fetelor, nu divortati!

Da stiu, @mirabila multumesc de sfat. Acum eu la randul meu lupt sa o fac pe mama mea sa inteleaga unde a gresit pt. ca in momentul in care va intelege va inceta sa ma mai ingreuneze cu nereusitele ei pe care mi le pune mie in spate. Poate o fac din egoism - ca sa fiu si eu fericita, dar pe de alta parte si pt. iubitul meu(cum am spus momentan suntem despartiti dar tind sa vad despartirea asta ca pe o pauza in care sa ne revenim si sa putem sa mergem mai departe impreuna) pt. ca nu vreau sa ma mai vada suparata din cauza ca mama mea ma face mereu sa ma simt vinovata ca o las singura si nici nu vreau sa se simta ca ultimul om pt. ca mama mea nu vrea sa vb cu el(din pacate are un soi de invidie pe el ca "m-a rapit" de langa ea), cata vreme parintii lui s-au purtat foarte frumos cu mine.

Eu cred ca totusi sunt un caz fericit pt. ca am intalnit pe cineva care a facut tot posibilul sa ma faca sa-mi constientizez problemele. Dar nu stiu daca toti cei care au avut parinti divortati vor avea sansa asta (avand in vedere ca peste tot oamenii sunt indeamnati sa divorteze: "divorteaza!", "cautati fericirea" - fireste calcand-o in picioare pe a altora- ex. copiii, "pt. femei - fiti independente si aratati-le barbatilor ca puteti fara ei" - a devenit o adevarata moda sa divortezi...din pacate.) pt. ca deja sunt din ce in ce mai putini cei care au modele familiale sanatoase.

Postat pe 27 Iulie 2008 18:33
Jeanine, tu esti o fetita desteapta, in sensul bun al cuvantului.Daca poti sa faci ceva, ce-ar fi sa studiezi problema despartirii tatalui tau de mama ta, si sa-ti vari ca providenta nasucul tau de iepuras, ca sa-i impaci, daca si ei vor acest lucru?In felul acesta, ai putea sa faci un lucru extraordinar.Dar nu trebuie sa-l spui la nimeni.Sa-l faci si gata.Eu stiu ca tu esti o fiinta cu inima generoasa, care nu se gandeste numai la fericirea ei.Succes.

Postat pe 28 Iulie 2008 09:04
mm vanghelis ma apropiu si eu de 23 de ani nu prea mai sunt o fetita . Cat despre parintii mei nu cred ca am sanse sa reusesc asa ceva pt. ca sunt mentalitati bine inradacinate si probabil ar trebui sa investesc mult timp si energie pt a le calma lor orgoliile. Dar da, o sa incerc sa aflu adevarata poveste dintre ei si o in masura posibilitatilor o sa-i fac sa vada unde au gresit.

Postat pe 28 Iulie 2008 15:54
dar cand el vrea sa divorteze, ptr ca nu se simte realizat, implinit, inteles si iubit, iar eu am facut tot posibilul sai ofer tot ce-i mai bun, practic sa ma sacrific ptr el... iar in urma-i raman 2 copii de 4 ani si unul de 3 luni....ce mai pot face?
boghitam
Postat pe 28 Iulie 2008 23:04
pot sa ti spun ca e un idiot si poti sa l lasi s aplece sanatos si sincer nu e un tata ok daca e in stare sa si lase cei doi copii in urma!!!eu zic ca haabar nu are ce pierde din viata copiilor lui...lasa l nu te uita in urma oferale copiilor un viitor si o educatie!atat el nu mai conteaza
mauinboots
Postat pe 29 Iulie 2008 05:01
Jeanine, este un pas.In viata cel mai greu pas pe care il faci, este primul.Intotdeauna este o cale pentru conciliere.Uneori se mai fac si compromisuri, adica mai cedeaza unul, mai cedeaza celalalt, tu fiind la mijloc, daca esti la mijloc, faptul ca ei te iubesc pe tine, va atarna greu in judecata si in orgoliile acelea prafuite despre care vorbesti...Dar pasii nu-i grabi.Fa-i cu incetul.Du-te la unul, du-te la altul, si cabd o faci, poti sa le duci niste cadouri maruntele, care sunt facute nu de tine ci de catre uinul dintre parinti.Fii atenta.Te duci la tatal tau.Du-i niste placinta si poti atunci sau mai tarziu sa-i spui ca a fost facuta de mama ta pentru el, pentru ca stie ca este singur si nu are cine sa-i faca sa se bucure de ceva bun.Daca mama ta are o dorinta, implineste-i-o tu, si zici ca tatal tau a intrebat ce mai face mama, si a vrut sa contribuie si el la lucrul acela.Poti sa mai faci ceva.Fara sa exagerezi prea tare, cand esti la unul dintre ei, spune ca celalalt se gandeste la partenerul lui, si ca are numai cuvinte de lauda pentru calitatile pe care acest partener le-a avut.Spune-le fiecaruia ca unuia ii este dor de celalalt, dar te-a rugat sa nu tradezi acest secret, pentru ca este un secret de inima, si este amintirea cea mai frumoasa pe care o pastreaza pentru celalalt partener.Dar despre aceasta intriga, sa nu povewstesti nimanui.Chiar si tu sa o uiti, dupa ce citesti aceste randuri.

Postat pe 29 Iulie 2008 14:15
Am uitat sa-ti spun.Nu stiu daca vei reusi.Dar incercarea merita facuta.Pentru ca tu esti numitorul comun, factorul care-i uneste pe cei doi, chiar daca ei neaga fiecare in parte acest lucru.

Postat pe 4 August 2008 08:42
vanghelis exagerezi. Parintii mei sunt divortati de 20 de ani. Nu mai au nimic in comun unul cu altul, sunt 2 straini. Sunt totusi o persoana realista. Sunt tanara trebuie sa-mi traiesc si eu viata mea nu sa-i ajut pe ei sa o traiasca pe a lor - trebuia sa o faca fiecare la timpul lui. M-am saturat sa fiu pe post de jertfa pt. greselile lor. Si pt. mine timpul trece repede si nu-mi permit sa investesc timp si energie pt. cauze pierdute.

Postat pe 6 August 2008 15:37
Foarte corect Jeanin.Ma gandeam doar ca tu esti produsul lor si ca ai putea sa vorbesti pe cele doua limbi, deodata.

Postat pe 7 August 2008 16:32
Daca nu mai poti trebuie sa iesi dintr-o relatie care-ti face rau. Oare el ti-ar fi iertat tie infidelitatea? cu siguranta nu. Eu am incercat sa trec peste infidelitatea sotului dar daca am trecut odata avea pretentia sa trec si a doua oara.Cand i-am spus mi-a reprosat ca nu eram casatoriti cand s-a intamplat chiar daca stateam impreuna si a adus-o in patul nostru. Daca la inceput eram fata buna la toate si eram super iubita de mama lui incet incet am devenit o povara si incurcam.Cand a fost vorba de copil mi-a spus ca daca fac copil el nu-l recunoaste si ca il voi creste singura.
Sarcina am pierdut-o dar nu l-a interesat prea tare a fost bucuros ca putea dormi linistit noaptea.
Chiar daca copiii iti reprosaza un divort cu timpul iti vor da dreptate asa cum am facut eu cu parintii mei. Ei sunt divortati de 14 ani si la inceput la fel gandeam, si am ajuns in aceeasi situatie
hazliamaria2
Postat pe 8 August 2008 21:57
cine imi poate ras la ce varsta este potrivit sa le spui copiilor ca mami si tati nu mai sunt impreuna sau ca tati are o alta sotie si asa mai departe???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
yavrum
Postat pe 9 August 2008 01:17
Copiii trebuie sa afle cat mai repede despre situatie. Asa sunt scutiti de confuzie, suferinta suplimentara. In functie de varsta, trebuie gasita calea potrivita.
gianiblue
Postat pe 9 August 2008 10:14
hazlimaria ...vezi exact ce ziceam dc parintii tai au divortat si tu ai avut pb in relatie. de asta mi se pare aiurea o data ce ai copii sa te mai joci de-a relatia. Si eu stau prost la capitolul relatii si nu am incredre in oameni in general in relatii, in casatorie in iubirea vesnica dintre 2 persoane(in ideea unei relatii fara infidelitate fara certuri fara neplaceri etc.) cumva am senzatia ca in general am fost atrasa de genul de barbati care "esti porci" (mai putin ultimul) ca sa imi pot confirma propriile temeri. E ca chestia aia cu fetele al caror tata este alcoolist sunt atrase tot de un barbat cu astfel de probleme.

Postat pe 9 August 2008 17:10
Nevasta lui Suzuki, a nascut un baietel, sau o fetita, nu stiu prea bine, pentru ca nu se vedea din cauza scutecelor.La un moment dat,Suzi a tipat la Suzuki, care tocmai vroia sa dea pe gat din sticla cu licoarea lui Bachus,.acesta s-a infuriat, a trantit sticla pe masa, i-a zis ceva si a iesit furios din camera.Copilasul a inceput sa planga.
-Taci cu mama, a zis Suzi, uite, ia o gura de laptic..-si a vrut sa-i bage copilului, tetina de la biberon in gura.Dar copilasul s-a strambat, a zis cahhh..., si a intins mainile spre sticla din care il vazuse band pe taica-sau.
Morala:
Ce se naste din pisica, soareci mananca.

Postat pe 9 August 2008 20:24
Nu in toate cazurile..eu consider ca daca ai avut de suferit din cauza greselilor parintilor nu vei face si tu la fel..
Desi stiu ca sunt multi care i-au exemplul negativ de la parinti, in principal bautura sau violenta si asta nu po sa mi-o explic: de ce sa faci si tu la randul tau ce ai vazut si sa it
black_girl
Postat pe 10 August 2008 23:10
Nu in toate cazurile..eu consider ca daca ai avut de suferit din cauza greselilor parintilor nu vei face si tu la fel..
Desi stiu ca sunt multi care i-au exemplul negativ de la parinti, in principal bautura sau violenta si asta nu po sa mi-o explic: de ce sa faci si tu la randul tau ce ai vazut si sa it
black_girl
Postat pe 10 August 2008 23:10
si sa iti faci copii sa sufere asa cum ai suferit si tu candva??!!
black_girl
Postat pe 10 August 2008 23:10
Am citit mesajele in acest topic dar m-am abtinut sa raspund. Astazi o fac, expunandu-va experienta prin care am trecut eu.Concluziile le veti trage singuri/e.
M-am casatorit fulgerator, crezand ca-l iubesc, dar mi-am dat repede seama ca a fost doar un foc de paie, iar "Fat-Frumos" si-a aruncat masca si a ramas doar o broasca raiosa. As fi vrut sa-l parasesc dar din relatia noastra a rezultat o fetita si nu puteam sa-mi las copilul sa creasca fara tata. Uite asa au trecut 11 ani pana am avut curajul sa divortez. Cine mi-a dat putere? Fetita mea care, vazand atitudinea tatalui ei mi-a spus ca sunt o lasha ca nu am curajul sa divortez. Am fost foarte mirata de aceasta atitudine. Tot timpul mi-a fost alaturi, m-a incurajat si m-a sprijinit atunci cand familia m-a lasat singura. Era doar un copil de 9 ani care a avut puterea de a se comporta ca un adult. Poate sunt un caz unicat, dar soarele a inceput sa straluceasca si pe strada mea, m-am recasatorit anul acesta, am un sot minunat care imi demonstreaza ca nu toti barbatii "sunt porci". Fetita mea are, in sfarsit, o familie adevarata, fericita. Si ea este fericita. Oare nu asta, fericirea, ne-o dorim pentru copiii nostri?
Acum imi apreciez si mai mult fetita cand vad atitudinea egoista a unor copii.
Oare era mai bine sa nu divortez? Sa stau langa acel om doar pentru ca "asa trebuie"? Am realizat foarte multe de cand nu mai sunt cu el, chiar daca eram singura, iar acum, de cand sunt cu actualul sot am realizat si mai multe. Ma simt o femeie implinita.
iulya
Postat pe 11 August 2008 15:54
nu e vorba de atitudine egoista. Egoisti au fost parintii mei in momentul in care au decis sa ma conceapa fara sa-si asume responsabilitatea asta pe termen lung. As vrea sa fiu si eu asa fara grija si sa ma casatoresc asa cat ai zice peste cum vad ca fac toate prietenele mele (ale caror parinti nu au avut pb) si sa nu am temeri ca ceva ar putea merge prost.


Postat pe 11 August 2008 16:41
intradevar parintii mei au divortat,iar eu am fost mult mai linistita odata cu incetarea scandalurilor din casa. din momentul in care nu mai eram obligata sa-i vad fata amentei lui tata am fost chiar fericita. Mama nu mai plangea tot timpul si nu mai era lovita. Asa s-a mai linistit si ea. Fiecare si-a vazut de viata lui. Am fost iubita mai mult decat daca l-as fi avut si pe tata langa mine. Daca avem copii trebuie sa ne gandim mai intai la ei. Daca cumva certurile dintre parinti ii afecteaza in cea mai mica masura. Copii nu trebuie sa fie prezenti la nici cele mai mici certuri dinte cei doi soti. Daca ei sunt prezenti foarte des atunci dragi mame faceti ceva pentru pruncii dumneavoastra. Exista institutii care protejeaza mama si copilu. Daca nu se pot rezolva problemele amiabil atunci sfatul meu este sa divortati. Sa puneti capat cosmarului.
hazliamaria2
Postat pe 11 August 2008 17:13
nu cred ca te impiedici de ce ti-au spus fetele tale,reprosul ca ai divortat,cred ca te agati de asta si nu ai gasit drumul sa mergi mai departe cu fruntea sus.Poti divorta din orice motiv consideri tu,nu da dreptul nimanui sa traga concluzii daca ai facut bine sau rau,iar fetele trateazale ca o mama nu ca o femeie divortata.
elfmia
Postat pe 12 August 2008 15:39
Trateaza-le ca o mama, du-le la cofetarie, da-le inghetata si prajituri.Mie imi place inghetata.Poti sa ne inviti si pe noi, ca suntem cu tine si la bine(la inghetata) si la greu.(cu sfaturile)

Postat pe 12 August 2008 20:09
Si eu am divortat, nu stiu cat de bine am facut, eu sunt acum singura si ma lupt ca cele 2 fete sa nu aibe lipsuri... e greu sa-l inlocuiesti pe tatal lor, dar... decat sa ma vada ca ma chinui si ma plang toata ziua, ca nu sunt respectata si apreciata la adevarata valoare, de ce sa creasca cu impresia ca si ele vor trebuie sa fie supuse si chinuite, ca asa-i in viata? Am auzit de atatea ori sfatul : rabda pentru copii, lasa-l ca se intoarce el... bla-bla. Nu trebuie decat sa fii un exemplu pentru copiii tai, tot ce-am putut face ca sa nu traiasca cu impresia ca toti barbatii sunt la fel, am incercat sa le explic ca fiecare isi alege sa-si traiasca viata asa cum crede ca e mai bine pt el, dar si pt cei dragi. Decat sa suferim toate 3, mai bine asa. Trist este ca el nu pastreaza legatura cu fetele, cea mica ii duce dorul f mult. nici macar pensia nu le-o trimite.Imi e f greu, dar zambesc si merg mai departe. ele au inteles si nu sunt suparate pe nici unul dintre noi!Doar ca duc dorul familiei care eram odata...
cris8_
Postat pe 16 August 2008 12:12
buna! nu sunt de acord cu sfatul pe care il dai celorlalte fete!de ce sa nu divorteze daca sunt probleme in cuplu?ok, nici nu putem instiga toate femeile la divort dar in situatia ta ai luat decizia potrivita.in ce le priveste pe fetele tale, ori nu sunt suficient de mature ori tu nu comunici suficient cu ele si nu sunteti apropiate.incearca sa faci ceva cu ele!modul de gandire le poate afecta viata.salutari!

Postat pe 17 August 2008 11:01
Acoredul uneia si dezacordul alteia, fata de o anumita problema.Nu stiu daca ati observat ca ceea ce este bun pentru o anumita persoana, este rau pentru alta.Caciula Emiliei care are capul mic, nu-ti intra tie pe cap, pentru ca tu ai capul mare, sau iti cade peste ochi, pentru ca nu ai urechi.Lucrurile nu-ti vin niciodata ca o manusa si atunci actionezi intr-un fel asupra lor:Ori le faci mai largi, ca sa-ti incapa, ori le ingustezi, ori pur si simplu le arunci(sau le daruiesti)si-ti iei ceva pe masura.De aceea spun ca sfaturile binevoitoare, au darul sa incurce mai mult problemele decat sa le lamureasca.

Postat pe 18 August 2008 04:56
nu fetelor nu divortati ...traiti toata viata cu un barbat care poate nu va mai iubeste sau pe care poate nu il mai iubiti, care poate va bate care, poate va inseala, care poate va distruge psihic, etc....nu divortati ca doar aveti 9 vieti ca pisica si aveti timp sa fiti fericite
iamonica_kissu
Postat pe 19 August 2008 16:43
Ups, aici are dreptate iarmonica kissu!! ne-ai prins! In general, noi, barbatii, facem urmatoarele :
1. Doar inselam. Sunt unii barbati care, din cauza meseriei de vanzatori legume in piata, inseala si la cantar, si in general femei. Cum naiba sa rezisti in casnicie tu, ca femeie, cand stii ca sotul tau inseala la cantar?!?
2. Batem. Orice ne iese in cale. Incepand de la vecinul Vasile de la parter, care si-a parcat Oltcitul in locul meu, pana la soacra, nevasta, cumnata, copii, etc. Si ca si cand atata violenta nu ar fi indeajuns, mai privim la TV meciurile de box de la Olimpiada. Trebuie sa ne inspiram si noi de undeva. Meciurile de fotbal pe care le vedem sunt de fapt un alibi al naibii de viclean, fiindca oricum stim unde este si canalul de wrestling.
3. Distrugem psihic. Am uitat sa mentionez ca toti barbatii, dar absolut toti, avem pregatire psihologica. La serviciile secrete. Noi va mintim cand va spunem ca ne ducem la bere cu baietii, de fapt mergem la niste cursuri intensive de distrus psihic nevestele proprii, apoi ne prefacem ca suntem chercheliti ca si cand am fi baut 10 sticle de bere amestecata cu vodka. Nu mai e nevoie sa va spunem ca la acele cursuri se tin in barul cu program de striptease, nu?
Asta e! acum ne-am dat arama pe fata, am aratat lumii intregi cine suntem noi, barbatii, cu adevarat. Aaaa, si sa nu uit: noua ne place sa traim asa, in mediocritate si deplin lubric, langa o femeie pe care nu o mai iubim si care nu ne mai iubeste dar pe care o obligam sa spele, sa calce, langa o sleahta de copii pe care ii uram si pe care ii batem zilnic si pe care ii trimitem la munca sau la cersit. Sa nu uit de cainele casei, ala care ne roade papucii, si care lasa par din blana exact pe canapeaua unde am varsat noi berea in ajun.
anakin
Postat pe 20 August 2008 10:02
tu ai comentat ironic ceea ce am scris eu dar stii foarte bine ca in unele cazuri, nu generalizez se intampla unele din comentariile tale
iamonica_kissu
Postat pe 20 August 2008 15:07
Nici eu nu am generalizat acolo, am spus numai despre barbati, nefacand referire la travestiti, gay, transsexuali, homosexuali, pedofili, fetiisti, necrofili, zoofili, sadomasochisti, narcisisti, incestuosi, fara a cuprinde aici si pe cei cu deviaii sexuale minore. Am glumit, bineinteles ca mi-am dat seama ca nu generalizezi, monica, dar recunoaste si tu ca unele femei nu vor fi niciodata multumite de barbatul lor.

Ti-as raspunde aici cu un banc (ii voi da copy/paste):

La New York s-a deschis un magazin unde femeile pot alege si cumpara un sot. La intrare sunt afisate regulile de functionare ale magazinului:
- Poti vizita magazinul O SINGURA DATA!
- Sunt 6 etaje si caracteristiciule barbatilor se imbunatatesc pe masura ce urci la etajul superior.
- Poti alege orice barbat de un etaj, sau poti urca la etajul urmator.
- Nu te poti intoarce la etajul inferior!
O femeie decide sa viziteze magazinul pentru a gasi un barbat care sa ii tina companie.
La etajul unu pe usa este urmatorul afis:Acesti barbati au un loc de munca! Femeia decide sa merag la etajul urmator.
La etajul al doilea pe usa este urmatorul afis:Aceasti barbati au un loc de munca si iubesc copiii! Femeia hotaraste sa urce la etajul urmator.
La etajul al treilea pe usa este urmatorul afis: Acesti barbati au un loc de munca, iubesc copiii si sunt extrem de frumosi! "Wow" isi spune femeia, insa hotaraste sa mearga la etajul urmator.
La etajul al patrulea pe usa este urmatorul afis: Aceasti barbati au un loc de munca, iubesc copiii, sunt frumosi de inebunesti si ajuta si la treburile din casa! Incredibil! exclama femeia. Cu greu pot rezista! Insa decide sa mearga la etajul urmator.
La etajul cinci pe usa este urmatorul afis: Aceasti barbati au un loc de munca, iubesc copiii, sunt frumosi de inebunesti si ajuta si la treburile din casa si sunt extrem de romantici! Femeia este tentata sa ramana si sa aleaga un barbat, insa pana la urma decide sa urce la ultimul nivel.
La etajul sase se afla urmatorul afis: Esti vizitatoarea cu nr. 31.456.012 a acestui etaj. Aici nu sunt barbati, acest etaj exista numai pentru a demonstra ca este imposibil sa satisfaci o femeie. Multumim pentru ca ati ales sa vizitati magazinul nostru!
Vis a vis de acest magazin, s-a deschis unul asemanator de unde barbatii isi pot cumpara o nevasta. La primal etaj sunt femei care sunt inebunite dupa sex. La etajul doi sunt femei care sunt inebunite dupa sex si nu te bat la cap. Etajele de la 3 la 6 nu au fost niciodata vizitate de barbati!
anakin
Postat pe 20 August 2008 17:47
super tare bancul cu magazinul de barbati !!!Asa este Anakin o femeie este greu de multumit!Eu una nici nu as fi intrat in magazinul cu pricina pentru ca nu poti alege un barbat,vine cum venim si noi cu defecte calitati etc.Totul intr un ambalaj mai frumos sau nu!Bine hai sa nu exagerez cu comparatia asta de produs,pana la urma suntem cum suntem si nu putem pretinde nimanui sa fie altcineva decat ceea ce este deja!Cat despre divort am mai zis,POATE SA DIVORTEZE EL SAU EA!ATATA TIMP CAT RELATIA NU MAI EXISTA ORICUM E EGAL CU ZERO TOTUL!ORICUM mie mi-a placut modul ironic in care ai punctat! o bere in cinstea ta!
mauinboots
Postat pe 22 August 2008 04:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
l-am inselat, am luat gonoree 33 De la: tutankhamon 12 Februarie 2010 21:33
Fiul meu este homosexual 81 De la: Micass 31 Ianuarie 2009 10:34
Un barbat poate renunta la iubire din cauza zgarceniei? 66 De la: anisoaraf 14 Ianuarie 2010 08:39
AJUTOOOOOOOOOR!!!!!!!!!!!!!! 52 De la: pisi08 27 Aprilie 2009 23:07
barbati inselati...... 195 De la: zambila 9 Aprilie 2010 11:53
Setari Cookie-uri