Copilul meu fumeaza marijuana

ilsi!!!...zau ca...nu voi intra in amanunte!!!
si...fii sigura ca...stiu ce inseamna!!
era ceva...stilizat...
in ce priveste piosenia propriu zisa...chiar nu voi intra in amanunte!!!
si...as vrea sa nu fiu acuzat pt asta!
ok?
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 17:10
Hai sa iti spun eu ceva. Odata ce exista atatea dezbateri la nivel global si testele facute cu cativa ani in urma privind pericolul acestui "drog" s-au facut in conditii neglijente ( Guvernul s.u.a a facut testul pe maimute administrandu-le timp de cateva minute o doza mare de marijuana, acestea neputand sa respire aer , au murit intoxicate cu monoxid de carbon ) . Acest "drog" neprovocand starea de dependenta . A fost interzis pe motive rasiale in S.U.A.
Se descopera pe zi ce trece ca acest "drog" poate vindeca unele boli , unii cercetatori incearca si acum sa inlature starea de high a cannabisului ca sa se poata folosi ca medicament . Daca iei contact cu cannabisul nu poti sa nu iti pui intrebarea. De ce este pusa in aceasi oala cu drogurile sintetice despre care se stie ca te distrug si fizic si psihic! Vad ca unii vor sa inainteze o noua campanie gen "Nu fuma marijuana ca vei ajunge in fundul societatii" :( e trist sa vezi asa ceva si e trist ca sunt prea multi oameni prosti . Atat am avut de zis si inainte sa criticati ceva va spun . Cel putin documentati-va daca nu vreti sa incercati! Multa pace si iubire!
doarares
Postat pe 14 Iunie 2009 17:11
OK, Ovidiu, never mind. Credeam ca te iei de mine si nu stiam ce ti-am facut.
La nivel individual, pot sa consum ce vreau:unii beau urina in scop profilactic, bine merci. Dar la nivel global trebuie sa ne protejam copiii de tot ce le poate fi daunator: asta e o datorie morala, cel putin.
sora_ilsi
Postat pe 14 Iunie 2009 17:19
Hai sa-ti spun si eu ceva chiar daca nu am citit atat despre subiectul asta .
Consumul de droguri e periculos . Asta e un fapt dovedit .
Nu spun ca in unele cazuri efectele n-or fi fost exagerate dintr-un motiv sau altul.
Imagineaza-ti insa ca sa "dai liber" consumului unei anumite substante care muult timp a fost considerata periculoasa implica o mare responsabilitate. Esti dator concomitent sa explici cat de clar se poate care sunt implicatiile consumului, ce a nascut confuzia , de ce a fost si nu mai e periculos si cate si mai cate .
Pentru ca altfel, e ca si cum ii inviti pe oameni sa-si faca rau,in conditiile in care avand puterea acestei decizii treaba ta ar fi exact pe invers.
blanca
Postat pe 14 Iunie 2009 17:22
ares!!!...sincer...ti se pare ca as fi chiar novice...in ce priveste acest subiect?
sincer...mi-am exprimat parerea in a nu fi de acord cu consumul in scop narcoman!!
cat priveste chestia cu...drogurile usoare asa cum se spune...am fost de fata la asemenea consumuri si...chiar nu le pot accepta!!
cand tre` sa iei ceva...pt a fi apt sa gandesti...adica...ai nevoie de ajutoare si...stimulente in ce priveste activitatea cerebrala...nu e cazu` sa le pot accepta ca fiind permise pt consum!
si de aici...deriva si alte subiecte...daca chiar tre sa vb despre asta!si...chiar nu pun patima in asta doar ca...asta e parerea mea!!!
si...nu voi l;asa pe nimeni sa mi-o schimbe...decat dupa ce ma voi documenta si voi fi convins ca...asa trebuie!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 17:22
ilsi...zau...n-am de ce sa ma iau de tine!!!
fiecare...piere dupa gandirea lui!!!
deci...nu caut sa influientzez pe nimeni!!!
gandirea ...zic eu...e libera!!!
la fel si comportamentele...
rezultatul final...chiar nu trebuie pus in carca nimanui!!!
pt ca fiecare...a actionat conform gandirii lui!!!
iar daca gandirea lui...l-a dus la...pieire...e treaba lui!!
nu crezi ca e adevarat asta?
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 17:25
Desigur, Ovidiu. Perfect de acord.
sora_ilsi
Postat pe 14 Iunie 2009 17:30
Cannabisul este interzis de 100-150 de ani , asta ti se pare mult timp in istoria omenirii? Si pana la urma urmei ca tot vorbiti de efecte daunatoare,care sunt?! Eu nu simt nici unul asupra mea . Si daca nu va fi legalizata(pentru ca nu prea vad cum cu gandiri de genu, si cu banii frumosi ce se scot din aceasta planta), cel putin sa se reglementeze legile! La urma urmei FAC CE VREAU, cat timp nu supar pe nimeni . Numai bine!
doarares
Postat pe 14 Iunie 2009 17:32
ares!!!...de acord cu tine!!!
am fost prin lume unde aceasta planta e legalizata pt consum...
si...stiu despre ce vb!!
n-am nimic cu cei care simt ca au nevoie de asa ceva!
deci...poti face ce vrei...asa cum spuneai si tu...cat nu deranjezi pe nimeni!!!
e ok!
se pare ca ai inteles altceva!!!
eu...chiar n-am nimic cu cei care prin diverse mijloace...au ajuns dependenti de asa ceva!!!
e pb lor!!!
doar ca...nu-s de acord ca...aceasta sa faca din astfel de practici...ceva legal...
deci...sa imbie si pe altii sa-si strice viata!!!
atat!!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 17:39
Ovidiu, a intrat in tine multa propaganda politica, we got a mind for our own . Te rog mult documenteaza-te inainte sa faci declaratii de genu " iti distrugi viata daca fumezi marijuana" , asta ii o prostie mare. Si nu ai dreptul sa judeci ceva ce nu intelegi, te rog abtine-te! Numai bine
doarares
Postat pe 14 Iunie 2009 17:46
mai baiete!!!...am dreptu` sa spun ce gandesc!!!
faptu` ca...tie nu-ti place cum gandesc eu...e pb ta!!!
in ce priveste chestia cu propaganda...te rog sa-ti dozezi putin limbaju!!!
nu stii in ce te bagi!!!
si...daca tie iti place sa-ti irosesti viata intr-o dulce violacee...himera...e treaba ta!!!
eu consider ca e mai facil sa te implici in societate si...sa-ti de acolo...ceea ce ti secuvine!
fara ajutoare dinastea himerice!!!
si...in ce priveste modul meu de gandire...mai ai ceva pana ce vei ajunge la acest nivel...
nu va mai dati voi...atot stiutori!!!
am mai vazut astefel de cazuri care...zau...mi-e mila de ei acum!!!
am aici...langa mine...
oameni cu bani...si care isi si permit!!!
si tot continuu sacred ca...nu-i bine!!!
am copii de varsta ta si...crede-ma ca stiu ce spun!!!
si...sunt ...cred eu...suficient de umblat prin lume si...deschis la nou!!!
dar...nu la acest fel de...NOU!!!
da-mi voie sa am opinia mea!!!
chiar daca tie...nu-ti place!!!
asa in socializare!!!
fiecare isi spune opinia!!!
a nu-ti plkace tie...e pb ta!!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 17:53
am doar 20 de ani si poate nu sunt in masura sa contrazic pe nimeni dar chestiile astea cu fumatul am trecut prin ele la varsta de 18 ani si intradevar in timpul cand consumam asa ceva nu mi se parea sa fie ceva asa de rau precum se spunea. dar in momentul cand am renuntat la aceste vicii si am continuat sa ies cu persoane care consumau mi se parea imposibil faptul ca am fost si eu la fel ca ei! este penibil! si tin sa spun ca afecteaza foarte mult asupra sanatatii si in acelasi timp asupra mintii umane! si pt voi consumatorii ar trebui sa renuntati macar pt o zi la aceste ierburi si sa iesiti cu persoane care au consumat sa vedeti care este diferenta si de ce nu sunt bune aceste droguri!
nyky4yoo
Postat pe 14 Iunie 2009 18:08
multi ani fericiti sa ai!!!...si...ma bucur ca...ai reusit sa iesi din acest cerc vicios!!!
felicitari!!!
iar revenind la comentu` meu...chiar imi mentin parerea ca...acest consum de plante halucinogene...nu-i tocmai ok!!!
n-am nimic cu cei ce sunt deja dependenti de asdta...
dar...parerea mea...este ca...nu tre` sa tolereze nimeni asa ceva!!!
si...daca tot a fost sa fie...sa incercam sa spunem cum sta treaba...in realitate!!!
aici...e marea pb!!!
pt ca...multi nu inteleg ca...chiar nu e de bun augur!!!
ce-i greu de priceput aici?
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 18:18
Sa mai comentez si eu ???? Neah!
Tinarul Ares arata cu prisosinta efectul cannabisului asupra mintii sale, voi resul prietenilor mei ati spus mai mult decit as fi putut eu gindi vreodata asa ca...
Culmea e ca eu personal sunt de acord cu legalizarea marijuanei in Rom. Sigur ca tentatia va fi mare pentru multi dar la un moment dat se va alege pleava de griu.Exact ca in Olanda.Cine fumeaza acolo? Ares ai fost in Olanda sa vezi cine o face?

Ares, numai tonul tau arata ca ai copilas o problema, ai buba la cap si e pacat ca tatal tau a bagat bani multi in funduletul tau sa ajungi cineva si ...hmmm.... ai ajuns cineva dar nu ce-si dorea el.

Stiti proverbul ala romanesc "cine fura azi un ou miine va fura un bou"? Cam asa e si cu inchisoarea pentru fumatorii de iarba.
Iar iarba a fost interzisa (cum spune Ares 100-150 de ani) de curind , adica exact atunci cind s-a constat efectul ei.
Aemulus
Postat pe 14 Iunie 2009 18:25
De la: ovidiu42, la data 2009-06-14 18:18:57multi ani fericiti sa ai!!!...si...ma bucur ca...ai reusit sa iesi din acest cerc vicios!!!
felicitari!!!
iar revenind la comentu` meu...chiar imi mentin parerea ca...acest consum de plante halucinogene...nu-i tocmai ok!!!
n-am nimic cu cei ce sunt deja dependenti de asdta...
dar...parerea mea...este ca...nu tre` sa tolereze nimeni asa ceva!!!
si...daca tot a fost sa fie...sa incercam sa spunem cum sta treaba...in realitate!!!
aici...e marea pb!!!
pt ca...multi nu inteleg ca...chiar nu e de bun augur!!!
ce-i greu de priceput aici?
multumesc frumos! si sunt de acord cu ceea ce spuneti chiar daca pentru mine a fost necesar sa dau cu capu de pragu de sus ca sa-l vad pe cel de jos ma bucur ca eu totusi sunt un caz fericit si l-am vazut la timp! si eu am o problema cu cei dependenti de aceste porcarii fiindca mi-am pierdut prietena cea mai buna din cauza lor!
nyky4yoo
Postat pe 14 Iunie 2009 18:27
sincer!!!...imi pare rau ca viata ta...a avut de suferit!!!
si...cred ca asta e pb pe care multi n-o inteleg!!!
ca...euforia...nu face ca viata sa fie asa cum iti doresti!!!
e doar o iluzie...si...cand te trezesti...daca o poti face...vei vedea ca...toata himera ta...nu reprezinta nimic!!!
si...ca iti pierzi ani din viata...intr-o stare...de...beatitudine!!!
si...ce rezolvi cu asta?
hai ca deja...am vb prea mult dar...m-a intrigat versiunea celui dinainte!!!
ca...prea e...batman!!!
n-am nimic cu el...dar...nu asta e viata reala!!!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 18:33
da' lasati, maica, copiii sa fumeze, daca vor...ce v-ati aprins asa

daca ei cred ca iarba le face bine, problema lor si a parintilor lor...

deja la unii se vad efectele fumatului, nu observati ?

auzi...motive rasiale...
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 18:43
PW, pe cuvintul meu de mama protectoare daca nu-i las.Asa cum am zis acum citeva pagini in urma :fumati fratilor ca in felul asta se face selectia naturala ....si rasiala
Aemulus
Postat pe 14 Iunie 2009 18:51
vanare de vant, fetitza...
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 18:53
mai...asta ma chinuiesc si eu sa-i explic copilului asta!!!
si...el...batman...batman!!!!
n-am nik cu el..ca face asta!!!
chestia e ca...nu poci fi de acord ca...e de bine!!!
atat!!!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 18:56
Selectie rasiala de la putina marijuana?Soro esti putin luata?
strumfitoaia
Postat pe 14 Iunie 2009 18:57
De la crack mi se trage....
Aemulus
Postat pe 14 Iunie 2009 19:01

ce aveti fetelor?
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 19:09
Deh Ovi darling, am tras prea mult pe stinga si ma doare dreapta (si era vorba de emisferele cerebrale)
Aemulus
Postat pe 14 Iunie 2009 19:11
credeam ca...vb despre cele...politice!!!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 19:19
Ovi, ce faci taty? Ia zi pot sa fac o salata de fructe cu fructe din compot?
Aemulus
Postat pe 14 Iunie 2009 19:21
m-am prins...

voi vreti sa ruinati si topicu' asta...ati dat-o pe retete
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 19:23
Pai PW, mai bine ajung high de la o salata de fructe care imi provoaca un orgasm gustativ decit de la o tigara parfumata. Ai simtit vreodata mirosul de marijuana? Ai vazut de scirbos este? Dulceag si parfumat de-ti intoarce stomacul pe dos.
Aemulus
Postat pe 14 Iunie 2009 19:27
nope...nu stiu cum miroase...
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Iunie 2009 19:30
ia zi...mica...ce reteta ai tu?
ceva...fructe...de pe la voi?
hai sa vedem!!
si..da!!!...wife!!!...nu vrem sa stricam topicu`!!!!
zau!!!
ca...n-avem de ce!!!
doar...ne expuneam punctele de vedere!!!
ovidiu42
Postat pe 14 Iunie 2009 19:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat!:(( 64 De la: garbo059246 28 Iulie 2010 23:21
009 18 De la: Ella34 17 Iunie 2009 20:08
TULBURARE DE COMPORTAMENT 1 De la: garbo083248 2 Ianuarie 2011 11:50
am nevoie de sfaturi:( 5 De la: Rha 7 Septembrie 2010 17:52
fica mea 43 De la: garbo015769 2 Martie 2012 23:12
Setari Cookie-uri