buna

Am si eu o problema si vreau sa ma ajutati cu cateva sfaturi...Ieri tocmai am aflat ca sunt insarcinata, am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, asta dupa ce menstruatia mi-a intarziat 6 zile. Din diferite motive nu prea as vrea sa il pastrez...dar mi-e si frica sa avortez, e prima data cand trec prin asta si nici nu stiu prea multe despre asta si despre urmari. Desi am 24 de ani, nu cred ca sunt pregatita pentru asa ceva. Locuiesc cu logodnicul meu akasa la parintii lui, suntem de 2 ani impreuna, dar totusi nu sunt "gata". Avortul imi va afecta relatia? El mi-a zis ca este alaturi de mine indiferent ce decizie as lua. Ce ma sfatuti sa fac......? Astept un sfat... Mersi anticipat...
garbo164199
Postat pe 29 Iulie 2010 10:15
iti va afecta viata, nu doar relatia....
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 10:22
199,

fato,tu vorbesti despre un OM aici,stai de vorba cu tine si cu propria-ti constiinta..si lasa-ne pe noi cu pacatele noastre,nu ne adauga unu' in plus...
iasomia
Postat pe 29 Iulie 2010 10:28
buna dimineata !in general decizia o luati amandoi.apoi te sfatuesc sa mergi la medic,pt avort.sa nu il faci empiric.multe au prins legea lui Ceausescu cu avorturile.si cu toate astea,mai si avortau.si iacata ca traiesc bine merci si sanatoase.deci daca va decideti,ca inca nu este vremea pt o nastere,apeleaza numai la medici de specialitate,pt a nu avea urmari neplacute.exista si anestezie,asa ca nu vei simti.multe de aici au facut avorturi,fii convinsa.sanatate si decizia nu este numai a ta.caci nu ai ramas insarcinata singura si nici fortata.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 10:52
Cat de usor....da i sfaturi pt a ucide o...viata...ce simplu e!faci anestezie si.....ura si la....gara!
Este adevarat...e decizia lor.....ei trebuie sa hotarasca....dar cand vad oameni ca tine care cu...atata nonsalanta sunt...proavort ma....cutremur!Oare daca ai tai ar fi gandit asa.....cine ar mai fi dat sfaturi...atat de.....bune...pe aici!
garbo162606
Postat pe 29 Iulie 2010 11:02
azi dupa amiaza o sa merg la control si o sa vorbesc mai multe si cu doctora...el o sa mearga cu mine, bineinteles.
garbo164199
Postat pe 29 Iulie 2010 11:14
pana acum mergeam la un spital la control,dar de data asta o sa merg la o clinica privata.
garbo164199
Postat pe 29 Iulie 2010 11:24
De la: garbo162606, la data 2010-07-29 11:02:29Cat de usor....da i sfaturi pt a ucide o...viata...ce simplu e!faci anestezie si.....ura si la....gara!
Este adevarat...e decizia lor.....ei trebuie sa hotarasca....dar cand vad oameni ca tine care cu...atata nonsalanta sunt...proavort ma....cutremur!Oare daca ai tai ar fi gandit asa.....cine ar mai fi dat sfaturi...atat de.....bune...pe aici! [/quote


asculta fata draga,tu cand ai facut avort nu ai avut,aceleasi simtaminte pe care le zici acum?daca vrei sa dai un sfat bine.daca nu ,nu fii acuzativa,intr-un site de femei care fiecare are aceste pacate.eu am curajul raspunderii.nu spun minciuni ca vrei tu sa fac pe minorositza.consider ca nu esti in masura nici tu ,nici nimeni sa judecati,pe altii.si ma opresc aici,pt a nu crea simtaminte grele altor fete.cred ca i-am dat un sfat corect.depinde de ei ce hotarasc.nu tu decizi,ca nu le dai tu bani sa creasca copilul.nu sunt nici casatoriti,cred.asuma-ti raspunderi pt tine.toate am trecut prin aceste situatii neplacute si de trista amintire.asa ca da sfatul care il doresti,si nu intra in viata altora ,fara sa cunosti situatiile .pastreaza-ti pt tine criticile.nici macar pe ea,nu ai dreptul sa o critici.fiecare isi cunoaste mai bine situatia.nu mai intra pe site-uri daca nu stii sa comunici,cu fiecare.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 11:26
De la: garbo164199, la data 2010-07-29 11:14:33azi dupa amiaza o sa merg la control si o sa vorbesc mai multe si cu doctora...el o sa mearga cu mine, bineinteles.




sa stii ca te intelegem perfect!ai grija de tine si nu uita ca exista si metode de protectie(anticonceptionale) pt a nu mai trece printr-un asemenea impas dureros sufleteste.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 11:35
De cand ne-am cunoscut noi nu ne-am protejat cu prezervative sau cu anticonceptionale, ne-am "ferit" si atat. Am zis ca atunci cand vine, e bine venit (asta era vorba lui), dar nu ne asteptam chiar akum cand trecem printr-o perioada mai grea.
garbo164199
Postat pe 29 Iulie 2010 12:17
perioade grele vor fi mereu, sunt sigura ca nu-i nimic atat de grav ca sa recurgi la avort!
si nu-s o mironosita, si da, poate ca uneori un avort e cea mai buna alegere....dar gandeste-te bine inainte, sa nu regreti prea tare!
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 12:25
in aprilie am facut logodna, urmeaza ca anul viitor sa facem nunta, dar ink nu sunt pregatita pt un copil. Anul asta terminam si facultatile si am vrea ca dupa nunta sa plecam in canada sau poate in alta parte.
Va dati seama k un copil ne-ar da planurile peste cap si dak ramanem in tara nu cred k putem sa ii ofer prea multe dintr-un salariu de contabil de 14 mil si unul de pompier de 15 mil (dupa scaderea de 25%)
garbo164199
Postat pe 29 Iulie 2010 12:30
sigur, e alegerea ta!
am spus doar sa te gandesti bine inainte! nu te judec, incerc doar sa te fac sa vezi altfel lucrurile...
spui ca nu v-ati protejat! foarte rau! nu mai aveti 15 ani, deci, din punctul meu de vedere sunteti iresponsabili, si daca v-as judeca as spune ca nici n-ar trebui sa cresteti un copil!
un copil nu-i o gluma, nu poti sa-l schimbi cand te plictisesti si nici sa-l inchizi intr-o camera cand n-ai chef de el! e o slujba cu norma intreaga!
poate ca acum nu ti se pare momentul potrivit, pot sa inteleg asta, se mai intampla, dar parca prea repede ai luat o decizie
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 12:35
va rog sa ma credeti k nush incotro s-o apuc si ce sa fac...mi-e asa de urat sa fac chestia asta de nu mai pot. nu am mai facut-o dar am auzit k e dureros in draci...si exista posibilitatea sa fac si complicatii dupa sau sa nu mai pot face copii...
garbo164199
Postat pe 29 Iulie 2010 12:36
De la: garbo164199, la data 2010-07-29 12:30:48in aprilie am facut logodna, urmeaza ca anul viitor sa facem nunta, dar ink nu sunt pregatita pt un copil. Anul asta terminam si facultatile si am vrea ca dupa nunta sa plecam in canada sau poate in alta parte.
Va dati seama k un copil ne-ar da planurile peste cap si dak ramanem in tara nu cred k putem sa ii ofer prea multe dintr-un salariu de contabil de 14 mil si unul de pompier de 15 mil (dupa scaderea de 25%)

14 + 15 = 29 .... ceea ce inseamna totusi ceva !
daca toti ar gandi asa , crezi ca s-ar mai naste vreun copil in tzara asta de ... rahat ?
nu renunta la sansa pe care o ai ( aceea de a da nastere unei fiinte ) pt ca mai tarziu s-ar putea sa ti-o doresti si sa nu mai poti beneficia de ea...
daca as putea da timpul inapoi cu 10 ani ( dar sa am mintea de acum ) ...
eu_vio
Postat pe 29 Iulie 2010 12:39
o sa-ti doresti sa te doara mai tare, sa nu mai simti golul din suflet...
pacat ca te gandesti asa, si nu-i dai nici o sansa! astea-s probleme, pe care le aveti voi?
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 12:40
De la: garbo164199, la data 2010-07-29 12:36:12va rog sa ma credeti k nush incotro s-o apuc si ce sa fac...mi-e asa de urat sa fac chestia asta de nu mai pot. nu am mai facut-o dar am auzit k e dureros in draci...si exista posibilitatea sa fac si complicatii dupa sau sa nu mai pot face copii...


Gandeste-te bine, crezi ca dupa ce-l vei ucide , vei sti mai bine incotro s-o apuci?
Un avort e legal , la noi, insa oare e si moral... e aducator de liniste si fericire?
Gandeste-te bine, cumpaneste si raspunsul da-ti-l singura...
m_ada
Postat pe 29 Iulie 2010 12:40
De la: zambila, la data 2010-07-29 12:25:31perioade grele vor fi mereu, sunt sigura ca nu-i nimic atat de grav ca sa recurgi la avort!
si nu-s o mironosita, si da, poate ca uneori un avort e cea mai buna alegere....dar gandeste-te bine inainte, sa nu regreti prea tare!




iti dau dreptate! nu esti minorosita,ai sufletul incarcat poate,ca noi toate de altfel.de aceea trebuie sa ii spunem fetii adevarul.insa parerea mea este ca dupa ce termina cu decizia si fac cum cred ei, sper sa tina cont de metodele de protectie,pt a nu mai intra in asemenea situatii ,cu decizii atat de delicate.caci Divinitatea iti da multe situatii cu bucuria nasterii,dar daca le respingi mereu si nu te protejezi din inconstienta,odata iti da cealalta situatie tragica ,de a dori sa mai faci copii si sa nu poti pt ca ai ramas stearpa.moneda are doua fete si nici ulciorul nu merge de multe ori la apa.!sa tii minte MAMICO!protejeaza-te pana decizi ca a venit vremea sa fii mamica.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 12:44
vuvuzelo, n-ai inteles nimic! si nu-ti mai da tu cu parerea despre sufletul omului, ca nu ma prea cunosti...
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 12:46
199, esti la un pas de a intemeia o familie alaturi de omul iubit... porti in pantece copilul vostru, ai o varsta frumoasa, poti fi o mama tanara si o sotie minunata... de ce crezi ca nu esti pregatita sa ai acest copil? Eu te sfatiesc sa-l pastrezi. E posibil sa regreti apoi toata viata pierderea lui.
Nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva avortului, atunci cand conditiile o impun, dar in cazul tau, cred ca acest copil este un dar minunat. Nu renunta la el!

Tylly
Postat pe 29 Iulie 2010 12:49
da
daca dai primul copil afara, exista aceasta posibitate,sa nu mai poti avea copii...
iasomia
Postat pe 29 Iulie 2010 13:02
De la: zambila, la data 2010-07-29 12:46:42vuvuzelo, n-ai inteles nimic! si nu-ti mai da tu cu parerea despre sufletul omului, ca nu ma prea cunosti...




reciteste,am spus poate.si nu mai dati cu pietre,ca toate am trecut prin asa ceva .e usor sa judecati dupa ce ati trecut de acea perioada oribila,in aceasta tara de rahat.aveti curajul raspunderii si recunoasteti,sau mai bine pastrati-va secretul.eu consider ca trebuie sa vorbim cinstit cu ea.decat sa planga trei,mai bine sa planga doi.dar de aici inainte sa se protejeze.referitor la durere vorbeste direct cu medicul.uite eu sunt cinstita si recunosc ca nu am facut avort la doctor.si nu m-a durut.pleaca in tara in care te-ai decis,termina facultatea,parca am inteles si iti doresc sa ai cei mai frumosi copii.dati sfaturi ,dar nu o faceti sa se simta o paria,caci la fel am procedat majoritatea dintre noi.ma mir ca nu o trimiteti la esafod.
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 13:10
nuti_vio
Postat pe 29 Iulie 2010 13:12
Aleho, dar pana la urma ti-a nascut nevasta ori ai avortat tu in locul ei?
anakin
Postat pe 29 Iulie 2010 13:14
fata, n-am trait pe vremea raposatului, deci am drept de alegere, in caz de nevoie! n-am avut nevoie, si nici n-o sa am!
e simplu, daca nu vrei copil, folosesti 2 metode de contraceptie, ca sa fii sigur! daca nu, nu mai faci sex, e cea mai sigura varianta!
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 13:14
vuvuzeao, eu n-am trecut prin experienta asta si nici n-o sa se intample. Sunt suficient de informata cat sa pot evita o asemenea drama. Asa ca nu mai generaliza, nu te mai da atotstiutoare si detinatoarea adevarului absolut, ca ne-am saturat deja de parerile tale!
Cu alte cuvinte, taci dreaq din gura!
Tylly
Postat pe 29 Iulie 2010 13:17
Bre, eu zic sa foloseasca aspirina.

Si sa o tina strans intre genunchi
anakin
Postat pe 29 Iulie 2010 13:17
anakine, hai ca m-ai facut sa rad...
Tylly
Postat pe 29 Iulie 2010 13:20
ia uite la zambila...2 metode,auzi...

iasomia
Postat pe 29 Iulie 2010 13:23
dap, da' a lu' anakin ii cea mai sigura!
zambila
Postat pe 29 Iulie 2010 13:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina? 8 De la: garbo_9247 19 Februarie 2013 18:25
castiga un Opel Corsa 2 De la: iasomia 16 Mai 2012 20:59
test barza incredere in el ???? 6 De la: Incredere 16 Mai 2012 21:02
sarcina extrauterina 8 De la: adryaana 19 Iulie 2011 12:35
Preconceptie 21 De la: Stoicovici_Iulia 28 Ianuarie 2013 11:40
Setari Cookie-uri