va rog o parere

nu cred ca lacul lebedelor e aici... Si ceva e fals in toata discutia asta, absolut fals.
Cred ca te-am intrebat de creo saptamina pentru ce iti pui paie in cap si raspunsul a fost ca "vrei sa intelegi". Deci scopul nu era chiar filozofic, pina la urma?

In al doilea rind, personajul descris de tine nu cred ca ar avea indoieli din astea existentiale si s-ar duce cu bocancii direct in budoarul doamnei, ca doar a mai facut-o. E drum batut.
Asa ca acorda cit de cit credit inteligentei colective de pe aici, si lasa-ne in pana mea cu povestile. Sau adu-le mai aproape de realitate, si mai departe de Florin Salam si altele. Da?
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2014 11:55
De la: quasaria, la data 2014-04-14 11:55:04nu cred ca lacul lebedelor e aici... Si ceva e fals in toata discutia asta, absolut fals.
Cred ca te-am intrebat de creo saptamina pentru ce iti pui paie in cap si raspunsul a fost ca "vrei sa intelegi". Deci scopul nu era chiar filozofic, pina la urma?

In al doilea rind, personajul descris de tine nu cred ca ar avea indoieli din astea existentiale si s-ar duce cu bocancii direct in budoarul doamnei, ca doar a mai facut-o. E drum batut.
Asa ca acorda cit de cit credit inteligentei colective de pe aici, si lasa-ne in pana mea cu povestile. Sau adu-le mai aproape de realitate, si mai departe de Florin Salam si altele. Da?

Chiar asa a si fost si este cum am spus, nu este nimic fals, ma mir si eu de mine cand citesc dar recunosc le-am facut ba chiar mai multe.Acum am indoieli, am indoieli pentru ca si cand i-am zis ca m-am schimbat nu m-a mai crezut, ba chiar m-a tinut la distanta, iar acum, dupa ce am plecat fara sa ii spun un cuvant, am plecat pur si simplu,mi-am inchiriat apartamentul si ea a aflat dupa ce s-a intamplat, deci cum as putea acum sa ma duc ca si cum nimic nu s-a intamplat?
garbo_399025
Postat pe 14 Aprilie 2014 13:05
si acum ce sfaturi ceri? cum sa mai gasesti alte minciuni? mai bine ai face ceva cu comportamentul, dar e cam tarziu pentru cate ai facut..
Garbo3935
Postat pe 1 Mai 2014 18:13
De la: quasaria, la data 2014-04-12 14:52:28nu mi-e deloc greu sa cred, sint suficiente Chiritze d'astea din pacate. Numai ca "drama" de doi lei nu denota iubire sau caracter, denota proasta calitate a persoanei de linga tine. Atit. Si proasta calitate a celui care aplauda spectacolul, dar asta e o alta discutie.
Sa decizi cind nu mai vrei sa traiesti e unul dintre drepturile primordiale, tine de demnitatea umana. Vrea sa se sinucida, e decizia ei, asumata si pentru care are responsabilitate deplina. Cine si de ce ar putea-o contrazice si impiedeca?
Eventual poti sa ii dai sfaturi, cum sa fie trecerea mai lina.

draga mea spui cam gresit "Chiritze" ca daca-mi amintesc bine, Chiritza a fost o smechera si daca si muierile astea doua adica nevasta sau prietena erau "Chiritze" pai ti-l faceau pe nenea un pic afis ca sincer...cam asta merita.Nu inteleg cum viata serveste unora numai "hrana" rece si stricata iar unora, ca de exemplu nenea imatur , numai mancarica buna si calda.Ca acest individ ar merita un chin sanatos si lung poate asa o sa inteleaga ca lumea nu se invarte in jurul unor indivizi ca el si ca tot ce a facut e de doamne fereste nicidecum de admirat.
flower29
Postat pe 6 Mai 2014 14:52
bine zis
anjelik_25
Postat pe 21 Mai 2014 14:33
AA, gata...e barboneli fara dublu,,l,,.....daca nu te superi, as fi tare curioasa sa stiu citi ani ai....gindesti matur si f bine iar dak am in vedere aprecierea ta k 42 si 47 sint multi ani, ma gindesc k esti mult mai mic....
Bravo tie!!
garbo_389508
Postat pe 21 Mai 2014 17:05
expresia "draga mea" ma irita. Si da, suna bine impreuna cu "chiritze" - despre care, desigur, fiecare are parerea proprie.
Pt mine nu prea conteaza daca o femeie face un barbat "afis" - si, in general, daca e "smechera". In general nu imi plac oamenii definiti ca "smecheri". Imi plac oamenii puternici, si onesti, si care isi croiesc drumul lor fara sa trebuiasca sa fie "smecheri" pentru asta. Uneori nu merita sa obtii ce vrei. Exista victorii de care sa iti fie rusine si infringeri cu care sa te mindresti, dar o chirita nu va pricepe niciodata ca osul pentru care are o fixatie e de plastic.
quasaria
Postat pe 22 Mai 2014 09:45
De la: quasaria, la data 2014-05-22 09:45:54expresia "draga mea" ma irita. Si da, suna bine impreuna cu "chiritze" - despre care, desigur, fiecare are parerea proprie.
Pt mine nu prea conteaza daca o femeie face un barbat "afis" - si, in general, daca e "smechera". In general nu imi plac oamenii definiti ca "smecheri". Imi plac oamenii puternici, si onesti, si care isi croiesc drumul lor fara sa trebuiasca sa fie "smecheri" pentru asta. Uneori nu merita sa obtii ce vrei. Exista victorii de care sa iti fie rusine si infringeri cu care sa te mindresti, dar o chirita nu va pricepe niciodata ca osul pentru care are o fixatie e de plastic.


o sa-ti pun ghilimele data viitoare pentru "draga mea".Eu vad chiritza ca fiind o femeie puternica si cu demnitate, iar chiritza din povestea asta mi se pare a fi doar o fraiera fara personalitate.Ai dreptate cand spui despre victorii si infrangeri iar in povestea asta as spune ca prietena se poate "mandri" cu infrangerea iar nevasta are o victorie de care ar trebui sa-i fie rusine.Sunt sigura ca amandoua,in sinea lor, stiu realitatea,Nu cred ca prietena ii plange urmele acestui imatur cum nu cred ca nevasta este fericita ca il are pe langa ea, din contra, sigur doarme precum iepurele intrebandu-se cand individul va pleca din nou ori cand o sa mai primeasca vreo "gluma" de doi bani, cum tot la fel sunt sigura ca realizeaza ca este folosita si ca mereu a fost mantie de vreme rea, cel putin din ce expune in povestea de aici.
flower29
Postat pe 22 Mai 2014 16:18
incredibil....ce poveste...no comment. Superbe toate raspunsurile
garbo328225
Postat pe 22 Mai 2014 23:45
De la: garbo_389508, la data 2014-05-21 17:05:12AA, gata...e barboneli fara dublu,,l,,.....daca nu te superi, as fi tare curioasa sa stiu citi ani ai....gindesti matur si f bine iar dak am in vedere aprecierea ta k 42 si 47 sint multi ani, ma gindesc k esti mult mai mic....
Bravo tie!!


Logic sau logikă de femeie avec k.
Axl_R
Postat pe 23 Mai 2014 00:56
daca ar aduce vreun plus de informatie mesajului tau, in afara de atitudinea de tzatza, da, ai putea pune ghilimele.

La ce ma referam era strict partea cu amenintarea cu sinuciderea aici. Probabil reactia mea e atipica la dramele mondene, dar sa ameninti ca te sinucizi e limita de jos a demnitatii umane si momentul in care ar trebui sa consideri ca, daca ai ajuns pina aici, poate mai bine ar fi chiar sa o faci, nu numai sa vociferezi ca o faci. Si fiind o decizie personala, pentru ca ti s-a dat o viata pe care nu esti capabil/a sa o gestionezi, nici n-ai de ce sa vociferezi. Si catre cine.
Aici nu e vorba de nici un fel de empatie - e abdicarea de la responsabilitatea pentru persoana proprie, pe care in mod absolut nedrept o pui brusc in circa altcuiva. Ori de ce si-ar asuma un altul nu numai poverile proprii, ci si poverile tale, sub amenintare?! Singurul raspuns sanatos e nu, merci... Cara-ti demonii proprii, du-te si trateaza-te, sau go for it. A-l lasa sa se sinucida nu e echivalent cu a-l ucide tu. E echivalent doar cu a-i accepta dreptul de a-si exersa vointa proprie intr-un set de circumstante oarecare. Sint legile naturii, care la un moment dat sint mai presus de noi: fiintele slabe/ defecte/inapte sa supravietuiasca dispar. Si dispar oricit ai trage tu de mirtoaga moarta.

Asa ca printre rinduri se intrevede ca nea asta chiar a avut un mediu propice pentru a-si dezvolta putregaiul asta de viata: iar toate fiintele sublime care il inconjoara sint in ton si perfect asortate.
quasaria
Postat pe 23 Mai 2014 01:05
Cei care ameninţă, n-o fac.
Dacă vrei să mori, nu-ţi pasă de ''scenariu'', o faci. Punct.
Axl_R
Postat pe 23 Mai 2014 01:11
asta spuneam.... Daca tot a ajuns in stadiul de degradare in care ameninta ca se sinucide, poate chiar ar trebui sa considere sa o faca. De-adevaratelea.
quasaria
Postat pe 23 Mai 2014 01:15
Scz! N-am citit chiar toată povestea, sunt la serviciu şi între 2 tratamente am băgat şi eu un ochi. Adică 4, că-s cu ochelarii pe nas.
Axl_R
Postat pe 23 Mai 2014 01:19
De la: quasaria, la data 2014-05-23 01:05:21daca ar aduce vreun plus de informatie mesajului tau, in afara de atitudinea de tzatza, da, ai putea pune ghilimele.

La ce ma referam era strict partea cu amenintarea cu sinuciderea aici. Probabil reactia mea e atipica la dramele mondene, dar sa ameninti ca te sinucizi e limita de jos a demnitatii umane si momentul in care ar trebui sa consideri ca, daca ai ajuns pina aici, poate mai bine ar fi chiar sa o faci, nu numai sa vociferezi ca o faci. Si fiind o decizie personala, pentru ca ti s-a dat o viata pe care nu esti capabil/a sa o gestionezi, nici n-ai de ce sa vociferezi. Si catre cine.
Aici nu e vorba de nici un fel de empatie - e abdicarea de la responsabilitatea pentru persoana proprie, pe care in mod absolut nedrept o pui brusc in circa altcuiva. Ori de ce si-ar asuma un altul nu numai poverile proprii, ci si poverile tale, sub amenintare?! Singurul raspuns sanatos e nu, merci... Cara-ti demonii proprii, du-te si trateaza-te, sau go for it. A-l lasa sa se sinucida nu e echivalent cu a-l ucide tu. E echivalent doar cu a-i accepta dreptul de a-si exersa vointa proprie intr-un set de circumstante oarecare. Sint legile naturii, care la un moment dat sint mai presus de noi: fiintele slabe/ defecte/inapte sa supravietuiasca dispar. Si dispar oricit ai trage tu de mirtoaga moarta.

Asa ca printre rinduri se intrevede ca nea asta chiar a avut un mediu propice pentru a-si dezvolta putregaiul asta de viata: iar toate fiintele sublime care il inconjoara sint in ton si perfect asortate.


Mai "quasaria" ai limba ascutita si s-ar putea sa ti-o musti intr-o zi si sa te otravesti cu propriul venin.Nu e cazul sa jignesti pentru ca nu cred ca ,cel putin eu, nu te-am jignit. Era pur si simplu o discutie pe marginea unui subiect, nu o tematica de a aduce ofense cuiva ce-si expune parerea pe aici .Dar...fiecare cat poate ...
flower29
Postat pe 23 Mai 2014 09:03
si de data asta ai pus ghilimelele prost.
Exact. E o discutie. Daca nu pricepi ce e scris la subiect, incearca pe silabe.
quasaria
Postat pe 23 Mai 2014 10:40
Q, problema nu se pune daca e adevarata sau nu povestea tipului, ci chiar sunt specimene din astea.
eu cunosc un tip care la fel penduleaza intre nevasta de la bucuresti si amanta din tarile... calde. si nu numai , mai are si altele printre picaturi, dar fraierele alea doua sunt stabile de multi ani. stiu una de alta. nici una nu renunta la individ. iar el functioneaza in functie de starea vremii. incotro bate vintul
1. tipele sunt proaste ca il accepta
2. el, macho man, domnul in cauza, normal ca sufera ca nu il mai baga in seama prietena pt ca si-a pierdut jucaria. nu ca acum si-a dat seama ca o iubeste si vai ce sufera si ce procese de constiinta are.
nu, nu are deloc. urla doar orgoliul in el ca e refuzat.
vivacedonna
Postat pe 23 Mai 2014 17:20
De la: vivacedonna, la data 2014-05-23 17:20:33Q, problema nu se pune daca e adevarata sau nu povestea tipului, ci chiar sunt specimene din astea.
eu cunosc un tip care la fel penduleaza intre nevasta de la bucuresti si amanta din tarile... calde. si nu numai , mai are si altele printre picaturi, dar fraierele alea doua sunt stabile de multi ani. stiu una de alta. nici una nu renunta la individ. iar el functioneaza in functie de starea vremii. incotro bate vintul
1. tipele sunt proaste ca il accepta
2. el, macho man, domnul in cauza, normal ca sufera ca nu il mai baga in seama prietena pt ca si-a pierdut jucaria. nu ca acum si-a dat seama ca o iubeste si vai ce sufera si ce procese de constiinta are.
nu, nu are deloc. urla doar orgoliul in el ca e refuzat.

Asta este cea mai adevarata explicatie.Cu siguranta nu da doi bani nici pe nevasta nici pe prietena si totul a fost un joc al lui,dandu-se dupa cum ii era bine.Nu ai cum spui ca iubesti un om dupa ani, sau dupa ce ii faci viata praf.El a ales ce ii era mai la indemana in a manipula.Sa fim seriosi , indiferent de cine e vorba, dupa ce esti tradat, mintit, inselat, pacalit cu siguranta nu mai poti avea incredere cand acelasi om vine si iti spune ca tocmai s-a schimat.Nu ii acorzi credibilitate mai ales ca oamenii nu se schimba, se pliaza dupa situatii, oportunitati dar esenta e aceeasi, cum esti cladit de la natura asa ramai.Astfel de indivizi, ca cel din aceasta istorioara, nu am sentimente si nici scrupule, isi permit sa-si bata joc iar cand li se da peste bot se victimizeaza.Sau vorba ta, urla orgoliul ranit in ei.
flower29
Postat pe 24 Mai 2014 10:12
Parerea mea? Un nebun sucit si doua proaste.
charmelen
Postat pe 24 Mai 2014 17:28
El ca el dar ce sa faci cu lumea care" inearca si dai si dai ... si ...lupta si lupta ca la '48", doar doar o ridica mai sus capul decat cealalta ... nu serveste la nimic , el nu va fi barbat niciodata !
garbo_19362
Postat pe 28 Mai 2014 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parerea voastra 10 De la: garbo_5723 13 August 2012 13:43
avem sanse sa ne impacam? 249 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 16:30
Probleme, probleme 10 De la: Sassette 1 Octombrie 2016 09:30
as vrea sa inteleg ce se intampla cu barbatii din ziua de azi..... 80 De la: ariadna06 5 Decembrie 2012 19:37
E iubire sau interes ? 37 De la: quasaria 6 Martie 2010 18:59
Setari Cookie-uri