Buna

Am 18 ani si sunt insarcinata in 6 saptamani , prietenul meu nu isi doreste acest copil ,dar familia mea ma sustine indiferent de ce decizie voi lua .. ma puteti ajuta cu mai multe pareri ? nu stiu ce sa fac :(
garbo_407348
Postat pe 24 Noiembrie 2014 19:29
Acestea sunt acele hotarari importante din viata pe care trebuie sa le iei singura. Sa stii ca tu ai hotarat, idiferent daca a iesit bine sau... nu. Pentru ca sunt hotarari " de viata, pe viata, pentru viata" . Dupa cum vad, nici parintii tai nu se hazardeaza sa-ti dea un sfat. Bravo lor! Si bravo lor ca te sustin!
Ar mai fi o problema/ dilema de ordin medical. Adica, parintii nostri spuneau ca primul copil trebuie facut (de fapt bunica zicea "primul prunc nu se leapada niciodata!") . Intereseaza-te la un ginecolog, nu stiu in ce perioada se poate face un test, dar in caz ca ai RH negativ (analiza de sange) , doar primul copil este cel care are sanse sa fie sanatos (in fine, sunt mai multe criterii, inclusiv RH-ul tatalui). Se mai pune problema daca o sa mai poti avea o alta sarcina dupa un eventual avort la o varsta frageda ca a ta.Deci cred ca este bine sa vorbesti si cu un medic. Dumnezeu sa te lumineze!
Miafarow
Postat pe 24 Noiembrie 2014 20:53
Este bine sa te culci cu un barbat cand este pregatit ca sa aiba si un copil,,daca nu este sunt atatea papusi golfrabile.

Este frumos sa ai un copil,parerea mea.
Si mie mi-ar placea sa am un copil numai ca sa am posibilitatea sa il pot educa ca sa fie un om destept si care stie ce vrea.
Si plus mai trebuie sa mai suport si un barbat pe capul meu cand vi de la munca dau de el.
Viata in familie nu este usoaral la cat de needucati sunt majoritatea vor doar sa fie ajutati dar nu sa si ajute asa cumiau invatat parintii
Ingerasulluptor
Postat pe 24 Noiembrie 2014 21:53
Draga mea ,daca gandesti asa ...................las-o jos ca macane.Nu faci un copil daca nu suporti pe tatal copilului.Si un copil nu-l faci doar de dragul de-a face un copil.
garbo337526
Postat pe 2 Decembrie 2014 15:13
Daca vei evalua riscurile pentru sanatatea ta vei vedea ca avortul este un fel de "ruleta ruseasca" in care ai toate sansele sa ramai cu sechele pe viata, unele ireversibile. Atat fizice cat, mai ales, psihice. Daca vei intreba orice femeie care a avortat, (daca este sincera) va recunoaste tortura la care s-a supus de buna-voie si faptul ca daca ar putea da timpul inapoi nu ar mai face aceeasi alegere. Este foarte adevarat ca un copil schimba radical viata si presupune provocari de tot felul, dar cantarind pe un taler un copil si sanatoasa si pe celelalt un avort si o lista nesfarsita de intrebari fara raspuns si sanatatea subreda cred ca tu stii cel mai bine ce vrei. Fara sa am nici cea mai mica intentie de a te jigni, cred ca neatentia ta costa scump. Dar nu esti nici prima si nici ultima care trece pe aici si daca vei avea suficient caracter incat sa nu iei o viata care a aparut inauntrul tau, nu pot decat sa te felicit si sa te incurajez sa duci sarcina la capat. In momentul cand vei tine in bratele tale puiul care este parte din tine toate indoielile si temerile vor dispare. Ai mare noroc cu sprijinul familiei. Altele nu au norocul asta. Si totusi nu au renuntat. Nu renunta si ai sa vezi ca totul va fi bine. Un alt lucru absolut necesar este sa intrebi tatal copilului daca se va implica in viata lui sau va fugi ca un las de propria "isprava" (cand s-a culcat cu tine unde i-a fost capul?) Daca da, cel mai bun lucru ar fi sa treceti pe la starea civila. Daca nu intentioneaza sa se implice in nici un fel, asigura-te ca nu va avea pretentii mai incolo in ceea ce priveste copilul (educatia lui, relatia ta cu vreun alt barbat sau alte decizii majore din viata ta sau a copilului). Cand copilul va pricepe nu-i ascunde ce s-a intamplat si doar explica-i ca tatal lui a avut motivele lui personale pentru care nu a reusit sa ii fie aproape, dar fara a-l denigra in nici un fel. Tot ce ti-am scris este ceea ce as face eu locul tau. Daca te vei documenta despre riscurile avortului vei observa vieti distruse ireversibil, depresii nevindecabile, remuscari ce au dus la sinucidere, sterilitate ( in cel mai fericit caz), stima de sine distrusa pentru totdeauna si multe altele. Nu te lasa inselata crezand ca un avort va rezolva totul, doar va ruina viata ta. Merita?
Pe de alta parte,a fi parinte este cea mai nobila chemare pe care fiinta umana o poate avea. Nu va fi usor, dar stand si uitandu-ma la copiii mei am descoperit ca nu as renunta la ei pentru nici un pret din lumea asta. Au existat multe provocari si nu de putine ori mi se parea ca ma coplesesc problemele, dar bucuria de a-i vedea razand mi-au alungat toate temerile. Familia mi-a fost alaturi intotdeauna si asta a contat mai mult decat orice lucru, fara a mai pune la socoteala ca bunicii isi adora nepoteii. Curaj, nu vei regreta.
angel_forever
Postat pe 2 Decembrie 2014 15:52
Draga 406810, romanul are o vorba inteleapta: omul cum isi asterne asa doarme. Viata n-a fost niciodata usoara, dar familia fara copii e una pustie (asta in cazul in care ai una, nu doar traiti impreuna). A educa un copil este ceva foarte serios, dar nu ma impiedica nimic sa il invat ca cel mai mare lucru in viata e sa fii om (bineinteles ca aceasta calitate incepe numai daca mama decide sa il aduca pe lume, nu sa il ucida inainte de a deschide ochii). Si majoritatea trasaturilor de caracter se invata, foarte putine se mostenesc .
angel_forever
Postat pe 2 Decembrie 2014 16:01
Draga mea, situatia este destul de complicata! Dar,este o vorba" DAR CU CALUL CE-AI AVUT?" Copilul nu are nici-o vina, ca tu n-ai fost atenta sa te protejezi! UNCOPIL ESTE UN DAR DIVIN! Sa nu renunti niciodata la un asemenea dar!
elenacuartz6
Postat pe 2 Decembrie 2014 16:21
De la: angel_forever, la data 2014-12-02 16:01:55Draga 406810, romanul are o vorba inteleapta: omul cum isi asterne asa doarme. Viata n-a fost niciodata usoara, dar familia fara copii e una pustie (asta in cazul in care ai una, nu doar traiti impreuna). A educa un copil este ceva foarte serios, dar nu ma impiedica nimic sa il invat ca cel mai mare lucru in viata e sa fii om (bineinteles ca aceasta calitate incepe numai daca mama decide sa il aduca pe lume, nu sa il ucida inainte de a deschide ochii). Si majoritatea trasaturilor de caracter se invata, foarte putine se mostenesc .


da culcatul cu barbati nu este o joaca.
Mie nu imi place sa judec oamenii fiecare cu greselile lui,altii platesc scump pt greseli,la altii roata se intoarce etc.
si eu consider ca un copil este ceva frumos,dar nu este usor dar mai ales ca parintii o ajuta..nu este bine sa faci avort ca risti sa nu mai ramai gravida si dai in alte complicatii plus ca ucizi un suflet.
Ingerasulluptor
Postat pe 2 Decembrie 2014 21:30
De la: elenacuartz6, la data 2014-12-02 16:21:43 Draga mea, situatia este destul de complicata! Dar,este o vorba" DAR CU CALUL CE-AI AVUT?" Copilul nu are nici-o vina, ca tu n-ai fost atenta sa te protejezi! UNCOPIL ESTE UN DAR DIVIN! Sa nu renunti niciodata la un asemenea dar!

si cu protejatul nu este suta la suta,
si caciulita mai are care o gaurica mica crezi ca el il probeaza inainte,si altele.
cel mai bine este sa u te culci cu u barbat,,putini barbati vor copii la 18 ani,sase insoare.
Dar sa fie invatatura de minte,
Ingerasulluptor
Postat pe 2 Decembrie 2014 21:35
Draga Miafarow, problema RH-ului este foarte relativa. Asta cu primul copil sanatos si restul cu probleme nu este documentata medical. Noi amandoi avem RH diferit si totusi copiii mei sunt perfect normali, doi cu RH negativ si unul cu RH pozitiv. Nu este cazul sa o ingrijoram pe domnisoara noastra inutil. Este foarte bine sa fie la zi cu analizele cerute de medic, sa aiba grija de puiul ala mic fara complicatii inutile.
angel_forever
Postat pe 4 Decembrie 2014 14:49
In primul rand , depinde de RH_ul tau Angel.
Rotty
Postat pe 4 Decembrie 2014 20:29
Nu avorta! Du-te si stai de vorba cu un parinte duhovnic. Ai grija de tine!
Ea43
Postat pe 7 Decembrie 2014 04:09
Si eu sunt PENTRU a da nastere copilului.Un copil este un DAR. Acum, te poti gandi ca vei fi ocupata cu scoala, ca esti prea tanara....Dar din moment ce pori in burtica O VIATA...Sunt sigura ca Dumnezeu te va ajuta sa cresti copilul, sa iti termini studiile, sa ai un serviciu, o cariera, o familie....Succes!
garbo_389372
Postat pe 9 Decembrie 2014 08:24
buna seara,ca sfat,, nu stiu daca este cel mai bine pentru tine si copil, dar,,,totusi indiferent de situatia ta materiala si financiara, si mai ales ca ai si sprijinul parintilor,,dar nu parintii sa fie ajutorul tau de acum inainte, lasa sarcina sa evolueze normal,, ,si omul cu care ai ramas insarcinata sa isi asume rolul de tata al copilului, si alta data sa iti iei massuri de prevenire a viitoarelor sarcini ,,cu pastila de a doua zi,, postinor se numeste ,, se gaseste la farmacie, costa 80 ron, si se ia numai la primele 12 ore de la contact sexual,o pastila , iar a doua pastila se ia dupa urmatoarele 12 ore,, se recomanda a se apela la aceasta solutie de prevenire a sarcinii o data la 3-4 luni, nu mai mult,, deoarece are si reactii adverse, iar mai intai de toate intrebati si la farmacie prescriptie de doctor. In ceea ce priveste si barbatii cu care vei mai avea contacte sexuale ,sa isi cumpere prezevative,, daca vrea placeri,, , iar pentru tine sa previi o alta sarcina nedorita totusi, dar fii atenta cu cine te vei incurca in viitor,, nu este bine sa se mai repete aceste actiuni,iar in contextul ca nu iti mai doresti copii ,urmatorului partener este bine sa te faci anuntata de acest fapt, sa il duci la indeplinire cu succes,pe viitor sa stie si el ce are de facut,,, ramane cu tine sau va merge inainte!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 10 Decembrie 2014 21:24
mah, tu esti femeie? ....a, ginecolog!

arco_iris
Postat pe 10 Decembrie 2014 23:11
Buna seara d-na arco_iris,,nu sunt femeie ,, sunt un barbat obisnuit de pe strada, nu sunt ginecolog,, dar ce am spus in privinta pastilelor, nu este ceva de care stiu sau cunosc toti, doar cei care au experimentat o astfel de metoda de prevenire a sarcinii, decat sa faca un avort,sau sa ia anticonceptionalae ,pe linga care trebuie sa consulti si un medic,si sa ramai cu diverse efecte adverse ale anticonceptionalelor, ma bine,, contraceptia,,,,, este la indemana oricarei femei si oricarui barbat, sa se documenteze inainte sa dea la buci , sa previna si apoi placerile!Noi tot timpul am lasat preventia pe seama femeilor,numai ele au fost cu preventia, barbatii nu prea, si dupa,,,,,,pune femeia sa umble in cabinete medicale sa mai faca si un avort, ,ca de,,nu am posibilitate sa imi asum raspunderea pai pina la urma impreuna au consumat placeri,, acum, sa faca platile,, asta este moneda de schimb daca nu previi contraceptia!!!.As dori ca mai toate femeile sa se cunoasca pe ele cum functioneaza ca femeie, si sa se gandeasca inainte de a-si consuma placerile, sa nu se mai planga,, eu sunt femeie si nu trebuie sa fac nimic de preventie,, ,,doar sa doar sa consum si sa procreez astfel de specimene,,mai bine spus ,,,sa nu mai gandim cu ce avem intre picioare si sa mai gandim si cu capul ,,,si inima,, acolo unde este cazul,, deci,,,:educatia fetelor inainte de a deveni femeie,, si baietii adulti!!!!.O seara buna in continuare!!!!.
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 11 Decembrie 2014 21:41
"!Noi tot timpul am lasat preventia pe seama femeilor,numai ele au fost cu preventia, barbatii nu prea, si dupa,,,,,,pune femeia sa umble in cabinete medicale sa mai faca si un avort, ,ca de,,nu am posibilitate sa imi asum raspunderea pai pina la urma impreuna au consumat placeri,, acum, sa faca platile,, asta este moneda de schimb daca nu previi contraceptia!!!.As dori ca mai toate femeile sa se cunoasca pe ele cum functioneaza ca femeie, si sa se gandeasca inainte de a-si consuma placerile, sa nu se mai planga,, eu sunt femeie si nu trebuie sa fac nimic de preventie,, ,,doar sa doar sa consum si sa procreez astfel de specimene,,mai bine spus ,,"


Sa ma bata shlogu` daca am inteles ceva... Mai ! Tu vorbesti din 2 in 3 ?


Rotty
Postat pe 11 Decembrie 2014 22:22
"Buna seara d-na arco_iris,,nu sunt femeie "

" eu sunt femeie si nu trebuie sa fac nimic de preventie,,"



Rotty
Postat pe 11 Decembrie 2014 22:26
",si omul cu care ai ramas insarcinata sa isi asume rolul de tata al copilului, si alta data sa iti iei massuri de prevenire a viitoarelor sarcini ,,cu pastila de a doua zi,, postinor se numeste ,, se gaseste la farmacie, costa 80 ron, si se ia numai la primele 12 ore de la contact sexual,o pastila , iar a doua pastila se ia dupa urmatoarele 12 ore,, se recomanda a se apela la aceasta solutie de prevenire a sarcinii o data la 3-4 luni, nu mai mult,,"


Alooo !!! Fata e gravidutza ! Lasa dreak` pastila urmatoare ! Gata cu mamaliga , s-a intamplat ! Filozofule...
Rotty
Postat pe 11 Decembrie 2014 22:33
n-o sa fie usor sa il cresti, dar nici un capat de lume nu o sa fie - mai ales ca ai sprijinul familiei. Sint femei care s-au trezit singure-cuc cu cite 2-3 copii in brate si tot s-au descurcat, iar copiii facuti la 18 ani de obicei sint sanatosi tun. Dpdv biologic, asta e virsta optima sa faci copii, nu 45 de ani cind ti-ai luat tu vila, masina si dozele de botox, al saptelea sot care ti se pare optim, ti-ai facut concediile prin straintatate si ti-ai educat pudelul sa nu se murdareasca pe labute. Traim intr-o societate care promoveaza aberatii - asa ca vezi-ti linistita de copil, e cea mai buna decizie.
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2014 02:53
Q ,
Neata :)
Rotty
Postat pe 12 Decembrie 2014 07:31
Mda, cam delicata situatia ta,insa daca ai sprijinul parintilor e foarte bine,ai niste parinti minunati! Nu-ti dau niciun sfat,ci doar iti doresc intelepciune si curaj sa iei o decizie cu care vei fi impacata!

http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/317854/111393296/stock-photo-little-boy-with-santa-costume-111393296.jpg
Schmetterling
Postat pe 12 Decembrie 2014 08:43
Sa fie fetitza oare ?

http://i62.tinypic.com/1zx9vgj.jpg

...Sau baietzel ?...

http://i59.tinypic.com/2nak9hy.jpg
Rotty
Postat pe 12 Decembrie 2014 08:50
Mai conteaza?! Uiti la ei ce frumosi sunt!!!!!
Schmetterling
Postat pe 12 Decembrie 2014 09:10
De la: Rotty, la data 2014-12-11 22:22:02"!Noi tot timpul am lasat preventia pe seama femeilor,numai ele au fost cu preventia, barbatii nu prea, si dupa,,,,,,pune femeia sa umble in cabinete medicale sa mai faca si un avort, ,ca de,,nu am posibilitate sa imi asum raspunderea pai pina la urma impreuna au consumat placeri,, acum, sa faca platile,, asta este moneda de schimb daca nu previi contraceptia!!!.As dori ca mai toate femeile sa se cunoasca pe ele cum functioneaza ca femeie, si sa se gandeasca inainte de a-si consuma placerile, sa nu se mai planga,, eu sunt femeie si nu trebuie sa fac nimic de preventie,, ,,doar sa doar sa consum si sa procreez astfel de specimene,,mai bine spus ,,"


Sa ma bata shlogu` daca am inteles ceva... Mai ! Tu vorbesti din 2 in 3 ?



asa vb barbatii de pe strada
helau rotty
miss_darine
Postat pe 12 Decembrie 2014 09:17
Darineee!!!
Rotty
Postat pe 12 Decembrie 2014 09:20
De la: Rotty, la data 2014-12-12 07:31:20Q ,
Neata :)


Neata, Rotty!
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2014 10:35
De la: quasaria, la data 2014-12-12 02:53:55n-o sa fie usor sa il cresti, dar nici un capat de lume nu o sa fie - mai ales ca ai sprijinul familiei. Sint femei care s-au trezit singure-cuc cu cite 2-3 copii in brate si tot s-au descurcat, iar copiii facuti la 18 ani de obicei sint sanatosi tun. Dpdv biologic, asta e virsta optima sa faci copii, nu 45 de ani cind ti-ai luat tu vila, masina si dozele de botox, al saptelea sot care ti se pare optim, ti-ai facut concediile prin straintatate si ti-ai educat pudelul sa nu se murdareasca pe labute. Traim intr-o societate care promoveaza aberatii - asa ca vezi-ti linistita de copil, e cea mai buna decizie.


și mai sunt și bărbați care au rrămas singuri cu 4 copii și sau descurcat.
eu dac as avea copii si nu pot sa iîieeduc aașa Cum trebuie îi las lui sa îiiîntrețină și sa îieeduce Cumvrea el.
Ingerasulluptor
Postat pe 12 Decembrie 2014 20:37
Eu zic ca noi femeile trebuie sa lăsăm copii la bărbați sa îi Întrețin sa muncească.
În fond este sămânță lor.
Dar bărbațiinu au inima sa ajute copii, cred ca mai bine iîn înfometează.
Dar și ce dacă, se descurca ei,
Ingerasulluptor
Postat pe 12 Decembrie 2014 20:40
De la: Ea43, la data 2014-12-07 04:09:00Nu avorta! Du-te si stai de vorba cu un parinte duhovnic. Ai grija de tine!


Neapărat. Fără duhovnic nu se poate!
Axl_R
Postat pe 13 Decembrie 2014 00:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi vine ciclul, am doar niste sangerari usoare. 4 De la: garbo_478881 29 Aprilie 2019 15:43
scurgeri anormale? 5 De la: RamonaPopescu 21 Ianuarie 2020 10:17
sarcina cu probleme 9 De la: flori77 14 Iulie 2011 16:51
cezariana sau nu? 7 De la: garbo_1650 30 Aprilie 2019 04:27
buna 99 De la: garbo164199 16 Mai 2012 21:04
Setari Cookie-uri