Dupa 1 an de gradi tot nu vrea sa mearga si plange

Fetita mea face 2 anisori luna acceasta, merge la gradinita de la 11 luni si zilele bune in care nu mi-a plans in drum spre gradinita si cand am lasat-o le pot numara pe degete. Noi nu prea ii vorbim de gradinita si de activitatiile ce se desfasoara intr-o gradinita dar ii spunem mereu ca educatoarea si copii de acolo o iubeste. Dimineata nu vrea sa se imbrace ba chiar imi spune ca vrea sa faca nani cand vede ca eu o pregatesc de gradinita. La aceea gradinita si tot in aceeasi grupa merge si verisoara ei pe care o iubeste si sunt practic inebunite sa stea una cu cealalta. Nu am reusit nici pana acum sa inteleg de ce copilul meu nu vrea sa mearga si imi spune mereu mami, nu copii,stau cu mami si la verisoara ei cu jumatate de an mai mare ca fetita mea ii place. Educatoarele imi spun ca se linisteste din plans dupa ce plec eu si ca se joaca linistita cu ceilalti copii. Eu nu lucrezi dar am duso la gradinita cu gandul ca socializeaza cu copii. Ce m-ati sfatui sa fac? Sa continuui sa o duc chiar daca plange mereu si sa incer sa ii vb des despre gradinita si despre copii de acolo? sau sa o retrag si sa o mai tin un timp cu mine acasa? Posibil sa nu fie ea pregatita sa mearga la gradinita si sa mai simta nevoia sa stea cu mami acasa? sau doar nu ii place sa stea acolo. A mai trecut cineva prin asta? Ce ma sfatuiti?
Lya_Maris_1
Postat pe 9 Ianuarie 2013 16:14
la 11 luni la gradinita?
e o idee genial de geniala... ai luat si banii pe concediul post-natal ala de 2 ani... sau cat o mai fi acum?
heartbit
Postat pe 9 Ianuarie 2013 18:59
poate ar fi bine sa "dezlegi" misterul - ma refer ca probabil micutei nu ii place ceva anume de la gradinita - sau cineva o "deranjeaza" rau de tot - pacat ca ea inca nu stie sa iti povesteasca - dar parerea mea este ca ar trebui sa o duci la un psiholog pentru a dezlega misterul - ei au metodele lor specifice prin care testeaza copiii - iti urez noroc
liliana_mares
Postat pe 15 Ianuarie 2013 20:45
Draga Lya,socializarea e si ea buna dar ceva mai incolo. La 11 luni,respectiv 2 ani ,un copil are nevoie mai mult decat orice de mama lui.Imi pare rau sa-ti spun, fetita ta a pierdut ce putea capata mai bun de la copilaria ei, mai ales ca spui ca stai acasa.Daca ai posibilitatea,reda-i ceeace i-ai furat cand ai considerat ca de la 11luni la 2 ani poate capata in alta parte:atentia ta integrala,parametru important de care are nevoie mai tarziu,in dezvoltarea increderii ei in oameni....
De ce oare crezi ca onor statul a dat concediu de crestere al copilului pana la 2 ani -ca sa-l dai pe copil la cresa de la 11 luni?!Sunt mame care sunt stranse cu usa de angajatori sa se intoarca mai devreme de cei 2 ani inapoi la locul de munca,deci fortate de imprejurari,si greu o fac.
Fetita ta are nevoie de atentia ta,de grija ta, nu de a unor ingrijitoare care se impart la o grupa de 10-...copii.
Daca mai poti sta acasa ceva timp, suplineste ceeace i-a lipsit macar de acum inainte.Fara a o lipsi de socializare-la varsta asta ,o ora-doua de joaca in parc cu alti copii este suficient.
Succes in cresterea ei!!
garbo_5053
Postat pe 16 Ianuarie 2013 15:55
si eu am o fetita si aceeasi problema am avut..............am descoperit dupa aceea cand ea a putut sa imi explice ca nu ii place educatoarea...................am schimbat gradinita si tot a fost k
garbo179658
Postat pe 27 Ianuarie 2013 15:50
De la: garbo179658, la data 2013-01-27 15:50:08si eu am o fetita si aceeasi problema am avut..............am descoperit dupa aceea cand ea a putut sa imi explice ca nu ii place educatoarea...................am schimbat gradinita si tot a fost k


Precis asta s-a intimplat. Acelasi lucru l-am patit si eu si am rezolvat prin schimbarea gradinitei: nu este simplu, dar crede-ma ca merita. Fetita mea se temea de una dintre ingrijtoare care tipase la ea ca a varsat ceva pe jos. (Doamna nu era violenta, dar copilul s-a speriat atat de tare incat nici nu mai vroia sa intre in gradi). Eu am avut noroc ca am gaist o gradinita foarte buna langa serviciul meu, le-am povestit doamnelor de acolo de ce ne-am mutat si ne-au spus ca nu este singurul caz, ca se intimpla frecvent unor puiutzi atat de micutzi si tocmai de aceea ele sunt cat de atente pot. Si ca sa fiu sincera, de cand ne-am mutat la Puiutul Pufos nu am mai asistat la scenele sfasietoare ale diminetilor de gradi cu "mami nu ma lasa", te rog, o sa fiu cuminte, nu ma lasa aici' si tot repertoriul care (mamicile stiu) te fac sa nu ami fi om cel putin jumatate de zi dupa aceea................
ralucutz
Postat pe 12 Iunie 2013 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt mandra ca am un bebe sanatos si frumos!! 13 De la: anaROBERT 29 Martie 2010 02:19
acte necesare pentru concediude crestere a copilului 8 De la: bau 14 Martie 2010 01:53
Oportunitate venit suplimentar 1 De la: silviu_m74 23 Noiembrie 2009 16:20
DESPRE ADHD 1 De la: crys_1976 31 Mai 2009 12:36
petreceri copii, loc de joaca 4 De la: garbo261705 29 Ianuarie 2012 12:33
Setari Cookie-uri