barbatul care ma iubeste

Barbatul pe care l-am iubit enorm ( a se citi ....il iubesc inca la fel) este un om crud.
M-a parasit atunci cand mi-a fost mai greu in viata, iar plecarea lui nu este doar o despartire ci mai mult un act de tradare. I-as fi putut ierta multe, dar niciodata vina de a nu ma fi inteles.
,,Tu, Adina, esti dependenta de carti, traiesti intr-o lume a ta. ce? Nu cumva ca vrei sa ajungi un geniu?"
Iar eu am fost toata viata o fetita inocenta, poate mult prea cuminte. Provin dintr-o familie saraca si am muncit mult ca sa-mi depasesc conditia. Nu am avut alternativa: doar studiul.
Acum imi e bine: am terminat facultatea a 3 a.financiar, ma descurc, dar sacrificiile sufletului meu am fost nenumarate.
Pe el l-am iubit cu patima, l-am rasfatat si l-am respectat intotdeauna.
Nu a fost multumit niciodata. a plecat langa o femeie mai in varsta cu 10 ani, fara nici o pregatire, necizalata, casatorita si mama a unui baietel de 8 ani.
Acesta este barbatul vietii mele.

Un alt barbat a aparut in viata mea.
E tigan.
Si e barbatul care ma iubeste. Tigan, dar atipic. Ce fac?
double_chock
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:06
tiganii sunt oameni pasionali. cred ca au in gena ceva ce nu se poate defini.
mi-am amintit de "satra" lui zaharia stancu. tiganii satrari, oameni liberi care au cu totul alt sistem de valori decat al nostru. poate mai corect. iubesc viata , libertatea, fiecare fibra a lor rezoneaza cu cu ce simt la un moment dat. stiu sa-si traiasca clipa de iubire , altfel decat noi.

acum, au ramas putini. daca au mai ramas. cea romanizare a lor, nu le-a priit. oricum, daca ar fi sa visez la niste clipe romantice, pline de pasiune , in care omul e totuna cu natura , ar fi alaturi de un tigan nomad . dar asta e fictiune.

mi-am amintit de o intamplare. eram la un picnic. undeva , in apropiere, un cal legat . l-am observat asa, ca element de decor. la un moment dat, au aparut niste caute cu tigani. si-au intins corturile.

noi, am inceput sa strangem. vezi doamne, ne deranja venirea lor. era sub demnitatea noastra sa stam alaturi de ei. ii urmaream. un tigan mai in varsta, s-a uitat la calul ce pastea si, primul gest a fost sa ia o caldare cu apa si sa adape calul necunoscut.

l-am vazut ingenunchind langa cal. m-am apropiat curioasa. calul era ranit. lasat acolo. muste mari , se adunasera la piciorul lui. stiam ca un cal care are piciorul bolnav, e sortit pierii.

tiganul s-a dus la caruta, a luat ceva de acolo si, nu o sa ma credeti insa, discuta cu cel cal. nu-l slabea din ochi cand ii vorbea in tiganeste. calul s-a calmat si l-a lasat sa-i atinga rana. nu stiu ce a mesterit tiganul insa, m-a uimit cum a stabilit intre el si animal o relatie de incredere. poate e mult spus insa, ochii calului parca ii multumeau.

noi, desteptii civilizati si culti, care am stat toata ziua acolo , nu ne-am priceput sa-i dam un strop de apa si nu ne-am pus problema ca acel suflet sufera.
si_totusi
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:53
totusico...:)

"Uite...
vin iganii
cu cntul i cu veselia lor i ce
cma n carouri mbrac un trup verde,
acum nscut din pntece de lut
uite...
nvelete-mi prul brun n baticul curcubeu
al zilelor cu cercel n nas
sunt EMOionat
cnd vin iganii cu cruele pe cmp
i m privete un el nedumerit
nu nelege ce spun doar
ochii verzi i sunt cunoscui dintr-o alt via
anterioar mi se pare c ska-ul e la mod i
iganul meu tace frumos urc pe portativul
din turt dulce adunnd bnui de aur"

vatafu gabriela


poezie scrisa de o tiganca,a ajuns pana la mine sa stii...:)


iasomia
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:32
stric admosfera acilea ..dar nu pot sa ma abtin

si totusi!

ti-as spune eu cum sta treaba cu tiganul ala..dar ai tu destula imaginatie...iti spun doar atat:

"spune-mi caii cand se fura?noaptea pe fulgeratura ,atuncea caii se fura!" of,of,mai,mai....
iasomia
Postat pe 7 Noiembrie 2008 19:13
De la: double_chock, la data 2008-11-06 14:06:41Barbatul pe care l-am iubit enorm ( a se citi ....il iubesc inca la fel) este un om crud.
M-a parasit atunci cand mi-a fost mai greu in viata, iar plecarea lui nu este doar o despartire ci mai mult un act de tradare. I-as fi putut ierta multe, dar niciodata vina de a nu ma fi inteles.
,,Tu, Adina, esti dependenta de carti, traiesti intr-o lume a ta. ce? Nu cumva ca vrei sa ajungi un geniu?"
Iar eu am fost toata viata o fetita inocenta, poate mult prea cuminte. Provin dintr-o familie saraca si am muncit mult ca sa-mi depasesc conditia. Nu am avut alternativa: doar studiul.
Acum imi e bine: am terminat facultatea a 3 a.financiar, ma descurc, dar sacrificiile sufletului meu am fost nenumarate.
Pe el l-am iubit cu patima, l-am rasfatat si l-am respectat intotdeauna.
Nu a fost multumit niciodata. a plecat langa o femeie mai in varsta cu 10 ani, fara nici o pregatire, necizalata, casatorita si mama a unui baietel de 8 ani.
Acesta este barbatul vietii mele.

Un alt barbat a aparut in viata mea.
E tigan.
Si e barbatul care ma iubeste. Tigan, dar atipic. Ce fac?
MAİ ADİNA MAİ FATA DRAGA EU CRED CA TU ETİ CAM MASOCHİSTA.DUPA UN PROFİTOR CA ALA CA ALTFEL NU POT SA-İ ZİC CA AA DENOTA DİN CE Aİ POVESTİT,ACUMA Aİ DAT DE ALTU..SARİ DİN LAC IN PUT VORBA ROMANULUİ..MAİ FATA TU SCAPİ DE DRACU ACU TE DAİ LA TACS-U?ETİ FATA DUSA LA FACULTATE,ATITA CREZİ CA MERİTİ TU IN VİATA ASTA?

Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:35
Da ce un tigan nu e demn de o femeie cu studii?'?adevarat ca ar trebui sa se gandeasca dar pana nu risti si nu incerci nu poti fii sigura de nimic in viata cred ca vb Dumnezeu iti dar nu iti pune si in sac o stiim cu totii ,parerea mea incercarea moarte n-are cat despre ca e tigan.........................
yavrum
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:38
De la: arhangel, la data 2008-11-10 16:35:51
De la: double_chock, la data 2008-11-06 14:06:41Barbatul pe care l-am iubit enorm ( a se citi ....il iubesc inca la fel) este un om crud.
M-a parasit atunci cand mi-a fost mai greu in viata, iar plecarea lui nu este doar o despartire ci mai mult un act de tradare. I-as fi putut ierta multe, dar niciodata vina de a nu ma fi inteles.
,,Tu, Adina, esti dependenta de carti, traiesti intr-o lume a ta. ce? Nu cumva ca vrei sa ajungi un geniu?"
Iar eu am fost toata viata o fetita inocenta, poate mult prea cuminte. Provin dintr-o familie saraca si am muncit mult ca sa-mi depasesc conditia. Nu am avut alternativa: doar studiul.
Acum imi e bine: am terminat facultatea a 3 a.financiar, ma descurc, dar sacrificiile sufletului meu am fost nenumarate.
Pe el l-am iubit cu patima, l-am rasfatat si l-am respectat intotdeauna.
Nu a fost multumit niciodata. a plecat langa o femeie mai in varsta cu 10 ani, fara nici o pregatire, necizalata, casatorita si mama a unui baietel de 8 ani.
Acesta este barbatul vietii mele.

Un alt barbat a aparut in viata mea.
E tigan.
Si e barbatul care ma iubeste. Tigan, dar atipic. Ce fac?
MAİ ADİNA MAİ FATA DRAGA EU CRED CA TU ETİ CAM MASOCHİSTA.DUPA UN PROFİTOR CA ALA CA ALTFEL NU POT SA-İ ZİC CA AA DENOTA DİN CE Aİ POVESTİT,ACUMA Aİ DAT DE ALTU..SARİ DİN LAC IN PUT VORBA ROMANULUİ..MAİ FATA TU SCAPİ DE DRACU ACU TE DAİ LA TACS-U?ETİ FATA DUSA LA FACULTATE,ATITA CREZİ CA MERİTİ TU IN VİATA ASTA?


scuze si eu ca musca in lapte .........de unde stii ca e profitor ?sau de unde stii ca e tacsu lu dragu ,ca eu nu i-am gasit descrierea ?asa de curioasa intreb si eu sper sa nu deranjej
yavrum
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:41
//2 double chock
Tu vezi problema doar in etnia lui? Sa shtii k Romania (shi nu doar) e plina de minoritatzi etnice...de ce-ai fi tu xenofoba? Il evitzi doar ptr k e tzigan...?! Shi ce daq e tzigan? Tzi-a canta vreo serenada la acordeon. :) (Aici sustzin posturile kare au evidentziat spiritualitatea acestor tzigani).
Eu cred k eshti putzin pitita de stereotipul k "tziganii sunt rai".
Shi daq e barbatul vietzii tale? La asta te-ai gandit? Cel putzin merita o shansa.

Postat pe 10 Noiembrie 2008 23:46
De la: si_totusi, la data 2008-11-06 14:53:34tiganii sunt oameni pasionali. cred ca au in gena ceva ce nu se poate defini.
mi-am amintit de "satra" lui zaharia stancu. tiganii satrari, oameni liberi care au cu totul alt sistem de valori decat al nostru. poate mai corect. iubesc viata , libertatea, fiecare fibra a lor rezoneaza cu cu ce simt la un moment dat. stiu sa-si traiasca clipa de iubire , altfel decat noi.

acum, au ramas putini. daca au mai ramas. cea romanizare a lor, nu le-a priit. oricum, daca ar fi sa visez la niste clipe romantice, pline de pasiune , in care omul e totuna cu natura , ar fi alaturi de un tigan nomad . dar asta e fictiune.

mi-am amintit de o intamplare. eram la un picnic. undeva , in apropiere, un cal legat . l-am observat asa, ca element de decor. la un moment dat, au aparut niste caute cu tigani. si-au intins corturile.

noi, am inceput sa strangem. vezi doamne, ne deranja venirea lor. era sub demnitatea noastra sa stam alaturi de ei. ii urmaream. un tigan mai in varsta, s-a uitat la calul ce pastea si, primul gest a fost sa ia o caldare cu apa si sa adape calul necunoscut.

l-am vazut ingenunchind langa cal. m-am apropiat curioasa. calul era ranit. lasat acolo. muste mari , se adunasera la piciorul lui. stiam ca un cal care are piciorul bolnav, e sortit pierii.

tiganul s-a dus la caruta, a luat ceva de acolo si, nu o sa ma credeti insa, discuta cu cel cal. nu-l slabea din ochi cand ii vorbea in tiganeste. calul s-a calmat si l-a lasat sa-i atinga rana. nu stiu ce a mesterit tiganul insa, m-a uimit cum a stabilit intre el si animal o relatie de incredere. poate e mult spus insa, ochii calului parca ii multumeau.

noi, desteptii civilizati si culti, care am stat toata ziua acolo , nu ne-am priceput sa-i dam un strop de apa si nu ne-am pus problema ca acel suflet sufera.
nicoll
Postat pe 12 Noiembrie 2008 10:24
draguto,si tiganii sunt oameni dar se cunosc dupa vorba dupa port,si se mai stiu atatea proverbe romanesti vezi"te ineci ca tiganu la mal"de ex,trebuie sa fim realisti,tiganul de odinioara,cel de mahala,etc,nu mai exista,aceia aveau o aura specific lor,una frumoasa.din pacate,s.au prea romanizat,s-au metamorfozat si a iesit o mixtura ciudata care o recunoastem in vecinatatea blocului,pe strazi,la magazin,in autobuz,etc si nu degeaba devenim atenti in prezenta lor,avem grija la genti,buzunare,etc!acuma multi sunt patiti si e greu sa mai acorzi credibilitate acestei etnii.sunt de asemenea recunoscuti ca fiind f gelosi,isi bat nevestele daca ridica ochii din pamant,distractia e temei in viata lor si fac o gramada de puradei ca vorba aia"al mai mic mai dragalas"...Acum depinde daca se merita sa risti avand atatea dovezi care vorbesc de la sine.
nicoll
Postat pe 12 Noiembrie 2008 10:40
In opinia mea, tiganii sunt, ca rasa, veriga lipsa dintre maimuta si oameni. Adica o specie de vertebrate salbatice si obisnuite cu folosinta bunurilor in devalmasie, motiv pentru care orice obiect sau bun detasat de proprietarul sau, si aici ne referim la rasa umana, va fi insusit de catre reprezentantii acestei specii de vertebrate salbatice si agresive.
anakin
Postat pe 12 Noiembrie 2008 15:00
anakin...fata are nevoie de un sfat,lectiile darwiniste cred ca sunt in acest caz!
nicoll
Postat pe 12 Noiembrie 2008 16:30
nicoll, poate ca parerea mea constituie un sfat. Daca spuneam altceva gen "Antonescu de traia/pe tzigani ii omora" ai fi avut dreptate. Dar eu i-am sugerat ca a decazut destul de mult, facand astfel o comparatie si antamand o radacina a teoriei lui Lombroso. Vrei sa discutam despre teorie?
anakin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 00:08
De la: anakin, la data 2008-11-12 15:00:17In opinia mea, tiganii sunt, ca rasa, veriga lipsa dintre maimuta si oameni. Adica o specie de vertebrate salbatice si obisnuite cu folosinta bunurilor in devalmasie, motiv pentru care orice obiect sau bun detasat de proprietarul sau, si aici ne referim la rasa umana, va fi insusit de catre reprezentantii acestei specii de vertebrate salbatice si agresive.


in sfarsit am aflat de ce sunt uneori mai ciudata ? sunt o veriga lipsa dintre maimuta si om salbatica si agresiva (nu ca as lua-o personal dar am citit TIGANII CA RASA.

stati linistit nu m-am suparat si nici nu ma simt jignita duar precizez ca nu e bine sa bagi toata natiunea in aceiasi oala
yavrum
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:15
eu nu sunt nici pro nici contra tigani. nu cred ca ii putem pune pe toti in aceasi oala. sunt si tigani care duc un alt stil de viata, care sunt oameni buni si care au cariere, nu violenti sau hoti.
fluturasalb85
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:48
De la: yavrum, la data 2008-11-13 11:15:13
De la: anakin, la data 2008-11-12 15:00:17In opinia mea, tiganii sunt, ca rasa, veriga lipsa dintre maimuta si oameni. Adica o specie de vertebrate salbatice si obisnuite cu folosinta bunurilor in devalmasie, motiv pentru care orice obiect sau bun detasat de proprietarul sau, si aici ne referim la rasa umana, va fi insusit de catre reprezentantii acestei specii de vertebrate salbatice si agresive.


in sfarsit am aflat de ce sunt uneori mai ciudata ? sunt o veriga lipsa dintre maimuta si om salbatica si agresiva (nu ca as lua-o personal dar am citit TIGANII CA RASA.

stati linistit nu m-am suparat si nici nu ma simt jignita duar precizez ca nu e bine sa bagi toata natiunea in aceiasi oala
nicoll
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:19
Scuze yavrum.nu dorim sa ofensam!.........Apoi,anakin,teoria lombrosiana,munca lui,a fost mai mult sustinuta de criticii sai,chiar daca folosea evolutionismul lui Darwin si pozitivismul lui Comte.Sau poate stii tu mai bine
nicoll
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:29
mai, da fetita asta a deschis trei topicuri.. si nu ne mai zice nik,o fi iesit din depresie? sau..

"Un alt barbat a aparut in viata mea.
E tigan.
Si e barbatul care ma iubeste. Tigan, dar atipic. Ce fac?"


o fi furat-o tiganu' ha?..

iasomia
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:57
nicoll, vorbim de doua lucruri diferite. Nu cred ca Lombroso s-ar inspirat nici un moment din Comte ci cel mult sa il fi citit, Lombroso a fost criminalist iar comte sociolog. Ok, ai gasit pe net un referat care scrie exact asa :
"Lombroso includea pozitivismul lui Comte, evolutionismul lui Darwin, dar si alte studii ale timpului cum ar fi lucrarile de frenologie ale medicului vienez Frederik Joseph Gall cu privire la corelatia dintre anomaliile craniului si functiile creierului si alte trasaturi ale individului, studiile de fizionomie ale lui J. R. Lavater, concepte asupra degenerescentei speciei umane ale lui Charles Morel.", dar asta e o simpla presupunere si eu nu sunt de acord decat cu evolustionismul lui Darwin in sprijinul teoriei lombrosiene. Si dicolo de malitiozitatea ta, ei bine, chiar stiu mai multe, intrucat lucrarea mea de diploma a fost in medicina legala, iar in timpul facultatii dar si dupa am sustinut cateva referate la niste simpozioane de criminologie despre teoria lui Lombroso.
Si ei bine, sa stii ca omul are dreptate, si ca intr-adevar exista tipologii fizice comune pentru predispusii la crima. Cum s-a spune, criminalitatea este ereditara, e drept ca nu obligatoriu din tata in fiu,pot sa sara si 10 generatii si gena criminalitatii sa apara la un descendent.
Si discutand acuma de problema fetei de mai sus, nu ma bag mai mult in detalii, daca ei ii place sa i-o traga un tigan, e alegerea ei. In fond, sunt multe femei care prefera statutul de iubita de tigan, fie pentru avantaje materiale, fie doar pentru imagine, asta e o chestie sociologica si il poti invoca pe Comte, poate ca este a patra stare transcedentala umana. Nu e treaba mea. Eu nu pot sa spun decat atata: tiganii sunt o plaga a contemporaneitatii, ei au facut de ras Romania pe oriunde s-au dus, intrucat la tigani este ereditar furtul, talharia si de multe ori crima (cum ar fi cazul Mailat, lebedele de la Viena, bandele criminale din preajma Sevilliei ori retelele de prostitutie din Italia, Macedonia si Bosnia, reteaua de cersetorie din Anglia), samd., iar in acesti 18 ani de cand le-a luat apararea si au sustinut diferite programe de reeducare, occidentalii au conchis ca reintegrarea sociala a lor este imposibila. Procentul de 1% de tigani cinstiti si corecti nu fac decat sa fie exceptia care confirma regula.
anakin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:14
faceti confuzie intre tiganii romanizati si tiganii satrari.

astia romanizatii sunt romi. adica un fel de romani, mai evoluati in arta hotiei.
si_totusi
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:18
Oameni suntem cu totii, si mai buni si mai rai,si mai colorati si necolorati...pe voi chiar va afecteaza etnia unui OM???
emagl
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:23
Nu fac confuzie. Nici tiganii nu isi zic rromi, tiganii romanizati se numesc tismanari, iar termenul de rrom a fost inventat in 1990 de guvernul de atunci, pentru a se asigura de voturile tiganilor. Cum se face ca numai in Romania se numesc rromi, in Italia se numesc zingaro, in Franta gitanes, in Anglia gipsy, in Bulgaria tziganki, samd...?
Iar tiganii satrari se impart in mai multe categorii : costorari, cangai, ursari, cocalari, etc... tu la care te-ai referit?
anakin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:26
anakin ori ai iubit o tiganca de stii atatea???
emagl
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:31
De la: anakin, la data 2008-11-13 21:14:36nicoll, vorbim de doua lucruri diferite. Nu cred ca Lombroso s-ar inspirat nici un moment din Comte ci cel mult sa il fi citit, Lombroso a fost criminalist iar comte sociolog. Ok, ai gasit pe net un referat care scrie exact asa :
"Lombroso includea pozitivismul lui Comte, evolutionismul lui Darwin, dar si alte studii ale timpului cum ar fi lucrarile de frenologie ale medicului vienez Frederik Joseph Gall cu privire la corelatia dintre anomaliile craniului si functiile creierului si alte trasaturi ale individului, studiile de fizionomie ale lui J. R. Lavater, concepte asupra degenerescentei speciei umane ale lui Charles Morel.", dar asta e o simpla presupunere si eu nu sunt de acord decat cu evolustionismul lui Darwin in sprijinul teoriei lombrosiene. Si dicolo de malitiozitatea ta, ei bine, chiar stiu mai multe, intrucat lucrarea mea de diploma a fost in medicina legala, iar in timpul facultatii dar si dupa am sustinut cateva referate la niste simpozioane de criminologie despre teoria lui Lombroso.
Si ei bine, sa stii ca omul are dreptate, si ca intr-adevar exista tipologii fizice comune pentru predispusii la crima. Cum s-a spune, criminalitatea este ereditara, e drept ca nu obligatoriu din tata in fiu,pot sa sara si 10 generatii si gena criminalitatii sa apara la un descendent.
Si discutand acuma de problema fetei de mai sus, nu ma bag mai mult in detalii, daca ei ii place sa i-o traga un tigan, e alegerea ei. In fond, sunt multe femei care prefera statutul de iubita de tigan, fie pentru avantaje materiale, fie doar pentru imagine, asta e o chestie sociologica si il poti invoca pe Comte, poate ca este a patra stare transcedentala umana. Nu e treaba mea. Eu nu pot sa spun decat atata: tiganii sunt o plaga a contemporaneitatii, ei au facut de ras Romania pe oriunde s-au dus, intrucat la tigani este ereditar furtul, talharia si de multe ori crima (cum ar fi cazul Mailat, lebedele de la Viena, bandele criminale din preajma Sevilliei ori retelele de prostitutie din Italia, Macedonia si Bosnia, reteaua de cersetorie din Anglia), samd., iar in acesti 18 ani de cand le-a luat apararea si au sustinut diferite programe de reeducare, occidentalii au conchis ca reintegrarea sociala a lor este imposibila. Procentul de 1% de tigani cinstiti si corecti nu fac decat sa fie exceptia care confirma regula.

deci de la maimuta sa inteleg ca am ajuns la stagiul de plaga? macar am evoluat si eu ,ma multumesc si cu atat .....................cat despre tigani mai multe porcarIi au facut romanii in occident cersetori sunt si albi si negri iar cei mai mari pesti va asigur ca NU AU fost tigani ,cat despre crima ,,,,,,,,,mai uitati -va la tv sa va informati mai bine ,nu contrazic pe nimeni dar sincer nu sunt o adepta a jignirilor aspra mea prietenilor si o parte a fam mele,eu am fost nascuta si crescuta in fam de romani dar cu tigania la capatul strazi si la tigani sangele apa nu se face ,DECI HAI MAI BINE LA TOPIC CA O LUAM PE CARARI
yavrum
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:32
De la: emagl, la data 2008-11-13 21:31:16 anakin ori ai iubit o tiganca de stii atatea???


eronat... doar prin prisma meseriei.

si yavrum... poate te incadrezi in procentul de 1%, habar nu aveam ca ai ceva de tigan in tine. Te rog, ramai acolo. Si las-o mai moale ca romanii au facut rau in strainatate, ca tiganii tai nu sunt niste sfinti si nici nu se duc duminica la biserica.. decat daca nu e nimeni acolo.
anakin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:39
azi evolund de la stagiul de veriga lipsa arta scrierii nu mi-a fost pe deplin elucidata (greseli gramaticale )oricum tipic tiganesc nu ?
yavrum
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:40
faceti confuzie intre tiganul nomad si cel romanizat. asa zis socializat
si_totusi
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:41
si_totusi, chiar am explicat clar. Tiganii romanizati se numesc tismanari. Si ca idee, ei le spun celorlalti "indieni", intrucat nu se suporta intre ei, ci se tolereaza.
anakin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:44
anakin,tot respectul pt ca ti-ai dedicat din timp,noua!in ceea cel priveste pe darwin sau lombroso,chiar si comte...n-au nicio legatura cu rromii,apoi daca tot ai dat o lucrare de diploma cu si despre teoria astuia,bravo tie...nu toti ne pricepem la degenerari si inadaptari[vezi caracteristicile fizice ale individului]si daca tot e pe net ce zici tu ca e,o sa ma uit si yo,ce,numai tu ?si apropos...cunosc si yo un pic din cate ceva si n-am de gand sa fac public "lucrarile" mele,poate doar cand o sa-mi scriu bibliografia!pe la 60 de ani,daca oi apuca...in ritmu' asta,ma indoiesc.
nicoll
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:46
scuze. am vrut sa continui dar am cazut de pe net. stiu denumirile purtate de tiganii nomazi, conform mestesugului practicat.
anakin, ai dreptate.denumirea de rrom a fost una politica. un fel de plata in sistem barter.
in privinta nomazilor, sunt retinuta in a spune ca sunt hoti, talhari, criminali din nastere.
tocmai asta spun si eu. cele doua ramuri ale etniei, nu se suporta
si_totusi
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Daca nu iti place, pleaca!" 65 De la: garbo001979 25 Mai 2009 12:28
Traditii la nunta 7 De la: cinezee 3 Martie 2009 23:29
Cat de usor renunta o femeie la barbatul care o iubeste? 35 De la: giulyiuli 13 Decembrie 2011 09:25
cati parteneri sexuali ati avut? 309 De la: DanaMAD 10 Aprilie 2010 12:47
Sunt insarcinata si doresc sa ma despart de tatal copilului 142 De la: lollyme 1 Februarie 2020 22:28
Setari Cookie-uri