Dupa 1 an de gradi tot nu vrea sa merga si plange

Fetita mea face 2 anisori luna acceasta, merge la gradinita de la 11 luni si zilele bune in care nu mi-a plans in drum spre gradinita si cand am lasat-o le pot numara pe degete. Noi nu prea ii vorbim de gradinita si de activitatiile ce se desfasoara intr-o gradinita dar ii spunem mereu ca educatoarea si copii de acolo o iubeste. Dimineata nu vrea sa se imbrace ba chiar imi spune ca vrea sa faca nani cand vede ca eu o pregatesc de gradinita. La aceea gradinita si tot in aceeasi grupa merge si verisoara ei pe care o iubeste si sunt practic inebunite sa stea una cu cealalta. Nu am reusit nici pana acum sa inteleg de ce copilul meu nu vrea sa mearga si imi spune mereu mami, nu copii,stau cu mami si la verisoara ei cu jumatate de an mai mare ca fetita mea ii place. Educatoarele imi spun ca se linisteste din plans dupa ce plec eu si ca se joaca linistita cu ceilalti copii. Eu nu lucrezi dar am duso la gradinita cu gandul ca socializeaza cu copii. Ce m-ati sfatui sa fac? Sa continuui sa o duc chiar daca plange mereu si sa incer sa ii vb des despre gradinita si despre copii de acolo? sau sa o retrag si sa o mai tin un timp cu mine acasa? Posibil sa nu fie ea pregatita sa mearga la gradinita si sa mai simta nevoia sa stea cu mami acasa? sau doar nu ii place sa stea acolo.Ce ma sfatuiti? A mai trecut cineva prin asta?
Lya_Maris_1
Postat pe 9 Ianuarie 2013 16:11
o poti intreba daca ii place doamna?
sau ce este urat la gradinitsa/
daca vreun copil o deranjeaza,poate este vreun copil,care o deranjeaza,asa am patsit eu,era un baietel,care impingea pe altii,crezand ca se joaca,.....si radea,chestii mici,dar pentru copii,au alta dimensiune,ei sunt sensibili,si ii deranjeaza multe lucruri.
doar prin discutie cu ea se rezolva,...
daniilia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 08:44


parerea mea e sa continui s-o duci la gradinita... !!! in primul rand, acolo are sansa sa invete mai bine sa scrie corect romaneste decat tine... si in al doilea rand, e mai bine ptr. un copil !!! altfel devine salbatica si timida. dar... te-as mai sfatui ceva ! daca tot nu lucrezi, inseamna ca ai mult liber dimineata, asa ca poti sa ramai cu ea acolo si sa participi la obisnuirea ei cu gradinita. asta daca iti permite educatoarea. nu vad de ce nu... ptr. ca in felul asta o poti ajuta si poate... si tu sa inveti o meserie noua ! mai ramai... mai pleci... cred ca o sa se simta mai in siguranta asa !!! succes !!!
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2013 09:26
Draga mea,daca copilul plange cand il duci la gradinita o face pt ca este alintat sau doreste sa stea cu tine mai mult sau ceva de la gradinita il sperie ori nu-i place.Dar tot tu spui ca dupa ce-l lasi acolo ,se linisteste si se integreaza in colectivitate.Eu cred ca este alintat si ca ar vrea sa stea cu tine mai mult si sigur nu-i plac regulile impuse la gradinita de educatoare.Toate inceputurile sunt grele,dar nu te lasa manipulata de copil fiindca ei asta fac- UMBLA LA SENTIMENTE stiind ca si cu alte ocazii ai cedat cand i-ai vazut lacrimele.Nu este o rezolvare sa te duci sa stai cu el in sala de clasa si nici nu cred ca educatoarea ar fi de acord.(inchipuie-ti 20 de mamici in genunchi pe langa copii lor).Domnul care ti-a sugerat asa ceva(sa stai cu copilu in clasa)mai mult ca sigur nu are copii si nu intelege problemele unei tinere mamici.Si tot lui as vrea sa-i spun ca aici pe forum noi discutam ca intre prieteni,dand sfaturi daca ne pricepem si nu facem analiza pe text si nici nu jignim pe nimeni.
Draga mamica ,ca o consolare pentru tine sa stii ca nu esti singura care se loveste de aceasta problema,iar rezolvarea este la tine.Depinde cat rezisti lacrimilor de crocodil. Cu mult drag,o mamica care a trecut de faza asta
Popa_Camelia_4
Postat pe 13 Ianuarie 2013 16:34
Daca fetita ta are acum 2 anisori,si o duci de 11 luni la gradinita..inseamna ca o duci de la un an si-o luna..?! Bine-am..socotit,nu?
Nu o duci la GRADINITA....o duci la CRESA !!
La orice GRADINITA ,din Romania,primirea copiilor se face NUMAI dupa implinirea a 3 ani!!! Doar ...daca vb despre o grady. din alta tara....
Copii nu pot BINE socializa cu alti copii,decat numai dupa ce fac,macar,3 ani!!
se primesc copii mai mici la Crese,dar acolo nu se face educatie,numai supraveghere,masa si somn! Si OBLIGATORIU ca mama si tata sa dovedeasca ca ...lucreaza!!!
Nu chinui copila,numai ca TU sa ai o dimineata libera!! Cand se intelege bine cu verisoara ei-esti si TU langa ea; Pt. ea acum conteaza MAMA.oricat de buna si rabdatoare ar fii o educatoare...pt copii sub 3 ani:mama....conteaza!!
Ce repede vor unii sa "scape" de copii lor-si altii isi doresc copii si nu pot avea...
O obosesti si o faci sa urasca gradinita pt. tot restul vietii ei!
elisabeta_boia
Postat pe 14 Ianuarie 2013 23:21
"O obosesti si o faci sa urasca gradinita pt. tot restul vietii ei! "

Bettyyyyyyyyyy, dar ce ai cu copilul ??? crezi ca toata viata o sa si-o petreaca la gradinita? ce rau ti-a facut?????
joke!
heartbit
Postat pe 14 Ianuarie 2013 23:34
la 11 luni abia mergea in picioare... daca mergea. Tu vroiai sa socializeze?! Eventual sa stea la suete cu restul bebeluselor?!

Saracul copil e mult prea mic.
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2013 07:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pilula de a 2 a zi 20 De la: IRMA_Matei 21 Mai 2010 16:18
viata bate filmul 0 De la: 20 Septembrie 2010 00:24
intoarcerea la munca mai devreme de 2 ani 6 De la: flexashop 6 Februarie 2010 10:51
buna ziua 2 De la: vasilicasavoiu 28 Martie 2009 12:48
studii copii 1 De la: kidz004086 14 Octombrie 2009 17:53
Setari Cookie-uri