eu sunt varsator ca zodie,si ma simt ca inlantuita....numai la munca ,acasa si familie ,atat...iar el
nu stiu ce metode sa abordez sa fie bine deoarece de cate ori ii cer sa faca ceva pt.mine,nu se poate ba chiar i-am cerut sa ma duca in cimitir la mormantul tatalui meu sa-i aprind o lumanare,dar nu,nu,nu...mi-am luat permisul de 4 luni si nu ma lasa sa conduc,cica as lovi masina si apoi....e si de o zgarcenie cum n-ai mai vazut.nu stiu ce sa fac,deoarece am fost crescuta cu principiul ca atunci cand te casatoresti o faci pe viata nu mai poti da inapoi niciun pic,cum iti asterni asa dormi.dar am stiut eu cum va fi?ca asa teatru a jucat...incat credeam ca e cel mai sufletist om din lume,cel mai tacut,ca poti face orice ca el va fi de acord cu tine....dar nu e asa...si nu mai pot...i-am spus ca de-as putea da timpul inapoi as schimba multe
probabil as incerca s-o iau pe alt drum.dar e un copil la mijloc si.......................
chiricu
Postat pe 7 Februarie 2009 15:20
De la: gianiblue, la data 2009-02-05 16:09:31
De la: roby_cado, la data 2008-10-20 16:12:27buna,eu sunt un rac,asa ca voi vb din punctul meu de vedere.dupa cum spune ina7,asa este,nu toti suntem la fel,dar in general ne asemanam,pe mine spre exemplu,ma intereseaza stabilitatea emotionala.asta inseamna ca dureaza ceva timp, pana sunt sigur de sentimentele partenerului.dar in momentul in care sunt sigur,sa te tii bine.......numai atunci un rac se dezlantuie.exista insa, alt pericol aici,si anume ca partenerul sa se simta sufocat de romantismul si tandretea cu care este coplesit,dat fiind faptul ca a asteptat o perioada buna de timp asa ceva,si acum vin buluc peste el.asta e tot.de aici pleaca ideea ca am fi posesivi.nu exista nici un mister in aceasta zodie.si inca ceva,dupa ce un rac si-a dezvaluit sentimentele fata de tine,ferestete sa-l ranesti.poate deveni, din cel mai romantic om pe care l-ai intalnit, cel mai aprig dusman.ce sa mai spun despre familie,pentru mine cel putin,familia este sacra.daca reusesti sa-ti intemeiezi o familie alaturi de un rac,poti fi sigur ca nimeni si nimic, din exterior, nu va putea zdruncina acel camin.Cu stima CATALIN.


Vreaaaaau si eu sa fiu sufocata de dragosteeeeee! Sa simt ca partenerul nu poate trai fara miiiiineee!
Foarte frumos. Deci e posibil sa vreau un rac. barbatul- nu crustaceea...
Din pacate nimic nu se intampla atunci cand vrem noi.asa ca........rabdare...si... ...tutun
roby_cado
Postat pe 7 Februarie 2009 21:25
De la: cau, la data 2009-02-07 15:20:02sotul meu merge la fotbal dupa servici,sa se intalneasca cu prietenii...eu daca ies cu o prietenao data la 2 ani,ca acum sunt casatorita si treb.sa-mi vad de familie,e mare problema eu sunt varsator ca zodie,si ma simt ca inlantuita....numai la munca ,acasa si familie ,atat...iar el
nu stiu ce metode sa abordez sa fie bine deoarece de cate ori ii cer sa faca ceva pt.mine,nu se poate ba chiar i-am cerut sa ma duca in cimitir la mormantul tatalui meu sa-i aprind o lumanare,dar nu,nu,nu...mi-am luat permisul de 4 luni si nu ma lasa sa conduc,cica as lovi masina si apoi....e si de o zgarcenie cum n-ai mai vazut.nu stiu ce sa fac,deoarece am fost crescuta cu principiul ca atunci cand te casatoresti o faci pe viata nu mai poti da inapoi niciun pic,cum iti asterni asa dormi.dar am stiut eu cum va fi?ca asa teatru a jucat...incat credeam ca e cel mai sufletist om din lume,cel mai tacut,ca poti face orice ca el va fi de acord cu tine....dar nu e asa...si nu mai pot...i-am spus ca de-as putea da timpul inapoi as schimba multe
probabil as incerca s-o iau pe alt drum.dar e un copil la mijloc si.......................
Draga mea,cu totii stim ce urmeaza,asa ca....,divort placut.
roby_cado
Postat pe 7 Februarie 2009 21:30
Eu sunt casatorita cu un rac de 14 ani. Prima oara cand mi-a spus ca ma iubeste a fost acum 7 ani. Am primit flori numai la nunta si cand am nascut, in rest nimic. Este foarte practic, nu iroseste nimic, este un om de casa, de familie, valorile morale sunt foarte ridicate. N-ai sa-l vezi calcand stramb. Dar asa este el. Nu ia nici o decizie fara mine. Este, intr-adevar, asa cum a spus cineva mai inainte, foarte legat de mama lui, locuieste cu noi de cand a murit socrul meu. Mi-a spus sa nu-l pun vreaodata sa aleaga intre mine si mama lui pentru ca nu va putea, pe cat posibil sa incerc sa ma inteleg cu ea ca sa nu fie nevoit sa ia o hotarare. Este dependent de cineva sa ia decizii, nu le ia niciodata singur. La cumparaturi el este cel care stie ce are de cumparat: eu stau in umbra si incarc sacosele, el comanda si tine lista cu ce este de cumparat. In rest: familie armonioasa, nu stiu daca am avut 10 certuri in casnicia noastra, totul este sa nu-l minti si sa nu-l neglijezi. Incearca sa-l intelegi.
xenia31
Postat pe 8 Februarie 2009 18:49
De la: xenia31, la data 2009-02-08 18:49:50Eu sunt casatorita cu un rac de 14 ani. Prima oara cand mi-a spus ca ma iubeste a fost acum 7 ani. Am primit flori numai la nunta si cand am nascut, in rest nimic. Este foarte practic, nu iroseste nimic, este un om de casa, de familie, valorile morale sunt foarte ridicate. N-ai sa-l vezi calcand stramb. Dar asa este el. Nu ia nici o decizie fara mine. Este, intr-adevar, asa cum a spus cineva mai inainte, foarte legat de mama lui, locuieste cu noi de cand a murit socrul meu. Mi-a spus sa nu-l pun vreaodata sa aleaga intre mine si mama lui pentru ca nu va putea, pe cat posibil sa incerc sa ma inteleg cu ea ca sa nu fie nevoit sa ia o hotarare. Este dependent de cineva sa ia decizii, nu le ia niciodata singur. La cumparaturi el este cel care stie ce are de cumparat: eu stau in umbra si incarc sacosele, el comanda si tine lista cu ce este de cumparat. In rest: familie armonioasa, nu stiu daca am avut 10 certuri in casnicia noastra, totul este sa nu-l minti si sa nu-l neglijezi. Incearca sa-l intelegi.
xenia,tu ce zodie esi?
roby_cado
Postat pe 9 Februarie 2009 15:20
Spui ca daca un rac este sigur de sentimentele persoanei de langa el, se dezlantuie. Oare? Eu am fost cu un barbat Rac 6 luni (eu sunt Taur). Primele 2-3 luni au fost de vis. Nu am cuvinte.... M-am simtit femeie in bratele lui, m-am simtit ocrotita, m-am simtit protejata, m-am simtit importanta in viata lui. Mesaje, telefoane, email-uri, cuvinte frumoase si declaratii. Imi spunea ca isi doreste sa ma faca sa il iubesc. Ma intreba daca mi-as dori o luna de miere cu el. Era atent la toate detaliile in ceea ce ma priveste. Ma intuia. Stia exact ce vreau, cand vreau... In pat, era pur si simplu exceptional: tandru, romantic, viril, foarte preocupat sa ma faca sa ma simt minunat. Ma facea fericita din toate punctele de vedere. Intr-un cuvant: era barbatul perfect! Evident, m-am indragostit nebuneste de el....
In momentul in care am inceput sa-i arat ca il iubesc, a inceput sfarsitul relatiei noastre. Cu cat ii dadeam eu mai multe dovezi de iubire, cu atat el devenea mai rece, mai distant, mai indiferent. Ne intalneam din ce in ce mai rar, fara nici o explicatie din partea lui, ma suna din cand in cand, iar mesajele si cuvintele frumoase de la inceput au devenit treptat doar amintire. Pana intr-o buna zi, cand eu l-am intrebat daca mai vrea sau nu sa fie ceva intre noi (simtindu-l din ce in ce mai departe de mine). In acel moment mi-a spus ca nu mai vrea nimic! Atat. Fara nici o explicatie, fara nici o cearta sau contrazicere intre noi, fara nimic! Singura explicatie ulterioara pe care am primit-o a fost: "asa a fost sa fie"....
Nu am stiut si nu stiu nici acum daca am avut vreo vina si care a fost aceea. Si probabil ca nu voi sti niciodata... Eu inca il mai iubesc si traiesc cu speranta ca intr-o zi se va intoarce, desi....
Nu pot concepe ca un om se poate schimba atat de mult de la o zi la alta... fie el si un Rac... Daca intr-adevar a simtit ceva si nu a fost totul doar o mare minciuna, este imposibil ca deodata si fara nici un motiv sa nu mai simta nimic. Daca intr-adevar nu mai simte nimic, atunci am mari dubii ca a simtit ceva vreodata....
Mihaela8
Postat pe 10 Februarie 2009 03:16
Dupa parerea mea, barbatul rac tine intodeauna la aparente..... Vrea sa socheze cu "felul lui de a fi" cel fabricat desigur. Vrea sa para ceea ce nu este... Ii place sa faca pe victima tot timpul... Vrea sa aiba pe cineva alaturi de el care sa ii spuna in fiecare zi ce "destept", "frumos"... este el... E imatur... Nu accepta realitatea... Si nu poate da prea mult in schimb in materie de dragoste, cu toate ca se considera "un dragastos". Face mare caz de ceea ce a facut el... "a dat", si "nu" a primit nimic in schimb. Astea imi vin in cap deocamdata. Daca imi mai aduc aminte de ceva... va spun.
lunaplina
Postat pe 13 Februarie 2009 11:06
De la: diana68, la data 2008-10-19 19:44:02Racii nu se pot intelege pe si insisi daramite sa fie intelesi de cei din jur! In general sunt persoane responsabile ai au anumite valori pe care le respecta. Sunt insa impulsivi si pun pe primul loc sentimentele lor. Daca acestea le sunt ranite intr-o anumita situatie, au mereu in minte un plan pentru a evada din acea situatie.Sunt buni dar si nebuni.. :
sml-happy0078:
ai mare dreptate...dar ar mai fi multe de spus despre ei...voi reveni...
ligiaaurasimon
Postat pe 19 Februarie 2009 19:31
De la: lunaplina, la data 2009-02-13 11:06:31Dupa parerea mea, barbatul rac tine intodeauna la aparente..... Vrea sa socheze cu "felul lui de a fi" cel fabricat desigur. Vrea sa para ceea ce nu este... Ii place sa faca pe victima tot timpul... Vrea sa aiba pe cineva alaturi de el care sa ii spuna in fiecare zi ce "destept", "frumos"... este el... E imatur... Nu accepta realitatea... Si nu poate da prea mult in schimb in materie de dragoste, cu toate ca se considera "un dragastos". Face mare caz de ceea ce a facut el... "a dat", si "nu" a primit nimic in schimb. Astea imi vin in cap deocamdata. Daca imi mai aduc aminte de
ceva... va spun.

si tu ai perfecta drep[tate!!!!!dc luam cate ceva de la fiecare,creem un rac autentic!!!!!!!!
ligiaaurasimon
Postat pe 19 Februarie 2009 19:39
...barbatul rac... o enigma si totusi un "rau"necesar, pt cele carora li s'a pus "pata" pe un astfel de domn...cum descriu eu racul?...ciudat, da... muncitor, sarguincios, atunci cand intr-adevar are un motiv, si o persoana care sa il sustina si sa ii de a cate un impuls absolut necesar... econom si "strangacios" dar nu in privinta achizitiilor care il privesc strict pe el...sarmant, misterios... mereu aflii cate ceva despre el... si nu obligatoriu in sensul bun... poate juca teatru precum un adevarat actor nominalizat la oscar...misterios uneori pt ca nu vrea sa stii totul despre el...sa recunoastem...cum altfel, ar mai putea iesi si cu altele? ...daca nu se incadreaza in tiparul acesta, atunci iti daruieste pe deplin inima lui, si "rozul" in relatie se mentine ori cat timp ii e lui bine, ori pt totdeauna, cazul fericit in care esti intr'adevar aleasa inimii sale...se incapataneaza sa te atraga, sa te prinda in mrejele lui (si nu ii e deloc greu, din contra, pt ca prezinta o atractie de nedescris pt sexul opus )...dar dupa ce a obtinut premiul mult ravnit, deja incepe sa se piarda frumusetea situatiei...Pe de alta parte, racul e minunat atunci cand vrea sa fii regina lui...chiar si pt cateva ceasuri... te poate iubi cum nimeni altul nu o poate face...te face sa visezi in nestire numai la al sau suflet...ce bine ar fi daca si ar tine asta pt o vesnicie...dar apoi, poate fi chiar de nerecunoscut...depinde de "mood"...Daca il si lauzi putin, s'ar putea sa nu'si piarda interesul repede,si sa te aprecieze fiindca esti cea capabila sa vada partile sale bune (bune- cu, sau fara ghilimele, depinde intr-adevar de barbatul de langa tine, in primul rand apoi de zodie)...Cu bune si cu rele, barbatul rac e romantic atat cat ii poate permite sufletul sau sensibil, pt ca asta e de necontestat...e un sensibil, si da, isi iubeste mama,deosebit de mult...depinde de tine ca fata daca accepti asta, sau toanele lui ...E un barbat copilaros, tandru, uneori imatur, dar...e un om, pana la urma... Eu imi iubesc racul din tot sufletul dar mai sunt intr'adevar si clipe dificile alaturi de el...oricum, apreciez omul intai si incerc sa ignor zodia, deoarece stie ca iubirea e cea care conteaza pana la urma...
Strumfette
Postat pe 21 Februarie 2009 12:13
Doamne,cata dreptate ai!Traiesc aceleasi momente!
adana1996161
Postat pe 21 Februarie 2009 16:17
De la: lunaplina, la data 2009-02-13 11:06:31Dupa parerea mea, barbatul rac tine intodeauna la aparente..... Vrea sa socheze cu "felul lui de a fi" cel fabricat desigur. Vrea sa para ceea ce nu este... Ii place sa faca pe victima tot timpul... Vrea sa aiba pe cineva alaturi de el care sa ii spuna in fiecare zi ce "destept", "frumos"... este el... E imatur... Nu accepta realitatea... Si nu poate da prea mult in schimb in materie de dragoste, cu toate ca se considera "un dragastos". Face mare caz de ceea ce a facut el... "a dat", si "nu" a primit nimic in schimb. Astea imi vin in cap deocamdata. Daca imi mai aduc aminte de ceva... va spun.
buna,si eu tot taur sunt si el era rac ..asa a fost si la mn,acum l-am parasit si imi rupe sufletu cand il vad plangand la usa dar in totii anii astia ,nu prea mi-a aratat nik. Ma umilit de cate ori i-am aratat ca il iubesc si acum de 7 luni plange si se tavaleste pe jos ca ma vrea inapoi...eu ies cu cineva dar ..nu stiu ce sa fac
ddddd
Postat pe 18 Martie 2009 16:07
De la: Strumfette, la data 2009-02-21 12:13:24...barbatul rac... o enigma si totusi un "rau"necesar, pt cele carora li s'a pus "pata" pe un astfel de domn...cum descriu eu racul?...ciudat, da... muncitor, sarguincios, atunci cand intr-adevar are un motiv, si o persoana care sa il sustina si sa ii de a cate un impuls absolut necesar... econom si "strangacios" dar nu in privinta achizitiilor care il privesc strict pe el...sarmant, misterios... mereu aflii cate ceva despre el... si nu obligatoriu in sensul bun... poate juca teatru precum un adevarat actor nominalizat la oscar...misterios uneori pt ca nu vrea sa stii totul despre el...sa recunoastem...cum altfel, ar mai putea iesi si cu altele? ...daca nu se incadreaza in tiparul acesta, atunci iti daruieste pe deplin inima lui, si "rozul" in relatie se mentine ori cat timp ii e lui bine, ori pt totdeauna, cazul fericit in care esti intr'adevar aleasa inimii sale...se incapataneaza sa te atraga, sa te prinda in mrejele lui (si nu ii e deloc greu, din contra, pt ca prezinta o atractie de nedescris pt sexul opus )...dar dupa ce a obtinut premiul mult ravnit, deja incepe sa se piarda frumusetea situatiei...Pe de alta parte, racul e minunat atunci cand vrea sa fii regina lui...chiar si pt cateva ceasuri... te poate iubi cum nimeni altul nu o poate face...te face sa visezi in nestire numai la al sau suflet...ce bine ar fi daca si ar tine asta pt o vesnicie...dar apoi, poate fi chiar de nerecunoscut...depinde de "mood"...Daca il si lauzi putin, s'ar putea sa nu'si piarda interesul repede,si sa te aprecieze fiindca esti cea capabila sa vada partile sale bune (bune- cu, sau fara ghilimele, depinde intr-adevar de barbatul de langa tine, in primul rand apoi de zodie)...Cu bune si cu rele, barbatul rac e romantic atat cat ii poate permite sufletul sau sensibil, pt ca asta e de necontestat...e un sensibil, si da, isi iubeste mama,deosebit de mult...depinde de tine ca fata daca accepti asta, sau toanele lui ...E un barbat copilaros, tandru, uneori imatur, dar...e un om, pana la urma... Eu imi iubesc racul din tot sufletul dar mai sunt intr'adevar si clipe dificile alaturi de el...oricum, apreciez omul intai si incerc sa ignor zodia, deoarece stie ca iubirea e cea care conteaza pana la urma...
FFFFFFFFFF frumos si foarte adevarat ,dar sunt si foarte obositoare toanele lor,cei ce nu fac complimente sunt de obicei sinceri ,iar cei care te lauda de obicei te mint ,dar tot ce ai spus e adevarat ,pot fii si buni si rai depinde cat de mult te iubesc ..racul meu ma vrea inapoi ..dar eu nu stiu daca il mai pot lua inapoi.Ma ranit prea mult si la suflet culmea tot un rac mi-a intrat ...care ma oboseste la fel de tare ca primul,dar asta e daca ne place misterul trebuie sa ai aplaudam pe barbatii raci care tre sa recunosc mie una mi-au mancat zilele.O zii placuta si sper ca nu am suparat pe nimeni
ddddd
Postat pe 18 Martie 2009 16:23
buna.uite eu am fost intr-o relatie cu un taur 4 ani .pt ca era incapabil de a lua o decizie singur si pt ca era mai mult femeie decat barbat ne-am dspartit .cu toate astea m-a iubit si m-a recpectat enorm .
Acum sunt cu un rac de 6 luni .As putea spune ca am crezut ca l-am intalnit pe fat-frumos in primele 2 luni .parca eram facuti unul pt celalat.pana sa il intalnesc pe el nu cred ca stiam ce e iubire adevarata .acum stiu dar sincer mi-as fi dorit sa nu o fi gasit .faptul ca am aratat ce simt pt el am facut cea mai mare greseala din viata mea .acum face ce vrea ..pleaca de acasa si vine cand vrea ,prietenii sunt importanti pt el ..nu am voie sa ii reprosez nimic si sa ii zic nimic.atunci am incercat sa schimb si eu foaia ..si sa fiu un pic mai indiferenta pt ca daca vroaiam sa il tin langa mine spunea ca il tin langa fusta mea.nici asa nu e bine ....acum spune ca din cauza atitudinii mele sentimentele lui sunt inchise bine cu 7 lacate .acum 2 sapt ma iubea acum cica nu mai poate sa aiba ceva cu mine pt ca sunt eu rea .oare ce vor barbatii astia raci ? sa le faci toate mofturile ..sa fii femeie de casa ..partenera de sex extraordinara ( ca si eu sunt pe bune ) ..sa poate vb orice cu tine ..si sa fii mereu amabila si intelegatoare dar ei sa faca ce vor ? e posibil pt un barbat rac sa te iubeasca (si pot sa zic ca in primele 2-3 luni mi-a demonstrat asta) si dupa aia sa nu mai simt nimic pt tine ? sunt chiar asa indecisi si se pot juca cu sentimentele lor ? azi o iubesc maine n-o mai iubesc .si tot asa ? .acum eu i-am zis ca vrea sa ne despartim( cu toate ca nu vrea ) cu toate ca plang de o saptamana in continuu si el e deaccord ..ca si cum nu ar mai simti nimic pt mine .il iubesc si nu stiu ce sa fac.daca a-ti trecut si voi prin asemenea situatii ...astept sa imi spune-ti
garbo000691
Postat pe 26 Martie 2009 13:24
"In familie, sa zicem, sau intr-un cerc restrans de prieteni, cu care a intrat in relatii de mare familiaritate, si pe care simte ca ii poate domina. In acest moment, cate putin, incepe sa iasa la iveala dictatorul, persoana autoritara, opiniile sale devenind imperative, cere sa fie ascultat si aprobat. In general, ceilalti o fac, deoarece Racul si-a ales bine mediul: indivizi mai slabi si mai usor de dominat. Si nu numai in probleme de principiu va abuza. Se va comporta ca un pasa, va intra in nemiscare si va astepta sa fie menajat de ceilalti. In fiecare Rac zace un mic zeu terestru care cere credinta absoluta celor pregatiti sa o ofere"
"Cand simte ca a pierdut din autoritate, devine un escroc sentimental, se preface morocanos si pozeaza in victima. Va provoca astfel mila si va fi ascultat, aceasta fiind astfel o victorie specifica Racului.
Racul este ingrozitor de sensibil la linguseli, la perieri si laude care, chiar daca ar fi nemeritate, nu i-ar crea suspiciuni. Uneori ajunge sa se tarasca dupa lingusitorul sau, cersind ca pe o hrana, laudele. Este urmarea transformarii acestei placeri - de a fi laudat - in viciu."
Cam asta e ce am gasit eu despre "raci"si in mare parte este foarte adevarat ,am trait peste 10 ani cu un rac ...
albatros
Postat pe 27 Martie 2009 16:36
De la: albatros, la data 2009-03-27 16:36:09"In familie, sa zicem, sau intr-un cerc restrans de prieteni, cu care a intrat in relatii de mare familiaritate, si pe care simte ca ii poate domina. In acest moment, cate putin, incepe sa iasa la iveala dictatorul, persoana autoritara, opiniile sale devenind imperative, cere sa fie ascultat si aprobat. In general, ceilalti o fac, deoarece Racul si-a ales bine mediul: indivizi mai slabi si mai usor de dominat. Si nu numai in probleme de principiu va abuza. Se va comporta ca un pasa, va intra in nemiscare si va astepta sa fie menajat de ceilalti. In fiecare Rac zace un mic zeu terestru care cere credinta absoluta celor pregatiti sa o ofere"
"Cand simte ca a pierdut din autoritate, devine un escroc sentimental, se preface morocanos si pozeaza in victima. Va provoca astfel mila si va fi ascultat, aceasta fiind astfel o victorie specifica Racului.
Racul este ingrozitor de sensibil la linguseli, la perieri si laude care, chiar daca ar fi nemeritate, nu i-ar crea suspiciuni. Uneori ajunge sa se tarasca dupa lingusitorul sau, cersind ca pe o hrana, laudele. Este urmarea transformarii acestei placeri - de a fi laudat - in viciu."
Cam asta e ce am gasit eu despre "raci"si in mare parte este foarte adevarat ,am trait peste 10 ani cu un rac ...
ligiaaurasimon
Postat pe 1 Aprilie 2009 23:42
De la: garbo000691, la data 2009-03-26 13:24:51buna.uite eu am fost intr-o relatie cu un taur 4 ani .pt ca era incapabil de a lua o decizie singur si pt ca era mai mult femeie decat barbat ne-am dspartit .cu toate astea m-a iubit si m-a recpectat enorm .
Acum sunt cu un rac de 6 luni .As putea spune ca am crezut ca l-am intalnit pe fat-frumos in primele 2 luni .parca eram facuti unul pt celalat.pana sa il intalnesc pe el nu cred ca stiam ce e iubire adevarata .acum stiu dar sincer mi-as fi dorit sa nu o fi gasit .faptul ca am aratat ce simt pt el am facut cea mai mare greseala din viata mea .acum face ce vrea ..pleaca de acasa si vine cand vrea ,prietenii sunt importanti pt el ..nu am voie sa ii reprosez nimic si sa ii zic nimic.atunci am incercat sa schimb si eu foaia ..si sa fiu un pic mai indiferenta pt ca daca vroaiam sa il tin langa mine spunea ca il tin langa fusta mea.nici asa nu e bine ....acum spune ca din cauza atitudinii mele sentimentele lui sunt inchise bine cu 7 lacate .acum 2 sapt ma iubea acum cica nu mai poate sa aiba ceva cu mine pt ca sunt eu rea .oare ce vor barbatii astia raci ? sa le faci toate mofturile ..sa fii femeie de casa ..partenera de sex extraordinara ( ca si eu sunt pe bune ) ..sa poate vb orice cu tine ..si sa fii mereu amabila si intelegatoare dar ei sa faca ce vor ? e posibil pt un barbat rac sa te iubeasca (si pot sa zic ca in primele 2-3 luni mi-a demonstrat asta) si dupa aia sa nu mai simt nimic pt tine ? sunt chiar asa indecisi si se pot juca cu sentimentele lor ? azi o iubesc maine n-o mai iubesc .si tot asa ? .acum eu i-am zis ca vrea sa ne despartim( cu toate ca nu vrea ) cu toate ca plang de o saptamana in continuu si el e deaccord ..ca si cum nu ar mai simti nimic pt mine .il iubesc si nu stiu ce sa fac.daca a-ti trecut si voi prin asemenea situatii ...astept sa imi spune-ti


Exact ca tine am patit si eu. La inceput, totul e roz. Dar de un roz din ala sclipitor! :) Parca e un negustor in piata care si-a ambalat marfa cat mai frumos, ca sa o cumperi. Dupa ce ajungi sa-l cunosti, insa, foaia se schimba. Mie, de exemplu, exact ce imi reprosa ca fac, aia facea si el apoi si cand ii ziceam ca "uite, si tu faci la fel", zicea ca sunt rea. Incercam sa o dau pe partea cealalta si sa fiu buna si nici asa nu era bine, ca cica n-aveam personalitate. Ideea pentru raci e sa fii perfecta, problema e ca nici ei nu stiu ce inteleg prin perfectiune. Cred ca problema e ca cer mereu exact ceea ce nu au si chiar daca obtin acel ceva, tot nu e bine, vor altceva. E frustrant, pentru ca uneori ca sa mearga relatia chiar te schimbi pt el si constati, dupa ce ai depus efort si ti-ai calcat pe orgoliu, ca nu te vrea asa, de fapt... Si cred ca nu se prea implica serios in relatii. Adica se implica pe moment, dar niciodata nu vor depinde la modul serios de o femeie, de-aceea pare ca nu ii pasa. Nu stiu sincer care e realul adevar, daca ii pasa sau nu, si sincera sa fiu cred ca nici Racii nu stiu...
aikipy
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:22
De la: xenia31, la data 2009-02-08 18:49:50 Mi-a spus sa nu-l pun vreaodata sa aleaga intre mine si mama lui pentru ca nu va putea, pe cat posibil sa incerc sa ma inteleg cu ea ca sa nu fie nevoit sa ia o hotarare.


EXACT asa mi-a zis si mie! Cuvant cu cuvant! Sigur nu e acelasi rac? :)) Glumeam, desigur. Si eu incerc sa il inteleg, dar uneori ma exaspereaza, dependenta asta de mama lui ma face sa-l privesc ca pe un tzanc de 5 ani! N-am nimic cu ea, ne intelegem super bine, dar pur si simplu ma deranjeaza ca si idee!
aikipy
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:28
De la: Mihaela8, la data 2009-02-10 03:16:45Spui ca daca un rac este sigur de sentimentele persoanei de langa el, se dezlantuie. Oare? Eu am fost cu un barbat Rac 6 luni (eu sunt Taur). Primele 2-3 luni au fost de vis. Nu am cuvinte.... M-am simtit femeie in bratele lui, m-am simtit ocrotita, m-am simtit protejata, m-am simtit importanta in viata lui. Mesaje, telefoane, email-uri, cuvinte frumoase si declaratii. Imi spunea ca isi doreste sa ma faca sa il iubesc. Ma intreba daca mi-as dori o luna de miere cu el. Era atent la toate detaliile in ceea ce ma priveste. Ma intuia. Stia exact ce vreau, cand vreau... In pat, era pur si simplu exceptional: tandru, romantic, viril, foarte preocupat sa ma faca sa ma simt minunat. Ma facea fericita din toate punctele de vedere. Intr-un cuvant: era barbatul perfect! Evident, m-am indragostit nebuneste de el....
In momentul in care am inceput sa-i arat ca il iubesc, a inceput sfarsitul relatiei noastre. Cu cat ii dadeam eu mai multe dovezi de iubire, cu atat el devenea mai rece, mai distant, mai indiferent. Ne intalneam din ce in ce mai rar, fara nici o explicatie din partea lui, ma suna din cand in cand, iar mesajele si cuvintele frumoase de la inceput au devenit treptat doar amintire. Pana intr-o buna zi, cand eu l-am intrebat daca mai vrea sau nu sa fie ceva intre noi (simtindu-l din ce in ce mai departe de mine). In acel moment mi-a spus ca nu mai vrea nimic! Atat. Fara nici o explicatie, fara nici o cearta sau contrazicere intre noi, fara nimic! Singura explicatie ulterioara pe care am primit-o a fost: "asa a fost sa fie"....
Nu am stiut si nu stiu nici acum daca am avut vreo vina si care a fost aceea. Si probabil ca nu voi sti niciodata... Eu inca il mai iubesc si traiesc cu speranta ca intr-o zi se va intoarce, desi....
Nu pot concepe ca un om se poate schimba atat de mult de la o zi la alta... fie el si un Rac... Daca intr-adevar a simtit ceva si nu a fost totul doar o mare minciuna, este imposibil ca deodata si fara nici un motiv sa nu mai simta nimic. Daca intr-adevar nu mai simte nimic, atunci am mari dubii ca a simtit ceva vreodata....


Cred ca problema a fost ca s-a simtit incatusat. Sau cine stie, poate pur si simplu a simtit nevoia sa ajunga sa te cucereasca...
aikipy
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:30
auzi fata draga ..da-tsi seama la vorbe in primul rin in al doilea 10 % daca ii drept din tot ceai scris tu apu ii bine ..s ma scuz dar e shi itsi cauta alta ocupatsie de cit sa vorbesti aiurea in tranvai..

Postat pe 7 Aprilie 2009 00:33
Sunt groaznici.....nici nu vreau sa aud de ei.....am avut si sef rac,nici cum nu-i intrai in voie.....stati departe de ei ,sunt egoisti.
xxlanita
Postat pe 1 Mai 2009 18:12
Barbatul rac e un om imposibil!Daca mai e si destept,chiar nu se poate concepe ideea vreunei apropieri de el.E numai el si lumea lui.
Nu conteaza daca e bun sau rau.Oricine poate fi bun sau rau in functie de imprejurari.Dar racul chiar nu vrea nimic.
nelutza_darjan
Postat pe 8 Mai 2009 14:16
De la: nelutza_darjan, la data 2009-05-08 14:16:52Barbatul rac e un om imposibil!Daca mai e si destept,chiar nu se poate concepe ideea vreunei apropieri de el.E numai el si lumea lui.
Nu conteaza daca e bun sau rau.Oricine poate fi bun sau rau in functie de imprejurari.Dar racul chiar nu vrea nimic.


Te contrazic putin acum barbatul rac este un EGOIST,crede ca totul i se cuvine...nu tine cont de nimic daca si-a pus ceva in cap trb sa iasa ca el indiferent daca e bn sau nu...nu conteaza pt el daca ai si tu o idee sau un sfat sa-i dai,din start ideea/sfatul tau sunt gresite...
Totul trb sa iasa ca el nu ai voie sa te abati de la drumul pe care il vede el
albatros
Postat pe 12 Mai 2009 17:46
Ori am avut noroc cu carul, ori soacra-mea imi ascunde ceva legat de data nasterii sotului meu...
Am acasa un rac ocrotitor, preocupat mult de confortul meu psihic, responsabil pana la exces privind evolutia financiara a familiei. Nu uita niciodata ziua de nastere sau onomastica prietenilor si rudelor, iar despre evenimentele noastre...mai repede uit eu. Impaciuitor, calm, rational, respectuos dar si ferm in momentele cand cei din jur, inclusiv eu, o mai iau pe aratura...
Isi iubeste mama mult dar niciodata nu ne-am simtit neglijati, noi cei ai lui, din cauza asta. Este afectuos cu copiii si isi doreste mult iubirea lor.
E adevarat ca greu si-a impartasit sentimentele, la inceputul relatiei noastre. Dar armonia in relatia noastra de cuplu a fost dintotdeauna limanul la care a visat. Si a actionat!
Tandretea este una din marile lui calitati, nu intotdeauna ii pot raspunde asa cum merita fiindca eu sunt o persoana vulcanica si nerabdatoare, intr-o vesnica alergatura. Am primit flori mereu, iar cat despre daruri, nu mai spun. De cate ori revine din delegatii are cate ceva pentru mine si pentru copii. Cand iesim la cumparaturi si imi place ceva in mod deosebit insista sa-mi cumpar acel 'ceva', chiar daca nu intotdeauna suntem pe roze cu banii.
Are si el un defect: ii plac mancarurile bune si e cam rotofei.
Cu toate astea, cred ca nu-i pot multumi indeajuns lui Dumnezeu ca mi l-a trimis !
Chiar daca scepticelor le va suna a 'telenovea' eu va spun ca exista astfel de barbati si merita cautati. Si daca nu sunt in zodia racului...Multa iubire va urez!
n_parlea
Postat pe 15 Mai 2009 03:00
De la: n_parlea, la data 2009-05-15 03:00:34 Ori am avut noroc cu carul, ori soacra-mea imi ascunde ceva legat de data nasterii sotului meu...
Am acasa un rac ocrotitor, preocupat mult de confortul meu psihic, responsabil pana la exces privind evolutia financiara a familiei. Nu uita niciodata ziua de nastere sau onomastica prietenilor si rudelor, iar despre evenimentele noastre...mai repede uit eu. Impaciuitor, calm, rational, respectuos dar si ferm in momentele cand cei din jur, inclusiv eu, o mai iau pe aratura...
Isi iubeste mama mult dar niciodata nu ne-am simtit neglijati, noi cei ai lui, din cauza asta. Este afectuos cu copiii si isi doreste mult iubirea lor.
E adevarat ca greu si-a impartasit sentimentele, la inceputul relatiei noastre. Dar armonia in relatia noastra de cuplu a fost dintotdeauna limanul la care a visat. Si a actionat!
Tandretea este una din marile lui calitati, nu intotdeauna ii pot raspunde asa cum merita fiindca eu sunt o persoana vulcanica si nerabdatoare, intr-o vesnica alergatura. Am primit flori mereu, iar cat despre daruri, nu mai spun. De cate ori revine din delegatii are cate ceva pentru mine si pentru copii. Cand iesim la cumparaturi si imi place ceva in mod deosebit insista sa-mi cumpar acel 'ceva', chiar daca nu intotdeauna suntem pe roze cu banii.
Are si el un defect: ii plac mancarurile bune si e cam rotofei.
Cu toate astea, cred ca nu-i pot multumi indeajuns lui Dumnezeu ca mi l-a trimis !
Chiar daca scepticelor le va suna a 'telenovea' eu va spun ca exista astfel de barbati si merita cautati. Si daca nu sunt in zodia racului...Multa iubire va urez!

Esti una dintre norocoase ... eu nu pot spune acelasi lucru despre fostul meu "rac"... trb sa-i aduc aminte cand e ziua mea ...iar de flori si de iesiri impreuna in parc sau cumparaturi ce sa mai vb... era mult mai comod el sa ramana acasa cu berea in mana decat sa mearga cu noi...
Iti urez mult noroc in continuare si sa aveti grija de voi.
albatros
Postat pe 15 Mai 2009 15:16
Tu spui ca barbatul rac are un plan al lui,nestiut de nimeni,pe care-l urmareste in secret,cu ravna si vrea ca totul sa se intample intocmai ca-n imaginatia lui?E posibil.
Incerc sa inteleg pe cineva din aceasta zodie.Vreau cu tot dinadinsul sa pricep mecanismele mintii lui dar imi scapa,momentan.
Stiu doar ca e inteligent.E singurul lucru concret pe care-l iau in considerare.Probabil ca nu-s eu suficient de desteapta ca sa descifrez planul lui.
Acum,insa,nu mai sunt asa suparata pe barbatul rac cum eram altadata.Am mai facut un pas in comunicarea aceasta dintre noi dar mi-e frica sa nu dea iarasi inapoi.
nelutza_darjan
Postat pe 1 Iunie 2009 20:45
Ai dreptate. Si eu sunt rac, am avut o relatie cu un barbat rac, am crezut ca daca suntem din aceeasi zodie, ne cunoastem afinitatile, sensibilitatile, etc.

Dar nu. Pt el conta ff mult implinirea intima. As spune ca si pt mine conteaza. dar cum sa ajungi la asta cand pretindea ca e tot tumpul obosit, il vedeam doar 2 ore pe saptamana si incheie relatia prin telefon spunand ca il blochez. Si cu o zi inainte vorbisem ca si cum nimic nu se intamplase. Asa este, dau vina pe partenera, dar o relatie esuata este din vina amandurora.

Repet, este o diferenta mare intre femeia rac si barbatul rac. Am descoperit ca este zgarcit, egoist,prefacut, il intereseaza numai propria placere.

Quando una donna ti parla con i suoi occhi, ascoltala con il tuo cuore.
liliac678
Postat pe 12 Iunie 2009 10:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Osteoporoza, Osteoartrita 2 De la: quasaria 18 Ianuarie 2010 00:38
femeia sagetator si barbatul berbec 4 De la: garbo_472671 8 Martie 2018 10:02
Relaie ntre Brbatul Berbec i Femeia Taur! ( chiar i alte zodii ) 24 De la: garbo_472671 7 Martie 2018 09:50
Zodia FECIOARA 55 De la: pantera_neagra 21 Septembrie 2009 22:58
HOROSCOP COMPLET-toate zodiile 3 De la: garbo_493614 14 Octombrie 2019 15:05
Setari Cookie-uri