Copilul meu fumeaza marijuana

ba fratilor inka sunteti comunisti cu minti spalate8-| fumez de 2 ani si niciodata nu ma tentat sa incerk altceva ...depinde de fiekre,sunt de parere k ar trebuii sa o legalizeze si fiekre sa dea un test psihologik k sa aiba dreptu sa fumeze.pace fratilor si m..e garda:X
dany_9004
Postat pe 10 Ianuarie 2009 17:33
toti vorbesk din auzite k au ei prieteni kre fumeaza si se simt rau...pai poate prietenii vostrii o ard pe dava ;)vorbiti in necunostinta de cauza pt k nu stiti ce inseamna
dany_9004
Postat pe 10 Ianuarie 2009 17:35
De la: crinam, la data 2008-08-01 13:55:17Am simtitun miros ciudat o data si am intrat peste el in camera si l-am prins fumand marijuana. Mi-a zis sa nu imi fac griji, ca e ok. A doua zi dimineata am avut o discutie cu el. Mi-a zis ca nu e dependnt, fumeaza destul de rara si mai ales atunci cand nu poate sa adoarma. Ce sa fac? Daca ii interzic total, mai rau o sa faca. Nu imi este atat de teama de marijuana, cat imi esteteama sa nu se apuce si de alte dorguri mai tari. Cum sa vorbesc cu el? Ce sa ii spun ca sa se lase? Are 20 de ani baiatul si nu am avut niciodata probleme cu el.

Ideea este ca nu ai cum sa i spui nimic pt ca tot ca el o sa faca ...si inca ceva ...nu este dependent face asta doar pt ca i se pare ca vede lumea cu alti ochi sau din plictiseala ...anturaj etc ..deci el singur trebuie sa se gandeasca bine ce vrea sa faca pt ca la un moment dat ....cred ca va regreta...pt ce face ....
ORICUM NU UITATZI WEED'UL NU ESTE DROG ESTE O PLANTA CARE CRESTE DE LA DUMNEZEU ...
junker_boy_smiley
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:58
perfect adevarat!!
stresu_irina
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:50
dak mananci ai niste gaze extraordinare, esti ca un balon, dar dak le dai nu miros :D! Si pt ce am citit mai sus...dude la relatiile interumane messengerul este mult mai daunator, ajungi sa nu poti vorbi cu nimeni in realitate, fata in fata, ca nu ai curaj...ca nu ai strambateii aia galbeni..sau cum am avut o colega dupa ce termina o fraza zicea efectiv "doua puncte d mare" and stuff
CORINABANOIU
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:55
ar trebui sa-l intrebi cat de des nu poate dormi ? intreaba-l daca il framanta ceva, daca are probleme la facultate sau serviciu, sau cu prietenii. recomanda-i frumos in schimbul fumatului cand nu poate dormi, un ceai de tei. Nu e asa de grav sa fumezi marijuana. nu iti provoaca dependenta. iti da doar o stare de euforie, si e bine totusi ca o face acasa si nu afara, pentru ca, de exemplu mie mi s-a intamplat sa nu imi mai simt corpul, sa nu mai fiu constienta de mine. daca o face cu moderatie ( asta nu inseamna in fiecare zi sau o data pe saptamana). e ca si cum te-ai imbata o data pe luna. numai ca de la fumat nu iti este rau si nu ai starile acelea de rau de a doua zi.
n-ai de ce sa te ingrijorezi. vorbeste frumos cu el.
Doar sa nu fumeze marijuana tratata cu heroina , care chiar e nociva .

Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:03
total de acord cu tine, pentru comentariile celor de mai sus nu am cuvinte....mi se pare absolut ireal ca au mentalitatea aceasta. daca ar fi drogurile bune atunci de ce se moare pe capete? atunci de ce sunt atatia tineri care uita sa traiasca si ajung sa tremure ca la 70 de ani cand nu au un gr de h? sau iarba?
de ce ajung inchisi in spitale si pierd ani din viata inchisi intre 4 pereti in centre de dezintoxicare? parerea mea ca ar trebuie sa invete sa traiasca, sa considere un "drog" placerea de a sta cu prietenii, de a discuta cu familia de a incerca sa faca din viata ceva placut, sa nu le fie rusine cand privesc in urma
sorana
Postat pe 13 Februarie 2009 16:56
De la: sorana, la data 2009-02-13 16:56:21total de acord cu tine, pentru comentariile celor de mai sus nu am cuvinte....mi se pare absolut ireal ca au mentalitatea aceasta. daca ar fi drogurile bune atunci de ce se moare pe capete? atunci de ce sunt atatia tineri care uita sa traiasca si ajung sa tremure ca la 70 de ani cand nu au un gr de h? sau iarba?
de ce ajung inchisi in spitale si pierd ani din viata inchisi intre 4 pereti in centre de dezintoxicare? parerea mea ca ar trebuie sa invete sa traiasca, sa considere un "drog" placerea de a sta cu prietenii, de a discuta cu familia de a incerca sa faca din viata ceva placut, sa nu le fie rusine cand privesc in urma


Se moare pe capete din cauza drogurilor din acelasi motiv ca din cauza oricarui exces-overdose sau supradoza.
E vorba aici de droguri legale(cafea tutun alcool) si ilegale (marijuana hash heroina extacy etc) din care se moare in egala masura.
Nu puteti controla ce fac copiii vostri...daca vor sa fumeze tot vor fuma...si eu am fumat de cateva ori ...din 4 ori doar ultima data am simtit ceva asemanator cu o relaxare si binedispunere in rest nici un efect DE CE?
Pt ca de obicei se face o tigara la 3-4 oameni...deci fiecare fumeaza cam un sfert de tigara...apropo drogurile nus gratis costa bani...copilasii cei de bani gata sunt in pericol din acest punct de vedere...

Nu creeaza dependenta dar dupa cum am zis excesele sunt periculoase... si apropo in tari dezvoltate productia si consumul de "iarba" este monitorizat de stat...in Olanda in 2008 productia de "iarba" a fost o afacere de 2 miliarde de euro...in SUA este folosita in scopuri medicinale pt tratarea unor boli...

Sunt de acord cu marihuana dar nu si ce cele injectabile sau luate pe nas sau nenorocirile alea de acid ...alea sunt periculoase

Dont do drugs...but if u do...limiteaza-te la o tigara cu iarba.
heartbraker_angel
Postat pe 23 Februarie 2009 23:36
Marijuana nu creaza dependenta fizica dar poate duce la dependenta psihica, putand avea o serie de efecte negative pe termen lung: pierderea memoriei de scurta durata, agitatie, paranoia, disfunctii sexuale, insomnii ca sa nu mai vorbesc de efectele substantei active THC-tetrahidrocanabinolul asupra plamanilor...si asta nu ar fi mare problema daca s-ar opri doar aici dar foarte multi adolescenti trec de la drogurile asa zis usoare la cele mai puternice-ecstasy, cocaina, LSD, heroina. Si inca ceva: uitati-va la Legea 143/2000 sa vedeti la ce riscuri se expun din punct de vedere legislativ. Am intalnit multi tineri in arest si penitenciar care au ajuns acolo din necunoasterea legislatiei, teribilism si anturaj...
MaiaLuana
Postat pe 5 Martie 2009 08:27
nu inteleg pentru ce atata agitatie.a fumat iarba....SI?!?!?!unde e marea crima?doar in cazul in care are un psihic prea slab sau o curiozitate prea mare va ajunge dependent de heroina.oameni buni,documentati-va din surse sigure si abia dupa aia crizati-va pe forumuri ca iarba e nociva.nu mai panicati sarmana femeie aiurea.
ladysmoke
Postat pe 12 Martie 2009 13:17
da fratilor aveti dreptate,marijuana nu creeaza dependenta fizica decat psihica dar si asta este la fel de grava.pr meu fumeaza de cateva luni marijuana aproape in fiecare zi,dak nici asta nu e dependenta atunci ce e?si mai grav e faptul k nu il mai intereseaza de nmk altceva in viata asta decat sa fie cu amici lui si sa fumeze,dak o seara nu are e disperat,se cearta cu toata lumea etc...nu mai zic k de relatii intime nici nu se mai pune problema.oricum ma gandesc serios sa pun capat relatiei pt k asa nu mai pot dar as vrea sa pot face si ceva sa il ajut,el crede k este bine dar nu isi da seama k nu e asa.knd vine ziua de salariu nu mai are nici bani de chirie sau mancare pt k are daotrii pt iarba:((dak puteti sa-mi dati un sfat ceva,eu nu stiu ce sa mai fac si cum sa-l abordez k sa isi dea seama k asa nu are niciun viitor si k isi distruge viata:((
deramona
Postat pe 15 Martie 2009 12:06
Stiti care e problema voastra? Sunteti majoritatea niste oameni incuiati, priviti doar partea goala a paharului, de ce sustineti ca marijuana este rea? Ati facut studii? Nu prea cred, daca inghititi tot ceea ce statu va spune atunci imi pare rau, INFORMATI-VA inainte sa sariti la inaintare cu niste argumente stupide, veniti cu argumente de genul "Nu fumati marijuana pentru ca... HEROINA ucide", in primul rand MJ nu este drog, este o PLANTA, cei care o considerati drog atunci ar trebui sa catalogati si alcoolul, tutunul, CIOCOLATA drog. I sa pus aceasta eticheta de "drog" din alte motive politice... Voi cei contra MJ sunteti genul de persoane care credeti ca alcoolul si tutunul este mai bun decat MJ pentru ca primele doua sunt legale, oare de ce sunt legale?... pentru ca statul nostru mult prea iubit face bani frumosi din asta, este DOVEDIT ca MJ este mai putin nociva decat tutunul de exemplu dar NU am vazut pe nimeni sa faca mult caz pentru ca ar cunoaste pe cineva care fumeaza TUTUN, plus ca MJ este foarte buna in medicina, DA, sunt foarte multe "boli"... afectiuni tratate cu MJ. Voi majoritatea nici nu stiti ce este marijuana, ce face rau DAT sunteti impotriva, sunteti ca niste oi dupa turma... MJ esti un anticonvulsativ Foarte bun si e 100% NATURAL, da este o planta daca nu stiati.

Am 17 ani si consum MJ, a consuma NU inseamna neaparat a fuma, si am facut'o pe "riscul meu"... m-am informat inainte de a incepe, si pot spune ca numa efecte pozitive a avut asupra mea.

Postat pe 15 Martie 2009 20:08
#deramona prietenul tau fumeaza MJ pentru ca ii place, e ca si cum ai face sex, faci mult pentru ca iti place NU ca ar fi vreo "dependenta" la mijloc daca ma intelegi :), nivelul de dependenta al MJ exista CA in orice substanta dar e SCAZUT.

Nu va inteleg de ce asociati MJ cu Heroina, Cocaina, Amfetamina samd.

Una e MJ aka Cannabis Sativa si alta e Heroina, Cocaina, Amfetamina etc.


Postat pe 15 Martie 2009 20:20
dar vi se pare normal sa nu te mai gandesti la altceva decat sa fumezi?toti banii sa ii dai pe mj?nu e normal credeti-ma!stiu si eu k nu da dependenta fizica dar una psihica da cu siguranta,stiu ce vb,stau cu el in ksa de un an.eu va ceream doar un sfat...
deramona
Postat pe 16 Martie 2009 19:14
De la: MS13KiLLaH, la data 2009-03-15 20:20:48#deramona prietenul tau fumeaza MJ pentru ca ii place, e ca si cum ai face sex, faci mult pentru ca iti place NU ca ar fi vreo "dependenta" la mijloc daca ma intelegi :), nivelul de dependenta al MJ exista CA in orice substanta dar e SCAZUT.

Nu va inteleg de ce asociati MJ cu Heroina, Cocaina, Amfetamina samd.

Una e MJ aka Cannabis Sativa si alta e Heroina, Cocaina, Amfetamina etc.



Copilas mai vorbim despre asta peste vreo 10-15 ani...dac mai esti pe aici.
Prostiile care le spui tu le mai spun si altii asa ca tine.
Dar e OK, fumeaza mamica MJ ca o sa cresti mare si voinic!
Sigur ca nu e dependenta e doar o criza de nebunie care te duce la nebuni.Atit!
Aemulus
Postat pe 16 Martie 2009 19:19
fumati alaturi de baiatul dumneavoastra marijoana si o sa vedeti de ce are nvoie de aceasta...;)
voik
Postat pe 19 Martie 2009 13:08
nu creaza dependenta,ramai in urma si ii imbogatesti pe aia de le vand.In timp ce ei se dau cu iahturi si se lafaie in palate si masini luxoase ,tampitii vand din casa .

Postat pe 27 Martie 2009 08:04
hmm.. interesante puncte de vedere.... eu am fumat MJ in jur de 6 luni. Sustin ca anturajul este prima problema a consumului de diferite droguri,in special heroina. Cunosc o fata care a picat cum a vrut d-zeu intrun anturaj de striviti acum la 20 de ani a inceput sa consume cocaina.S'a apucat cu marijuana. Ce vreau sa spun este ca nu poti fi dependent de un drog decat daca cineva apropiat tie este cosumator sau distribuitor. M-am apucat de fumat tot din cauza anturajului. Am hotarat ca este mai bine ... sa citesti o carte, sa vezi o piesa de treatru, sa mergi cu o fata intrun parc, sa mergi la un film, sa mananci o pizza, sa stai la o barfa cu prietenii din fata blocului, sa te plimbi cu bicicleta, cu rolele sau cu skateu'. Decat sa stai cu generatia EMO ce fumeaza in toate locurile publice...iti faci prieteni ce nu au asemenea obiceiuri...ce vreau sa spun prin incurcatura asta de idei este ca te poti lasa doar printr'un simplu cuvant "NU". Prietenii iti vor itelege punctul de vedere daca stii sa ti'l impui si daca esti sigur pe ceea ce spui.Am o intrebare. Fumatul de MJ iti "fura" inteligenta si nu o mai poti recupera? astept raspunsuri.ms atnt. :|

Postat pe 9 Aprilie 2009 18:59
G#1059 tu esti real?
Suna prea bine ce spui tu.A propos, citi ani ai?
Mai scrie sa te citeasca si alti eroi ai zilelor noastre sa vada si ei punctul de vedere al unei persoane implicate in consumul de MJ dar care nu este dependent de ea.
Aemulus
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:04
Mai copii..lasati ierburile si alte buruieni chiar daca nu dau dependenta...mai devreme sau ma tarziu va distrugeti vietile,pentru ca anturajul sau curiozitatea va vor impinge catre adevaratele droguri si odata intrati in cercul lor ,in mirajul lor,nu mai aveti scapare...
Ganditi-va la parintii vostri care sufera cand va vad distrusi si macar de dragul lor abandonati consumul de orice ierburi,daca nu va ganditi sa sanatatea si viata voastra.Ocupati-va timpul cu altceva care v-ar face placere sau v-ar fi util si ganditi-va ca viata e mai presus de orice,indiferent de natura greutatilor pe care le aveti.
Drogurile sunt cel mai pacatos si nenorocit mijloc de a-ti distruge viata,dar si familia si cariera....
Roxxynela
Postat pe 12 Aprilie 2009 17:20
nu este grav daca fumeaza marijuana,dar mai grav este s nu o ia pe alte drumuri mai grave (droguri mai puternic).Daca esti un parinte bun si te intelegi bine cu el adica pe langa relatia de parinte -copil ai si relatie de prietenie incearca sa vb cu el sa ii spui ca nu e nici o prob daca fumeaza marijuana dar sa aiba mare grija sa nu incerce altceva e psibil sa te inteleaga....depinde si de relatia ta cu el...fi un parinte bun aratai asta,o sa inteleaga
florinradu80
Postat pe 18 Aprilie 2009 17:56
ce se poate face, unde sa merg, si copilul meu fumeaza niste chestii care se comanda pe un site al unei firme din SIBIU care vad ca este lasata sa vinda astfel de prostii nederanjata, sub ochii nostri , otravindu-ne copiii. Nu stiu unde sa mai fac reclamatii,unde sa ma pling, noi nu ne mai putem intelege cu el, a inceput si sa bea, am fost la nu stiu citi psihologi, preoti, calugari, ma rog la toate bisericile unde aud si eu ca se intimpla minuni, si nu am niciun rezultat, aproape ca a abandonat si scoala si este sigur ca se poate descurca fara scoala din nu stiu ce activitati dubioase....sunt disperata nu este zi de la Dumnezeu sa nu pling si sa nu ma simt neputincioasa in a-l face sa inteleaga la ce se expune si nu gasesc calea....Daca aveti un fir, un ajutor va rog dati-mi si mie de stire. Adresa mea este arca@financier.com
Va dau si denumirea firmei poate gasim o solutie sa-i reclamam undeva sa afle cineva de ea si s-o traga cumva la raspundere SPICE BLEND SRL, RO 24410237- asta daca nu este firma fantoma, site spiceblend.ro- aduce marfa prin FUN CURIER....ce oameni sunt si astia sa aduca asa ceva?
arca
Postat pe 23 Aprilie 2009 00:06
am incercat in toate felurile dar cei din strada sunt mai buni, mai destepti, noi parintii suntem depasiti, aproape ca ne considera ultimii frieri si prosti si cred ca pentru asta sunt vinovati si marii lui prieteni care cred ca sunt invidiosi ca noi suntem alturi de el si ca are o viata mai frumoasa si aprope ca l-au determinat sa ne urasca si sa-si doresca sa nu mai fim pe pamint. Nu inteleg de ce atata ura....si minciuni cu carul, aprope ca nu mai putem crede niciun cuvant din ce ne spune, totul este numai o minciuna....
arca
Postat pe 23 Aprilie 2009 00:12
doamne fereste...MJ iti fura inteligenta?
Ce fel de scuza mai e si asta?...adik nu e vina ta k ai picat examenu k n-ai invatat ci e vina tigarii alea de MJ de seara trecuta nu? penibil

SPICE si SKUNK sunt 2 produse din plante orientale cu efect exact invers k MJ...te energizeaza...stiti cum e cafeaua doar k se fumeaza k o tigara normala.

Adik e ok copiii vostri sa bea alcool, sa fumeze, sa bea cafea, pt k asta fac in mare si parintii, dar cand fumeaza o tigara de MJ(care e mai sanatoasa k una din comert) o data la 2 sapt e rau nu?

Cati oameni mor global de la cancer la plamani in fiecare an? 5%
cati mor de boli cardiovasculare? 40%
cati mor prin arme de foc? 3 %
Cati oameni mor din cauza marijuanei? 0.002%
Cati oameni mor zilnic de foame? 35 000

Iesiti din cutiuta aia in care ati fost crescuti si invatati sa deosebiti adevarul de ceea ce vedeti la televizor.

heartbraker_angel
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:51
stai sa ma opresc din ras....FEMEIE!!! ce ar fi sa te calmezi tu intai luand o pastila de xanax (sau un ceai de tei daca tot esti impotriva "substantelor") te-ai gandit vreodata ca poate din cauza comportamentului tau excesiv de crizat "copilul" tau simte nevoia sa se indeparteze de tine?? poate ar fi mai folositoare o carte de psihologie inteleasa corect decat toti exorcistii si calugarii din tara asta. nu stiti decat sa va plangeti, dar nu ati stiut niciodata sa-l apreciati...numai cand fac ceva gresit stiti sa va criticati copiii. voi credeti ca daca le dati de mancare si ii trimiteti la scoal(nici voi nu stiti de ce)a o sa iasa un om normal?....nu fratilor....o sa iasa un frustrat... ca si voi...probabil cu multe probleme psihice si dornic sa scape de lumea in care traieste...si care e cea mai buna modalitate de a evada decat un litru de vodka sau 2 joint-uri de marijuana?? in fine...n-are rost sa ma complic prea mult...have a nice life...si nu uita...E NUMAI VINA TA

ah...si altceva...LEGALIZE WEED....AND BAN STUPID PEOPLE!!
KelevRa
Postat pe 26 Aprilie 2009 16:19
Draga mea nu stiu cat de inmasura sa iti dau sfaturi sunt eu!!!!!!
Sunt de o varsta cu baiatul tau am 20 de ani si sunt studenta...Eu zic ca singur vinovata esti tu si cu tatal lui....Poate ca daca il supravegheai mai atent nu ajungea aici....Te-ai interesat vreodata cine ii sunt prietenii?ce fel de oameni sunt?te-ai gandit ca prieteni l-au influenta anturajul......
Ai avut vreodata activitati comune cu fiul tau ati iesit impreuna in oras ai discutat cu e orice tip de problema de la cele de ordin sexual pana la orice mic lucru
poate ca din ce am scris o sa iti dai seama unde gresesti si sa devi prietena cea mai buna a fiului tau......incearca sa fi langa el oricate rele ar face explicai ce nu face bine.......

Postat pe 30 Aprilie 2009 20:37
Yeap, ".AND BAN STUPID PEOPLE!! "
I totally agree with this part.A good start will be to ban you!
Aemulus
Postat pe 30 Aprilie 2009 20:42
De la: janko_erika, la data 2009-04-30 20:37:17Draga mea nu stiu cat de inmasura sa iti dau sfaturi sunt eu!!!!!!
Sunt de o varsta cu baiatul tau am 20 de ani si sunt studenta...Eu zic ca singur vinovata esti tu si cu tatal lui....Poate ca daca il supravegheai mai atent nu ajungea aici....Te-ai interesat vreodata cine ii sunt prietenii?ce fel de oameni sunt?te-ai gandit ca prieteni l-au influenta anturajul......
Ai avut vreodata activitati comune cu fiul tau ati iesit impreuna in oras ai discutat cu e orice tip de problema de la cele de ordin sexual pana la orice mic lucru
poate ca din ce am scris o sa iti dai seama unde gresesti si sa devi prietena cea mai buna a fiului tau......incearca sa fi langa el oricate rele ar face explicai ce nu face bine.......

Dupa cum scrii,cred ca tu ai fi kiar indicata sa-l salvezi...faci gestul acesta pt noi???
valentino
Postat pe 30 Aprilie 2009 20:47
ti-a dat punguta....sa iei si tu, sa vezi cum e! dupa ce ii trece sperietura o sa mai vrea
karmenrosa
Postat pe 1 Mai 2009 21:13
ACESTE BURUENI CARE SE FUMEAZA, AM INTELES CA O SA FIE LASATE SA FIE FUMATE DE PERSOANELE CARE AU CANCER IN FAZE TERMINALE LA BOLI INCURABILE.CA SA FUMEZI CHESTII DIN ASTEA SUNT MOFTURI SI MOTIVUL CA NU POTI DORMI.PAI ALEARGA IN JURUL BLOCULUI.SI EU DE CATEVA NOPTI MA TREZESC CA DE EXEMPLU ACUM .SI LA 4 NOAPTEA AM FACUT O MAMALIGA.CE FRUMOS.CAND MA APUCA FOAMEA NOAPTEA E D RAU CA MA INGRASI.SI MANCAREA E UN DROG PANA LA URMA.DAR ADEVARATELE DROGURI SUNT PENTRU BOLI INCURABILE,COPII ASTIA FAC PE GROZAVII CA CINE STIE CE FUMEZA EI.MAI BINE AR FACE O TIGARA LUNGA DI ZIAR CU FRUNZE USCATE DE SALCIE AR IESI MAI EFTIN.POATE O SA LE TREACA .
BEL_60
Postat pe 5 Mai 2009 04:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EMO 122 De la: iuana_alloha 22 Februarie 2010 16:54
e greu sa fii parinte 533 De la: jordina 20 Aprilie 2010 16:24
decalogul copilului 17 De la: LILO 14 Octombrie 2009 18:36
Fata mea vrea sa stea desculta mereu 22 De la: daria37 27 Ianuarie 2016 10:42
Cred ca fiica mea isi induce voma 26 De la: garbo012516 28 Februarie 2010 16:45
Setari Cookie-uri