Copilul meu fumeaza marijuana

pentru ca nu e ATAT de puternic ca morfina, mami...
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Iunie 2009 19:59
mda...adica bagi in ei morfina iar in faza terminala le dai cannabis (in unele tari nu la noi) findca este mai eficient decat morfina...deci ce plm este mai eficient?
mtz
Postat pe 26 Iunie 2009 16:45
buna ziua :) am vazut ce ai postat pe forum:) iti dau un sfat gandestel,de crezi k tine aplical,discuta cu el sa se limiteze acolo..si numai acolo,de fumeaza iarba akm sigur a incercat si altele dar macar s jtie care diferenta intre ele :) si s le excluda pe celelalte :)
don_quite
Postat pe 29 Iunie 2009 09:27
http://video.google.com/videoplay?docid=-9077214414651731007&hl=en
You ignorant people!
doarares
Postat pe 3 Iulie 2009 04:05
tare:)))

Postat pe 4 Iulie 2009 00:11
zii ceva care nu vrea sa se intample niciodata zii ca daca mai continua mult in aceasta viata n o sa ajunga nimic pune l in situatia cu moartea(asta nu o sa i placa) sau fai ceva nu l mai baga in seama sau zii ca e rau ceea ce face sau pur si simplu zii ca mori tu inaintea lui dar zii sa se gandeasca bine la ceea ce i ai zis!!!!!!!!! poate ca asa o sa i treaca
garbo019080
Postat pe 4 Iulie 2009 16:07
mtz...morfina e singurul medicament care mai calmeaza durerile insuportabile cauzate de fazele terminale ale cancerului...si nu se da asa, aiurea, ci in doze potrivite cu nevoile pacientului....de obicei, acest drog - e sintetizat tot din plante - nu mai creeaza dependenta la 99,9 % din pacientii care dupa niste chinuri groaznice se duc la domnul....asa ca nu mai pune intrebari aiurea....si, oricum, e nevoie de foarte multe aprobari pentru a face morfina....ma rog, pentru a primi morfina...
tutankhamon
Postat pe 4 Iulie 2009 21:43
Nu trebuie sa-ti fie teama c-o sa se apuce de alte droguri. Marijuana e destul. Azi putin maine putin si se ajunge la lucruri importante. Scapa-l de ea !
garbo020210
Postat pe 5 Iulie 2009 01:03
dak t duci la preot sigur o sa faca sa dispara ierburile pacatoase eu zic ca mai bn
cobori cu picioarele pe pamant si incerci sa vezi ce ii lipseste copilului de fumeaza iarba...si ink ceva....iarba aia e legala...mai nou...asa ca poti sa te duci la 2328340948 icoane facatoare de minuni si tot nu poti sa faci nimic
blablabla
Postat pe 8 Iulie 2009 22:38
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:23
Toti cei care zic ca este marijuana este o porcarie, ca este un drog s.a.m.d sunt persoane incuiate care niciodata nu au incercat asa ceva. Mai bine beti alcool? Mai bine fumati tigari obisnuite? Unde ati vazut voi crime din cauza marijuanei?

Olandezii erau vai-steaua-lor inainte de legalizare si acum uita-te ce bine o duc...

Documentati-va inainte sa deschideti gura si sa improscati cu pareri comuniste. Si cand zic documentare... nu ma refer la pliante si site-uri de la Ministerul Sanatatii. Vedeti/vorbiti cu consumatori de mj. N-aveti de unde sa stiti ca vecinu' X fumeaza, ca prietenul X fumeaza s.a.m.d.

Cat despre... "mi-e frica sa nu ajunga la alte droguri mai tari"... E perfect adevarat, se poate. Dar nu fiindca iarba nu i-ar mai ajunge... ci fiindca vrea el altceva. Aici tine de cum gandeste el, cat de multe stie despre adevaratele droguri. Nu MJ te face sa vrei altceva... esti stapan pe tine si pe actiunile tale.

Iar despre "iarba o ia de la dealer. Intr-o zi dealerul nu va avea iarba si ii va sugera altceva". Eu n-am vazut dealer de iarba care sa aibe si alte droguri. In marea majoritate a cazurilor dealerul este si consumator. 99% din fumatorii de mj raman la marijuana si nu vor incerca veac alte droguri. 1% sunt idioti din pct meu de vedere.

Dependenta de iarba... exista. Pshihica, nu fizica. Dar toti suntem dependenti de ceva. Luam ca exemplu un banal baton de ciocolata... Cateodata simti nevoia sa il mananci... ee absolut necesar pentru ca e atat de bun si de gustos... L-ai mancat prima oara cand erai mic si de atunci i-ai prins gustul. Corpul tau traieste si fara si nu intrii in sevraj daca nu-l mananci. Dar totusi l-ai manca. Exact asa e si cu iarba!

Daca te duce capul si trebuie sa te opresti din consumul ierbii te opresti si gata! Fara spitale, fara medicamente. Daca te duce capul nu te apuci de cocaina, heroina, LSD, si alte porcarii sintetice. Daca te duce capul nici nu faci abuz de iarba... ca are si ea niste efecte adverse (de ex. senzatia de foame). Daca te duce capul nu spui NU inainte sa stii despre ce e vorba!

Cu medicamentele de ce sunteti de acord? Ajungi mai repede dependent de antidepresive decat de tutun sau alcool, dar medicul tot ti le prescrie.

Nu sunt dealer, nici consumator. Am fumat de 3 ori in viata mea. Nu vreau sa promovez sau sa instig la consumul de marijuana. Vreau doar sa inceteze indobitocirile in masa care vin din guvern, presa, televiziuni. Nu tot ce zboara se mananca, oameni buni! Nu vedeti ca mass-media isi bate joc de noi?! Ne manipuleaza dupa cum vor ei.

Respectati zicala aceea... "Vorbeste o data, judeca de mai multe ori". Persoanele trecute de o anumita varsta mai greu accepta "noul" dar le sfatuiesc sa il incerce pe pielea lor... Dupa cateva minute isi vor schimba parerea.

Daca Base ar fuma / Iarba s-ar legaliza =))
atlans
Postat pe 9 Iulie 2009 15:10
Mai Atlans,tu din istoria mailor lumii,nu ai invatat nimic???.De Elvis ai auzit cumva de ce ar fi murit'.Maradona,stii de ce a fost la dezintoxicare?,asta,asa,ca sa nu merg in necunoscut.Tu,sigur ,esti in criza de iarba,si intre un fum si altul ai halucinat,adica scris.Lumea e alta,taticule,poate ai vrea sa te trezesti si tu...ce zici???
valentino
Postat pe 9 Iulie 2009 15:32
Din nou, ganditi inainte sa deschideti gura sau sa scrieti...

Elvis a murit ca a fumat prea multa marijuana, asa-i?

A luat amfetamine in armata. Ulterior starea lui de sanatate s-a agravat, aparand mai multe boli pentru care lua diverse pastile, prescrise de doctorul sau. (amfetamine, codeine, barbiturice etc)

Maradona tot cu iarba a avut probleme?

Afla ca nu. Lua cocaina si a fost internat de nenumarate ori. A fost internat si pentru abuz de alcool. In 2007 a fost internat in spital din cauza unui infarct suferit in urma unei supradoze de cocaina.

Deci niciunul dintre cei doi nu a murit din cauza consumului de marijuana.

Eu observ ca ai mers totusi in necunoscut si ai vorbit aiurea, fara a avea macar un argument. Am spus clar ca nu fumez iarba, doar am fumat. Voi mai fuma cu siguranta cand aceasta va fi legala in tara sau cand merg in concedii in tari open-minded.

Tu trebuie sa te trezesti, nu eu!

PS: Nu fumez iarba si nici nu ma droghez cu prafuri sau pastile. Alcool ce beau, rar, la petreceri.
PPS: Sper ca nu s-a inteles din postul trecut ca as incuraja in vreun fel consumul de droguri. Daca ar fi totusi sa incurajez... doar iarba! Cocaina, heroina, metadona, amfetamina s.a. sunt porcarii sintetice, chimice, facute de om, pe care nu le-as baga in mine nici mort, nici pe bani. Niciodata!
atlans
Postat pe 9 Iulie 2009 17:12
Ai fost convingator.Chiar daca tu nu esti chiar convins ca faci bine...
valentino
Postat pe 9 Iulie 2009 21:38
stati linistita...daca are 20 de ani si fumeaza marijuana(sau iarba)inseamna ca stie clar ce efecte are si ca nu trebuie sa incerce si alte droguri...marijuana nu provoaca dependenta fizica,niciodata nu simti nevoia sa fumezi ca atunci cand esti dependent de tigari normale...provoaca in skimb dependenta psihica si oricum se manifesta foarte diferit de le o persona la alta...nu te afecteza kiar asa incat sa-ti pierzi capul...eu am 20 de ani...si fumez uneori...va pot spune doar k un gram costa b60 de ron...sau mai putin,in functie de unde il ia...vb cu el...nu trebuie sa creada vreodata k sunteti de acord cu asta...tr sa vada cat de mult va ingrijoraza ca ar putea incerca altceva dar in niciun caz sa nu-l certati sau sa-l privati de bani sau iesit afara k nu o sa mearga...trebuie doar sa vb cu el despre ce va ingrijoreaza si sa-l ascultati...vorbind cu el despre asta stiti cel mai bine care e situatia...acum eu nu stiu cum e el si cum se poarta sau cum se manifesta...dar nici nu va dati seama niciodata knd e fumat sigur!!!primele semne ar fii ca ii e foarte somn,sau ca rade prea mult pentru ceva ce nu e kiar atat de amuzant...sau ca are rfoarte mare inspiratie...cam atat...nimaic altceva...sper sa fie bine,in principiu eu va vb in cunostinta de cauza si credeti-ma k nu e panica cu el...
niconickol
Postat pe 13 Iulie 2009 14:35
aoleu...sa inteleg ca eu am acuma inspiratie sa scriu ceva versuri pentru ca am fumat marijuana.....sau nu am fumat.....oi...sunt intr-o dilema mare.....am uitat sa-mi iau lecitina...dar oare unde am pus-o.....
tutankhamon
Postat pe 14 Iulie 2009 00:42
spune-i sa asculte melodia parazitii-drogurile schimba tot.Sper ca il va face sa inteleaga,asa poate ajunge sa inteleaga...
Sebastian37
Postat pe 22 Iulie 2009 18:41
daca-i " infumurat", ce sa auda? nu-i asa de simplu...
kyra
Postat pe 22 Iulie 2009 18:45
Sebastian . In primul vers spune Cheloo " Cand vorbim de droguri mai intai excludem iarba"
doarares
Postat pe 23 Iulie 2009 12:55
buna , as vrea sa te intreb in primul rand ce intelegi tu prin a-ti petrece timpul liber in mod normal???care e definitia de NORMAL la tine...in tari precum olanda , canada , cehia ... marijuana este tolerata , definitia de a petrece timpul liber fumand marijuana la ei se incadreaza in normal , adica poti detine 5 grame in vederea propriului consum , in tari precum spania , italia...si multe alte exemple , aici apropiindu-se si romania fenomenul nu poate fi stapanit...logic si viitoarea tolerare a marijuanei in viitorul apropiat asa ca nu mai fiti voi "foste mame comuniste" si ascultati macar ce are de spus odrasla inainte sa cereti sfatul unor necunoscuti...apoi voi sunteti mame denaturate...intr-adevar cam dur termen am adoptat dar de ce cereti sfaturi de la niste necunoscuti si bineinteles nepregatiti in acest domeniu ... cand dak va intereseaza intradevar soarta fiilor vostri de ce nu apelati la cineva abilitat de ex doctori...asa ca nu mai fiti voi atotstiutoare si umpleti-va timpul liber cu barfe normale la cafele prin vecini
Chl0S
Postat pe 29 Iulie 2009 15:09
valentino... ai scris pe site sa te cronometrezi cat de repede scri??? k esti pe dinafara de subiectul marijuana...cauta pe google filmul the union uita-te , acolo ...sunt oficialitati care vorbesc despre iarba si nu niste copii cu probleme nici niste mame disperate , dupa ce ai vizionat , fumeaza un joint , acumuleaza si tu un pic de experienta si dupa aceea vino cu argumente...hai sa spunem ca , consumul de marijuana produce dependenta...dar si alcoolul face la fel....aaaaa marijuana fumata in exces cauzeaza cancer....dar si fumatul in exces....si alcoolul in exces ....si dak mananci prea multa margarina ieftina plina de eeeeeuuuuuriiiiiii tot cancer o sa faci asa ca te rog eu nu mai reproduce fraze auzite la televizor...
Chl0S
Postat pe 29 Iulie 2009 15:23
concluzia celor ce stiu,de pe acest site : "fumati marijuana !"

de ce? ca e un fel de vitamnina care te face sa cresti , sa dospesti, sa ai vise roz, sa fii in forma, sa te bucuri de sanatate si mai ales, sa te inalti. unde? ei, si voi unde sau cum. cetiti biblia

si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 15:45
De la: si_totusi, la data 2009-07-29 15:45:07concluzia celor ce stiu,de pe acest site : "fumati marijuana !"

de ce? ca e un fel de vitamnina care te face sa cresti , sa dospesti, sa ai vise roz, sa fii in forma, sa te bucuri de sanatate si mai ales, sa te inalti. unde? ei, si voi unde sau cum. cetiti biblia



Jah Jah :))

si e bine ca nu isi baga in vena :) ... cunosc foarte multe persoane care fumeaza, dar am fost cu un baiat care de la jointuri a ajuns la nepra si la pastile... a fost si la dezintoxicare si degeaba... asa ca :) ... ai grja sa nu ajunga la astea :).. ca asa... cum ziceam... jointurile nu au nimic :)
UnknownGirl
Postat pe 2 August 2009 12:32
o sa vi se para ciudat ... presupun , doar ca nu este atat d grav pe cum vad aici alerta , intr-un procentaj destul de mare puteti sta linistita , dc? pentru ca marijuana nu este un drog care provoaca dependenta daca nu este consumat in exces , nu ataca organismul atat de tare cum ataca alcoolul , dar afecteaza intr-o oarecare masura creierul si neuronii , nu sunt o mare cunoscatoare , dar cele mentionate sunt lucruri reale , cat despre alte droguri mai grave nu depinde de marijuana,nu ea te impinge sa consumi heroina sau cocaina ci curiozitatea sau anturajul ceea ce as face eu in locul dvs daca as fi mama acestui copil as deschide foarte direct subiectul pe tema asta,foarte calma si foarte prietenoasa,incercand sa inteleg cum vede el situatia,care este adevarul acestui drog de fapt,reusind sa leg cu el o relatie care sa ma ajute sa-l opresc in momentul in care va vrea sa incerce altceva gresit ... desi sunt convinsa ca fiul dvs nu are nici un gand pt acele droguri care intr-adevar sunt periculoase..
Monica_N
Postat pe 6 August 2009 04:15
Cum? Cred ca numai calma si prietenoasa n-as fi! I-as taia portia de bani. Parintii muncesc ca el sa se autodistruga. Pai deh...copii fara grija zilei de maine...
elle
Postat pe 18 August 2009 16:13
o da! din pacate sunt si asemenea copii,care n-au nici o treaba cu lumea astaa...dar sa stiti ca si parintii au o parte de vina..dc au o sit materiala bunicica..unii oameni ar putea sa ajute si copii mai saracuti...dar ei ii "imbuiba" pe proprii copii...(prin acestia isi iau portia de lectie de viata).. pronia cereasca,loveste prin copii...
LILO
Postat pe 18 August 2009 16:21
Buna ziua tuturor! m-am gandit sa-mi exprim si eu parerea in legatura cu problema ta. Normal ca te confrunti cu o situatie delicata. Insa eu iti pot spune cum sa o rezolvi si as fi incantata sa te ajut. Marijuana nu este drogul care sa te igrijoreze, insa dependenta exista orice ar spune altii. Cert este faptul ca nu vorbim despre o dependenta fizica, insa cea psihica poate fi extrem de daunatoare persoanelor slabe de inger. Personalitatea si anturajul copilului tau trebuie in secret, urmarit de tine, insa mare, foarte mare grija sa nu simta lucrul acesta. Daca acesta activitate se desfasoara intr0un anturaj destul de matur pentru a putea lua decizii si daca educatia copilului este adegvata, atunci pot spune ca nu ar trebuii sa te agiti prea tare. Baitaul tau trebuie sa stie sa faca diferenta intre realitate si starea de euforie pe care ti-o da iarba. Nu ii poti interzice si nu ai cum sa nu te chinuii sa-l intelegi, chiar daca acest lucru trece mult peste perceptiile tale. Mesajul meu este general...nu il pot personaliza pt ca nu cunosc detalii despre personalitatea baiatului tau. Sfatul meu este sa revii cu un mesaj in care sa ne mai dai unele detalii in acest sens.Tema ta de lucru este sa incerci sa fii prietena lui, sa intlegi , poate chiar sa incerci, asta l-ar ajuta extrem de mult, in asa fel el ar fi singurul din gasca mai presus de toti si tentatia de a epata prin comportamentul lui va fi mult prea neinsemna. Stii aici ne confrunta cu legeanda : "Fructului interzis"...raul din nefericire este mult mai tentant, mai ales petru persoanele tinere cu mintile necoapete. Daca stii ca baiatul tau este destul de matur va stii ce sa faca daca nu ai ff mare grija pentru ca puterea manipularii aturajului este fff ridicata. Eu am 20 de ani si am jumat pt prima oara 3 luni non-stop acum un an jumata,dupa care m-am pliktisit ? DC ? pentru pur si siimplu de doi ani stau singura si totul imi este permis.. asa ca totul nu mai este atat de tentant. Alegi ceea ce este bine si ceea ce este rau. Ai perioada in care iti faci nebuneste de cap si perioade in care iti ocupi timpul cu allte activitati. Insa eu ma consider una din persoanele care am stiu ce sa aleaga, si le multumesc parintilor pt educatie, intelegere si respect. Faptul ca m-au tratat de mica ca un adult m-a facut sa intelg sigura ce trebuie sa fac. Sa nu intelegi ca am o famile care nu m-a rasfatat, sau ca nu am fost uniti. Am avut intotdeauna tot ce mi-am dorit si mai multi bani pe mana decat tot anturajul meu deci puteam cumpara orice...DACA NU INTLEGE SIGUR CE TREBUIE SA FACA Il VEI PIERDE DEFINITIV, SI LA UN MOMENDAT VA FACE CONTRA TA NUMAI CA SA NU FIE DE ACORD CU TINE...COBOARA TU LA NIVELUL LUI< PT CA FOST CA EL > NU UITA ASTA > PT CA MAI TARZIU SA AJUNGA EL CU MINTE PE ACEEASI UNDE CU TINE ...
siminika3333
Postat pe 19 August 2009 17:27
Ce va panicati fratilor asa ?
Iti cunosti copilul ? e destept ?, daca da, stie ce face, daca nu, e nashpa !
garboazerty
Postat pe 19 August 2009 17:43
===))))))))))))))))))
hai sa pastem toti iarbacu THC sa vdm ce se intampla =))))))))) tare asta ..cine te-a prostit mamica in asa hal ??? daca tot vrei sa faci ceva poti face shake din hasis ...si cam atat..daca ai manca iarba ai face o mare intoxicatie alimentara sora cu moartea=)) asa ca dragii mei copii de 16 ani care va apucati de droguri, am un sigur sfat DROGURILE CHIAR NU SUNT PT TOATA LUMEA !!!si vb unui coleg de forum: ar trebuii sa se faca teste psihologice =)) asta ar fi singura rezolvare..nu ? ce unii nu ai permis de arma ?? si ce? tot nnu este bine sa omori pt ca faci ani greii de puscarie..asa si cu iarba: presmis de fumat .....ce tare ar fi...pacat ca ideea mea va ramane undeva departe ascunsa in capul meu si in capul altor fumatorii de seama ai Romaniei...va pupa fata ;)
siminika3333
Postat pe 19 August 2009 17:46
De la: , la data 2008-08-01 13:55:17Am simtitun miros ciudat o data si am intrat peste el in camera si l-am prins fumand marijuana. Mi-a zis sa nu imi fac griji, ca e ok. A doua zi dimineata am avut o discutie cu el. Mi-a zis ca nu e dependnt, fumeaza destul de rara si mai ales atunci cand nu poate sa adoarma. Ce sa fac? Daca ii interzic total, mai rau o sa faca. Nu imi este atat de teama de marijuana, cat imi esteteama sa nu se apuce si de alte dorguri mai tari. Cum sa vorbesc cu el? Ce sa ii spun ca sa se lase? Are 20 de ani baiatul si nu am avut niciodata probleme cu el.


Draga mea, sincer, m-a impresionat apelul tau disperat...In speranta ca vei citi mesajul meu, o sa te rog sa-mi trimiti un mesaj aici, la profilul meu, sa discutam in particular, ca de la mama la mama. Am un fiu de 30 de ani, e pe deplin realizat pe plan social (sper ca si familial), eu sunt prof. cu peste 25 de ani vechime si imi fac meseria DIN PLACERE, deci, iubesc neconditionat copiii iar pe tineri ii inteleg PERFECT. Cine stie, poate pot sa te ajut...Cu drag...
Nathaly_Albu
Postat pe 31 August 2009 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EMO 122 De la: iuana_alloha 22 Februarie 2010 16:54
Iubesc si nu sint iubit!!! 10 De la: dragosion 16 Aprilie 2012 19:51
TULBURARE DE COMPORTAMENT 1 De la: garbo083248 2 Ianuarie 2011 11:50
MIRAJUL ADOLESCENTEI 37 De la: sorryDanae 14 August 2011 02:21
copii 2 De la: buna01 12 Ianuarie 2010 21:14
Setari Cookie-uri